Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Sacensības
Pieci maratoni un kalnu skrējiens vienā sezonā

Autors: Juris Osis [ AUTORS?]
Foto no Jura Oša personiskā arhīva
Arhīvs: 2003. gads, Rīga

2003. gads, Holande, Roterdamas maratons

11. aprīlī izlidoju uz Amsterdamu, uz šī gada sezonas pirmo maratona skrējienu. No lidostas ar vilcienu līdz Roterdamai ceļš aizņem pāris stundas. Viesnīca man ir iepriekš pasūtīta, un kā izrādās, tā atrodas tieši maratona starta un finiša vietā. Starta dalības naudu, 50 Eiro, aizsūtīju pa pastu, un uz vietas vēl jāpiemaksā 25 Eiro par čipu. Nākošajā rītā viegls skrējiens cauri maratona tirgum, Pasta Party un numura saņemšana. Starta protokolā reģistrējušies 10 370 dalībnieki, starts plkst. 12.00, kontrollaiks piecas stundas. Trase viegla, laiks ideāls. Pie mana trenētības līmeņa rezultāts pieticīgs: 3:37:01, kopvērtējumā 1972. vieta, manā grupā 59. vieta. 18. aprīlī atgriežos Rīgā un nākošajā dienā noskrienu Mežaparkā pusmaratonu, laiks 1:35:53.

Rīgas Starptautiskais maratons

Mans rezultāts 3:20:58. Trešā vieta 55-59. grupā, kā vēlāk izrādās, šis ir mans šī gada sezonas labākais laiks.

Somija, Turku maratons

29. jūnijs. 580 dalībnieki. Pirmo reizi piedalījos Turku maratonā 1997. gadā. Toreiz ar rezultātu 3:04:54 ieguvu astoto vietu 50-54. grupā. Šogad pieteicos pēdējā brīdī, tādēļ dalības nauda bija nedaudz lielāka – 61 Eiro. Trase ļoti interesanti izveidota, divos apļos, kalnaina. Finišs mājīgā Pavo Nurmi stadionā. Starpcitu, šajā trasē trenējās kādreiz slavenais somu skrējējs Pavo Nurmi. Man maratona rezultāts šoreiz 3:27:17, esmu piektais 55-59. grupā, kopvērtējumā sešdesmitais.

Šveice, Alpu skrējiens

Sakarā ar to, ka dažādu apstākļu sakritības dēļ šogad nebija iespējams kāpt kalnos, nolēmu pirmo reizi piedalīties pamatīgā kalnu skrējienā. Šis ir viens no skaistākajiem un grūtākajiem Eiropas kalnu skrējieniem. Alpu skrējiens kalnu slēpotāju paradīzē Davosā ir ļoti populārs un uz šejieni brauc skrējēji no visas pasaules, no kuriem lielākā daļa ir ļoti pieredzējuši kalnu un ekstremālu skrējienu (piem. Marokas, Jungfrau un Everesta maratona, u.c.) dalībnieki.

Šim skrējienam pieteicos un viesnīcu pasūtīju caur Internetu. Pati Davosa atrodas 1500 m augstumā v.j.l. Davosas skrējienā tiek piedāvātas dažādu garumu un grūtības pakāpju distances:
1. 78,5 km, starts un finišs Davosā, +/- 2320 m, kontrollaiks 12 stundas, starts 8:00;
2. 42,2 km, starts Bergūnas ciemā, finišs Davosā, +1800 m/ -1710 m, kontrollaiks 10 stundas, starts 10:00;
3. 42,2 km, starts Davosā, finišs Bergūnas ciemā, +830 m/ -990 m, kontrollaiks 7 stundas, starts 8:00;
4. 30,8 km, starts Davosā, finišs Filisun ciemā, +390 m/ -990 m, kontrollaiks 5 stundas, starts 8:00.

Pirmajai reizei pieteicos īsākajai, 30,8 km garajai distancei. Dalības maksa 40 Eiro. Par iemaksāto starta naudu var izmantot transportu pa pilsētu, kā arī ārpus tās. Apmaksāta arī daļa ekskursiju, dzelzceļu izmantošana, atlaides kalnu pacēlājiem, maratona centrā trīs dienas pieejami bezmaksas sporta dzērieni, daļēja ēdināšana, Pasta Party pirms starta. Visa pilsēta dzīvo maratona gaidās...

20. jūlijā izlidoju uz Cīrihi, pēc tam četru stundu brauciens ar diviem vilcieniem pa kalnu dzelzceļu līdz Davosai. Iekārtojos viesnīcā netālu no Davosas ezera. Apkārtne apkārt tam – lieliska treniņu vieta. Grantēti celiņi, aptuveni piecu kilometru garumā, vijās apkārt ezeram. Lai labi aklimatizētos, ik rītu veicu divus apļus. Skrējēji šeit trenējas cauru dienu, arī daudz sērfotāju ezerā. Dienas vidū veicu dažādus pārgājienus kalnos, līdz 2000 m augstumam.

Vieglāk uzkāpt Monblānā...

26. jūlijs, starts plkst. 8.00 Davosas stadionā. Kopējais dalībnieku skaits visās distancēs – 6580 skrējēju. Starts kopīgs, laiks katram atsevišķi izejot distancē netiek fiksēts, tādēļ starta vietā cenšos pēc tikt pēc iespējas tuvāk starta līnijai. Rīta stundās gaisa temperatūra šeit ir +6 +10°C, bet ap plkst. 9:00 saule sāk cepināt, līdz finišam jau +25°C. Sākumā distance izmet lielu cilpu pa Davosas centru, kur skatītāji aizpildījuši visas ieliņas. Transports apturēts pilnībā uz visu dienu. Pēc pilsētas distance vijās pa šoseju, tad turpinās ar ļoti stāviem pacēlumiem līdz mazām kalnu taciņām, kur vienā pusē stāva nogāze, bet otrā pusē – klinšu sienas. Šeit skrējēji nevar viens otru viegli apdzīt. Jāskrien caur neskaitāmiem tuneļiem. Pa ceļam daudz ēdināšanas punktu, dažās vietās galdi klāti ar ļoti bagātīgu pārtikas izvēli. Beigu posmi strauji iet uz leju, kas ļoti sāpīgi atsaucas uz kāju muskuļiem.

Tuvojoties Filisun ciematam, vissmagākie ir pēdējie 800 m – stāvi pacēlumi, labi, ka var veldzēties ciemata akas ūdeņos. Finišā laiks tiek fiksēts elektroniski. Turpat dažādu dzērienu un augļu pārpilnība – kā nekā skrējiena ģenerālsponsors ir slavenais Šveices tirdzniecības veikalu centrs COOP. Apbalvošana notiek turpat finiša vietā. Šajā distancē visiem finišējušajiem – medaļas, bet pirmo trīs vietu ieguvējiem visās grupās – īpaši "T" krekli. Jāpiezīmē, ka šeit vecuma grupas tiek iedalītas pa desmit gadiem. Es savā 50-59. grupā ierindojos 31. vietā (kopā 91 dalībnieks). Kopvērtējumā no 412 dalībniekiem esmu 154. vietā. Vakarā dodos skatīties, kā finišē skrējēji 78,5 km distancē. Uzvar pazīstamais kalnu skrējējs no Krievijas, 1970. gadā dzimušais Grigorijs Murzins. Viņa rezultāts šajā skrējienā ir 5:54:43,4.

Rīga, Mežaparka maratons

4. oktobris. Gribu sevi pārbaudīt pirms došanās uz Venēcijas maratonu, kur ceru izskriet savu šīs sezonas labāko rezultātu. Mežaparka maratonu noskrienu 3:21:26.

Itālija, Venēcijas maratons

Piesakos un viesnīcu pasūtu caur Internetu, pie tam turpat ar kredītkarti nomaksāju arī dalības naudu 80 Eiro. 23. oktobrī izlidoju uz Venēciju. Ar autobusu līdz pilsētiņai Mestra četrdesmit minūtes, tas ir 17 km no Venēcijas. Šeit arī palieku dzīvot. Šajā pilsētiņā arī viss notiek – gan maratona tirgus, gan numuru izsniegšana. Saņemu arī somu ar maratona atribūtiku, "T" kreklu.

26. oktobris. Starta vieta atrodas 25 km no Mesres, pilsētiņā ar nosaukumu Stra. Lai tiktu līdz starta vietai, no Mestres dzelzceļa stacijas jau no plkst. 7.00 līdz 8.00 iet speciāli autobusi. Rīts ļoti auksts, gaisa temperatūra tikai +3°C, tādēļ sildos dzelzceļa stacijā gaidot pēdējo autobusu. Pirmajos nav iespējams tikt iekšā, visi ļoti pārpildīti. Izrādās, šī bija pareiza taktika. Pēc 25 km brauciena skatienam paveras pārsteidzoši lielas skrējēju masas, grūti pat atrast vietu, kur pārģērbties. Sakarā ar rīta dzestrumu, nolēmu skriet garajā tērpā ar cimdiem, ko vēlāk arī nemaz nenožēloju. Lielākā problēma izrādās iedabūt savas liekās drēbītes lielajos furgonos, kas man ar spēcīgu metienu tomēr izdodas. Ceru, ka finišā tās tomēr dabūšu...

Maratona distance ir šāda: no starta vietas Stra, distance tālāk virzās gar Brentas upi. Distance ir ļoti līdzena un pēc 25 km sasniedz jau pazīstamo Mestres pilsētiņu. Tālāk pāri "Ponte della Liberta" tiltam nokļūstam Venēcijā. Pašā Venēcijā ceļš šķērso t.s. Kuģu tiltu, svētā Marka skvēru, gar lielā kanāla piekrasti un pāri neskaitāmiem tiltiņiem, kas aprīkoti ar speciāli uzbūvētām laipām. Finišs vēl tālāk aiz San Marko laukuma.

27. kilometrs un Venēcijas ūdeņi

Starts plkst. 9.20. Pirms starta Stra lielajā laukumā var cienāties ar kafiju un dažādiem sporta dzērieniem. Starta vietu varēja ieņemt tikai pēc starta numuru secības. Liekos apģērba gabalus skrējēji meta ārpus starta laukuma norobežojumiem, kur tos lielā pateicībā pievāca tumšādainie... Skrienot cauri mazajām pilsētiņām, daudzās vietās muzicēja temperamentīgie itāļu ielu muzikanti. Skrējās tīri labi, pa ceļam varēja dzert ūdeni un sporta dzērienus, kas šeit bija sagādāti "tonnām". Diemžēl pēc 27 kilometra sajutu asas sāpes ceļgala apvidū, sāku iet ar kājām, šad tad masējot kāju. Skatītāji piedāvāja palīdzību, prasīja vai nevajag izsaukt medicīnisko palīdzību. Brīžiem varēju lēnām paskriet. Jāiet līdz galam! Neesmu nekad nevienā maratonā izstājies.

Visgrūtākais posms bija garais tilts uz Venēciju, bet mierināju sevi ar to, ka šeit lielākā daļa skrējēju gāja kājām. Ļoti sarežģīts bija arī skrējiena beigu posms līdz finišam, kad kādi pieci kilometri jāskrien pa tiltiņiem, kas aprīkoti gan ar laipām, gan nolieti ar skrējēju neizdzertajiem ūdeņiem. Beidzot finišs! Medaļa, plēve, ar ko apsegties, mantiņas un drēbes arī vietā. Turpat kanāla malā pārģērbjos un eju meklēt kuģīti, ar kuru var tikt līdz autobusa pieturai. No turienes uz Mestri. Nav laika kavēties – lidmašīna mājup atiet pēc trijām stundām. Tā beidzas mans šīs sezonas piektais maratons, ar visu laiku "labāko" rezultātu 4:19:16...

Redakcijas piezīme: Juris Osis savulaik bijis viens no spēcīgākajiem Latvijas alpīnistiem, daudzkārtējs Latvijas un Baltijas čempions alpīnisma tehniskajā klasē. Vissarežģītākos maršrutus Juris Osis izgājis tieši Pamira Alajā. Viņš atzīst, ka viens no viņa komandas izietajiem sarežģītākajiem maršrutiem ir "Melnais trijstūris" - "piecsimt metrus augsta sarežģīta vertikāla klints, pēc tam sniegs un ledus". Pēc šī maršruta pirmgājiena, tas bija stāvējis neskarts piecpadsmit gadus. Intervija ar Juri Osi lasāma šeit.

 
  pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv