Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Sievietes, ekstrēmais sports un pašsaprotams jautājums par higiēnu

Autors: Ilze Rukšāne
Foto: Kristaps Liepiņš
Arhīvs: 2004. gads, Rīga

Šoreiz nevēlos iedziļināties, kur un kā mazgāties, bet gan par nedaudz intīmākām lietām – higiēnu tā saucamajās kritiskajās, grūtajās utt. dienās - saistībā ar sportu. VX veidotāji piedāvāja uzrakstīt par šo tēmu man, kā cilvēkam, kas ikdienas darbā strādā ar pasaulē plaši pazīstamas sieviešu higiēnas preču ražotājkompānijas produktiem. Uztveriet to kā pārdomas nevis kā vienīgo patiesību, kas radusies veicot nelielu pētījumu.

80-ajos gados, kad biju tīņa vecumā un nodarbojos ar klinšu kāpšanu, nebija jāuztraucas, kādas higiēnas preces izvēlēties - alternatīvas nebija. Tomēr mani vienmēr nodarbināja jautājums, ko dara tās sievietes, kas nopietni kāpj kalnos – savu fizioloģiju jau neizmainīsi… Vai tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc tik reti sastopam sievietes alpīnistes? Absurds. Varbūt tā ir arī mana tīri subjektīvā vēlēšanās būt sievietei jebkurā situācijā, vai arī pašsaglabāšanās instinkts (zemapziņā iekodētais mātes princips)? Vai varbūt pavisam prozaiski – ko man darīt, ja grūtās dienas sākas kalnos, esot uz klints sienas, un priekšā vismaz vēl vienas dienas kāpums…? Jā, varam teikt, tas ir laiks, kad zemapziņā zaudējam pār sevi kontroli, esam vieglāk ievainojamas, varam sākt raudāt par neko. Ak, cik daudzas gan to nevēlamies atzīt, jo mēs taču esam psiholoģiski stabilas - tāpēc jau kāpjam kalnos, ejam pārgājienos, traucamies ar MTB, lecam ar izpletni un nesam atbildību par savu un komandas drošību. Man savas pieredzes laikā nav nācies piedzīvot situāciju kalnos un diemžēl neizdevās sameklēt arī nevienu citu sievieti, kas būtu reāli saskārusies ar šo problēmu, bet risinājumam jābūt… nevar būt, ka nav! Apvaicājos arī saviem pieredzes bagātākajiem kolēģiem Zviedrijā – nekā. Vienīgais, ko saņēmu, ir kāda interneta mājas lpp., kas varbūt varētu man palīdzēt. Uzzināju, ka Amerikā ir tāds Menstrual Museum (Menstruāciju Muzejs), kas esot paši gudrākie. Sapriecājos, bet prieks bija īss, jo "Ameriku viņi man neatklāja".Turpināju meklēt piemērus arī profesionālajā sportā tā tradicionālajās izpausmēs un te nu varēju pabrīnieties par mūsu medicīnas attīstību – hormonālās spirāles, hormonālās tabletes, kas samazina menstruālo asiņošanu uz minimālu. Arī grūtniecības iestāšanās kā alternatīva. Pēdējais, esot arī kā dopings un savulaik šo metodi (kas tagad aizliegta un tiek kontrolēta) izmantojušas skrējējas olimpiskajās spēlēs… Tam itin bieži sekoja spontānais aborts… Šajā gadījumā gan derot tikai grūtniecības pirmās nedēļas, un bieži to neklasificē kā abortu, bet kā aizkavējušās menstruācijas… Vēl lielāks absurds!

Kura gan nopietni par sevi un savu nākotni domājoša sieviete tā rīkotos?! Man pārskrien drebuļi - kā tas vispār ir iespējams? Nē tas nav man un ceru, ka arī ne jums.

Bet atgriežoties pie raksta iemesla, ko darīt, man - normālai sievietei, kura fiziski un dvēselē vēl jūtas jauna, kuru fascinē kalni un ceļojumi, kurus nevēlos pakļaut menstruāciju režīmam (būtu interesanti, ko par šādu versiju teiktu pārējie komandas biedri, kuru skaitā varētu būt arī citas sievietes)? Tāpat varbūt zinu, ka piederu pie tiem 2% un vairāk sieviešu, kurām hormonālie līdzekļi neiedarbojas, vai tos neiesaka lietot citu blakusparādību dēļ…

Konsultējos ar ģimenes ārsti Ilzi Aizsilnieci, lai rastu atbildes uz dažiem jautājumiem: kā ilgstoša slodze, karstums, aukstums un retināts gaiss ietekmē sievietes veselību menstruāciju laikā. Tas, protams, ir ļoti individuāli un viennozīmīgi pirms brauciena ieteiktu konsultēties ar savu ginekologu vai ģimenes ārstu, bet varbūt noderēs arī manis uzzinātais.

Ilgstoša slodze
Ja esat pieradusi pie aktīva dzīvesveida arī menstruāciju laikā un tas jums nav sagādājis īpašas grūtības līdzšinējos apstākļos, tad arī kalnos nevajadzētu būt problēmām. Protams, der atgādināt, ka ilgstoša slodze var pastiprināt asiņošanu, kas arī nozīmē biežāku higiēnas līdzekļa maiņu. Jūs varat ātrāk just nogurumu, kas būs saistīts ar palielu asins zudumu organismā.

Karstums
Līdzīgi kā ilgstoša, pastiprināta slodze, karstums par palielināt menstruālo asiņošanu, un lielais asins zudums savukārt, karstuma ietekmē, izpaudīsies kā pastiprināts nogurums, apātija. Sievietēm ar izteiktu PMS (pirmsmenstruālo sindromu) var būt arī ģībšana. Īpaši svarīga ir regulāra, savlaicīga higiēnas līdzekļa maiņa.

Retināts gaiss
Aklimatizācija augstumā līdz 3000 m augstumam prasa 24-48 h. Jo lielāks augstums, jo vairāk laika nepieciešams aklimatizācijai. Īpaši svarīgi šo ievērot sievietēm menstruāciju laikā vai vienu nedēļu pirms tām. Jo augstāk kalnos atrodamies, mūsu organisma normālas darbības nodrošināšanai, asinīs vajadzīga augstāka sarkano asins ķermenīšu koncentrācija. Palēnām aklimatizējoties organisms jūt, kas tam nepieciešams, un gan hemoglobīna, gan eritrocītu daudzums pakāpeniski paaugstinās. Savukārt, sievietei menstruāciju laikā zaudējot lielu daudzumu asiņu tik īsā laikā, organisms nespēj saražot nepieciešamo skaitu sarkano asins ķermenīšu. Tas var izraisīt ģībšanu, pastiprinātu nespēku, elpas trūkumu un citus kalnu slimības simptomus. Sievietēm ar izteiktu PMS, pastiprinātu fizisku jutību menstruāciju laikā, kā arī migrēnām, kuras saistītas ar cikla tuvošanos, ir paaugstināts risks saslimt ar kalnu slimību smagākā formā.

Hormonālie līdzekļi
Ja lietojat pretapaugļošanās hormonālās tabletes vai spirāli, tad, protams, lai gan ne vienmēr, jums varētu būt mazāka asiņošana un līdz ar to arī vieglāk "sadzīvot" ar kalniem vai pārgājienu menstruāciju laikā. Ja plānojat braucienu un nav iespējas izvēlēties sev piemērotāko ceļošanas datumu, tad tomēr neieteiktu meklēt hormonālās tabletes, kas mākslīgi, pirms laika izsauc menstruācijas: 1) tās var neiedarboties; 2) tās var sākt darboties par vēlu un izjaukt jūsu ciklu, 3) pagarināt vai pastiprināt menstruālo asiņošanu, kā arī izraisīt citas blakusparādības. Noteikti konsultējieties ar savu ginekologu vai ģimenes ārstu. Rūpēm par savu veselību jābūt pirmajā vietā, jo kalni jūs gaidīs vienmēr.
Atliek tikai secināt, ka vienotas receptes nav, jo cik dažādas esam, tik dažādas mūsu vēlmes un iespējas. Katru gadu pasaules lielākie higiēnas preču ražotāji strādā un domā par to, kā uzlabot un pilnveidot ne tikai sieviešu higiēnas preces. Mitrās salvetes un mitrais tualetes papīrs nav vairs brīnums un var palīdzēt kaut daļēji atvieglot mūsu dzīvi ceļojuma laikā. Šoreiz mazliet vairāk par higiēnas paketēm un tamponiem. Vai patiesi te arī kas mainās un tiek pilnveidots? Patlaban jaunākā tendence ir, ka visam ir jāelpo – jābūt gaisu caurlaidīgam. Pēc iespējas plānākam, bet ar maksimālu uzsūcamību un pretnoplūdes drošību. Ar platākiem, šaurākiem, elastīgiem vai ne tik elastīgiem spārniņiem. Arī paketes string apakšveļai. Katru gadu tās paliek maigākas un tiek ražotas no ekoloģiski nekaitīgākiem materiāliem. Tiek minimizētas alerģijas iespējas. Progresīvi, bet vai tas atrisina manu problēmu uz klints?

Diemžēl tehniku kā nomainīt higiēnas preci, katrai būs jāatrod pašai, bet viens ieteikums laikam ir – ērtākie tomēr esot tamponi, gan maiņas, gan glabāšanas ziņā un vēlāk arī iznīcināšanai sadedzinot (videi draudzīgi, jo nesatur ķīmiskus elementus). Ieejot veikalā var apjukt – kurus izvēlēties un kā noteikt, ka tie ir viskvalitatīvākie? Vienai patiks ar aplikatoru, citai bez. Ceļojot ieteikšu bez aplikatora – vienkārši tas aizņems mazāk vietas un sieviete pati sevi pazīst vislabāk, un spēs vienkārši un kvalitatīvi to ievietot. Nežēlojiet naudu un izmēģiniet vairāku firmu ražojumus, jo tikai tā varēsit noteikt sev vislabāko un piemērotāko. Personīgi es ieteiktu par tampona kvalitāti pārliecināties, to iemērcot ūdens glāzē vai paberzējot ar pirkstu. Skatieties, kā tas mainīsies. Kvalitatīvs tampons savu formu saglabās (protams, tas ūdenī uzbriedīs), neparādīsies celulozes plūksnas. Tā nostiprinošais diegs būs divreiz aptīts ap tamponu – lai nebūtu iespējamība, ka tas var notrūkt un palikt jūsu organismā. Tāpat tamponu viscaur klās īpaša neausta materiāla apvalks – tā, lai pat mikroskopiskas celulozes daļiņas nevarētu nokļūt jūsu organismā un izraisīt infekciju.

Tamponu tirgus pasaulē ir tikai 10-15% no kopējā menstruācijām paredzēto higiēnas preču apjoma. Kāpēc? Ne jau tāpēc, ka tie būtu nežēlīgi dārgi vai nekvalitatīvi. Izrādās pastāv tā saucamais toksiskā šoka sindroms (TŠS). Tā simptomi ir augsta temperatūra, drudzis, caureja, vemšana, izsitumi, kas līdzīgi ādas apdegumam saulē, muskuļu sāpes, reibonis un nespēks, vai pat samaņas zudums. Var būt arī tikai daži no minētajiem. Tāpēc, pirms dodies ceļojumā, ieteiktu vispirms pārliecināties, vai nepastāv šīs saslimšanas iespējamība, jo TŠS ir reta, bet bīstama slimība, kas var beigties ar nāvi. TŠS izraisa toksīni, ko izdala Staphylococcus aureus baktērija, kas parasti sastopama degunā un makstī. Aptuveni pusē gadījumu saslimst sievietes un meitenes menstruāciju laikā. Tas ir saistīts ar tamponu lietošanu, un visbiežāk ar to saslimst meitenes tīņu vecumā un sievietes, kas jaunākas par 30 gadiem. Tāpēc nevajadzētu neko lieku – izvēlies tamponus ar vismazāko (!) iespējamo absorbētspēju, kas atbilst tavas menstruālās asiņošanas stiprumam.Ja tomēr izvēlēsieties paketes, kuras ieteiktu lietot karstā laikā, vēlētos pievērst uzmanību atšķirībām dažādu ražotāju produktos. Karstumā, labāk kā citos apstākļos, menstruālajiem izdalījumiem saskaroties ar gaisu sākas pūšana (baktērijas, kas ir ikvienā no mums aktivizējas un strauji attīstās). Šis process var izraisīt dažādus iekšējus vai ārējus iekaisumus. Tāpat tas radīs nepatīkamu aromātu, kas traucēs un liks justies neērti ne tikai jums, bet arī apkārtējiem. Tātad noteicoša būs ne tikai regulāra un savlaicīga higiēnas līdzekļa nomaiņa, bet arī tā pareiza izvēle. Pievērsiet uzmanību informācijai uz pakešu iepakojuma, kā arī tās uzsūcošā slāņa sastāvam. Te noteicoši būs īpašie superabsorbenti, kas uzsūc mitrumu un izolē aromātu paketes iekšpusē.

Sieviešu higiēnas precēm (paketēm, biksīšu ikdienas ieliktnīšiem vai abu produktu apvienojumam "Complete") to parasti apzīmē ar ikonu vai tekstu "Ph balanced", kas tulkojot nozīmē – sabalansēts skābes līmenis. Šie superabsorbenti ir ķīmiska viela (nekaitīga cilvēka organismam), tāpēc dedzinot (ugunskurā, krāsnī) pilnībā nesadeg un atstāj vides piesārņojumu. Savukārt paketes ar 100% dabisku uzsūcošo slāni ir videi draudzīgākas, kā arī to lietotājām tiek novērota mazāka alerģijas iespējamība, bet diemžēl to dabiskums nenodrošina aromātu izolāciju. Jāpiebilst, ka neviena pakete pilnībā nav ražota no 100% dabīgiem materiāliem, tāpēc labāk to nevis dedzināt, bet izmest atkritumos.


Ticu, ka jūs būsiet izvēlējusies sev piemērotāko higiēnas risinājumu. Lai jums veicas un rakstiet par savu pieredzi! Varbūt šim rakstam būs arī turpinājums, jo tieši jums ir bijis piedzīvojums "uz klints".Ir ko piebilst? Vēlies izteikties par šo vai kādu citu problēmu? To var darīt www.adventurerace.lv sadaļā "Forums" (piemēram, viena no "Foruma" tēmām: "Sievietes piedzīvojumu sportā" [FORUMA TĒMA]).

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv