Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ceļojumi
Atis Plakans: Šišapangma - kā tas bija

2006. gada 25. maijs, Latvijas alpīnistu Šišapangmas ekspedīcija atgriezusies Latvijā! Sveicam!

Iepriekšējās ziņas:

2006. gada 23. maijs, Atis Plakans no Katmandu: Latvijas Himalaju ekspedīcija gatavojas atgriezties Latvijā

Saņemtas ziņas no Nepālas galvaspilsētā Katmandu esošā Ata Plakana, kas kopā ar vēl trijiem Latvijas alpīnistiem, Kasparu Klapkalnu, Līgu Plakani un Andri Malaševski vairāk kā mēnesi pavadīja Himalajos mēģinot sasniegt vienu no 8000niekiem, Šišapangmas virsotni (8027 m). Savā vēstulē Atis raksta: "Sveiciens no Nepālas galvaspilsētas Katmandu! Paldies visiem, kuri juta līdz ekspedīcijas norisēm un domāja labas domas - tas noteikti palīdzēja."

Pēc pirmā neveiksmīgā mēģinājuma sasniegt virsotni maija pirmajā pusē, Latvijas alpīnisti nojauca 2. un 3. nometni un devās lejā uz bāzes nometni (ABN), 1. nometnes telti atstājot – vācu "Amical Alpine" ekspedīcijas alpīnistiem. 15. maijā, pamazām gatavojot ekspedīcijas mantas transportēšanai, laika prognoze solīja šopavasar pēdējās dažas labas dienas kāpšanai, pirms musona ierašanās. Tas nozīmēja, ka pēdējā iespēja sasniegt virsotni šopavasar – 18. maija priekšpusdienā.

"Amical Alpine" ekspedīcija nolēma, ka Latvijas alpīnistu 1. nometnes telti tomēr neizmantos, savukārt 3. nometnē joprojām bija uzcelta Spānijas ekspedīcijas telts, lai gan spāņi jau tobrīd bija atteikušies no virsotnes sasniegšanas. Atis Plakans vienojās par 3. nometnes telts izmantošanu ar nosacījumu, ka nonesīs lejā atstātās vērtīgās mantas - leduscirtņus, fotokameru, rāciju, u.c.

16. maija rītā Līga, Kaspars un Andris palika ABN, gaidot jakus, lai dotos lejā, savukārt Atis ar vieglu somu, kurā bija personīgais kāpšanas inventārs, gāzes deglis un pārtika trijām dienām, devās uz augšu. Pavadot nakti 1. nometnē, 17.maija pēcpusdienā viņš sasniedza 3. nometnes telti (7100 m).

Šī gada 18. maijā, uzsākot kāpienu no 7100 m augstumā esošās 3. nometnes, plkst. 10.45 pēc Nepālas laika Atis Plakans, viens no pieredzējušākiem Latvijas augstkalnu alpīnistiem, kopā ar Vācijas alpīnistiem sasniedza 8008 m augsto Šišapangmas centrālo virsotni. "Startēju tumsā, aptuveni 3.00 pēc Nepālas laika un 8008 m augstajā Šišapangmas Centrālajā virsotnē LR1 karogs plīvoja pēc nepilnu 8 stundu smaga darba" savā vēstulē raksta Atis.2006. gada 18. maijs: Atis Plakans sasniedzis Šišapangmas Centrālo virsotni Himalajos

Viens no pieredzējušākiem Latvijas augstkalnu alpīnistiem, Atis Plakans, kas kopā ar vēl trijiem Latvijas alpīnistiem, Kasparu Klapkalnu, Līgu Plakani un Andri Malaševski vairāk kā mēnesi pavadīja Himalajos mēģinot sasniegt vienu no 8000niekiem, bez papildus skābekļa izmantošanas, kopā ar Vācijas alpīnistiem sasniedzis Šišapangmas Centrālo virsotni (Shishapangma Central 8008 m). Lai arī augstuma ziņā Šišapangma ir zemākā no 14 kalnu virsotnēm, kuru augstums pārsniedz 8 kilometru augstumu virs jūras līmeņa, tomēr uzkāpt tajā ir ilgs, grūts un bīstams pasākums.

Pirms divām dienām trīs Latvijas ekspedīcijas dalībnieki pārtrauca mēģinājumus sasniegt kalna virsotni sarežģīto laika apstākļu dēļ, un devās lejā, tomēr Atis Plakans nolēma veikt vēl vienu kāpienu.

Šišapangmas galvenās virsotnes (Shishapangma Main 8027 m) sasniegšana ir apgrūtināta ar tehniski sarežģītu pieeju, un daudzi alpīnisti uzkāpjot līdz Centrālai virsotnei, atsakās no došanās uz nedaudz augstāko Šišapangmas galveno virsotni (8027 m). Saskaņā ar EverestNews.com statistiku Šišapangmas galveno virsotni sasniedz salīdzinoši nedaudz alpīnistu, vidēji, no katriem desmit, kas spējuši uzkāpt Centrālajā virsotnē, tikai divi spēj turpināt kāpienu uz Galveno virsotni. Līdzīgi notika arī 1998. gada rudenī, kad šajā kalnā kāpa Latvijas alpīnists Ilgvars Pauls - Šišapangmas galvenā virsotne palika nesasniegta.

Telefoninterviju ar Ati Plakanu iespējams nolkausīties Latvijas Radio mājas lapā.Latvieši Himalaju virsotnēs jau kāpuši. Un kāpj atkal. 2006. gada aprīlis. Uz Šišapangmu devušies: Atis Plakans, Līga Plakane, Kaspars Klaplakns, Andris Malaševskis. Atis Plakans ziņo no Himalajiem:

14. aprīlis. Nepālas galvaspilsēta Katmandu. Trīs dienas Karaļvalstī pagāja it kā nemanot. Bija jāveic pēdējie ekspedīcijas sagatavošanas darbi pirms pametam civilizāciju. Iepirkām pārtiku augstkalnu nometnēm, degvielu prīmusiem. Ķīnas Tautas republika izsniedza tūrisma vīzu, Tibetas kalnā kāpšanas asociācija - kāpšanas atļauju.

Tikāmies ar Nepālas Alpīnistu savienības prezidentu Ang Tshering Sherpa, kurš novēlēja veiksmi ekspedīcijā. Iepazināmies ar Mr. Kali Bahadur Basnet, kurš būs atbildīgs par kravu nogādi no Katmandu līdz pat Šišapangmas (8027 m) augšējai bāzes nometnei un bāzes nometnē būs pavārs. Šodien sapakojām visas mantas un atdevām misteram Kali, kurš jau devās ceļā uz kalnu. Mums šodien svētku vakariņas un rīt 10.30 lidojam uz Tibetas galvaspilsētu Lhasu. Apskatīsim Dalailamas pili, Tibetas, Himalaju ziemeļu pusi, kas reizē būs arī kā aklimatizācija pirms kalna, un otrdienas vakarā mums vajadzētu ierasties Šišapangmas bāzes nometnē ~4700 m augstumā.

Vairāk par Šišapangmu un citām Himalaju virsotnēm: www.everestnews.com

 
  pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv