Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Vai kāpsim vienā sasaitē?

Autors: p.p.a
2007. gada janvāris, Rīga

Savulaik, 80-tajos gados, kad Latvijā klinšu kāpšanas sacīkstēs dalībnieku skaits bija mērāms tuvu simtam, ļoti spēcīga konkurence bija arī mūsdienās teju vai aizmirstajā klinšu kāpšanas disciplīnā – kāpšanā sasaitēs. Vai šī, tehniskajam alpīnismam nozīmīgā, kāpšanas disciplīna "atgriezīsies"?

Kāpt sasaitē – tas nozīmē divu kāpēju sadarbību uz tehniska kalnu reljefa, izmantojot drošināšanas ekipējumu un paņēmienus. Protams, Latvijā šī kāpšana (un arī sacīkstes) lielākoties notika uz mākslīgi veidota klinšu reljefa – Aldartornī, vēlāk arī Baiļu kāpšanas tornī. Šāda sasaitēs kāpšanas praktizēšana arī mūsdienās būtu lielisks ieguvums Latvijas jaunajiem alpīnistiem, jo treniņu procesā, gatavojoties sacīkstēm un startējot tajās, var lieliski apgūt daudzus no tehniski sarežģītos kalnu maršrutos sastopamajiem elementiem (kāpšana pa nostiprinātu margu, svārsta kustības, nolaišanās pa virvi, virves izvilkšanas organizēšana u.c.), pilnveidot un noslīpēt sasaites sadarbību un iepazīt ar drošināšanas ekipējumu, tā pielietošanu saistītos jauninājumus. Šādas kāpšanas gaitā gūtā izpratne par sarežģītu tehnisku elementu izpildi vairo kāpēju pārliecību par saviem spēkiem un krietni vien var uzlabot drošību tajās situācijās kalnos, kurās nepieciešams rīkoties ātri, pārliecināti un saskaņojot darbības ar savu sasaites biedru.


Sasaišu sacensības uz klinšu sienas "trenažiera"

Neapšaubāmi, sacensībās ir sava specifika, un ne vienmēr sasaišu sacīkstēs tiek darīts viss tieši tā, kā tas notiek kalnos - citi apstākļi, pielāgots ekipējums, īpaši nosacījumi… Tomēr, gūtā pieredze sevi attaisno reālās kalnu situācijās, to noliegt diez vai kāds uzņemsies!



Lai atjaunotu šo sacīkšu tradīcijas, kas 90-to gadu laikā atstātas novārtā (notikušas dažas sacīkstes, t.sk. arī ziemā, Aldartornī, bet tajās startējošo sasaišu skaits nav bijis liels) alpīnistu klubs "Traverss" jau ceturto gadu, pēc savas iniciatīvas, rīko t.s. "Dombaja" (kalnu rajons Kaukāzā, kura vārdā nosaukts viens no PSRS laikā organizēto klinšu kāpšanas sacīkšu paveidiem, otrs, alternatīvs sacīkšu paveids – Krimas sasaites) sasaišu sacensības uz sava mākslīgo klinšu trenažiera Rīgā, Lomonosova ielā 1. Ar katru gadu sacensību dalībnieku sasaišu skaits kļūst arvien lielāks, 2006. gadā ieradās arī divas kāpēju sasaites no Lietuvas.

Ja ir interese vismaz pavērot šo sacensību gaitu – arī šogad, 2007. gada 17. martā notiks Rīgas pilsētas atklātās sacensības klinšu kāpšanā sasaitēm "Alima Romānova Kauss 2007" (Alims Romānovs savulaik bija viens no Latvijā labi pazīstamiem alpīnistiem, klinšu kāpšanas treneris un Aviācijas institūta pasniedzējs, kura vadībā Rīgā tika uzbūvēta pirmā mākslīgo klinšu siena).

Sacensību Nolikums skatāms alpīnistu kluba "Traverss" mājas lapā. !



[FORUMA TĒMA]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv