Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
Ūdens attīrīšanas filtri

Autors: Atis Rektiņš [ AUTORS?]
2007. gada janvāris, ASV

Tīra dzeramā ūdens pieejamība bieži vien ir viens no galvenajiem jautājumiem, kam tiek pievērsta uzmanība, plānojot ceļojumus, ekspedīcijas un pārgājienus. Jo eksotiskāks ceļojums, jo problēma nopietnāka.

Uzreiz gan jāpiebilst, ka ne vienmēr un visur ūdens ir tik netīrs kā izskatās (bet vietām arī ne tuvu tik nevainīgi dzidri tīrs un droši dzerams, kā pirmajā mirklī izskatās!), jo gan Latvijā, gan citās valstīs, no lielākās daļas ūdenstilpņu, īpaši tad, ja tuvumā nav lauksaimniecības zemju vai mazu ciematiņu, ūdeni var dzert "pa taisno" - pavisam bez attīrīšanas. Pats gan, labi zinot šo faktu, īpaši necenšos to īstenot dzīvē, ja nu vienīgi dzerot no tīra avotiņa. Tomēr jāatceras, ka dzidrs ūdens nenozīmē automātisku ūdens tīrību un brūni duļķains – netīrību, daudz svarīgāk ir zināt, piemēram, to, vai 20 m augstāk strautā neguļ beigts zirgs, vai tajā neietek vircas urga no tuvējās kūts… (www.adventurerace.lv sadaļā "Treniņi, pieredze" lasāms vēl kāds droša šķidruma uzņemšanas tēmai veltīts raksts "Šķidruma problēmas: slāpes – briesmu signāls!" Red.)

Ūdens attīrīšanas procesu visbiežāk veic trijos atšķirīgos attīrīšanas veidos – ūdeni filtrējot, tam pievienojot ķīmiskos attīrītājus vai ūdeni vienkārši uzvārot.

Ūdens filtrēšana

Ūdens filtru darbības mehānisms ir samērā vienkāršs – pa vienu caurulīti ūdens tiek iesūkts, tad tiek spiests vai tek caur filtra mehānismu un pa citu caurulīti tiek ievadīts ūdens traukā. Lielākā daļa ceļojumiem domāto ūdens filtru darbojas ar roku darbināmu sūkni.


"Katadyn" ūdens filtri

Ūdens filtri ir ļoti populāri tā sauktajās "attīstītajās valstīs", kur nereti upes un ezeri vairāk līdzīgi notekūdeņu grāvjiem, tādēļ, pēc pieredzes, Latvijas ūdeņu kvalitāti lielākoties varētu uzskatīt par dzeramajam ūdenim atbilstošu. Protams, filtri filtrē dažādas viltīgas baktērijas, taču tie ir populāri arī citu iemeslu dēļ - filtru ražotāju līdervalsts ir ASV, kur jebkuram iedzīvotājam ir fiziski bail no baktērijām, tādēļ tiek lietotas gan antibakteriālās konfektes, gan antibakteriālās ziepes, gan antibakteriālie veļas pulveri, trauku mazgājamie šķīdumi, pat antibakteriālas drēbes un automašīnās tiek uzstādīti antibakteriālie gaisa filtri… Līdz ar to, jebkuru baktēriju pieminēšana normālam ASV pilsonim uzreiz izraisa vēlmi iegādāties jaudīgu pretlīdzekli. Tāpat, daudzviet nemaz nepraktizē ūdens novārīšanu, jo bieži dabā aizliegts kurināt uguni un ar degli visu dzeramo ūdeni vārot tiek iztērēts nesamērīgi daudz degvielas, tādēļ, lai iegūtu tīru ūdeni dzeršanai, var tikai to mehāniski vai ķīmiski attīrīt.

Iegādājoties filtru, vislielākā uzmanība noteikti būtu jāpievērš filtra elementa materiālam, kas var būt viens no sekojošiem:
● Keramiskais filtrs – ļoti labs, bet trausls materiāls. Tā ievērojamākā priekšrocība ir iespēja filtru iztīrīt pašam lauka apstākļos, jo keramiskajiem filtriem lielākā daļa netīrumu uzkrājas filtra virspusē, tādēļ filtru var iztīrīt ar vienkāršu birsti. Šādus filtrus vajadzētu izvēlēties tiem, kuri ūdeni filtrē bieži un it sevišķi lielus apjomus duļķaina ūdens - šie filtri noteikti kalpos visilgāk;
● Stiklašķiedras filtrs – efektivitāte ir līdzīga kā keramiskajiem filtriem, tie ir vieglāki, taču šie filtri nav tīrāmi;
● T.s. matricas vai labirinta filtrs – stiklašķiedras filtra uzlabots variants, kurš sastāv no sīkiem labirintveidīgiem kanāliem, sīku taisnu kanālu vietā.

Filtriem papildus var būt uzstādīti dažādu veidu aktīvās ogles elementi, kas atbrīvo ūdeni no nepatīkamām piegaršām.

Dažu modeļu filtriem ūdens ņemšanas caurulītes galā ir uzstādīts papildus filtrs (pirmsfiltrs), kas neļauj lielākajiem gružiem nemaz nonākt galvenajā filtrā, tādējādi ievērojami pagarinot filtra elementa mūžu, taču šāda pirmsfiltra vietā var izlīdzēties arī ar parastiem kafijas automāta papīra filtriem vai auduma gabalu.

Parasti filtriem norādīts filtra poru izmērs (lielākoties 0,2 – 0,3 mikroni, retāk 0,4 mikroni), taču uz to nevajadzētu skatīties kā uz galveno rādītāju, daudz svarīgāk attīrīšanai ir filtra adsorbcijas spējas (netīrumu "pievilkšanas" spēja, to ievērojami uzlabo aktīvā ogle), filtra materiāla biezums un ūdens plūsmas intensitāte.

Iegādājoties filtru, īpašu uzmanību vajadzētu pievērst arī tā elementa ilgmūžībai (no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem litru); tāpat atsevišķiem filtru modeļiem jauna elementa cena ir pat puse no visa filtra cenas. Tādā ziņā labāki ir keramiskie filtri, kurus var labi iztīrīt paša spēkiem un to mūžs ir pietiekami garš, taču arī cena diemžēl - ir visaugstākā.

Jārēķinās, ka filtrēšana ir salīdzinoši ilgs un apnicīgs process, un var aizņemt pusotru, divas minūtes litra ūdens attīrīšanai un ilgāk, ja filtrs ir netīrs. Pasākums paliek ļoti apnicīgs, ja jāfiltrē ūdens lielākai cilvēku grupai. Tomēr tas ir pietiekoši elegants un vienkāršs dzeramā ūdens ieguves veids, kas var pasargāt no nepatīkamām veselības problēmām! Vieni no visplašāk izplatītajiem filtriem ir Katadyn un MSR ražojumi.

Viena no filtru variācijām ir uz pudeles uzskrūvējamie filtri. Caur tiem ūdens nav jāpumpē, bet tas tiek izdzīts caur filtru saspiežot pudeli. Šādi filtri nav īpaši efektīvi, taču pietiekoši ērti un vienkārši lietojami.


"MSR" ūdens filtri

Ūdens attīrīšana

Vispirms būtu jāpiemin, ka ūdens attīrītāji iznīcina ne tikai tās pašas baktērijas, kuras filtri "nofiltrē", bet papildus tiek galā arī ar vīrusiem, uz kuriem filtri neiedarbojas vīrusu niecīgā izmēra dēļ.

Ūdens attīrītāji nav nekas revolucionārs – tie ir vai nu joda, vai hlora dioksīda šķīdumi – jau ļoti sen pārbaudīts dezinfekcijas līdzeklis. Parasti tie nopērkami gan tabletēs, gan šķidrā veidā. Attīrīšanas process ir vienkāršs – ūdenī iepilina šķidrumu vai iemet tableti, trauku sakrata, zināmu laiku nogaida un ūdens ir gatavs lietošanai.

Izmantojot ūdens attīrītājus, jāievēro zināma piesardzība tos dozējot un ūdeni, kurš attīrīts ar jodu, noteikti jāatturas lietot ilgstoši. Pēc attīrīšanas ar jodu, ūdenim ir nepatīkama pēcgarša un smaka, tādēļ pēdējā laikā populārāki kļuvuši tieši hlora dioksīda attīrītāji, ar kuriem ūdens jāattīra ilgāk, taču pēcgarša ir krietni mazāka (garšo pēc krāna ūdens).


"Potable Aqua" ūdens attīrītāji

Šāda ūdens attīrīšana var aizņemt krietni ilgāku laiku nekā ar filtru, līdz pat 4 stundām īpaši netīram ūdenim, taču tā nav problēma, ja par to domā savlaicīgi – ūdens rezervuāru var piepildīt vakarā pirms gulētiešanas un no rīta tas jau būs dzerams. Tāpat var vienas ūdens sistēmas vietā lietot divas ar mazāku tilpumu, no kurām vienā vienmēr ir jau attīrīts ūdens, savukārt otrā – ūdens, kas ir attīrīšanās procesā. Turklāt, kuļājoties ceļotāja somā, ūdens attīrās daudz ātrāk.

Ūdens attīrīšanas līdzekļi gan nav īpaši efektīvi ļoti netīrā un duļķainā ūdenī, tādēļ šādu ūdeni vēlams vismaz izkāst vai nu caur T-krekla stūri, dvieli vai speciāli šim nolūkam paņemtu mazu kokvilnas lupatiņu. Patiesībā tieši netīrā ūdenī ar vīrusiem labāk tiek galā filtri, jo, kā apgalvo filtru ražotāji, 99 – 99,9% vīrusu "pielīp" organiskajām un minerālvielu daļiņām, kuras aiztur filtrs. Protams, vistīrākais ūdens tiks iegūts vispirms to attīrot ķīmiski, tad filtrējot, taču šāda piesardzība lielākajā daļā gadījumu var būt lieka. Vislielākā ķīmisko līdzekļu priekšrocība ir to niecīgais svars, cena un lietošanas ērtums.

Viens no pasaulē atzītākajiem attīrīšanas līdzekļiem ir KlearWater hlora dioksīda šķidrums, tāpat pietiekoši populāri ir Potable Aqua un jau minētā Katadyn ražojumi.

Citi ūdens attīrītāji

Attīstoties tehnoloģijām, aizvien plašāk pieejami jaunas paaudzes ūdens attīrītāji, kuri arī iznīcina visu dzīvo ūdenī (baktērijas un vīrusus), taču darbojas jau uz citiem principiem, piemēram, dezinficējot ūdeni ar ultravioletajiem stariem. Pagaidām gan šo aparātu plašāku izplatību ierobežo tas, ka ūdenim jābūt kaut nedaudz caurspīdīgam, lai ierīce strādātu efektīvi, tomēr to pozitīvā īpašība ir īpaši lielā ilgmūžība (vismaz 3000 l attīrīšana), vienkāršība un nelielais svars. Viens no populārākajiem UV attīrītājiem ir SteriPEN, kurš līdz 0,9 l ūdens attīra 90 sekundēs.


"SteriPEN" ūdens dezinficētājs

Pieejams arī MSR MIOX ūdens attīrītājs, kurš attīra ūdeni ar elektrolīzes palīdzību un tam pagaidām nav konkurentu; pats aparāts ir ļoti viegls, taču attīrīšana var ilgt no 15 minūtēm līdz pat 4 stundām.

Ūdens vārīšana

Ūdeni vārot vismaz trīs minūtes, bojā aiziet visas baktērijas un vīrusi. Tas gan nenodrošina patīkamu ūdens garšu - tā vislabākā būs tieši pēc filtru izmantošanas. Tomēr, ja ir pietiekami daudz laika un paredzēts kurināt ugunskuru un/vai iespējams dzeramo ūdeni nopirkt vai ieliet pa ceļam no strautiņa vai akas – nevajadzētu pat satraukties par ūdens attīrīšanas ierīcēm. Ūdeni zupai un tējai (ja to paredzēts vārīt!) var droši smelt no jebkuras upes vai ezera, arī tad, ja tajā turpat ietek kanalizācija (izklausās ne visai pārliecinoši, bet pēc būtības tas tā ir).

Ja ir daudz vietas somā, patīk pumpēt un būt pārliecinātam, ka jebkura baktērija ātri aiziet bojā, filtrs būs labākais risinājums. It īpaši ceļojumiem uz mazpazīstamām zemēm.

Ja vēlams maksimāli mazāks svars un iespējams pagaidīt dažas stundas līdz ūdens attīrās – hlorēšana (vai citi attīrītāji) būs labākais risinājums. Toties, ja paredzēts dzert tikai notekūdeņus, tad filtra un ūdens attīrītāja kombinācija būs ideāls variants. Vēl labāk, ja ļauj šādam ūdenim nosēsties vismaz pusstundu, neko tīrāku iegūt vairs nebūs iespējams.

Jāpiebilst gan, ka vietās, kur tīrs ūdens no avotiem pieejams salīdzinoši bieži, īpaši kalnu rajonos, neviens ar ūdens attīrīšanas ietaisēm nenoņemas, gan svara, gan citu neērtību dēļ. Parasti daudz vieglāk ir dažas liekas minūtes pavadīt tīra ūdens meklējumos, nekā nodarboties ar ūdens attīrīšanas procedūrām.

Šajā tabulā nelielam salīdzinājumam aplūkoti dažu vadošo filtru un attīrītāju produkti. Cenas ir ražotāju ieteiktās mazumtirdzniecības cenas ASV dolāros. Svars ir aptuvens un realitātē noteikti lielāks, šis ir ražotāju uzrādītais.

Ūdens attīrīšanai lietotais līdzeklis Svars Cena
Filtri
Katadyn Hiker PRO (stiklašķiedras filtra elements ar aktīvo ogli 189 l, jauns maksā 35 USD) 312 g 70 USD
Katadyn Mini Filter (keramiskais filtrs 7000 l attīrīšanai) 210 g 90 USD
MSR MiniWorks EX (keramiskais filtra elements ar aktīvo ogli, 2000 l attīrīšanai, jauns maksā 40 USD) 456 g 85 USD
MSR Sweetwater Microfilter (labirinta tipa elements ar aktīvo ogli 800 l attīrīšanai, jauns maksā 37 USD) 320 g 65 USD
Uz pudeles uzskrūvējamie filtri
Katadyn Micro Filter Water Bottle (filtra elements attīra 160 reizes 0,6 l ūdens, jauns maksā 20 USD) 186 g 30 USD
Attīrītāji
Jods:
Potable Aqua tabletes (50 gab., katra attīra 0,5 l) 20 g 6 USD
Hlora dioksīds:
Potable Aqua tabletes (30 gab., katra attīra 1 l) 20 g 13 USD
Katadyn Micropur tabletes (30 gab., katra attīra 1 l) 20 g 13 USD
Klear Water šķidrums (32 ml, katra attīra 1 l) 40 g 12 USD
Citi attīrītāji
MSR MIOX (attīra neierobežoti ilgi, attīrīšanai izmanto parasto sāli) 78 g 130 USD
SteriPEN UV attīrītājs (attīra 5000 reizes līdz 0,9 l tilpumam 90 sekundēs, svarā ietilpst 0,9 l pudele) 200 g 100 USD
AquaStar Plus UV attīrītājs (attīra 1 l ūdens 80 sekundēs, darbības laiks 2000 stundas, svarā ietilpst 1 l pudele) 240 g 90 USD

Tāpat, pērkot ūdens attīrīšanas ierīces, nevajadzētu pārāk uzticēties uzrakstam "lieto militāristi", kas īpaši bieži sastopams dažādu filtru vidū. Diemžēl arī militārie speciālisti bieži pieļauj kļūdas pareizo produktu izvēlē.

www.adventurerace.lv sadaļā "Ekipējums" iespējams skatīt vēl citus āra aktivitāšu ekipējuma aprakstus, t.sk. arī rakstu "Ekipējums piedzīvojumiem".

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv