Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Tiem, kas nepārnāk…

"Kalni nav cilvēka draugi. Tie ir paši par sevi. Mēs gan labprāt iemantotu sev tādu varenu draugu, tāpēc mācāmies kalnus iepazīt, pamazām, soli pa solītim. Un lielie draugi īpaši neiebilst, ļauj rast pie sevis kādu dīvainu piepildījumu, paši paliekot atturīgi, vienmēr ieturot distanci. Ar to jārēķinās, jācenšas iepazīt visas kaprīzes, garastāvokļa maiņas. Kur nelīdz pieredze un prātīgi apsvērumi, jāņem palīgā intuīcija. Mājās jāatstāj pašpārliecinātība, nevērība, neuzmanība. Tāda ir kalnu un cilvēka līdz galam neizprastā, vienpusīgā mīlestība. Laimīgs tas, kuram izdodas saglabāt delikāto līdzsvara stāvokli. Kalnu nevar ne pakļaut, ne uzvarēt, to var labākajā gadījumā pieradināt, tas stāv un stāvēs joprojām, kad mēs jau sen būsim aizgājuši kopā ar savu mīlestību."
Teodors Ķirsis, "7000 un vairāk" (1993)

Pirms trijiem gadiem, 9. decembrī, nakts vidū, Latviju sasniedza satraucoša ziņa par to, ka iespējams, tieši ar Latvijas alpīnistiem notikusi nelaime Jaunzēlandes Alpos, Aoraki (3754 m) kalna apkārtnē. Telefonu zvani, satraukums, minējumi…


Aoraki (3754 m) kalna augšējā daļa no Lindas ledāja puses

Pirmā, par traģēdiju vēstošā preses ziņa no Jaunzēlandes: "Velingtona. Dec 10, 2003, BNS/AFP. Jaunzēlandes augstākajā virsotnē - Kuka kalnā - trešdien tika atrasti četri bojā gājuši Latvijas alpīnisti - trīs vīrieši un viena sieviete, kas nokrituši no vismaz 300 metru augstuma, paziņoja policija.

Līķus agrā rītā atrada alpīnistu gids, kurš par to paziņoja glābšanas vienībām. Vēl nav zināms, kas izraisīja kritienu netālu no kalna virsotnes, jo laika apstākļi Jaunzēlandes Dienvidalpos bija lieliski. Trīs no atrastajiem bija sasējušies kopā ar virvi.

Bojā gājušie tika nonesti no kalna un identificēti kā Latvijas pilsoņi. Jaunzēlandes policija nesniedz sīkākas ziņas, kamēr nebūs noskaidroti viņu tuvinieki. Par alpīnistu pazušanu iepriekš nebija ziņots. Nav zināms, vai viņi bija iekļuvuši sniega vai ledus lavīnā..."


Traģēdijas vietas un notikumu shēma no New Zealand Herald

Ar katru nākošo ziņu, telefona zvaniem, aizvien skaidrāk zināms – bojā gājušie ir Teodora Ķirša grupa, kas kāpa Aoraki, vai kā to vēl mēdz saukt - Kuka kalnā (Mount Cook). Šī ir līdz šim lielākā traģēdija, kas skārusi jau tā nelielo Latvijas alpīnistu kopienu.

"Nav lielu un mazu kalnu, ir tādi, kuros esam pabijuši un kuros vairs nepaspēsim…"

Teodors Ķirsis
Evija Ķirse
Ilmārs Bernāns
Aivars Prošenkovs
"Katra izvēle doties augšup ir izšķiršanās riskēt. Katrai virsotnei ir sava melnā statistika, pat procentuāli izskaitļotas izredzes izdzīvot. Cietsirdīgākās, par uzdrošināšanos tās iekarot, ar dzīvību liek samaksāt katram piektajam, desmitajam, divdesmitajam alpīnistam. Mūsējiem liktenīgais Kuka kalns Jaunzēlandē nav šī saraksta pašā lejasdaļā. Nepilnos simt gados tas būs paņēmis nu jau 70 dvēseles. Sevi mierinot, varam tikai teikt, ka pārsteidzošāk būtu, ja viņi ietu bojā autokatastrofā…"
Dainis Caune, "Tādi viņi bija" (2003, NRA)

www.adventurerace.lv Arhīva sadaļā "Preses ziņas" lasāms Daiņa Caunes raksts "Pirms mūžīgā noslēpuma", kas veltīts šiem traģiskajiem notikumiem.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv