Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
Par kurpēm: klinšu kurpēm, ne čībām…

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš un foto no "Millet", "Saltic", "Boreal" un "La Sportiva" katalogiem
Konkurss: p.p.a sadarbībā ar veikaliem "Virsotne" un "Gandrs"
2006. gada oktobris, Rīga

"Kuras klinšu kurpes izvēlēties? Un kāpēc tieši tādas? Ar ko tad tās atšķiras? Kuras kurpes vispār kādam kāpšanas veidam domātas? Kuras pirkt - vai lētās vai dārgākās?" - šādus un līdzīgus jautājumus nācies dzirdēt pēdējā laikā ļoti bieži. Tie arī impulsēja sagatavot nelielu ieskatu par klinšu kurpju ražotāju piedāvāto modeļu atšķirībām un vispārējām iezīmēm šo apavu izvēlē.

Life is too short to wear tight shoes!

Kuras klinšu kurpes tad ir "īstās"?

Sākot nodarboties ar kāpšanu, pirmajā laikā aizvien tiek lietoti apavi, kuri nebūt nav īsti piemēroti klinšu kāpšanai - kādas sporta kurpes, ikdienas apavi. Protams, ar tiem kāpšana nesokas viegli un agri vai vēlu kāpējs, nolēmis, ka kāpšana viņu spēj saistīt vairāk, kā iesākumā domāts, nonāk pie secinājuma - jāiegādājas klinšu kurpes! Kā nākošais aizvien ir jautājums: "Kādas?" Reizēm pirmās klinšu kurpes tiek palienētas no kāda cita kāpēja, vai nopirktas jau lietotas, toties par nelielu naudu. Šajā gadījumā, tieši tāpat kā iepriekšējā, agri vai vēlu nākas secināt - zoles izdilušas, kurpes forma nešķiet ērta, gribās kaut ko labāku, nopietnāku, atbilstošāku, gribās savas klinšu kurpes. Un atkal: "Kuras? Kādu modeli?"


Ar šādām kurpēm ne tālu (ne arī augstu) viss netiksi... :)

Lai atrastu atbildi uz šo jautājumu, pieredzējuši kāpēji atbild ar vairākiem pretjautājumiem, uz kuriem tad nu padomājot un apspriežoties "pašam ar sevi" katram tāpat nākas atbildēt:

● Kāda ir jūsu pieredze kāpšanā, vai esat iesācējs, lietpratējs vai eksperts klinšu kāpšanā?
● Cik bieži jūs kāpjat un kur šī kāpšana notiek (sporta zālē, klintīs, īsos vai garos maršrutos, kalnos)?
● Cik ilgstoši jūs valkājat kurpes kāpienos (dažas minūtes, stundas, visu dienu)?
● Kādas klintis, sarežģītības, stāvuma un reljefa daudzveidības ziņā (plāksnes, plaisas, caurumi un kabatas, dažāda reljefa kombinācijas) visbiežāk kāpjat?
● Vai nav plānots doties kāpt pa klintīm kādā īpašā vietā un laikā (augstkalni, lielās klinšu sienas, ziema)?


Klinšu kurpes ne tikai nodrošina kāpēja saskari ar klints virsmu stāvot uz tās, bet arī ļauj "pieturēties" pie klints, izjūtot aizķeres līdzīgi tām, ko izmantojam ar rokām. Un ne tikai - klinšu kurpes palīdz kāpējam noturēt līdzsvaru, palīdz ilgstoši noslogot pēdu pozās, kas bez klinšu kurpēm nebūtu tik viegli realizējamas, kā arī aizsargā kāpēja kāju no iespējamām traumām un apkārtējās vides ietekmes. Šo apsvērumu dēļ, maksimāli piemērotu klinšu kurpju izvēle var krietni atvieglot kāpēja "sūro likteni" - mīlēt un ciest

Klinšu kurpju ražotāji piedāvā neskaitāmus, pēc vizuālā izskata pat ļoti atšķirīgus klinšu kurpju modeļus. Katrs no tiem ir veidots kādam atšķirīgam kāpšanas veidam, pie tam, rēķinoties ar to, ka kāpēji, tāpat kā kāpšanas stili un klinšu reljefi, ir ļoti atšķirīgi - līdzīgi kā ar automašīnām: F1 nekad nevarēs iebraukt Sahārā, un ar 4x4 ātruma rekordus uzstādīt - pilnīgi neiespējami… :) Arī vēlmes un iespējas kāpējiem ir atšķirīgas, pie tam kāju forma (it sevišķi pēdas pacēluma augstums un platums!), arī.

Klinšu kurpes – modeļi un konstrukcija

Lielākā daļa klinšu kurpju veidotas tā, lai tās būtu ērti valkāt visai plašā kāpēja "vēlmju" diapazonā. Tomēr, izvēloties sev pēc kāpšanas stila izteikti nepiemērotus apavus, varam nonākt nepatīkamās situācijās, iespējams pat apdraudot savu drošību (piemēram, pazaudējot klinšu kurpi lielā augstumā virs zemes vai gūstot kādu kājas traumu). Tāpēc, atbildot pašam sev uz augšminētajiem jautājumiem, nonākam pie loģiskiem secinājumiem:

● Ja esat iesācējs, tad vispiemērotākās būs tās klinšu kurpes, kuras paredzētas iesācējiem vai tā saucamie "all around" (all-purpose climbing shoe) kurpju modeļi. Galvenie atslēgas vārdi kurpju izvēlē: izturīgas un komfortablas! Zoles biezums - vidējs (tai jābūt lokanai, līdzīgi kā sporta krosenēm).
● Ja esat pieredzējis kāpējs, izvēlieties savam kāpšanas stilam, veidam un iespējamajam klinšu reljefam atbilstošāko klinšu kurpju modeli! Vienalga, vai tas ir "all around", "high / maximum performance" vai "slipper" - tikai jūs pats ziniet, kas der vislabāk. Iespējams, vajadzēs vairākus pārus… :)


Kā jau var noprast pēc augšminētā, klinšu kurpes tiek iedalītas trijās atšķirīgās kategorijās:

1. "All around" – šāda veida klinšu kurpes domātas lielākoties tiem, kas kāpj vidējas sarežģītības, dažādu reljefa veidu klintis. No iesācējiem, kas vēlas justies ērti mēģinot dažāda veida kāpienus, līdz pat ļoti pieredzējušiem kāpējiem, kuriem jāpavada ilgstošas stundas kāpjot (un arī drošinot sasaites biedru) ar klinšu kurpēm kājās. Šādas klinšu kurpes mēdz būt gan ar zemu, gan ar nedaudz paaugstinātu stulmu, kas piesedz potīti, tādā veidā to nofiksējot, pasargājot to no nelielām traumām.

Boreal Joker – perfektas kurpes iesācējiem un treniņiem!

2. "High performance" - vairāk vai mazāk izteiktas sportiskās klinšu kurpes, kas tendētas uz augstu sasniegumu sasniegšanu. Tās var tikt lietotas gan piedaloties kāpšanas sporta sacīkstēs, gan veicot augstāko grūtības kategoriju klinšu maršrutus. Tiesa gan, par sasniegumiem nākas "maksāt" - pirmkārt ar komforta sajūtu. Absolūti lielākā daļa no šāda veida klinšu kurpju modeļiem ir zemas, atvieglinātas, ar vairāk vai mazāk izteikti ieliektu un ne pārāk biezu zoli, tādā veidā nodrošinot kājas lokanību un lietošanas precizitāti. Lai sasniegtu vēl lielāku kurpes pielietojuma efektivitāti, bieži vien kurpes lieto bez zeķes, pie tam, nu jau vairs ne brīvi uzvelkot, bet "uzstīvējot" tās uz kājas (īpašs prieks mazohistiem…). Šī iemesla dēļ, jūs nekad neredzēsiet augstas klases kāpējus ar klinšu kurpēm kājās staigājot pa zemi, vai drošinot kādu citu kāpēju. Tomēr aizvien var atrast arī tādus šīs kategorijas apavu modeļus, kas vairāk pietuvināti "all around" kategorijas modeļiem un ir lietojami ilgstošākos kāpienos.

Millet X-Kalator – klinšu kāpējiem ar pieredzi un prasībām

3. "Slipper" - klinšu kurpes, kas domātas ļoti nelielu kāpšanas maršrutu veikšanai, gan kāpšanas zālēs iekštelpās, gan klintīs. Šādas kurpes ir ļoti vieglas, plānas un lielākoties pat bez velkro ("lipīgā" āķīšu-cilpiņu auduma) aizdares, vai aizdares ar kurpju šņorēm. Viegli uzvelkamas un novelkamas, uz kājas piefiksējot ar kurpes virspusē iestrādāto savelkošo gumiju palīdzību. Pateicoties ļoti plānajai zolei un gludai kurpes virsējai daļai, kā arī visai smailajam purngalam, ar šādām klinšu kurpēm sevišķi labi iespējams kāpt pa šaurām plaisām, kurās nepieciešams ieķīlēt pirkstgalus un pēdas purngalu, kā arī pa klints reljefa caurumiem un kabatām, kāju atbalstam piemeklējot tādas klints reljefa vietas, kuras nepieciešams labi "izjust". Diemžēl jāatzīmē, ka neskatoties uz virkni pozitīvu īpašību, šīs kategorijas kurpēm ir arī negatīvās - plānās zoles dēļ, ilgstoša stāvēšana uz nelielām aizķerēm ir ļoti nogurdinoša kāju muskuļiem, kā arī zoles ātri iznēsājas un pašas kurpes - izvalkājas. Bet tā jau aizvien - kaut ko iegūstot mēs kaut ko arī zaudējam.

Saltic Mamba – vieglas, plānas, ērtai valkāšanai

Kā ceturto, pēdējos gados īpaši izcelto puskategoriju, vēl varētu pieminēt īpašās klinšu krosenes (klinšu kurpju un sporta kurpju apvienojums, technical climbing approach shoe), kas dažādos izpildījumos tiek piedāvātas no dažādiem ražotājiem. Kaut kas pa vidu starp "all around", "slipper" un krosenēm, tomēr ar krietnu devu atšķirīguma. Šādas kurpes tiek rekomendētas gan ilgstošai kāpšanai pa ne pārāk sarežģītām klintīm, gan nedaudz tehniskākiem piegājieniem un nokāpšanai pa klinšainām takām, kā arī ne pārāk sarežģītam bolderingam (un/vai bilderingam pilsētā…). Tomēr viens otrs ražotājs šajā kategorijā pamanās arī iestrādāt "high end" klinšu kurpju parametrus - tā sakot, "apvidnieks" ar potenciālām "raķetes" spējām…

Millet Akkro sevī apvieno gan ērtumu, gan ambīcijas

Izvēloties sev piemērotākās kurpes, salīdzinot atšķirīgus ražotājus un modeļus, vēlams neaizmirst pievērst uzmanību arī tam, no kādiem materiāliem šīs kurpes gatavotas un kāda ir šo apavu kvalitāte. Pat ikdienā mēs augsti vērtējam labas kvalitātes, ilgstoši lietojamus un ērtus apavus. Tomēr ikdienā no tiem tik lielā mērā nav atkarīga mūsu drošība, tāpēc izvēlēties klinšu kurpes būtu nepieciešams ar īpašu uzmanību! Uz ko?

Augstums - kā jau minēts, "all around" klinšu kurpes mēdz būt gan ar zemu, gan ar nedaudz paaugstinātu stulmu, kas vairāk vai mazāk piesedz potīti. Potītes traumas (sastiepumi, mežģījumi, sasitumi, nobrāzumi) nav nekas neparasts klinšu kāpšanā, tāpēc šādām kurpēm ir savas priekšrocības. Tomēr zema piegriezuma kurpes virspuse ļauj brīvāk kustēties kājai (t.sk. arī "smērējot" zoli "uz berzi" uz visai stāvām klintīm), un šādas kurpes ir nedaudz vieglākas.


Boreal Ballet Gold - nedaudz paaugstinātas, lai aizsargātu potīti

Aizdare - vispopulārākā klinšu kurpju aizdare joprojām ir kurpju šņores, tās iespējams pievilkt un atlaist vaļīgāk pēc nepieciešamības, tādā veidā pat nedaudz regulējot kurpes izmēru (klinšu kurpju virspuse mēdz izvalkāties, samitrinot – izstaipīties, savukārt pēc izžāvēšanas - sarauties). Līdzīgi var pievilkt arī aizdari, kurā izmantots velkro materiāls, tomēr, kā arī citos apģērbos, velkro ar laiku nolietojas un prasa īpašu kopšanu, lai kurpe netaisītos vaļā. "Slipper" klinšu kurpēm bieži vien aizdares nav, tās vietā iestrādātas platas gumijas joslas. Reti, bet vienam otram klinšu kurpju modelim jau minētie aizdares veidi papildināti ar rāvējslēdzēju. Nupat jau ir manīti arī pēdējā laikā krosa kurpēm lietotie "savilcēji" ar Kevlara (ļoti izturīgs materiāls) auklu. Vienam otram modelim aizdare ir kombinēta (auklas + velkro; gumija + velkro u.c.). Lai arī kā - bolderinga cienītājiem un sporta zāļu sienu kāpējiem būtiskākais var šķist, lai klinšu kurpes būti ērti uzvelkamas un novelkamas, bet klintīs un kalnos kāpējiem – lai maršrutā nepaliktu bez vienas no kurpēm…

Zoles biezums, lokanība - klinšu kurpes zole sastāv no vairākiem slāņiem - gumijas zoles, vidējā zoles (iekšzoles) slāņa un kurpes iekšējā (apdares) materiāla. Visiem šiem slāņiem ir noteikti biezumi. Galvenais rādītājs ir gumijas zoles biezums (parasti norādīts milimetros, plāns = ~3 mm, biezs = ~6 mm). Tomēr noteiktu lomu spēlē arī zoles vidusslānis (midsole) - jo zole ir mazāk lokana, jo vieglāk ilgstoši nostāvēt uz purngaliem, zoles "kantītes", stāvot uz ļoti sīkiem klints izvirzījumiem, kā arī vieglāk kāpt pa gariem plaisu maršrutiem, kuros kāja visdažādākajos veidos jāieķīlē dažāda platuma plaisās. (Arī paši kāpēji vienu otru reizi īpašiem "projektiem" pilnveido savas klinšu kurpes, vēl papildus pastiprinot zoles stingrību ar attiecīgi piegrieztām… :) kredītkartēm.)

Zoles izliekums - jo kurpes modelis ir vairāk specifisks un tendēts uz sporta kāpšanu, sevišķi sarežģītiem klinšu "projektiem", jo lielāks zoles izliekums (izteikts sfērisks pēdas izliekums, kurā kurpes purngals izteikti virzīts lejup un uz kājas īkšķa pusi). Šādas kurpes ir ideālas maršrutos, kuros kāpējam nepieciešams nostāties uz "minimālisma garā ieturētā" aizķerēm, tomēr ilgstoši kāpt šādos apavos - to var ne kurš katrs…

Purngala forma - tāpat, kā zoles izliekums, purngala forma norāda uz to, kādam kāpšanas veidam šis klinšu kurpju modelis veidots: izteikti šaurs, uz leju un "iekšpusi" vērsts (nedaudz atgādinot "ērgļa knābi") - sporta kāpšanai, augstāko grūtības kategoriju maršrutiem ar minimālām aizķerēm (t.s. "mizeri", nelieli izvirzījumi un caurumi, šauras plaisas), savukārt, jo platāks purngals - jo komfortablāk jutīsies kājas pirksti kāpšanas laikā un šādas kurpes jau vairāk piemērotas vidēja līmeņa kāpējiem un iesācējiem. Nosacīti plats un uz leju nevērsts kurpes purngals sniedz labu iespēju kāpt pa ieslīpām klinšu plāksnēm "uz berzi" - jo lielāka saskares virsma un labāk zole pieguļ klints virsmai, jo lielāka berze.


La Sportiva Tora – bolderingam, sporta kāpšanai un treniņzālēm

Papēža forma - arī papēža forma ir būtiska: īpašiem bolderinga un "maximum performance" kurpju modeļiem ir īpašu konstrukciju pēdas aizmugures daļa, kas ļauj kāpējam izmantot papēdi, pieturoties pie klints ar to līdzīgi kā ar rokām (bieži vien filmās redzēts paņēmiens, komplektā ar rokas iebāšanu magnēzija maisiņā…), tādā veidā noturot savu svaru, atslogojot rokas uz izteikti negatīvām klinšu pārkarēm.

Papildus "aprīkojums" - nepieciešamība un "ekstras": kurpes (sevišķi t.s. "mēlītes") polsterējums – ērtākai valkāšanai, viena, divas, vai pat trīs lentas veida auduma cilpiņas virs kurpes kapes - ērtākai kurpes uzvilkšanai/novilkšanai un arī kurpes piekabināšanai (ar karabīni pie somas, pie sistēmas u.c.), dažādas formas caurumi zoles gumijā (gan kurpes virspusē, gan arī apakšpusē), kas sniedz papildus ventilēšanas iespēju kurpēm. Šie un citi īpašie modeļu "smalkumi" - pēc katra kāpēja individuālām vēlmēm. Redzēta pat neliela, ar rāvējslēdzēju slēdzama kabatiņa auto atslēgām, ja dodoties bolderingot valkājat šortus un kreklu bez kabatām…

Protams, arī materiāli, no kuriem dažādi ražotāji izgatavoto klinšu kurpes, ir ļoti atšķirīgi – gan zoļu gumija, gan kurpes augšējā daļa un tās detaļas. Klinšu kurpju zoļu izgatavošanai izmanto dažādas gumijas ar patentētiem sastāviem un atšķirīgiem nosaukumiem (piemēram, Vibram® XSV un Super Gripp, Stealth®, FS-Quqttro® u.c.), kā jau mūsdienās pierasts - aizvien un aizvien "revolucionārākas"! :) Arī kurpju virsējās daļas ir ļoti atšķirīgas izmantoto materiālu ziņā – visbiežāk tiek lietota mākslīgā āda, tomēr aizvien biežāk to aizstāj citi sintētiskie materiāli, kuri ir izturīgāki, vieglāki, "elpojošāki", mazāk izvalkājas. Tāpat kā kurpju zoles, arī kurpju sāni un atsevišķās vietās - audums tās virspusē vai papēža rajonā, lai palielinātu berzi saskarē ar klints virsmu un pilnīgāk izmantotu klinšu kurpes, tiek nosegts ar gumiju, vai pārklāts ar gumijotu pārklājumu (piemēram, Vibram® Web Rubber). Arī kurpes iekšpuses apdares materiālam ir savas funkcijas - tas neļauj kājas pirkstiem un pēdai slīdēt kurpes iekšpusē. Vārdu sakot - atšķirības tikai niansēs, bet nianses šajā gadījumā - ļoti būtiskas! :)

La Sportiva Baracuda ar Vibram® Web Rubber – augsta klase!

Izvēle un pielaikošana

Tiem, kas tikko sākuši nodarboties ar klinšu kāpšanu, iemācīties kāpt labi - tas būs ilgs un ne pārāk viegls uzdevums, tāpēc lieki sevi mocīt ar neērtiem apaviem. Daudz kāpt - tas nozīmē: šīs ir pirmās kurpes, tās kalpos tikai līdz… otrajām. Šajā gadījumā, pirmās kurpes ieteicams izvēlēties ar vidēji lokanu zoli - tas palīdz izkopt pareizu stāju un liek iemācīties "strādāt" kājām, arī nedaudz palīdz kāju muskuļiem noturēt kāpēja svaru ilgstoši stāvot uz pirkstgaliem. Pēdai un kājas pirkstiem nav jābūt iespīlētiem klinšu kurpē! Klinšu kurpi var valkāt ne tikai uz basas kājas, bet arī ar plānu sporta zeķi, kas atvieglos šo sporta apavu kopšanu un palielinās komforta sajūtu.

Veikalā pielaikojot klinšu kurpes, svarīgi izvēlēties tādas, kas der, nespiež! Jā, kurpei cieši jāieskauj kāja, bet tai nav jāspiež. Ieteicams uzmērīt viena modeļa vairākus izmērus (pusizmērus), pie tam vislabāk to darīt ar plānu sporta zeķīti kājā. Kurpei jāder aizdari aiztaisot nevis līdz galam ciet, vai pretēji - vaļā, bet aptuveni pa vidu, lai būtu iespēja nepieciešamības gadījumā (mājās aizmirstas zeķes, sarežģītāks maršruts, karsts laiks…) aizdari savilkt vēl krietni ciešāk, vai gluži otrādi – atlaist brīvi (vēlme uzvilkt siltāku zeķi, ilgi jāstāv stacijā drošinot kāpšanas partneri, dienas beigās kājas no slodzes nedaudz pietūkušas…). Ja veikalā izvēlētajam modelim ir kurpju šņores (ja tās ir, bet nav iešņorētas, tad nāksies to izdarīt vai aicināt palīgā pārdevēju!), ieteicams tās atbrīvot līdz pašam purngalam un tad vienmērīgi savilkt. Ja laikošanas procesā kāja jūtās ne pārāk komfortabli - neceriet uz to, ka kurpe ievalkāsies un viss būs labi! Jā, tā ievalkāsies, nedaudz izstiepsies (platumā!), pieņems pēdas formu, bet lielākās problēmas ar kājas (pēdas pacēluma, potītes, Ahileja dzīslas, kājas pirkstu rajonā) un klinšu kurpes nesaderību var saglabāties!

Runājot par klinšu kurpju izmēriem: tie ir ļoti dažādi un iespējams - pilnīgi atšķirīgi dažādiem ražotājiem! Nopirkt klinšu kurpes bez laikošanas praktiski nav iespējams. To var darīt tikai vienā gadījumā: ja jums ir precīzi zināms jūsu izmērs un konkrētā ražotāja konkrētais klinšu kurpju modelis jau ir lietots. Citos gadījumos var nākties piedzīvot vilšanos! Tas, ka ikdienā valkājiet 42 izmēra apavus, bet klinšu kurpju vislabāk derošais izmērs ir 43½ - ir mulsinoši, bet nav nekas neparasts. Svarīgi ir izvēlēties to izmēru, kas der, neatkarīgi no tā, kāds cipars rakstīts uz kurpju kastes… :)

Vēl daži ieteikumi un secinājumi

● Nu jau daudzi klinšu kurpju ražotāji piedāvā īpaši veidotus sieviešu klinšu kurpju modeļus. Un ne jau krāsa un izmērs ir tas, ar ko tie visvairāk atšķiras no vīriešu modeļiem… :) Sieviešu kurpēm ir niansēti atšķirīgi kurpes augšējās daļas piegriezumi – arī pēdas formas vīriešiem un sievietēm nedaudz atšķiroties…

La Sportiva Mythos klinšu kurpju sieviešu modelis

● Lai aiztaupītu sev sāpes un ciešanas ievalkājot pilnīgi jaunas klinšu kurpes kāpjot pirmajos kāpienos, jaunās kurpes pirms tam mājās var nedaudz samitrināt ar siltu ūdeni, uzvilkt kājās, cieši aiztaisīt un pasēdēt pie televizora, pastaigāt pa māju… :) Ticiet man, tas aiztaupa liekas ciešanas uz klints!

● Klinšu kurpes ar cietu zoli (cietu gumijas struktūru) labi kalpo maršrutos uz mikroreljefa, bet ne tādos maršrutos, kur kājas nepieciešams likt "uz berzi". Un vēl - aukstumā viena otra zoļu gumija kļūst izteikti cieta un "slidena" (ar to var skaidrot arī to, kāpēc augstas klases kāpēji pirms kāpšanas uzsākšanas aukstā laikā savas kurpes tur apģērba iekškabatās, padusēs!).

● Klinšu kurpes nepieciešams kopt - pēc staigāšanas pa smiltīm, dubļiem lapām vai zāli, zoles gumijas porās uzkrājas sīki gruži, smilšu graudiņi, putekļi, kas pasliktina zoles saķeri ar klints virsmu. Attīrīt zoles var tīrot ar birstīti, vai skalojot ar ūdeni. Pēc ļoti intensīviem kāpšanas periodiem vai kāpšanas un staigāšanas pa ļoti netīru apvidu, klinšu kurpes var arī mazgāt veļas mašīnā (saudzīgā režīmā, nelietojot balinošos mazgāšanas līdzekļus).

● Viena otra klinšu kurpju ražotāja apavu augšējā daļā lietotie materiāli, pie intensīvas kājas svīšanas vai kurpes samitrināšanas, mēdz krāsot - šajā gadījumā, ja nevēlaties staigāt ar nokrāsotām kājām :), ir divi varianti: valkāt plānu zeķīti vai iegādāties kvalitatīvāku klinšu kurpju modeli.

● Zeķe var tikt vilkta atkarībā no apstākļiem, kādos kāpjam - siltā laikā, lai pēc kāpšanas varētu izmazgāt zeķes, nevis bieži mazgāt pašas kurpes, aukstā laikā - pat siltās zeķes (protams, ja kāpiens plānots vietā, kur silts nemaz nemēdz būt, iespējams, nepieciešams padomāt par īpaša modeļa klinšu kurpēm ar siltinājumu vai jau uzstrādātu bahilu!).

● Tradicionāli melnā klinšu kurpju zoļu gumija dažos kurpju modeļos aizstāta ar citas krāsas gumiju. Iemesls – uz aizķerēm un uz sienām lielos kāpšanas sporta centros un populārās kāpšanas vietās brīvā dabā pēc kāpējiem paliek melnās gumijas "pēdas". Diemžēl pilnībā šī problēma vēl nav atrisināta. Vēl viena problēma – tiešā saules ietekmē melnā gumija ļoti sakarst (tas sevišķi aktuāli kāpjot tādās vietās, kur saule cepina "uz vella paraušanu")! Viens no risinājumiem (ir redzēti precedenti uz lielajām klinšu sienām Jozemītos) – kurpes virspuses nolīmēšana ar balto leikoplastu vai sudraboto līmlentu.

● Kurpju šņores mēdz iznēsāties un plīst, it sevišķi kurpju purngalā, kas kāpjot pa plaisām tiek pakļauts intensīvai saskarei ar klints raupjo virsmu.


Saltic Vampir – vietām, kur kurpju šņores apdraudētas…

● Dodoties tālākos un ilgākos kāpšanas braucienos var noderēt līdzi paņemtā superlīmes tūbiņa – uz asām klintīm sagrieztas vai uzplēstas klinšu kurpju gumijas vietas ieteicams salabot pēc iespējas ātrāk, lai plīsums/griezums netiktu uzplēsts vēl lielāks. Ar līmi var pielīmēt arī padilušo kurpes zoli, kas purngalā bieži vien atplīst.

● Regulāri jāseko līdz savu kurpju nodilumam - ja zoles izdilušas, tās var nomainīt (tiesa gan Latvijā šāds pakalpojums nav pieejams, tas meklējams Francijas, Itālijas, Spānijas vai citu "kāpjošo" valstu lielākajās kāpšanas vietās). Parasti tiek mainīta tikai zole, citi kurpes gumijas fragmenti - ļoti reti. Zoles nomaiņa maksā vidēji 30.- Euro.

Klinšu kurpju iegāde Latvijā

Lai arī kāpēju Latvijā nav vēl neskaitāmi daudz, un arī kāpšanas vietas - tāpat, tomēr klinšu kurpju piedāvājums novērtējams kā ļoti adekvāts. Iespējams iegādāties (un pasūtīt) vairāku ražotāju klinšu kurpes - dažādi modeļi, dažādi cenu līmeņi – sākot no nedaudz robustākiem "Saltic" modeļiem (īpaši iesācējiem, kam "ekonomiskais faktors" ļoti svarīgs) līdz pat augstas klases "La Sportiva" modeļiem, kurus valkā ne viens vien kāpējs, uz kuru "gravitācija neattiecas"… p.p.a iesaka:

Veikals "GANDRS" (internetā: www.gandrs.lv)
- Saltic (Čehija) un Millet (Francija) klinšu kurpes


Millet Rock – Francijas kāpšanas tradīcijas – precizitāte pāri visam!

Veikals "VIRSOTNE" (internetā: www.virsotne.lv)
- Boreal (Spānija) un La Sportiva (Itālija) klinšu kurpes


La Sportiva Fuego – bērnu modelis! Piedzīvojumiem jau no bērnības…

Kāpšana ir bīstama aktivitāte! Labs ekipējums nevar kompensēt kāpēja prasmes! Izmantojot izdevību šī raksta beigās vēlos atgādināt:

● Nedodieties maršrutā, kurš pēc grūtību pakāpes izteikti nav atbilstošs jūsu spējām. Kāpiet sevis, nevis kāda cita dēļ!
● Aizvien pārliecinieties par savas rīcības pareizību, pārbaudot vairākkārt: sistēmas sprādzes, virves, mezgli…
● Izvērtējiet vietu, kurā atrodieties un iespējamo kritienu. Pat bolderingojot, potenciāli bīstamās vietās lietojiet drošināšanas ekipējumu.
● Lietojiet labu, pareizi uzvilktu un pieregulētu ķiveri. Kļūda ar virvi, krītošs akmens, neveiksmīgs kritiens… Ķivere ir daudz stilīgāka nekā gulēšana komā!
● Kāpjot vienmēr sekojie tam, kur atrodas jūsu virve, domājiet līdz, kur tā būs, jums pārvietojoties! Nepareiza virves pozīcija noraujoties var izraisīt ļoti nopietnas sekas.
Drošība pirmajā vietā! :)


[FORUMA TĒMA]


Kalni Alpīnisms Klinšu kāpšana Ledus kāpšana Kāpšana kalnos Ekipējums kalniem Piedzīvojumi

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv