Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Bolderings vs. bilderings Rīgā (3)

Autors: p.p.a
Foto: Kristaps Liepiņš, Gatis Kalniņš, Jānis Volajs
2006. gada oktobris, Rīga (papildināts: 2007. gada maijs)

Pierīgas Fontenblo! :) Labākā kāpšanas vieta pieRīgā! Super labais! Potenciālākā bolderinga vieta Latvijā! Šādi un līdzīgi salīdzinājumi un jaunās kāpšanas vietas novērtējumi izskanēja daudzas reizes pagājušo brīvdienu laikā! Neskatoties uz to, ka rokas ir "lupatās", :) divas fantastiskas dienas pavadītas kāpjot, attīrot kāpšanas vietas, noskatot jaunas kāpšanas "līnijas" un atkal kāpjot! Azarts mijās ar skaļiem izsaucieniem, tika lieti sviedri un nedaudz arī asinis... :))) Rīgas bolderinga un kāpšanas vietu meklējumu pirmo "ekspedīciju" ([1]; [2]; []) iespaidoti, turpinām meklējumus! Protams, joprojām neaizmirstam par jau atrastajām vietām – tajās vēl daudz ko darīt! Arī jūs esiet aicināti pievienoties!

Mangaļsalas vecie artilērijas krasta bateriju nocietinājumi mums jau bija zināmi sen. Kurš gan tur nav savulaik ieklīdis staigājot, slēpojot, orientējoties? Šie krasta baterijas nocietinājumi radušies vienlaicīgi ar Daugavgrīvas cietokšņa pārbūves darbiem pirms vairāk kā simts gadiem, vairākkārt pārbūvēti un gadiem ejot nepelnīti aizmirsti. Šeit savulaik bija izvietots Latvijas armijas krasta artilērijas pulks "Daugavgrīva", pēcāk – padomju karaspēka daļas. Analogu dažādu laikmetu kara vēstures pieminekli grūti atrast kādā citā Latvijas, iespējams – pat Eiropas, vietā.

Nedaudz vairāk šos nocietinājumus sanāca papētīt šī gada sākumā, veicot sacensību "Rīga Challenge 2006" distanču plānošanu. Tad arī vairāk pievērsām uzmanību tam, ka šajā vietā ir lieliskas bolderinga un kāpšanas iespējas. Līdz šim nekāptas un līdz ar to – pelnījušas mūsu uzmanību. Lūk, jūsu vērtēšanai vairāki viedokļi par šo jaunatklāto kāpšanas vietu.


Jurģis un Arta uz Artilēristu akmens: pirmā traversa daļa – "Elza un artilēristi"

Jānis Volajs:
Nepamēģināsi neuzzināsi! Tāds bija mans vienas rudenīgi saulainas brīvdienas moto. Bija doma izmantot šo jauko laiku, lai nedaudz pakāptu un izvēdinātu galvu no nedēļas darbiem radītā stresa. Izvēle krita uz Jumpravmuižas klintīm. Jauka vieta upes krastā, lai kārtīgi "patrenētu" (lasīt – piedzītu) rokas un pirkstus. Bet kā jau dzīvē notiek, dažkārt plāni mainās. Tā arī tas notika šajā reizē, jo nāca piedāvājums piedalīties vienā bolderinga "ekspedīcijā" tepat Rīgas teritorijā – Mangaļsalā. Pirms pāris nedēļām nedaudz paskatījos kā tiek īstenoti projekti uz Z-tilta. Bet tā kā toreiz savu roku tā arī neizmēģināju, tad vienreiz jau vajag izmēģināt ko sniedz bolderinga iespējas tepat blakus, gandrīz pie mājas "durvīm".

Šo vietu Mangaļsalā bija noskatījis Kristaps ar savu ierasto bolderinga "ekspedīciju" komandu - Artu un Jurģi, un jau iepriekšējā dienā iemēģinājuši. Atsauksmes bija pārliecinošas - vienkārši fantastiskas bolderinga iespējas ar jau diezgan nopietniem projektiem. Iepriekš šeit esmu bijis, bet tikai kā parasts Rīgas iedzīvotājs, kurš brauc vai nu peldēties, vai doties pastaigā gar jūru. Toties šoreiz ar Māri (dažiem pazīstams kā Supermens no KG2) devāmies uz šo vietu jau pilnā kāpšanas ekipējumā ar lielu devu entuziasma.


Kristaps un Jurģis: Artilēristu akmens otrās plaknes traverss – "Kanonāde"

Pirmais iespaids: kur šeit vispār var kāpt? Saspridzināts dzelzsbetona bunkurs noaudzis ar sūnām! Divkājaino "homo sapiens" atstātās drazu kaudzes. Aizķeres nekādas, vairāk negatīvi milzīgi atlūzu gabali. Uz augšu arī daudz nepakāpsi, jo augstums nepārsniedz maksimāli dažus metrus. Tikai tad sapratu vienu no bolderinga pamatiem - atver acis, prātu, izdomu (!) un sameklē kāpšanas iespējas/problēmas, mēģini tās atrisināt. Šeit nav mērķis uzkāpt augstāk, bet gan veikt to vienu atsevišķo kustību noturoties uz niecīgām aizķerēm vai vispār neturoties nekur un savienot šādas vairākas kustības kopā vienotā kāpienā. Neskatoties uz to, ka pēc vairākiem mēģinājumiem šī viena kustība izdodas, pats grūtākais jau ir tieši šādu divu, trīs vai vēl vairāku kustību savienošana.


Jānis un Māris – mēģinājumi savienot to, kas šķiet "nesavienojams"

Kāpšana iesākās ar iesildīšanos uz mazākiem atlūzu gabaliem, lai pirksti, rokas un prāts pierod pie šādas kāpšanas vides. Iesildoties kāpjam uz Artilēristu akmens. Tiek iemēģināta viena aptuveni 40 cm plata un ~3 metrus augsta plaisa. Izskatās, ka būs laba kāpšana. Izskan pirmie sajūsmas saucieni. Pirmais nopietnais maršrutiņš bija tā saucamais "Piano traverss" apkārt akmenim Flīģelis. Ja apiešana tam apkārt nesagādāja lielas problēmas, tad noslēdzošais elements ("Bemols"), karājoties izstieptās rokās uz gludas negatīvas betona plāksnes iziet un izspiesties augšā uz šī "mūzikas instrumenta", gan. Beidzot šo elementu nu gluži dziesmas neskanēja no kāpēju mutēm, bet sajūsmas saucienus nomainīja skarbi vārdi…1., 2. Traverss "Elza un artilēristi" (~Fr. 6b?) un tā turpinājums (2) – "Kanonāde" (~Fr. 6c?), kopā izejot – varētu būt Fr 6c/6c+;
3. "Slapjš pulveris" (ar sēdošu startu) Fr. 6a;
4., 5. "X pa labi" un "X pa kreisi" (abi ar sēdošu startu un finišu ar izeju uz Artilēristu akmens pa labi ap stūri) ~Fr. 6a?;
6. Lafete (ar izeju uz Artilēristu akmens) ~Fr 6a?;
7. "Z plaisa" ~Fr 5;
8. (nav nosaukuma, divi varianti ar izeju uz augšu, pa stūri un pa plakni gar stūri) ~Fr 5;
9. (nav nosaukuma, traverss platā plaisā) ~Fr 4;
10., 11. "Y – pa kreisi" ~Fr 6c? un "Y – pa labi" (11) ~Fr 6b? no pazemes stāva pāri Rasas akmenim (kāpt ieteicams ar augšējo drošināšanu, šis akmens var būt bīstams!);
12. "Bemols" (no iekāršanās rokās, izeja uz Flīģela akmens) ~Fr 6a (variants ar sēdus startu ~Fr 6a+);
13. "Piano travers" daļēji apkārt Flīģelim ~Fr 5 (Uzmanību! Rasas akmens pusē betons ir slidens, jāuzmanās no iekrišanas pazemē!); 14. "Metronoms" ~Fr 4 - iesildīšanās variācijas;
15. "Perkusionists" ~Fr. 6a+? (izeja uz Flīģeļa ar sēdošu startu);
16. nav nosaukuma, traverss ar izeju no pazemes stāva, ir varianti ~Fr 5/6a;
17. projekts, nav nosaukuma, negatīva plāksne ar plaisu pazemes stāvā;
18. "Baisa vasara" – lielākā ~2,5-3 m pārkare šajā vietā, projekts (jākāpj ar augšējo drošināšanu!;
19. nav nosaukuma, izeja uz Artilēristu akmens, ar sēdošu startu ~Fr 5+;
Papildināts (arī shēmā) 18.05.2007. pēc pavasara bolderinga aprīlī:
20. "Nožēlojamie/ po mizeram" ~Fr 6a+?– divu soļu traverss un izgājiens uz augšu;
21. "Pirmā zalve" ~Fr 6b? - izeja uz Artilēristu akmens, ar sēdošu startu, problēma pirmajās divās aizķerēs…
Papildināts (arī shēmā) 22.05.2007. pēc bolderinga "svētkiem" 19. maijā:
22. "Garais stobs" ~Fr 6a? – traverss un izgājiens uz augšu pa Rasas akmens augšējo šķautni, ar sēdošu startu uz blakus esošā akmens;
23. "Ar seifu pa kāpnēm" ~Fr 6a? - diognāla izeja no pazemes stāva starp "Flīģeli" un "Rasas akmeni"


Nākamais rindā bija labs negatīvs maršrutiņš (Rasas akmens, maršruts "Y – pa labi"). Aptuveni 4 metri negatīvs ar izeju no saspridzinātā bunkura pagrabstāva uz augšu. Nostāsti par pārējo kāpēju centieniem iepriekšējā dienā nepavisam neraisīja vieglprātīgas domas. Pēc ļoti ilgas stāvēšanas un labāku aizķeru meklēšanas tika saņemta drosme un beidzot atrāvos no zemes. Tā arī bija šī maršruta lielākā problēma - atrauties no zemes un izdarīt pirmo kustību. Tālāk jau diezgan ātri tika pieveikts atlikušais maršruts. Jāsaka, ka nākamie mēģinājumi to atkārtot nedaudz improvizējot pēc iespējas brīvāk un krāšņāk bija neveiksmīgi. Drusku jāpaaugas! Pēc šāda secinājuma bija skaidrs, ka Artilēristu akmens prasīs vēl daudz izlietu sviedru un asiņainu pirkstu.


"Y pa kreisi" un "Y pa labi" uz Rasas akmens pārkares, ar izeju no pazemes

Artilēristu akmens traverss ir ļoti grūts, sarežģīts un gandrīz neiespējams. Bet tieši "gandrīz" neiespējams, jo progress jau ir jūtams. Izejot vienu posmu pēc otra un arī savienojot tos, šie atsevišķie posmi vairs neliekas tik ļoti grūti un var redzēt - kāpšanas līmenis tuvojas augstākai grūtības pakāpei. Diemžēl ātri piedzītās rokas un no pirkstiem norautā āda liedza vienā dienā palielināt izkāpto maršrutu kategoriju. To jutām arī pēdējā atrakcijā, kad sēžot uz zemes (bolderinga maršrutiem stats sēdus nav nekas ļoti neparasts!) mēģinājām atraut savu "smaguma centru" un ar dinamiskām kustībām tikt līdz Artilēristu akmens augšai. Man tālāk par atrāvienu neizdevās tik, bet Kristaps un Māris lieliski parādīja, kā tas jādara. Laikam vienam meistarības pārākums, bet otram - auguma pārākums izsaka lietas būtību. Vai, vienkāršāk, citu nevarēšana? :)

Secinājums ir viens. Ir atrasta patiešām viena fantastiska kāpšanas vieta netālu no mājām, kur var trenēties un apgūt jaunus kāpšanas elementus (Pēc Kristapa teiktā - pat līdz Fr. 7a+ kategorijai). Galvenais nenobīties un ticēt savām spējām un tad arī tā maģiskā 7nieka robeža liksies aizsniedzama. :)


Elza - "Elza un Artilēristi", pirmā "atslēgas" vieta

Elza Kalniņa:
14. oktobrī braucot uz Mangaļsalu nelikās, ka tur būs tik daudz kur kāpt, jo līdz tam zināju, ka kāpt Rīgā var tikai kādās pāris vietās. Taču Mangaļsalā bija iespēja gan bolderingot, gan kāpt uz augšu, gan vēl izkāpt kādu karnīzi. Man patika daudzveidīgie bolderinga maršruti, to tur netrūkst. Uz dabīgiem akmeņiem bija daudz dažādu soļu, kuri man vēl nepadevās, jo zālē tādu aizķeru dažādību grūti sasniegt, taču bija arī tādas vietas ko izkāpu tīri labi. Žēl, ka man ātri palika auksts, pirksti sāka salt un sāpēt aso aizķeru dēļ.


"Y pa labi" pārkare – pa spēkam arī Elzai (14 g.!)!

No bolderinga maršrutiem man visvairāk patika tas, kurš veda ap Artilēristu akmeni. Šajā maršrutā grūtības man sagādāja divas vietas, ko pirmajās reizēs neizdevās izkāpt, taču uz treniņa beigām arī tās tika pieveiktas. Tā gan bija tikai viena no četrām akmens skaldnēm… Divas gan pagaidām ir gludas un tās nemaz nevar izkāpt. :) Pats labākais jau, protams, ir tas, ka šeit var kāpt svaigā gaisā un tevi nenovēro cilvēki. Garāmgājēji tur ir retums.


Jurģis traversē "Elza un artilēristi" otro "atslēgu"

Jurģis Blumbergs:
Mana iepriekšējā pieredze bolderingā nav nekāda lielā, taču pirms nedēļas šo lietu tā pa īstam iemēģināju Katalonijā. Varu tikai teikt, ka Mangaļsalas Fontenblo nav ne par mata tiesu sliktāks, kā tie Katalonijas akmeņi. Galvenais ir katrā vietā saskatīt iespējamos maršrutus un trases, pa kurām varētu kāpt. Jāsaka uzreiz, ka pirksti pēc pāris stundu darbošanās kļūst ļoti jūtīgi un sāk parādīties atplīsušas ādas sloksnītes, taču, neskatoties uz to, nākošajā dienā var nodarbi turpināt itin labi.

Varētu ieteikt arī citiem mūsu mazās zemītes kāpšanas entuziastiem iemēģināt ko citu bez Aldartorņa, Slokas dzirnavām un kāpšanu Juglas vai Aviācijas institūta zālēs. Jo vietas kur kāpt, par Rīgā un tās tuvumā, var atrast! ;)

Māris Rozenblats:
Jauna kāpšanas vieta un atkal kāpšana pavisam citādāka, nekā iepriekš bija kāpts! :) Maršrutu grūtība arī ir sākot no viegliem, tad - 2 m vertikāliem stūriem, tuvu pusmetru platai plaisai, līdz nedaudz grūtākiem - 10m traversam apkārt lielam blokam - un beidzot ar pavisam grūtam traversam apkārt jau citam blokam un baisai 3 m karnīzei! Tā teikt, kāpšana visām gaumēm. Pēc pāris stundu kāpšanas pirksti beigti - un nekāds Aldaris vairs neprasās… :)))


Arta uz Rasas akmens pārkares "Y – pa labi"

Arta Millere:
Man šī vieta ļoti patika, labprāt tur pavadītu mierīgi visu dienu, ja tik rokas tik ātri "nenokautu" - aizķeres ir diezgan abrazīvas. Akmens bluķi ir "industriālais" konglomerāts un, kāpjot, prasa tehniku un diezgan lielu spēka patēriņu, jo gandrīz visi maršruti ir negatīvi, grūti un vēl grūtāki... :) Atnākot mājās pēc bolderēšanas noteikti sajutīsiet, ka "vingrots" ir, pie tam - pamatīgi. Patīkami, ka bloki atrodas mežā, aizvējā, var netraucēti "pamocīties", paložņāt pa bunkuriem, pameklēt jaunas maršrutu līnijas, ko darīt tur daudz. Katrā ziņā, labākā bolderinga vieta Pierīgā. Latvian Fontaineblo!


Daži akmens bluķi – un saturīgs, lai arī "sāpīgs", bolderings visai dienai…


Kā atrast šo vietu? Braucot pa asfaltēto ceļu no Daugavas puses līdz vietai, kur abās ceļa malās ir baltu ķieģeļu ēkas, tad kājām uz jūras pusi, kādi 200-250 m

Zini vēl ko par iespējamu kāpšanu Rīgā vai tās tuvumā? Vēlies pievienoties bolderinga un bilderinga "ekspedīcijām"? Raksti! [FORUMA TĒMA]

[ FOTO GALERIJA]

Visas 2006. gada Rīgas kāpšanas vietu meklējumu "ekspedīcijas": [1]; [2]; []; [3]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv