Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Everests un citi Himalaju astoņtūkstošnieki
(dažādi interesantumi no preses arhīva)

Autors: p.p.a
Vortāla arhīva un preses materiāli

Oficiāli tiek uzskatīts, ka pasaulē ir 14 kalnu virsotnes, kuru augstums pārsniedz 8000 m. Lai arī vairākām no šīm virsotnēm ir blakusvirsotnes, kuru augstums ir vairāk kā 8000 m, tomēr tās netiek uzskatītas par galvenajām "astoņtūkstošnieku" virsotnēm. Lūk, oficiālajos sarakstos esošās:

Everests (8850 m no 11.1999., līdz tam 8848 m!)
Centrālie Himalaji, Nepāla/Ķīna, pirmgājiens: E.Hillary un T.Norgay, 1953
Šajā vortālā par Everestu:
Uzkāpt Everestā… un mirt?! >>>


K2 (8611 m)
Baltoro, Ziemeļu Karakorums, Pakistāna/Ķīna, pirmgājiens: A.Compagnoni un L.Lacedelli, 1954
Šajā vortālā par K2:
Vai kalns var būt "slepkava"? >>>


Kančendžanga (8586 m)
Dienvidaustrumu Himalaji, Indija/Nepāla, pirmgājiens: G.Band un J.Brown, 1955

Lodze (8516 m)
Centrālie Himalaji, Ķīna/Nepāla, pirmgājiens: F.Luchsinger un E.Reiss, 1956

Makalu (8463 m)
Centrālie Himalaji, Ķīna/Nepāla, pirmgājiens: J.Couzy un L.Terray, 1955
Šajā vortālā par Makalu:
Himalajos pazudis viens no labākajiem Francijas alpīnistiem >>>


Čo Oju (8201 m)
Centrālie Himalaji, Ķīna/Nepāla, pirmgājiens: S.Joechler, H.Tichy un P.Dawa Lama, 1954
Šajā vortālā par Čo Oju:
Latvijas alpīnisti uzkāpj Čooiju virsotnē >>>
Līga Hartmane: 8000nieka mēģinājums >>>
Juris Osis: Esmu komandas alpīnists >>>


Daulagiri (8167 m)
Daulagiri Himals (Himalaji), Nepāla, pirmgājiens: K.Diemberger, P.Diener, M.Dorji, E.Forrer, N.Dorji un A.Schelbert, 1960

Manaslu (8163 m)
Centrālie Himalaji, Nepāla, pirmgājiens: T.Imanishi un G.Norbu, 1956

Nanga Parbats (8125 m)
Rietumu Himalaji, Pakistāna, pirmgājiens: H.Buhl (vienatnē, Austrijas ekspedīcijas sastāvā), 1953
Šajā vortālā par Nanga Parbatu:
Par izciliem sasniegumiem alpīnismā - "Zelta leduscirtnis" >>>


Anapurna (8091 m)
Anapurna Himals (Himalaji), Nepāla, pirmgājiens: M.Herzog un L.Lachenal, 1960
Šajā vortālā par Anapurnu:
Anapurnas trekings un citi piedzīvojumi Nepālā >>>
Anapurnas lidojums: Lēnā čāpotāja piezīmes >>>


Gašerbrums I (8068 m) Baltoro, Ziemeļu Karakorums, Pakistāna/Ķīna, pirmgājiens: A.Kaufman un P.Schoening, 1958

Broda smaile (8047 m)
Baltoro, Ziemeļu Karakorums, Pakistāna/Ķīna, pirmgājiens: H.Buhl, K.Diemberger, M.Schmuck un F.Winterstaller, 1957
Šajā vortālā par Broda smaili:
Valdis Puriņš uzkāpj Broda smailē >>>
Ekspedīcija uz Broda smaili >>>


Gašerbrums II (8035 m)
Baltoro, Ziemeļu Karakorums, Pakistāna/Ķīna, pirmgājiens: S.Larch, F.Moravec un H.Willenpart, 1956

Šišapangma (8013 m)
Centrālie Himalaji, Ķīna, pirmgājiens: Hsu Ching un vēl deviņi Ķīnas ekspedīcijas alpīnisti, 1964
Šajā vortālā par Šišapangmu:
Atis Plakans: Šišapangma - kā tas bija >>>


* * *
Latvijas alpīnisti "astoņtūkstošniekos"?

1990. gada 13. maijā pasaules augstāko virsotni Everestu sasniedz latviskas izcelsmes amerikānis Eds Viesturs.
1990. gada 16. maijā ASV dzimis latvietis Andris Lapkašs Everesta virsotnē uznes mātes šūtu Latvijas karodziņu.
1993. gada 10. oktobrī Latvijas ekspedīcijas dalībnieki Teodors Ķirsis, Imants Zauls un Ilgvars Pauls sasniedz Daulagiri virsotni.
1995. gada 14. maijā Latvijas ekspedīcijas dalībnieki Teodors Ķirsis un Imants Zauls uzkāpj Everestā.
1996. gada pavasarī Latvijas ekspedīcijas dalībnieki Juris Osis, Rolands Laveiķis un Aivars Rutkis sasniedz Čooiju virsotni.
1996. gada rudenī Ilgvars Pauls uzkāpj Čooiju virsotnē.
1997. gada pavasarī Ilgvars Pauls sasniedz Everesta virsotni.
1998. gadā Ilgvars Pauls uzkāpj Lodzē un Šišapangmas Centrālajā virsotnē (tā netiek uzskatīta par galveno virsotni).
2000. gadā Ilgvars Pauls Karakorumā sasniedz Gašerbruma II virsotni.
2001. gadā Ilgvars Pauls Karakorumā sasniedz Nanga Parbata virsotni.
2001. gada maijā, atgriežoties no jau trešo reizi sasniegtās Everesta virsotnes (Lapkašs trīs reizes uzkāpis arī Čooiju), Andris Lapkašs glābj kādu alpīnistu un ir spiests pārnakšņot "nāves zonā" (vairāk nekā 8500 m augstumā). Guvis nopietnus apsaldējumus, latvietis tomēr izdzīvo.
2005. gada maijā, uzkāpjot Anapurnā Eds Viesturs kļūst par divpadsmito alpīnistu pasaulē, kurš sasniedzis visas četrpadsmit "astoņtūkstošnieku" virsotnes. Līdz šim brīdim Everestā viņš pabijis jau sešas reizes!
2006. gada maijā Atis Plakans sasniedz Šišapangmas Centrālo virsotni.
2007. gada 31. jūlijā Valdis Puriņš Karakorumā uzkāpj Broda smailē.
2007. gada 9. oktobrī Līga un Atis Plakani kopā ar Kasparu Klapkalnu sasniedz Čooiju virsotni. Līga Plakane kļuvusi par pirmo Baltijas valstu sievieti, kas uzkāpusi kādā no "astoņtūkstošniekiem".
2008. gada pavasarī Atis Plakans organizē ekspedīciju uz Makalu, diemžēl ekspedīcija beidzas neveiksmīgi, neskatoties uz vairākiem mēģinājumiem, neviens no Latvijas alpīnistiem virsotni nesasniedz.

* * *
Vecākā sieviete, kas uzkāpusi Everestā (8850 m), uzkāpj vēl vienā "astoņtūkstošniekā"
Poļu alpīniste Anna Červinska (Anna Czerwinska, dzimusi 7.10.1949.), kas pagājušā gada maijā, piecdesmit gadu vecumā, uzkāpa Everestā (Everest, 8848 m), šī gada septembrī uzkāpusi vēl vienā astoņus kilometrus augstā virsotnē – Čo Oiju (8201 m). Tas ir viņas sestais sasniegtais "astoņtūkstošnieks" – līdz šim viņa pabijusi Nanga Parbatā, Broda smailes Klinšu virsotnē (tā ir tikai pārdesmit metrus zemāka par šī kalna galveno virsotni), Everestā, Šišapangmā, un Lodzē. Šī gada beigās, Polijā, klajā nāks Anna Červinskas grāmata par uzkāpšanu visu kontinentu augstākajās virsotnēs, kurās viņa ir uzkāpusi sešu gadu laikā.

Trīskāršais kronis
Kāds apprec balles karalieni, bet kāds meiteni, kas pēc Everesta sasniegšanas zina, ka vairāk par visu pasaulē viņa grib sasniegt Ziemeļu un Dienvidu polus. 30.maijā pēcpusdienā Tom un Tina Sjögren sasniedza Ziemeļpolu, lai dažas dienas vēlāk atzīmētu Tinas 43.dzimšanas dienu un jaunu pasaules rekordu. Zviedru pāris, kas pašlaik dzīvo Ņujorkā, ir pirmais laulātais pāris (kā arī ceturtais un piektais cilvēks), kas ir stāvējuši Everesta virsotnē un pabijuši abos zemeslodes polos. Tina ir pirmā sieviete, kas to paveica. Abas polārās ekspedīcijas tika veiktas bez palīdzības no ārpuses – nebija nedz papildus piegādātas pārtikas, suņu, sniega motociklu vai sniega dēļu. Pēc atgriešanās Toms ziņoja, ka tas esot patīkami – pēc visām šīm stundām mums beidzot nav nepieciešams kustēties. Tina teica: "Tas ir dīvaini, es nezinu. Man nav bijis laika par to domāt...esmu diezgan nomocījusies. Tā ir lieliska sajūta, taču šobrīd es visvairāk vēlos barbekjū cāli!"
No Ziemeļpola viņi atgriezās trīs gadus un trīs dienas pēc Tinas 40. dzimšanas dienas, ko viņi svinēja Everesta virsotnē. Pēc Dienvidpola sasniegšanas 2002. gada 2. februārī, ceļotāji pavadīja tikai 35 dienas atpūšoties, lai 22. martā ar 135 mārciņām bagāžas kamanās, dotos pāri arktiskajiem lediem. Tagad pēc 69 dienām slēpošanas un peldēšanas – tieši tā, peldēšanas pāri atklātiem kanāliem –, un dzīvošanas kopā mazā teltī, šis sīkstais pāris ir ieguvis to, ko daži sauc par "Trīskāršo atklājumu kroni". Jautājot par to, ko Tina plāno Toma 43. dzimšanas dienai? "Es nezinu, varbūt aizsūtīt viņu kosmosā." Toms gan iebilst, ka viņam gribētos vakariņas sveču gaismā.

Vēl retinātāks gaiss nekā parasti
Kā ziņo Nepālas Tūrisma ministrija, 2002. gada 16. maija lieliskie laika apstākļi 54 alpīnistiem (pēc citiem avotiem 61) palīdzēja sasniegt 8848 m augsto Everesta virsotni. Vēl viens rekords uz "pasaules jumta". Daži smējās, ka todien virsotnē gaiss esot bijis vēl retinātāks nekā parasti. Pirms tam virsotnes iekarošanai valdīja nelabvēlīgi laika apstākļi, un visi alpīnisti pulcējās augšējās nometnēs, lai gatavotos pēdējam posmam.
Tika uzstādīti arī jauni individuālie rekordi. Šerpa Apa (42) 12 reizi stāvēja Everesta virsotnē. Tame Watanabe, 63 gadus vecā japāniete kļuva par vecāko sievieti, kas sasniegusi virsotni. Ellen Miller, 43, pirmā amerikāniete, kas sasniegusi virsotni no ziemeļu un dienvidu puses. Phil un Susan Ershler, pirmais laulātais pāris, kas visu septiņu kontinentu virsotnes sasnieguši kopā. Šerpa Tashi Tenzing, šerpas Tenzing Norgay mazdēls, arī sasniedza virsotni, kādas ekspedīcijas sastāvā, kas atzīmēja viņa vectēva panākumu gadadienu. Tajā pat laikā kaut kur zemāk Everestā nogāzē atradās arī Hilarija 47 gadus vecais dēls Peter, kas virsotni sasniedza dažas dienas vēlāk. 27 gadus vecais alpīnists Sean Swarner arī sasniedza virsotni, lai gan pirms kāda laika apgalvoja, ka viņam palicis dzīvot tikai dažas nedēļas, jo bija slims ar vēzi.
Šajā pavasarī daudzi Everesta veterāni atgādināja par 1996. gada traģēdiju. Taču šoreiz nebija nekādu īpašu problēmu ar pārvietošanos uz un no virsotnes. Kā izteicās Mountain Madness vadītāja Christine Boskoff, pēc 1996. gada traģēdijas ekspedīcijas savā starpā sadarbojas vairāk nekā iepriekš. Šajā pavasarī Everestā vienlaicīgi atradās 12 ekspedīcijas.

Viesturs atkāpjas
2002. gada 22. maijā latviešu izcelsmes alpīnists no ASV Eds Viesturs atkāpās Anapurnas (8091 m) priekšā. Tas bija jau otrais viņa mēģinājums sasniegt šo virsotni. Taču tas vēl joprojām paliek viņa sapnis būt pirmajam amerikānim, kas uzkāpis visos 14 astoņtūkstošniekos bez papildus skābekļa izmantošanas. Divi no viņa sešu vīru ekspedīcijas – francūzis Jean Christophe Lafaille un spānis Alberto Inurrategi Iriarte, virsotni tomēr sasniedza. Iriarte tā bija pēdējā no četrpadsmit astoņtūkstošnieku virsotnēm, ko vajadzēja sasniegt. Viesturs un viņa ilggadīgais partneris soms Veikka Gustafsson, nolēma atgriezties bāzes nometnē.
7476 m augstumā Viesturs un Gustafsson izveidoja apmetni zem 800 pēdas augstas sniega sienas, kas pazīstama kā Roc Noir, kamēr Lafaille un Iriarte turpināja ceļu augšup. Pēc dienas novērojot laika apstākļus un aprunājoties ar diviem garām ejošiem kāpējiem, viņi pieņēma grūto lēmumu griezties atpakaļ. "Visas dienas garumā bija lavīnbīstamība. Tad mēs nolēmām, ka mums nav vērts riskēt kāpt pa sienu" stāsta Viesturs. "Tas ir grūts lēmums, kad tu četras vai piecas nedēļas pavadi ekspedīcijā, un esi jau tik tuvu savam mērķim. Esmu darījis tā arī jau agrāk, kad ir slikti un mana iekšējā balss saka, ka ir slikti, tad es zinu, ka ir slikti."
Eds Viesturs, 43, ir pazīstams kā drošs, konservatīvs kāpējs un liela augstuma spēkavīrs. Viņa glābēja loma IMAX filmā Everests un darbība augstumā virs 8000 m, ir padarījuši viņu par pazīstamāko kāpēju Amerikā. Viņš ir sasniedzis Everestu piecas reizes un vēl 11 pasaules astoņtūkstošniekus, divus no tiem neizmantojot papildus skābekli. Vēl ir palikuši Anapurna un Nangaparbats (8126 m, Pakistānā).
Franču kāpēja Maurice Herzog Anapurna, grāmata par viņa pirmo kāpienu uz virsotni 1950. gadā, bija galvenais iedvesmas avots, kas pamudināja Viesturu nodarboties ar kāpšanu. Pēc sava pirmā mēģinājuma sasniegt Anapurnu 2000. gada pavasarī Viesturs teica: "Varbūt Anapurna būs tas kalns, kurā es neuzkāpšu. Ja man ir lemts uzkāpt tikai 13 no 14 virsotnēm, lai notiek. Pasaulē ir daudz citu kalnu, kuros var kāpt." Taču Viestura pārstāvis Warren Wyatt teica, ka esot jautājis Viesturam, vai viņš atgriezīsies un mēģinās trešo reizi - viņa atbilde ir bijusi: "Iespējams."

Traģiski beidzas otrais nobrauciens no Everesta
2001. gada 23. maijā 22 gadus vecais franču alpīnists un snovbordists Marko Ziffredi bija pirmais cilvēks, kas ar snovbordu nobrauca no Everesta (8848 m) - pasaulē augstākās kalnu virsotnes, kas atrodas uz Nepālas un Tibetas robežas Himalaju kalnos. Pirmais nobrauciens tika veikts pa Nortona kuluāru uz Everesta Ziemeļu nogāzes, tā augstuma starpība bija aptuveni 2450 augstuma metri (no virsotnes 8848 metru augstumā līdz 6400 metru augstumam) un aizņēma 2,5 stundas. 2002. gada oktobrī Marko Ziffredi plānoja veikt savu otro nobraucienu no Everesta virsotnes, šoreiz pa Horbeina kuluāru. Uz virsotni viņš devās kopā ar savu draugu, alpīnistu Olivieru Bessonu un diviem augstkalnu šerpām (Phurba Tashi un Lhobsang Temba). Viņi vēroja snovbordista Marko Ziffredi nobrauciena sākumu, bet vēlāk skatu aizsedza Horbeina kuluāra klintis. Uz Rongbuka ledāja, kas atrodas zem Horbeina kuluāra, Marko Ziffredi tā arī nenonāca. Viņa biedri meklēja viņu ar binokli pārskatot kuluāru, bet bez rezultātiem – snovborda pēdas apraujas 8500 metru augstumā, nav redzamas arī nekādi lavīnu ceļi šajā kuluārā.

Akls alpīnists uzkāpj visu kontinentu augstākajās virsotnēs
2002. gada 6. septembrī, uzkāpjot Austrālijas kontinenta augtākajā virsotnē Mount Kosciuzko, 33 gadus vecais amerikāņu alpīnists Ēriks Veihenmaijers (Erik Weihenmayer) kļuvis par pirmo neredzīgo cilvēku pasaulē, kas pabijis visu septiņu kontinentu augstākajās virsotnēs. 13 gadu vecumā, retas acu slimības dēļ viņš zaudēja redzi, bet neskatoties uz to, kļuva par vidusskolas skolotāju un vreslinga treneri.
"Septiņu virsotņu" projektu uzsākot, 1995. gadā Ēriks Veihenmaijers uzkāpa Ziemeļamerikas augstākajā virsotnē Mount Denali (Aļaskā), pēc diviem gadiem, 1997. gadā sasniedza Āfrikas augstāko virsotni – Kilimandžāro, 1999. gadā – Dienvidamerikas augstāko virsotni Akonkagua. 2001. gadā iekaroto virsotņu sarakstam tika pievienota Antarktīdas augstākā virsotne Mount Vinson, un Ēriks Veihenmaijers kļuva par pirmo aklo cilvēku, kas sasniedzis pasaules augstāko virsotni Everestu (8848 m). Šī gada vasaras sākumā sekoja veiksmīga ekspedīcija uz Eiropas augstāko kalnu Kaukāzā – Elbrusu. Lejupceļš no Elbrusa virsotnes, kopā ar ekspedīcijas biedriem tika veikts ar slēpēm! Austrālijas augstākā virsotne, kas atrodas Austrālijas Alpos, starp Sidneju un Melburnu, sagaidīja kāpējus ar vēja brāzmām, kas sasniedza 70 km stundā, un gaisa temperatūru, kas bija zemāka par mīnuss 15°C. Neskatoties uz to "Septiņu virsotņu" projekta pēdējā virsotne tika veiksmīgi sasniegta.

Kāpējs ar vienu roku ceļā uz Everestu
Teksasietis Gary Guller savu sirdi "pazaudējis" kalnos. Viņš sasniedza arvien jaunas virsotnes un drīz vairs nespēja savu dzīvi iedomāties bez divcīņas starp kalnu un cilvēku. Taču 1986. gadā notika nelaime, Gary veicot kādu klinšu maršrutu Meksikā. Sekas - sprandas lūzums un ķermeņa kreisās puses paralīze lejpus pleciem. Pēc divu gadu ārstēšanas bija nepieciešams amputēt gandrīz visu kreiso roku. Tā vietā, lai žēlotos par savām nelaimēm un aizmirstu savu aizraušanos, Gary Guller turpināja kāpt. Šobrīd 36 gadu vecumā viņš jau ir sasniedzis daudzas virsotnes kā vienrocīgs alpīnists, un kopā ar firmu "Arun Treks & Expeditions" veic dažādus ceļojumus.
Nākamgad viņš grib sasniegt "pasaules jumtu" - uzkāpt Everestā. 2003. gada martā, kopā ar savu komandu viņš dosies uz Everesta bāzes nometni. 48 km garajā ceļā līdz bāzes nometnei, kas atrodas 5300 m augstumā, Gary vadīs grupu alpīnistu, kam ir dažādas fiziskas problēmas. Piemēram, Barry Muth, kas nevar pakustināt nedz rokas, nedz kājas, Dinesh Ranasinghe, kas ir zaudējis vienu kāju vai Gene Rodgers, kas sēž invalīdu ratiņos. No bāzes nometnes Gary sešu cilvēku komandas sastāvā dosies uz virsotni, taču šajā grupā viņš būs vienīgais, kam ir fiziska rakstura problēmas. Pārējie viņu gaidīs atgriežamies bāzes nometnē, kuras sasniegšana, iespējams kļūs par lielāko notikumu viņu dzīvē.
Šo akciju atbalsta Teksasas invalīdu biedrība, lai tādā veidā parādītu sabiedrībai, ka neskatoties uz fiziskajām nepilnvērtībām, cilvēki var sasniegt ļoti daudz. Gary Guller organizē piedzīvojumus invalīdiem, kas aktīvi piedalās dažādās sportiskās aktivitātēs, kas brīžiem pat pilnīgi veseliem cilvēkiem šķiet neiespējami.

Šerpa lūdzis sievas piekrišanu, lai trīspadsmito reizi kāptu Everestā
Viens no pasaulē slavenākajiem Nepālas šerpām, augstkalnu alpīnists un ekspedīciju pavadonis Appa, gaida savas sievas un četru bērnu mātes piekrišanu, lai šī gada pavasarī, kopā ar amerikāņu ekspedīciju jau trīspadsmito reizi kāptu Everesta (8848 m) virsotnē Himalaju kalnos. Appa, kopš 1989. gada, kad pirmo reizi uzkāpa Everestā, jau divpadsmit reizes ir pabijis šajā virsotnē dažādu valstu alpīnistu ekspedīciju sastāvā. Nevienam citam cilvēkam pasaulē nav izdevies tik daudzas reizes pabūt pasaules augstākajā virsotnē. Desmit reizes Everestā pabijuši tikai divi Appas tautieši - šerpa Angs Rita, kas 2000. gadā, slimības dēļ pārtraucis strādāt kalnu ekspedīcijās, un šerpa Babu Chiri, kas pagājušajā gadā gāja bojā Everesta pakājē.
2003. gada pavasaris ir īpašs ar to, ka šajā gadā aprit piecdesmit gadi, kopš pirmās veiksmīgās Everesta ekspedīcijas, kura 1953. gada 29. maijā vainagojās ar izcilu panākumu - divi alpīnisti, jaunzēlandietis Edmunds Hillarijs un šerpa Tenzings Norgaijs sasniedza Everesta virsotni un pēcāk veiksmīgi atgriezās ekspedīcijas bāzes nometnē Everesta pakājē. Šī gada pavasarī Nepālā plānoti daudzi atceres un jubilejas pasākumi - lekcijas, tikšanās, pieņemšanas, kā arī vairākas ekspedīcijas uz pasaules augstāko virsotni Everestu.

Katram savi plāni Everestā...
Dienvidāfrikas Republikas pārstāve Deshun Deysel šī gada maijā grib sasniegt Everesta virsotni, un kļūt par pirmo krāsaino sievieti, kas to sasniegusi. Viņa plāno kāpt 10 cilvēku ekspedīcijas sastāvā. Ekspedīciju vadīs Alexis Harris, un ekspedīcijas sastāvā būs arī Sean Disney, kam Everests ir tā virsotne, kas pietrūkst, lai kļūtu par pirmo dienvidāfrikāni, kas sasniedzis visu septiņu kontinentu augstākās virsotnes. Taču Deshun vada citi motīvi.
32 gadus vecā Deshun Deysel vēlas parādīt, ka kalnos var kāpt ne tikai vīrieši un baltie, bet arī sievietes un melnie cilvēki, kas vēl aizvien šajā ziņā ir samērā nepriviliģētā stāvoklī. Deshun Deysel nodarbojas ar atlētiku un motivācijas trenēšanu, un jau ir sasniegusi Mt.Meru, Kilimandžaro, Mt.Kenija virsotnes Āfrikā, un kā iesildīšanās virsotni pirms Eversta - Denali virsotni Ziemeļamerikā. Viņas pirmā tikšanās ar Everestu bija traģiskajā 1996. gadā, kad Everesta nogāzēs gāja bojā Rob Hall un daudzi citi alpīnisti. Toreiz viņa nespēja pietiekami ātri aklimatizēties, tādēļ kāpiens bija jāatliek. Iespējams, ka tas pasargāja viņu no traģēdijas.
Savukārt Ben Clark ir nolēmis kļūt par jaunāko amerikāni, kas sasniedzis Everestu. Viņš ir nolēmis kāpt Everestā no ziemeļu puses pa ziemeļu ribu. Ben Clark nekāps komerciālas ekspedīcijas sastāvā, bet tikai ar divu šerpu - Lhawang Dhondup un Lhakpa Nuru palīdzību un pavadību.
Ben Clark ir 23 gadus vecs profesionāls kāpējs un kāpšanas gids. Viņš nodarbojas ar ļoti daudz dažādām lietām - kinematogrāfiju, fotografēšanu, virtuālām un modernām komunikāciju sistēmām, kā arī ir konsultants bērnu televīzijas šovā, kur bērniem tiek mācīta ētika. Ben Clark ir viens no pieredzes bagātākajiem jaunajiem kāpējiem ASV. Viņa tieksme pēc augstuma ir aizvedusi viņu uz pieciem kontinentiem, Himalaju astoņtūkstošniekiem, Aļasku, Centrālo un Dienvidameriku piecas reizes, uz Ziemeļamerikas augstāko kalnu Denali, uz augstāko virsotni ārpus Āzijas -Akonkagvu, uz Āfrikas augstāko virsotni - Kilimandžaro, daudzām virsotnēm ASV.

Šerpas un Everests - rekordi...
Kāds Nepālas kāpšanas veterāns, kurš Everestu jau ir sasniedzis deviņas reizes, ir nolēmis to sasniegt atkal, taču šoreiz tikai 15 stundās. 35 gadus vecais šerpa Lhakpa Gelu, grib sasniegt 8848 m augsto virsotni rekordīsā laikā, lai atzīmētu virsotnes sasniegšanas zelta jubileju. Lhakpa, kas Everestu pirmo reizi sasniedza 1991. gadā, vadīs 11 cilvēku ekspedīciju.
Iepriekšējais rekords pieder šerpam Babu Chhiri, kam 2000. gadā izdevās sasniegt Everesta augstāko vietu no bāzes nometnes 16 stundās un 56 minūtēs. Parasti kāpēji kāpj vairākas dienas, lai sasniegtu virsotni.
32 gadus vecais šerpa Ungdi Tsering, kam ir amputētas abas rokas, arī ir nolēmis sasniegt virsotni, pa tradicionālo DA kores maršrutu. Abas savas rokas viņš zaudēja nelaimes gadījumā sešus gadus atpakaļ. Šim kāpienam viņu iedvesmoja Tom Whittacker, amerikāņu kāpējs, kam ir mākslīgā kāja, un kurš Everestu sasniedza 1998. gadā. "Man ir tikai jāiet. Es esmu pārliecināts par savu veiksmi. Ja jau Tom Whittacker to spēja izdarīt, tad kāpēc, gan es to nevarētu!?" saka Ungdi Tsering. Šajā ekspedīcijā viņu pavadīs pieci kāpēji, kas viņam palīdzēs.
Šogad vairāk kā divdesmit dažādas ekspedīcijas vēlas sasniegt virsotni, lai svinētu Sera Edmunda Hilarija un šerpas Tenzinga Norgaja 1953. gada 29. maija sasniegumu.

Vai Hilarijs blefo?
29. maijā aprit 50 gadi kopš pirmo reizi uzkāpts Everstā. Todien, pulksten 11.30 virsotnē stāvēja jaunzēlandietis Sers Edmunds Hilarijs un šerpa Tenzings Norgajs. Taču dažiem Minhenes "Süddeutschen Zeitung" (SZ) darbiniekiem ir radušās šaubas par to. Tas nav nekāds "aprīļa joks"! SZ redaktors Tomas Bekers kopā ar citiem 1600 apmeklētājiem Minhenes Vācu teātrī klausījies elites kāpēju stāstus par godu Everesta pirmkāpiena jubilejai. Šeit piedalījās arī Tenzinga Norgaja mazdēls, trīskārtējais Everesta iekarotājs Tashi Tenzings, kurš skaidroja kādēļ Edmundam Hilarijam nav "pierādījuma foto". 1953. gada triumfs tika iemūžināts, taču bildē ir redzams tikai Everesta virsotnē stāvošais Tenzings Norgajs.
Tomas Bekers apgalvo, ka nav pierādījumu, ka foto ir taisījis kāds cits. Tenzings varēja pats uztaisīt savu foto. Uz ko Tashi Tenzings atbildēja: "Vectēvs Tenzings Norgajs neprata nedz lasīt, nedz rakstīt, kā arī viņš neprata fotografēt. Un Hilarijs domāja, ka Everests nav tā vieta, kur viņam vajadzētu fotografēties." Šajā pasākumā piedalījās arī daudzi citi slaveni kāpēji: Reinholds Messners, Peters Habelers, Stefans Veneibls un citi. Mesners uz Bekera izteikumiem atbildēja: "Ko tad mēs darīsim, ja izrādīsies, ka Džordžš Melorijs bija pirmais, kas divdesmitajos gados sasniedza virsotni, pirms nāvējošā kritiena? Jebkurā gadījuma Hilarijs ir pirmais, kas atgriezās dzīvs." Pats Hilarijs par šīm diskusijām tikai uzjautrinās, un tas viņam netraucē gatavoties 50 gadu Everesta virsotnes sasniegšanas jubilejai, kas noritēs Katmandu.

Ar slēpēm no Everesta pēc vairāk kā 30 gadiem
Japāņu slēpotājs Yiuchiro Miura (70) 7. aprīlī grasās atstāt Everesta bāzes nometni kopā ar dēlu un kinooperatoru, lai uzkāptu Everestā, un nobraukt lejā ar slēpēm. Viņš bieži ir ticis pieminēts kā persona, kas novēlās no Everesta, jo slavenajā filmā, kas tika uzņemta 1970. gadā, var redzēt kā viņš kūleņo lejup pa nogāzi un brīnumainā kārtā paliek dzīvs. Lai arī kā, Miura ir pirmā persona, kas 1970. gadā ar slēpēm nobrauca no Everesta Dienvidu sedlienes.
Kopā ar dēlu Gota Miura, 33, un japāņu kinooperatoru Noriyuki Muraguchi, 47, viņi cer sasniegt 8848 metrus augsto virsotni laikā starp 13. un 20. aprīli. Līdzko viņi sasniegs virsotni, viņi daudz negaidot dosies lejā uz bāzes nometni, kas atrodas Khumbu ledāja augšējā daļā, 6200 metru augstumā. Viņi domā sasniegt bāzes nometni pusstundas laikā. Pirmais cilvēks, kas ar slēpēm 2000. gadā nobrauca no Everesta virsotnes ir slovēnis Davo Karnicar. Ja Yiuchiro izdosies sasniegt virsotni, tad viņš būs vecākā persona, kam ir izdevies to līdz šim sasniegt.

Everesta jubilejas sezona sākas ar jauniem rekordiem
Nepālas Tūrisma ministrija apstiprinājusi, ka šī gada 22. maijā, plkst. 10.30 pēc vietējā laika Everesta virsotnē (8850 m) uzkāpis vecākais alpīnists, kāds līdz šim pabijis pasaules augstākajā virsotnē. Juičiro Miuram (Yuichiro Miura) kopā ar savu dēlu Gota Miura, pavadot četras dienas t.s. "nāves zonā" (virs 8000 m.v.j.l.), izdevies veiksmīgi uzkāpt līdz virsotnei un nokāpt lejā, līdz bāzes nometnei Everesta pakājē. Juičiro Miura ir 70 gadus un 222 dienas vecs! 1970. gadā Juičiro Miura veica nobraucienu ar slēpēm (un izpletni) no Everesta Dienvidu sedlienes (~8000 m). Viņš ir viens no izcilākajiem Japānas kalnu slēpotājiem, veicis nobraucienus ar slēpēm no vairāku kontinentu augstākajām virsotnēm, vada lielāko slēpošanas skolu Japānā un ir izaudzinājis daudzus Olimpisko spēļu čempionus kalnu slēpošanā.
Savukārt ekspedīcijas "Dream Everest 2003" augstkalnu šerpa, 25 gadus vecais Pemba Dorjie uzstādījis jaunu ātruma rekordu, veicot ceļu no Everesta pakājes līdz virsotnei un atpakaļ tikai 12 stundās un 45 minūtēs. Virsotni viņš sasniedza 23. maija rītā, 5.45 pēc Nepālas laika. Līdzšinējais ātruma rekords piederēja šerpam Babu Chhiri, kam 2000. gadā izdevās sasniegt Everesta augstāko vietu no bāzes nometnes 16 stundās un 56 minūtēs. Pēc vēl neapstiprinātiem datiem, 25. maijā ticis uzstādīts vēl viens ātruma rekords - šerpa Lhapka Gelu uzkāpis Everestā un atgriezies bāzes nometnē ceļā pavadot tikai 10 stundas un 46 minūtes! Šis rekords gan vēl gaida oficiālu apstiprinājumu no Nepālas Tūrisma ministrijas.
Savukārt, viens no pasaulē slavenākajiem Nepālas šerpām, augstkalnu alpīnists un ekspedīciju pavadonis Appa 25. maijā, plkst. 15.45 trīspadsmito reizi sasniedzis Everesta virsotni! Appa, kopš 1989. gada, kad pirmo reizi uzkāpa Everestā, jau divpadsmit reizes bija pabijis 8850 metrus augstajā virsotnē dažādu valstu alpīnistu ekspedīciju sastāvā. Nevienam citam cilvēkam pasaulē nav izdevies tik daudzas reizes pabūt Everesta virsotnē.

Latvietis izklaidē Everestu
Domājams - var nešaubīgi apgalvot, ka 2003.gada 12.maijā pasaules augstākā virsotne - Everests pirmoreiz sadzirdēja īstas saksofona skaņas un to skanējumā pasaulslaveno “Stranger in the night”.
Par godu pirmās Everestā uzkāpšanas 50 gadu jubilejai uz Nepālu devās arī Latvijā zināmais mūziķis un maratonists Imants Skuja, kurš vienatnē, līdzi ņemot tikai mugursomu ar nepieciešamākajām lietām un saksofonu, sasniedza Everestam līdzās esošo trekinga virsotni Galatapar (5545 m). Kalna virsotnē Imants Skuja izpildīja īpaši šim notikumam domātus skaņdarbus.

Veikts Šišapangmas traverss!
8.maijā Ralfs Dužmovičs, Džerlinga Kaltenbrunnere, un Hirotaka Takeuči alpu stilā uzkāpuši 14. pasaules augtstākajā virsotnē Šišapangmā no dienvidu puses un veikušu traversu uz ziemeļiem, tādējādi projekts "Šiša no dienvidiem uz ziemeļiem" ir realizēts!

Himalajos pazudis viens no labākajiem Francijas alpīnistiem
Jau vairākas dienas notiek izcilā, 39 gadus vecā franču alpīnista Žana-Kristofa Lafaīla (Jean-Christophe Lafaille) meklēšana Himalaju kalnos, pasaules piektā augstākā kalna, Makalu (8481 m) virsotnes rajonā. Viņš devās uz Makalu virsotni ar mērķi to sasniegt vienatnē, pie tam – ziemas apstākļos, bez papildus skābekļa. Pēdējie telefona sakari ar alpīnistu notikuši 26. janvārī, kad viņš bija sasniedzis 7600 m augstumu, vienu dienu pirms "pēdējā izrāviena uz virsotni".
Līdzšinējā meklēšana nav devusi nekādus rezultātus. 2006. gada 31. janvārī, Makalu bāzes nometnē ieradās helihopters ar glābšanas speciālistiem, kas labos redzamības apstākļos veica vairāk kā 40 minūšu ilgu lidojumu gar iespējamo alpīnista ceļu līdz pat 7000 m augstumam, tomēr izņemot sarkano alpīnista telti tiem neko nav izdevies saskatīt. Dienu iepriekš kalna novērošana notika no virsotnei pāri lidojošas lidmašīnas, tomēr arī no tās saskatīt neko nav izdevies. 7500 m augstumā šajās dienās gaisa temperatūra ir noslīdējusi līdz pat -30C atzīmei un vēja ātrums mēdz sasniegt 30-35 km/stundā.
Žana-Kristofa Lafaīls ir Francijas Alpīnisma un Slēpošanas skolas profesors, viens no spēcīgākajiem Francijas alpīnistiem, kuram līdz šim ir izdevies iziet daudzus nozīmīgus kalnu maršrutu pirmgājienus dažādos pasaules kalnos un sasniegt neskaitāmas virsotnes, tajā skitā arī 11 no tām 14 virsotnēm, kuru augstums pārsniedz 8000 m atzīmi. Tikai pats alpīnists, ja viņš vien ir vēl dzīvs, ir spējīgs paveikt šķietami neiespējamo – atgriezties bāzes nometnē kalna pakājē.

Jauna atmosfēras novērojumu stacija Everestā
2006. gada februāra sākumā Itālijas atmosfēras zinātnieku grupa pabeigusi darbus pie jaunas atmosfēras novērojumu stacijas izveides Everestā, kura novēros un analizēs no Ķīnas un Indijas nākošos mākoņus un veiks citus apkārtējās vides pētījumus. Novērojumu stacija izvietota 5050 m augstumā un ir pasaulē augstākā atmosfēras novērojumu stacija.
Darbu veikšanas laikā, pārvietojot vairākas tonnas atmosfēras novērojumu stacijas aprīkojuma, darbu veicējiem nācās saskarties ne tikai ar sarežģīta kalnu reljefa pārvarēšanu, bet arī ar skarbiem meteoroloģiskiem apstākļiem, jo gaisa temperatūra kritusies līdz -15°C grādiem zem nulles un vēja ātrums esot sasniedzis pat 150 km/h, kas vienubrīd pat draudēja paralizēt ekspedīcijas darbu.
Zinātniskās ekspedīcijas vadība izteikusi pateicību par pašaizliedzīgo darbu un precizitāti, ar kuru tika veikti darbi Itālijas alpīnistiem, Nepālas augstkalnu nesējiem un tehniskajiem darbiniekiem, bez kuriem šī projekta īstenošana nebūtu iespējama.

Korejas alpīnists plāno Everesta attīrīšanas ekspedīciju
Viens no slavenākajiem un veiksmīgākajiem Korejas alpīnistiem Han Wang Yong, kurš desmit gadu laikā (no 1994. gada līdz 2003. gadam) uzkāpis 14 augstākajās pasaules kalnu virsotnēs, kuru augstums pārsniedz 8000 m atzīmi, tajā skaitā arī pasaules augstākajā virsotnē Everestā (8848 m) un K2 virsotnē (8611 m), kas ir ne vien otrā augstākā virsotne, bet arī viena no visgrūtāk sasniedzamajām virsotnēm pasaulē, 2006. gadā plāno organizēt Everesta attīrīšanas ekspedīciju.
Līdzīgu kalna attīrīšanas ekspedīciju alpīnists Han Wang Yong 2004. gadā organizēja K2 virsotnes rajonā. Alpīnistu ekspedīcijas, bīstamības un nespēka dēļ, lielā augstumā aiz sevis bieži vien atstāj gan drošināšanas ekipējumu, gan ekspedīcijas aprīkojumu – teltis, tukšos skābekļa balonus. Arī bojā gājušo alpīnistu mirstīgās atliekas bieži vien ir redzamas ceļā uz pasaules augstākajām virsotnēm.
Han Wang Yong publiski paziņojis par saviem plāniem uzkāpt Everesta virsotnē no Nepālas puses, un veikt šī ceļa attīrīšanu, tajā skaitā, nogādājot lejā iepriekšējos gados bojā gājušo alpīnistu mirstīgās atliekas. Protams, šīs alpīnistu vidē visai pretrunīgas diskusijas izraisošās ieceres tiek apspriestas un saskaņotas ar bojā gājušo alpīnistu radiniekiem.

71 gadu vecs japānis uzkāpj Everestā
2007. gada 29. maijs. Septiņdesmit vienu gadu vecs japānis kļuvis par pasaulē vecāko cilvēku, kas uzkāpis Everesta virsotnē, šādi pārspēdams kāda sava tautieša pagājušajā gadā uzstādīto rekordu.
Bijušais skolotājs Kacusuke Janagisava sasniedza pasaules augstāko virsotni pagājušajā nedēļā, un šo jaunumu paziņoja alpīnistu grupa, kas organizēja šo kāpienu. Paziņojumā teikts, ka Everestā kāpts no Tibetas puses. "Es jūtos absolūti brīvi. Es spēju sasniegt šo jauno rekordu, pateicoties draugiem, kas mani atbalstīja," Kacusuke Janagisava sacīto citē ziņu aģentūra "Kyodo".
Viņa vecums padara viņu par vecāko cilvēku, kurš uzkāpis 8850 metrus augstajā virsotnē, apstiprināja kāda Japānas Alpīnisma asociācijas amatpersona. Iepriekšējais vecākā Everesta sasniedzēja rekords piederēja kādam 70 gadus vecam vīrietim no Japānas dienvidiem, kas uzkāpa Everestā pagājušā gada maijā.Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv