Arhīvs > Ekipējums
Trekinga teltis pārgājieniem

Autors: Atis Rektiņš [ AUTORS?]
Foto: no telšu ražotāju katalogiem un p.p.a arhīva
2007. gada februāris, ASV

Šajā rakstā vairāk aprakstītas teltis, kas domātas trekinga (pārgājiena) vajadzībām, sīkāk nepievēršoties armijas un ekspedīciju teltīm, tentiem, aizslietņiem un citām specializētām teltīm.

Pasaulē pastāv dažnedažādi telšu tipi un klases, un telts ietilpšana vai neietilpšana tajā ir vairāk atkarīga no tā, kā ražotājs vai pārdevējs novērtē savu telti. Ražotāji gan rīkojas pēc principa – "kas savu asti cels, ja ne pats" un savus darinājumus novērtē augstu. Vairāk vai mazāk universāla ir telšu klasifikācija pēc sezonām (vasara, pavasaris, rudens, ziema), kurās tās var tikt sekmīgi izmantotas. Tā kā neviens nevēlas kļūt nepopulārs, piedāvājot tikai vienas sezonas teltis, pieejamas ir tikai 3 sezonu, 3 - 4 sezonu jeb konvertējamās (convertible) un 4 sezonu teltis (four season tents).

Pārgājienam vidējos laika apstākļos vislabāk piemērotas trīs sezonu teltis, kuras paredzētas lietošanai pavasarī, vasarā un rudenī. Teorētiski tiek uzskatīts, ka ziemas pārgājieniem nepieciešama četru sezonu telts, taču tās galvenā atšķirība ir papildus stiprinājumi un balsti, kas pasargā no stipra vēja un biezas sniega kārtas smaguma. Ja nav plānots ziemas pārgājiens kalnos vai ļoti bargos apstākļos, ziemā bez problēmām var lietot arī 3 sezonu telti. Veidojumiem, kas ir vidējie starp 3 un 4 sezonu teltīm, iespējami dažādi pārveidojumi – pieliekami papildus balsti, noņemams vestibils vai papildus rāvējslēdzēji labākai ventilācijai.

Protams, pastāv arī citi iedalījumi, tādi kā trekinga, ekspedīciju, kempinga un citas teltis, tomēr visbiežāk tās ir tikai apakškategorijas, pie tam, vēl subjektīvākas kā sezonālais iedalījums.Parasti teltis sastāv no diviem slāņiem – iekšējā tīkla un ārējā ūdensnecaurlaidīgā slāņa; ārējā slāņa uzdevums ir ūdens un vēja necaurlaidības nodrošināšana, iekšējā – nodrošināt ventilāciju un no kukaiņiem brīvu vidi. Obligāts nosacījums ir, lai šie slāņi nekad nesaskartos, īpaši slapjumā, jo tad viss slapjums tiek novadīts telts iekšienē. Tāpēc ļoti jāuzmanās, lai telts balsti, pat bez speciālām sānu auklām, pietiekoši stingri nostieptu ārējo pārklāju. Papildus auklas parasti domātas stiprākam vējam, taču to uzstādīšana bieži vien ir piņķerīga, turklāt šajās auklās var "ērti" paklupt staigājot ap telti.

Pieejamas arī vienslāņainas teltis, taču ar tām būtu ļoti jāuzmanās. Visbiežāk šādas teltis ir īpaši lētas un atrodamas lielveikalu plauktos. To pozitīvās iezīmes ir cena un svars, tomēr negatīvās ir krietni vien vairāk – materiālam izmantots vislētākais neilons, tādēļ gulēšana (īpaši divatā un trijatā) rada ļoti daudz kondensāta, kas visai drīz sāk pilēt un tecēt gulētajiem virsū; uzskaitāmas arī citas vainas. Vienai naktij šāda telts ir pietiekoši piemērota, tomēr ilgstošākiem pārgājieniem tā nekādā gadījumā nav ieteicama, īpaši siltākā laikā. Labas vienslāņainas teltis gan pastāv, turklāt tās ražo aizvien vairāk, taču tās noteikti būs īpaši dārgas (ne mazāk par 250 – 350 Ls!), jo tās ir izteikti vieglas (ap 400g/uz cilvēku), arī telts materiāls ir ne tikai ūdensnecaurlaidīgs, bet "elpojošs" un nerada tikpat kā nekādu kondensātu.

Galvenie telts parametri, kas jāņem vērā izvēloties pārgājienu telti: telts konstrukcija, izmērs (gan ietilpība, gan grīdas laukums), svars, izmantotie materiāli, šuvju nostrāde, balsti un dažādi papildus piederumi.

Telts konstrukcija
Lielākoties pieejamas divu veidu teltis – tuneļa (tunnel) tipa vai kupolveida (dome). Mazākas teltis biežāk ir tuneļveida, lielākas – kupolveida, tomēr tas vairāk atkarīgs no ražotāja. Tuneļveida teltīs ir vairāk vietas, tomēr to jumts ir plakanāks, tādēļ tas vieglāk ieliecas un uz tā var uzkrāties sniegs, turklāt tuneļveida teltīm vienmēr nepieciešami papildus sānu stiprinājumi. Visbiežāk gan ražo teltis, kuras ir tuneļu un kupola telšu apvienojums, kā arī teltis, kuru balsti lokveidā krustojas viens ar otru (geodesic), tā padarot telti vēl izturīgāku.


Teltis ar kupolveida, krustveida loku un kombinēta veida loku stiprinājumiem

Izmērs
Parasti tiek norādīts grīdas laukums un cilvēku skaits, kurš teorētiski spēj komfortabli sagulēt teltī. Šis rādītājs gan ir stipri subjektīvs un atkarīgs no cilvēku izmēriem. Tas, cik cilvēki var gulēt teltī, vairāk atkarīgs no laika apstākļiem, piemēram, mitrā laikā būs nepieciešama daudz plašāka telts, lai mantas nebūtu jāatstāj ārā, savukārt aukstumā nereti ir daudz patīkamāk teltī saspiesties vairākiem cilvēkiem. Ilgākos pārgājienos ar dzīvošanu vienā teltī nevajadzētu pārspīlēt, jo visai bieži cilvēki var sākt kašķēties. Tad labāk izmantot divvietīgas vai vienvietīgas teltis, lai vismaz tajās varētu kaut nedaudz atpūsties no apkārtējiem.

Vispopulārākās ir divvietīgās teltis, savukārt teltis, kuru izmērs pārsniedz 3 cilvēkus, ir ne īpaši praktiski izmantot to lielā svara dēļ. Daudz ērtāk četriem cilvēkiem būs izmantot divas atsevišķas teltis (arī vieglāk atrodamas vietas telšu būvei, jo, paradoksāli, bet divas mazākas vietas atrast ir vieglāk, nekā vienu lielu!), turklāt divvietīgu telti var izmantot arī solopārgājienos, ja ceļā paredzēts doties vienatnē.

Ražotāji parasti uzrāda divus telts izmērus – garumu un platumu. Ja ar garumu viss ir skaidrs, tad platums būs krūšu apvidū, jo daudzas teltis kāju apvidū ir ievērojami šaurākas. Telts augstums, ja tāds norādīts, protams, tiks dots telts augstākajā vietā. Tādēļ noteikti, pirms pirkuma izdarīšanas, telts būtu jāizmēģina.


Tuneļa veida teltis un to iekštelpas plānojums, izmēri

Svars
Tieši svars varētu būt viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāapsver iegādājoties telti. Vidējam telts svaram noteikti nebūtu jāpārsniedz 1 - 1,3 kg/uz cilvēku, turklāt pārgājienos nevajadzētu aizrauties ar teltīm, kas paredzētas auto izbraucieniem. To plašās priekštelpas, augstie griesti un citas ekstras noteikti neatsver neproporcionāli lielo svaru. Pašlaik gan pietiekoši plašā izvēlē var iegādāties arī teltis, kuru svars ir aptuveni 0,5 - 0,8 kg/uz cilvēku. No svara daļēji var izvairīties, siltā laikā nemaz neizmantojot iekšējo telti, jo vairāki telšu ražotāji piedāvā atsevišķi iegādāties pliku telts grīdu ar caurumiem malās, kas paredzēti balsti ievietošanai.

Materiāli
Visbiežāk telšu ārējai konstrukcijai izmantoti dažādi neilona veida materiāli, kuri pārklāti ar mitrumu atgrūdošiem pārklājumiem, kuri katram ražotājam ir savādāki. Lētākām teltīm tie ir gaisa necaurlaidīgi, dārgākām – gaisa caurlaidīgi.

Uzmanība būtu jāpievērš galvenajiem diviem lielumiem, kuri gan ne vienmēr ir norādīti:
- Denjē (denier) – 9 kilometrus gara auduma šķiedras svars gramos. Vieglām teltīm šim radītājam būtu jābūt ap 50, telts grīdām tas noteikti būs ap 70 denjē un vēl vairāk;
- Ūdensnecaurlaidība - visbiežāk to mēra nevis pašam telts materiālam, bet gan tā pārklājumam, kas parasti ir no poliuretāna, poliestera un/vai silikona, tādējādi, vienam un tam pašam neilona materiāla tipam var būt dažāda ūdensnecaurlaidība.

Lai ar to nebūtu par maz, ūdensnecaurlaidību mēra ar diviem dažādiem paņēmieniem. Tā var tikt norādīta psi (mārciņās uz kvadrātcollu) un milimetros. Kā jau noprotams, līdzīgi kā visas citas nesaprotamās mērvienību sistēmas, pirmo sistēmu lieto tikai ASV, kurā, diemžēl koncentrējušies lielākie tūrisma inventāra ražotāji. Visur citur pasaulē parasti mēra ūdens staba augstumu mm, kuru bez izsūkšanās cauri, telts materiāls notur 1 minūtes laikā.

Teorētiski, jau sākot no 1000 mm grīdai un 600 mm sienām, ir garantēts relatīvs sausums (ASV militāristi iesaka 25 psi), tomēr šie skaitļi vēlami daudz lielāki, ja nav vēlme dzīvot mitrumā. Ļoti labai grīdai tas varētu būt 5000 – 10000 mm.

Tabulā ļoti aptuveni norādīts abu mēru salīdzinājums. Novērtējums (slikts, labs) ir manis izdarīts un ļoti subjektīvs.

Novērtējums Ūdens stabs mm Psi
Slikts zem 1000 mm zem 60 psi
Vidējs 1000 - 1500 mm 60 – 70 psi
Labs 2000 mm 75 – 80 psi
Ļoti labs virs 3000 m virs 100 psi

Labi, patērētājam pretimnākoši ražotāji informāciju par audumu norāda aptuveni šādi:
70d Nylon Taffeta 3000mm Floor – 210T, 70 denier nylon taffeta - PU coating 3,000mm/100 PSI waterproofness.

Protams, tie ir ļoti reti izņēmumi un lielākajā daļa citu gadījumu var gaidīt tikai vienu no šiem skaitļiem, turklāt bez mērvienībām. Visu gan atvieglo tas, ka materiāliem parasti ir nosaukumi, piem. EPIC, Assault P-180, par kuriem pietiekoši sīku informāciju gan var atrast to ražotāju mājas lapās.

Bez telts konstrukcijas tipa, uzmanība būtu jāpievērš sekojošām telts daļām:

Šuves
Teorētiski ir tā - jo kvalitatīvāka telts, jo blīvākas ir tās šuves. Labākām teltīm šuves papildus apstrādātas ar ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu; daudzi telts šuves tūlīt pēc iegādāšanās, profilakses nolūkā pārklāj ar speciāliem pārklājumiem (šis pasākums ir visefektīvākais, ja tiek veikts pirms pirmās telts izmantošanas). Pats gan nekad praksē neesmu pieredzējis, ka ar šuvēm atgadītos kas ļauns, pat vissliktākās kvalitātes teltīm, tādēļ tām uzmanību īsti nepievēršu. Noteikti, ka ilgstoši guļot tropu lietusgāzes ekvivalentā, uzmanību nāktos pievērst gan…

Telts mietiņi un balsti
Ar telts mietiņiem telti var nostiprināt tikai tādās vietās, kur tos zemē var iespraust un tie tajā turas (vidēji blīva augsne). Ceļot telti akmeņainās vietās, sniegā un vietās, kur augsne nav pietiekoši blīva, laicīgi jādomā par alternatīvām telts nostiprināšanas iespējām. Telts stiprinājuma mietiņi visbiežāk izgatavoti no alumīnija leņķa profila vai tērauda. Kvalitatīvi telts balsti ir izgatavoti no dažādiem alumīnija sakausējumiem. Stiklšķiedras balsti parasti tiek izmantoti lētākām teltīm. Kaut arī tie ir pietiekoši viegli, stiklšķiedras balsti ātri saplīst un sadalās gabalos, pat tos īpaši "nemokot" - pietiek vienreiz uz tiem uzkāpt. Kaut arī daži salūzuši parasti nav milzīga problēma, telts uzcelšana un nojaukšana šādā gadījumā var aizņemt krietni ilgu laiku.

Jaunākām teltīm var būt pieejami arī ogļšķiedras (grafīta) balsti, taču tos vēl pagaidām izmanto tikai daži ražotāji īpaši dārgos modeļos un prognozējams, ka tos daudz plašāk sāks izmantot nākamo gadu laikā. Viens no šādiem "nākotnes tehnoloģiju" telšu balstu ražotājiem ir Easton.

Balstu savienošana
Pastāv divas galvenās sistēmas - klipši vai "piedurknes". Piedurknēs ievietot balstus parasti aizņem daudz laika un tas var būt visai pinķerīgs pasākums, tomēr šādā veidā stingri telti notur pat daļēji salauzti balsti. Klipši ir daudz ērtāks un ātrāks pasākums, taču šāda telts nebūs ļoti stingra un tai var būt nepieciešamas papildus atsaites. Vairāki ražotāji piedāvā hibrīdus, vismaz daļu no balstiem ievietojot piedurknēs.

Telšu stiprinājumi ar klipšiem, piedurknēm un t.s. "hibrīda" veida (ar klipšiem un piedurknēm)

Papildus aprīkojums un konstruktīvie risinājumi
Noteikti jāpievērš uzmanība papildus "ekstrām" – vai telts iekšienē ir kabatas mantu novietošanai? Cilpiņa griestos lukturim? Ērts telts iepakojums? Vai teltij ir vairākas izejas – viens no neērtākajiem risinājumiem ir viena sānu izeja, kas nozīmē, ka visi telts "iedzīvotāji" spiesti rāpties pāri vienam guļošajam. Manuprāt, visērtākās ir tieši teltis ar divām sānu izejām, kas parasti padara daudz vieglāku rakņāšanos pa vestibilos novietotajām mantām. Principā – jo vairāk izeju, jo labāk.

Tāpat pietiekoši svarīga ir telts krāsa - jo tā gaišāka, jo teltī būs gaišāks un, iespējams, arī saule tik daudz nekarsēs. Savukārt tumša materiāla telts ātrāk uzsils saulē, līdz ar to arī ātrāk žūs. Arī papildus ventilācijas spraugas telts jumtā nav sliktas, ja vien tās vajadzības gadījumā iespējams pietiekoši cieši aiztaisīt. Telts vestibils? Ērta vieta mantām un ēdiena gatavošanai izmantojot gāzes degli sliktos laika apstākļos…

Protams, telti lietojot, būtu jāatceras par ugunsdrošību, jo pat maza dzirkstelīte spēj telts materiālā izdedzināt pietiekoši lielu caurumu, lai caur to labi iekļūtu nokrišņi. Ir gan pieejamas arī ugunsdrošu materiālu teltis, it sevišķi, ja tās pasūta no tiem ASV štatiem, kuros spēkā īpaši stingri ugunsdrošības noteikumi (aptuveni 10 ASV štatos), un šīs teltis degs ļoti slikti.

Kā mana pieredze rāda, vispostošākais pasākums teltij ir mazo grauzēju apmeklējums, kuriem parasti patīk paniekoties ar teltī atstātiem ēdieniem, īpaši ja telts tiek celta kempingos, kur peles un žurkas jau pieradušas pie cilvēkiem. Ja telts tiek atstāta uz vairākām stundām, tajā noteikti nevajag atstāt neko ēdamu, jo pelēm nav problēmu izgrauzt caurumus telts audumos dažu sekunžu laikā. Tad labāk ieeju atstāt vaļā, lai viņas var pieklājīgi ieiet pacienāties. :)

Telts remontam pārgājienā ņemu tikai vienu līdzekli – pelēko skoču, tas vienmēr bijis neaizstājams un vienkāršs remonta materiāls, jo, lai darbotos ar līmēm, ziedēm un ielāpiem, parasti nepieciešams sauss laiks, kurš ne vienmēr nodrošināts…www.adventurerace.lv sadaļā "Ekipējums" iespējams skatīt vēl citus āra aktivitāšu ekipējuma aprakstus.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv