Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Polijas Jura: uz klintīm nedēļas nogalē

Teksts un foto: Normunds Reinbergs (KSC - Kalnkāpēju sporta centrs)
2006. gada novembris, Rīga

Diemžēl Latvija ir diezgan, lai neteiktu vairāk, apdalīta ar klinšu klātbūtni. Cik bieži esam sirdī vēlējušies šo netaisnību labot, pārvedot no kāda rajona kaut vai vienu klinšu bluķīti. Bet, ak, vai - tad tas būtu vienīgais klinšu bluķītis Latvijā un noteikti atrastos dabas aizsargājamo objektu sarakstā un no kāpšanas atkal nekas nesanāktu.

Tieši tāpēc, ja kalns nenāk pie Muhameda, mēs ejam pie kalna. Un tā šoreiz skolnieku brīvdienās Rīgas skolēnu pils kolektīvs devās uz, laikam jau tuvāko, klinšu masīvu dienvidu virzienā no Rīgas, sauktu par Jura. Atrodas tas trīsstūrī starp Katovici, Čestočovsku (Czestochowska) un Krakovu, tātad apmēram 950 km no Rīgas vai 14 stundas braucot ar automašīnu. Teorētiski, ja piektdien pēc darba izbraucam, tad sestdien no rīta varam jau kāpt, bet startējot svētdien vakarā atpakaļ, nedaudz saņurcīti, varam mierīgi pirmdien ierasties darbā. Arī izmaksas nebūt nebūs astronomiskās.Ko mēs Jura varam atrast? Visu ko sirds vēlas – maršrutu garumi no 3 līdz pat 80 metriem, visbiežāk 12 līdz 20 m. Kategorijas – kādas tik sirdij tuvāk. Tikai jāņem vērā, ka šeit ir sava grūtību kategoriju sistēma. Arī klinšu reljefs ir visai savdabīgs. Klintis stāv atsevišķi vai mazās grupās, kas kopā veido nelielus masīvus. Tuvāk Krakovai tās ir tuvāk viena otrai un veido "ielejas". Polijas kaļķakmens sastāvā ir mazāk smilšu, tāpēc maršruti ātri kļūst slideni un ir ļoti tehniski.

Podlesice, kas bija mūsu ceļojuma gala punkts, ir iespējas pārnakšņot gan privātmājās (~ 3,6 Ls), gan kempingā, gan arī lepnā viesnīcā. Apkārt ir dabas parks, tāpēc nakšņošana mežā nav īstais variants. Ciematā ir vairāki restorāni un neliels inventāra veikals.Ir jau oktobra beigas un godīgi sakot, pirms braukšanas apšaubīju mūsu izvēles pareizību. Gatavojos pat uz sniegu, bet tā vietā saņēmām īstu "Siguldas rudeni" ar temperatūru līdz plus 20°C, sauli un skaistām, jo skaistām rudens lapām, kas kontrastēja uz balto klinšu fona. Brīžiem gan pūta stiprs vējš, bet tas jau bija sīkums. Četrās dienās izmēģinājām četrus dažādus masīvus un ar katru dienu mums iepatikās arvien vairāk, jo sākām pierast pie dīvainajām aizķerēm un pašas kāpšanas atkal pa dabīgām klintīm. Runājot par aizķerēm, radās teiciens "aizķere, kurā ieiet tikai skatiens". Klintis vietām ir nosētas ar dažāda izmēra un, no kāpšanas viedokļa, dažāda labuma caurumiem no kuriem tikai retais ļauj pamatīgi ieķerties tajā. Populārākie maršruti ir aprīkoti ar jauniem āķiem, savukārt pa plaisām ir iespēja kāpt ar tradicionālo kāpšanas tehniku, organizējot pašiem savu drošināšanu. Vairumā no klinšu formējumiem var uzkāpt augšā pa otru pusi un uzlikt augšējo drošināšanu, ko arī izmantojām.Bet nu vārds pašiem dalībniekiem:
Baiba: "Runājot par klintīm vairāk arī nevarēja vēlēties, jo maršruti bija daudz un dažādi, gan grūtības, gan izpildes ziņā, pakāpeniski varēja pāriet uz citu grūtības pakāpi, tādam, ne profesionālim kā man - ideāli, bija maršruti, kur iesildīties un pakāpeniski vērot, kā varu pāriet uz grūtāku maršrutu, bija vietas, kur ilgāku laiku sevi pamocīt un tikai ar vairākiem piegājieniem tiku augšā, kas uzdzen to azartu…”
Roberts: "Mazliet no visa bija, gan grūti, gan gari, gan viegli. Iemācījos kāpt ar apakšējo drošināšanu, samarķēt virves, siet mezglus, ieguvu kāpšanas pieredzi un jaunus draugus!"
Miks: "Klintīm nebija ne vainas, varētu būt biškiņ augstākas"
Matīs: "Varēja būt nedaudz garāki un vieglākie maršruti. Uzskatu, ka bija pat labi, ka vairākus maršrutus arī neizkāpu, jo tas dod iespēju pilnveidoties."

Lūk, vēl viena iespēja pilnveidot savas iemaņas un izrauties uz īstām klintīm.
Papildus informācija: www.lezec.cz; topo.uka.pl

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv