Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
Ekipējums piedzīvojumiem

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Arhīvs: 2005. gads, Rīga

"Kāds Jūsuprāt ir nepieciešamākais ekipējums dažāda veida piedzīvojumiem, kas būtu noderīgs gan laivotājiem, gan ceļotājiem, gan kalnos kāpējiem? Kam no ekipējuma, to iegādājoties un lietojot, pēc Jūsu pieredzes, būtu jāpievērš sevišķa uzmanība? Varbūt ir kādi "knifiņi"? Padalieties..." Šāda diskusija kādu laiku atpakaļ risinājās Diskusiju forumā, un šis ir zināmā mērā tāds kā rezumējums tai. Pa šo laiku ekipējuma ražotāji nākuši klajā ar vēl jaunākiem piedāvājumiem, "pienākuši" klāt arī vēl daudzi zinoši cilvēki, varbūt Jums ir kas piebilstams? Laipni lūdzam uz Diskusiju Forumu! [FORUMA TĒMA]

No nepieciešamākajām lietām, visvairāk minēti sekojoši priekšmeti: mugursoma (attiecīgajam pasākumam atbilstoša izmēra, ērta, viegla, ūdens izturīga), apģērbs (atbilstoši laikam, kurā dzīvojam, tas noteikti varētu būt gan Gore-tex, gan Polartec, gan arī citi ļoti ērti un viegli, izturīgi un mūsdienīgi audumi), apavi (angļiem ir teiciens par seksu, kā mīļāko sporta veidu, jo tam neesot nepieciešami speciāli apavi...), gāzes deglis un katliņš ar krūzīti (bet, Dieva dēļ, neaizmirstiet Karoti!), nazis (varu ieteikt firmu S.O.G. un Gerber ražotos nažus - plakanknaibles, tur ir vismaz 10 dažādi, reizēm ļoti noderīgi instrumenti vienā veselumā!), sērkociņi vai šķiltavas (jo citādi gāzes deglim un katliņam būtu skumji...), folijas vēja aizsegs deglim, metāla termoss vai plastmasas ūdens pudeles (vai ziniet kas ir Platypus?), guļammaiss, paklājiņš (tiem, kas mīl komfortu un savu veselību!), telts (cik cilvēku, tik arī uzskatu, kādai tad tai vajadzētu būt...), foto un video kamera (tas ir ļoti nozīmīgi, ja vēlaties pastāstīt arī citiem par saviem piedzīvojumiem, t.sk. arī potenciālajiem sponsoriem, un neaizmirstiet arī filmiņas un rezerves kaseti!). Uh! Pagarš saraksts! Varu pievienot vēl "uz pieres" nostiprināmu lukturīti (iespējams, ka pasaulē vispopulārākie ir tieši franču firmas "Petzl" ražotie). Kas vēl? Saules brilles, pirmās palīdzības aptieciņa (leikoplasts, pretsāpju līdzekļi, sterils marles pārsējs un citas, reizēm tik ļoti nepieciešamas lietas!), ekipējuma un apģērba remonta piederumi (drošības adatas, "stiprā" līmlenta), kompass, karte ūdensizturīgā iepakojumā...

Un protams, "jo tālāk mežā, jo vairāk malkas" - jo vairāk Jūs ar kādu specifisku piedzīvojumu meklēšanas aktivitāti aizrausieties, jo vairāk ekipējuma tam būs nepieciešams. Ne velti, par to, ko nozīmē alpīnisms, mēdz teikt - liels daudzums dažāda ekipējuma dzīvoklī un nepatikšanas ģimenē... Šajā reizē neliels ieskats dažās no augšminētajām lietām:

Mugursoma

Jā, mugursomu izvēli vajadzētu tā pamatīgi pārdomāt, jo tālākā un grūtākā (bīstamākā) ceļojumā tās kvalitātei var būt ļoti nozīmīga loma. Taisni vai prasās pēc kārtējās pamatīgā iedziļināšanās jaunākajā piedāvājumā, jo ekipējuma ražotāji nesnauž, viņi ik pa brīdim izdomā ko jaunu, uzlabo līdzšinējos modeļus, ievieš jaunus materiālus... Kādi ir mugursomu ražotāji, kuri savos ražojumos izmanto pašas jaunākās tehnoloģijas? Piemēram: Arc'Teryx, Gregory, Jack Wolfskin, Kelty, Marmot Mountain Ltd, The North Face, Millet, Lafuma.

Mugursomai vajadzētu būt vieglai (maksimums līdz 3kg kopā ar iekšējo vai ārējo rāmi, bez rāmja – ne vairāk par 1,5 kg), no izturīga, ūdensnecaurlaidīga materiāla, pārliecinoši kvalitatīvai. Ārējā rāmja mugursomas domātas lielu svaru pārnēsāšanai pa ne pārāk sarežģītām takām, ceļotājiem–iesācējiem, iekšējā rāmja mugursomas – dažādu mantu pārnēsāšanai sarežģītāka reljefa pārvarēšanā. Vispārējais mugursomas tilpums (15-30 litri - vienas dienas izgājiens, 35-50 tehnisks pāris dienu izgājiens, 55-65 - tehniski mazāk sarežģīts, bet ilgstošs pārgājiens, maksimums 70-75 litri - ekspedīcijas piegājiens) jāizvēlas atbilstoši plānotajā maršrutā līdzi ņemamo mantu daudzumam, ieteicams ar ērtu muguras, gurnu un plecu polsterējumu, kurš perfekti atbilst ķermeņa formai, izmēram. Ārpus mugursomas nav ieteicams stiprināt sevišķi daudz mantu, protams, izņemot to, kam speciāli paredzēta vieta mugursomas ārpusē (piem.: virve, leduscirtņi, dzelkšņi vai kādas citas bieži lietojamas lietas), jo tas var ietekmēt līdzsvaru, aizķerties visnepiemērotākajā brīdī, traucēt. Somai vajadzētu būt ar ātri pieejamām kabatām (karte, fotolietas, aptieciņa, rezerves apģērbs), ar pēc iespējas mazāk rāvējslēdzējiem (tie mēdz plīst!), kuri tiek slogoti nedublējot slodzi ar papildus sprādzēm. Plecu jostām jābūt ergonomiskām (nevis taisnām!), obligāti - ar regulējamu plecu jostu sastiprinājumu krūšu augstumā, arī regulējamu polsterētu gurnu jostu.

Daudzi mugursomu modeļi ir speciāli izstrādāti kādām īpašām aktivitātēm: piedzīvojumu sportam, velobraukšanai, skriešanai - ar speciālu vietu mugursomas iekšpusē (pie muguras) ūdens rezervuāram un dzeršanas šļauciņas izvēršanai paredzētu vietu (virs plecu jostas), leduskāpšanai - ar leduscirtņiem un dzelkšņiem (leduskāpšanas ekipējumam) paredzētām speciālām vietām, speleoloģijai un kanjoningam - ar noņemamām (vai "noslēpjamām") plecu un gurnu jostām, īpašu ūdensnecaurlaidīgu un berzes izturīgu materiālu, kas pieļauj somas pacelšanu vai nolaišanu (velkot aiz piestiprinātas virves) u.c. Ja plānotais maršruts sastāv no vairākām atšķirīgām aktivitātēm (piem. var lasīt mūsu Āfrikas ekspedīcijas aprakstu), tad arī divu dažādu somu lietošana ir ļoti ieteicama - tā soma, kas piemērota liela apjoma kravas pārnēsāšanai, nav piemērota tehnisku alpīnisma maršrutu veikšanai.

Guļammaiss

Diemžēl jāsecina, ka vairākumā Latvijas sporta un atpūtas preču veikalu turpinās tieši tāda pati preču politika, kā jau tas pie mums pierasts - lētas, nepārliecinošas kvalitātes, vidējas klases preces par cenu, no kuras pēcāk varēs "uzpūst ziloni" - pie mums preču izpārdošana, grandiozas atlaides... Bet tā tas ir arī visur citur pasaulē - lielveikalos nav labas, augstas kvalitātes preces meklējamas! Tās var atrast tikai specializētos, nelielos veikaliņos. Tieši tā tas arī ir pie mums - ja vēlieties pārliecinoši labu kaut ko atrast, meklējiet to pie tiem, kas uz šādām lietām specializējas (piemēram, "Gandra" veikali).

Ja Jums ir vienalga, no kādiem materiāliem pagatavots guļammaiss, cik tas sver, vai pildījums "uzsūc" mitrumu, cik tas ilgi kalpos, un noteicošais ir tikai tā cena - tālāk var arī neiedziļināties niansēs. Nianses ir svarīgas tad, kad guļammaiss ir ne tikai komforta priekšmets, bet gan pārvēršas par Jūsu cerību, patvērumu un iespēju saglabāt spēkus un spēju dzīvot pēc "atpūtas" ļoti tam nepiemērotos apstākļos...

Guļammaisa izvēles nianses:

1. Svars un siltums veidojas no guļammaisa pildījuma. Sevišķi svarīga pildījuma spēja pēc atrašanās kompresētā stāvolkī (maisiņā) izplesties, jo siltuma uzturēšanai ir svarīgs šis gaisa starpslānis. Populārākie pildījumi ir Polarguard HV, Polarguard 3D, Polarguard Delta, Mikroguard, Primaloft, PG3D, Hollofil, Thermoute Extreme, Lite Loft. Svars normālam vasaras (0°C) guļammaisam - pie kilograma, ziemai (-20°C) - līdz diviem kilogramiem.

2. Iekšējais un ārējais materiāls svarīgs ne tikai tāpēc, ka no tā atkarīgs svars, bet arī tāpēc, ka šie materiāli pasargās Jūs no nepatīkamiem pārsteigumiem. Šiem materiāliem jābūt elpojošiem, lai guļammaisā nekondensētos mitrums, kā arī tie nedrīkst no ārpuses laist iekšā vēju un mitrumu. Populārākie materiāli: Pertex Ripstop Nylon, Pertex Endurance, PTFE Lite Shell, EPIC Nextec, Poly Microfiber, Paralight, Stretch, Taffeta.

3. Modelis. Pārsvarā sastopami trīs veidu guļammaisu modeļi (mūmija, kontūra, sega), no kuriem visizplatītākie ir mūmijas veida guļammaisi. Svarīgi pievērst uzmanību kapuces konstrukcijai (un it īpaši apkakles polsterējumam!), rāvējslēdzējam (piem.: vai tas ir noslēgts, jo aukstums un vējš šo vietu "īpaši mīl"), garuma un platuma atbilstībai Jūsu augumam, kā arī dažādiem sīkumiem (pulksteņa kabata, cilpa paklājiņa un guļammaisa sastiprināšanai u.c.). Kādi ir labi ražotāji, pie kuriem var uzzināt jaunākos sasniegumus šajā jomā? Piemēram: Feathered Frends, Lafuma, Jack Wolfskin, Kelty, Marmot Mountain Ltd, Moonstone, Mountain Hardwear INC, Sierra Designs, The North Face, Ajungilak.

Vēl piebilde par guļammaisa glabāšanu – mājās to (tāpat arī dūnu jaku, piepūšamo paklājiņu u.c.) vajadzētu glabāt atrullētā veidā, piem. skapī uz pakaramā, jo pildījuma šķiedras saspiestā veidā "iestāvas" un tad, kad esi nolēmis savā guļammaisā gulēt, vairs neizplēšas tādā apjomā, kā nepieciešams. Bet tieši pildījuma apjoms (lasi - gaisa slānis, kas ir starp guļammaisa ārējo un iekšējo apvalku) ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas nodrošina gulētājam siltumu.

Paklājiņš

Kā jau te lasīts, ar guļammaisu vien nepietiek, lai būtu silta un ērta gulēšana. Nepieciešams paklājiņš. Tas ne tikai izlīdzinās reljefu, uz kura esi nolēmis nakšņot, bet arī izolēs ķermeni no aukstuma, kas nāk no zemes (klints, ledus, mitra zeme u.t.t.). Guļammaisa pildījums zem ķermeņa svara tiek saplacināts, gaisa starpslānis zūd, līdz ar to aukstums var visai brīvi "ieņemt pozīcijas"... Paklājiņš! Tas ir risinājums. Divu veidu paklājiņi - klasiskie poraina materiāla paklājiņi, un pašpiepūšamie paklājiņi (viens no populārākajiem izgatavotājiem ir Cascade Designs, kas ražo Therm-a-rest paklājiņus, tomēr arī vairāki citi ražotāji, piemēram Lafuma, jau ražo ļoti labus piepūšamos paklājiņus). Pirmie ir nedaudz vieglāki, sarullējami, bet ar lielu apjomu (tāds rullis piesiets pie somas...). Otrie - ar auduma apvalku, aizskrūvējamu ventili vienā stūrī, sarullētā veidā ļoti kompakti (kalnu somas pakošanā tam ir ļoti liela nozīme). No personīgas pieredzes - nav nekā cita labāka pagaidām...


Apavi un zeķes

Katrai aktivitātei atbilstoši apavi – tā zināmā mērā jau ir daļēja garantija tam, ka pasākums izdosies! Ja jau ceļa pirmajā daļā apavi sāk spiest, berzt un citādi maitāt ceļotāja pašsajūtu, tad nav grūti iedomāties, kādas būs ceļojuma beigas... Apaviem vajadzētu būt viegliem, izturīgiem, no materiāla, kas elpo, bet nelaiž cauri ūdeni (protams, ja pasākums plānots ļoti ūdeņains, apaviem savukārt nepieciešama "drenāža" – vietas, caur kuru ūdenim izkļūt ārā no apavu iekšpuses!). Apaviem jābūt atbilstošiem jūsu pēdas formai, ērtiem! Tulznu problēma ir ļoti aktuāla, it sevišķi ejot lielus attālumus pa nelīdzenu reljefu, slīpām nogāzēm. Vislabākais veids, kā no šīs problēmas izvairīties - lietot labus (!), kājai atbilstošus apavus un zeķes (nu jau vairākus gadus esmu atteicies no "māmuļas" adītajām vilnas zeķēm, jo māmuļa nav speciālists un nevar uzadīt tādas zeķes, kā piemēram, "Thorlo" vai "SmartWool" speciālisti). Tā vien šķiet, ka zeķes ir sīkums, bet tieši no sīkām nepatikšanām sākās lielās...

Neiestaigātu apavu problēmai nedaudz var līdzēt leikoplasts. Uz sausas kājas, pirms pasākuma, potenciālajās tulznu veidošanās vietās jāuzlīmē platais un labi līpošais (stingtais!) auduma leikoplasts. tas labi aizkavē ādas noberšanos, līdz ar to arī tulznu veidošanos. Ja arī tulzna izveidojas, tā nav tik sāpīga, jo daļu no slodzes uz sevi uzņem leikoplasts. Otra lieta - joda tinktūra. Kā zināms - jods veido rētaudus. Apsmērējot vairākkārt potenciālās tulznu veidošanās vietas, ādas virsējā kārta "atmirst", veidojot biezāku, līdz ar to izturīgāku slāni, kas vairs nebūs tik maigs un pakļāvīgs tulznu veidošanās procesam. Starp citu, šī pati metode ir ļoti noderīga klinšu kāpējiem - kāpjot pa klintīm vai mākslīgajām klinšu sienām zālēs, kuru aizķeru virsmas struktūra ir līdzīga smilšpapīram, pirkstu gali ātri paliek jūtīgi un sāpīgi. Ko darīt? Nomazgā rokas vakarā, pirkstu galus apsmērē ar joda šķīdumu, tad iesmērē ar kādu aizsargkrēmu visas rokas... Trešais variants: "Hydropel" krems (par to sīkāk kādu citu reizi).

Un vēl. Aukstam un ļoti mitram ceļojumam var ieteikt daudzslāņu šķiedru zeķes, kas aizsargā kāju no ūdens piekļūšanas un pasargā to no salšanas. Vienas no slavenākajām "hidrozeķēm" ir SealSkinz ražotās, tikai rēķinieties ar to, ka viens zeķu pāris maksā pie USD 30-40.-

Trekinga nūjas

Paveroties uz citām sāpīgām problēmām, kas saistītas ar pārvietošanos un pasmagu somu nešanu, kā viena no pirmajām nāk prātā sāpes ceļos. It sevišķi pēc iešanas lejup pa stāvām šķēršļotām nogāzēm. Problēma patiešām nopietna, jo ceļu traumas ir ļoti nepatīkamas, sāpīgas un ceļotājiem, kalnos kāpējiem aktuālas! Iespējams, ka šai problēmai nepieciešams komplekss risinājums - jāpārskata iešanas taktika (varbūt var plānot īsākus gājienus, radikālus izgājienus, kuros nav nepieciešams nest tik smagas somas, organizēt kravas transportēšanu u.c.), jāpārskata viss nepieciešamais ekipējums un līdz ņemamās lietas, tās līdz minimumam samazinot un atvieglinot (modernāks apģērbs un ekipējums, starp citu arī pārtika (!) - tas nozīmē mazāks svars!), jāpilnveido treniņu un sagatavošanās process, iekļaujot speciālus vingrinājumus kāju muskulatūras nostiprināšanai un iešanas tehnikas pilnveidošanai, jāveic iesildīšanās vingrinājumi pirms slodzes, jālieto attiecīgi medicīnas preparāti (piem. sildošās smēres) un speciālās saites ceļgala locītavas aizsardzībai. Un visbeidzot - jālieto palīglīdzekļi, kas atvieglo slodzi uz ceļiem. Ne velti jau izsenis ceļotājiem bijuši ceļa spieķi! Modernākā risinājumā - teleskopiskās, triecienus absorbējošās trekinga nūjas, kuru garums ir viegli regulējams atkarībā no nogāzes slīpuma un lietotāja auguma. Tās atvieglos iešanu ne tikai palīdzot jums noturēt līdzsvaru uz nelīdzenas virsmas, bet vienmērīgāk sadalīs slodzi visam ķermenim. Nūju lietošana uzlabo arī asins cirkulāciju pa ķermeni, it sevišķi nesot smagu somu, jo somas lences nospiež plecu daļu, tādā veidā ierobežojot asins cirkulāciju rokās. Viens no līderiem trekinga nūju ražošanā pasaulē ir Leki.

Diskusija par trekinga nūjām un to izmantošanu: [FORUMA TĒMA]

Pieres lukturi

Domāju, ka neviens neapšaubīs uz galvas nēsājamo (t.s. pieres) lukturīšu lietderību dažādās aktivitātēs, t.sk. arī piedzīvojumu sacīkstēs. Rokām jābūt brīvām! Te varētu diskutēt par dažādu izgatavotāju piedāvātajiem modeļiem. Tādi izgatavotāji ir krietns ducis. Vieni no veiksmīgākajiem ir Black Diamond un Petzl. Runājot par Petzl, tā ir franču kompānija, kuras pirmsākumos ir mīlestība pret speleoloģiju, no kā izriet, ka viņu sortimentā ir ļoti nopietni ekipējuma piedāvājumi pazemes pētniekiem, un tā kā pazeme ir arī mitra un ūdeņiem bagāta - arī ilgstošas darbības lukturi videi, kurā mitrums ir 100%... Protams, Petzl piedāvā daudzus vieglus lukturīšu modeļus (piem.: Tikka un Zipka, visvieglākie, ar diodēm lampiņu vietā), kas nav ūdens izturīgi (der lietū, bet nav domāti peldēšanai zem ūdens). Atliek tikai izvēlēties, kuru no Petzl piedāvātajiem vairāk kā desmit modeļiem (+dažādas akumulatoru komplektācijas) izvēlēties.


Starp citu, ja paskatās kādreiz pasaulē populārākās piedzīvojumu sacīkstes - viens no visvairāk lietotajiem lukturiem vēl nesen bija Petzl Duo. Tai ir gan halogēna lampa, gan kriptona lampa, pēc vajadzības var pārslēgt vienu vai otru. Ir divi atšķirīgi modeļi – Duo un Duo Belt. Atšķiriba tā, ka lietojot Duo belt uz galvas ir 140g, bet Duo – 200g + baterijas (4 AA tipa baterijas). Atšķirībā no Duo, Duo Belt nav ūdensizturīgs, jo bateriju somiņa ir no stingra, bet ne hermētiski noslēgta auduma. Duo korpuss ir aiztaisāms ar diviem metāliskiem klipšiem, līdz komplektā iepakots silikons, lai varētu korpusa puses savienojuma vietās noblīvēt. Pati lampas daļa abiem modeļiem ir ūdens izturīga, bet Duo Belt bateriju daļa pašam jāiepako (pirms ielikšanas somā, kabatā - izolējošā materiālā). 2002. gada sezonas noslēgumā izstrādāti vēl trīs Duo modeļi, kuru galvenā atšķirība – kriptona lampas vietā 3, 5 vai pat vairāk diodes, kas ievērojami paildzina bateriju lietošanas laiku. Uz ķiveres lukturītis pat īpaši nav jāstiprina (lai arī ir speciāli āķīši daudziem ķiveru modeļiem klāt), jo luktura gumija ērti pieguļ it kā nedaudz pāri ķiveres malai. Protams, vislabāk, ja lukturis nav sevišķi smags - teiksim Petzl Micro, Zoom, Duo Belt (baterejas uz jostas vai somā). Visvieglākais patreiz ir Petzl Zipka ar gaismas diodēm – vienīgi tā gaisma ir visai ierobežota, nometnes naktsdzīvei pietiek, bet straujām un svarīgām aktivitātēm (kāpšana, skriešana u.t.t.) var būt par maz...

Kalnos, lai naktī kāptu pa klintīm un ledu, vai vienalga kur citur - nepieciešams vismaz Petzl Micro! Protams, labāk ka gaisma vēl spēcīgāka (Myo un Tikka XP modeļi), tad orientēšanās sarežģītā reljefā vieglāka, jo nepieciešams redzēt vismaz 20 -30 metrus uz priekšu, ar vienkāršajiem Zipka vai Tikka nu nekādi neiztikt... Zipka un Tikka ir labi naktsmītnē vai tumsā lēni pārvietojoties pa vienkāršu reljefu (ceļi, takas). To lielākā priekšrocība - ļoti viegli un bateriju enerģiju taupoši gaismekļi.

Runājot par piedzīvojumu sacīkstēm un citām dinamiskām aktivitātēm, kur tumsā jāpārvietojās pa sarežģītu reljefu, pie tam arī lielā ātrumā (piem. ar velo) - šeit vajadzīgs kaut kas spēcīgāks. Petzl Tikka Plus un Tika XP ir viegli, gana jaudīgi, savukārt Petzl Duo lukturis ir ar papildus priekšrocību - tam iespējams mainīt apgaismojuma intensitāti, pārslēdzot halogēna lampu vai diožu kopumu pēc nepieciešamības. Ja kustība lēna, pa vienkāršu reljefu, notiek kartes izpēte - diožu gaisma ir pietiekoša, arī ekonomiska. Ja pārvietošanās strauja, nepieciešams pārskatīt plašu apkārtni - halogēna lampa ir ļoti noderīga. Pie tam Duo modelis ir pilnīgi ūdensizturīgs, ar to iespējams arī peldēt!

Termoss, katliņš, deglis un ūdens pudeles

Lietoju metāla termosu jau kādus piecus gadus. Tas ir ļoti labs dažāda veida izbraucienos, izgājienos un kāpienos, kur somā atrodoties tas var tikt uzsists, nomests. Teiksim, kāpjot pa Skotijas klintīm ziemā tas ir neaizvietojams, jo visu dienu darbojoties visai skarbā vidē, kādu siltu tējas vai kafijas malku ļoti vajag. Ja no rīta, brokastīs tā kārtīgi sadzeras tēju, sulu (un to noteikti vajadzētu pirms došanās šādā izgājienā!), ar litru silta šķidruma līdz vakaram var izvilkt (lai arī organismam vajadzētu krietni vairāk!). Bet citu iespēju īsti nav - lielāks tilpums ir papildus svars (un to ne vienmēr sarežģītos maršrutos var atļauties!), sniegu un ledu sūkāt nav labi (to jau mums vecāki bērnībā mācījuši...), un arī gāzes degli nav īsi jēgas līdz nest - ar tā kurināšanu un ūdens vārīšanu pie vēja ātruma ~100 km/h ne visai labi var iziet...

Cita lieta ir garāki izgājieni un izbraucieni, kuros ir iespējams paņemt līdz mazu gāzes deglīti, mazu (titāna skārda) katliņu, pāris šķiltavas (ar vienām, pēc Merfija likumiem, reizēm ir par maz...) un atlicināt laiku dzeramā ūdens iegūšanai (nevajadzētu aizmirst par ūdens tīrību!), uzvārīšanai un mierīgai šķidrumu lietu kārtošanai... Protams, nevajadzētu aizmirst to, ar ko šo ūdeni padarīt garšīgāku un baudāmāku, pēc Jūsu ieskatiem. Saimnieciski ļaudis ceļojumos ņem līdz arī kādu katlu beržamo švamīti un nedaudz trauku mazgāšanas līdzekļa, protams, netīri katli pārgājienā – tas ir gaumes jautājums...

Viens no populārākajiem gāzes degļu ražotājiem pasaulē ir Primus, bet tā izplatītāji Latvijā ir visai "dārgi". Vēl ļoti plaši tiek lietoti Markill un Coleman degļi un to aprīkojums. Tā kā, plānojot izbraucienu, izgājienu vai kāpienu vajadzētu padomāt, kas ir šajā gadījumā izdevīgāk - termoss vai deglis, gāzes baloniņš, katliņš u.c. ar baudāma šķidruma pagatavošanu saistītas lietas. Īstenībā - ūdens no šīm visām ir smagākais. Un tā kā cilvēks pēc savas dabas ir slinka būtne, kāpēc gan nest līdz to, ko var arī nenest...?! Galvenais, lai īstajā brīdī būtu kur ūdeni ieliet. Šeit lieti noder dažāda tilpuma ūdens rezervuāri, kas izgatavoti no daudzslāņaina plastikāta (tas dod garantiju tam, ka ūdens neizlīs tur, kur tas vismazāk vajadzīgs, piem. somā...). Latvijā jau vairākus gadus labi pazīstama Cascade Designs produkcija: ūdens rezervuāri, dzeršanas sistēmas, ūdens filtri.

Pirmās palīdzības aptieciņa

Protams, ka komplektējot pirmās palīdzības sniegšanai nepieciešamo "aptieciņu", nav iespējams ieteikt vienu komplektāciju visiem dzīves gadījumiem. Šī komplektācija pilnā mērā atkarīga no pasākuma aktivitātes specifikas, ilguma, vietas, dalībnieku skaita, klimatiskajiem apstākļiem. Aukstā laikā nav jēdzīgi ņemt līdz "DeepFreez" aerosolu u.t.t. Tomēr pamats pirmās palīdzības sniegšanas komplektam mūsu diskusiju rezultātā iezīmējies:

Pārsienamais materiāls (divu platumu, sterilā iepakojumā)
Pārsiešanas pakete (sterila)
Leikoplasts (~1,5 cm plats, ūdensizturīgs, rullītī)
Leikoplasta "ātrās šuves" (šķeltu, grieztu brūču savilkšanai)
Elastīgā saite
Ūdeņraža pārskābes šķīdums (plastmasas pudelītē, 50 ml, 3% šķīdums, pieejams arī šķīstošās tabletēs)
Pretsāpju, temperatūru pazeminoši medikamenti (Paracetamols, Analgīns, Aspirīns)
Pretsāpju medikamenti (piem. Citramons)
Pretalerģijas medikamenti (Diazolīns, Klaritīns, Zyrtec, Suprastīns - kas nu kuram labāk palīdz!)
Validols (nomierinošs, sirds darbības normalizēšanai ārkārtas situācijā)
Aktīvā ogle (pret saindēšanos, caureju)
Remantadīns (ērču koduma gadījumā)
Sildošās smēres (profilaktiskiem nolūkiem un locītavu sāpju mazināšanai)
Atsaldējošs līdzeklis sastiepumiem (DeepFreez aerosola vai ziedes veidā)
Pantenols (pieejams gan aerosola, gan ziedes veidā, ļoti noderīgs apdedzināšanās gadījumos)
Šķērītes, drošības adatas, smalks kaprona diegs un adata


Protams, ka šo sarakstu vajadzētu papildināt un koriģēt atkarībā no augšminētajiem apstākļiem. Katram ceļotājam, konsultējoties ar ārstu vajadzētu apzināt arī sev piemītošās specifiskās vainas un dodoties pēc piedzīvojumiem, neaizmirst "savas" zāles mājās. Nevajadzētu arī aizmirst pirms eksotisku valstu apmeklējuma apzināt informāciju un potēties pret iespējamām reģionam raksturīgām slimībām.

Mantu saraksts ceļojumam

Daudzi no mums ir saskārušies ar to, ka jau projām no mājām esot atskārstam, ka viena otra lieta aizmirsusies mājās, vēl par šo to vispār esam piemirsuši. Lai pēc iespējas izvairītos no šādām nepatīkamām situācijām, mantu saraksts, pēc kura gatavoties ceļojuma somas kravāšanai, ir ļoti noderīgs. Viens otrs ceļotājs šādu manu sarakstu ņem līdz arī ceļojumā, lai pie vajadzības vieglāk varētu orientēties daudzajās līdzņemtajās mantās. Protams, ka šādu sarakstu sastāvs pilnīgi atkarīgs no tā, kādā ceļojumā dodamies, kādi dzīvošanas un pārvietošanās apstākļi gaidāmi, cik ilgs būs ceļojums. Arī vēlmes un iespējas katram ceļotājam ir dažādas. Bet, ņemot vērā to, ka daudziem ceļojumiem un ceļotājiem ir visai līdzīgas "pamatvērtības", šī raksta nobeigumā neliels vispārējs mantu saraksts, kas varētu kalpot par pamatu Jūsu sastādītajam ceļojumā līdzņemto mantu sarakstam:

Tālākiem ceļojumiem:
pase, aviobiļetes, nauda, kredītkarte, apdrošināšanas polise, telefons (ar starptautisko pieslēgumu)

Pilsētu tūrēm:
lietussargs, saulesbrilles, ikdienas apģērbs un apavi, ērta pleca soma vai mazā mugursoma

Ceļojuma fiksēšanai:
Pulkstenis
pierakstu bloks, pildspalva
fotoaparāts (rezerves baterijas un fotofilmiņas!)
videokamera (akumulatori, kasetes)
iepakojums foto/video kamerai

Apģērbs un apavi ceļojumam paskarbā dabā:
Goretex jaka
Goretex (vai līdzvērtīga materiāla) bikses
Windstopper vai Polartec jaka
Windstopper vai Polartec bikses
Windstopper vai dūnu pildījuma veste
krekls ar piedurknēm
garās bikses
plāns krekliņš
siltās zeķes
sporta zeķes
veļa, peldkostīms
Windstopper vai Polartec cimdi
Goretex cimdi
Windstopper vai Polartec cepure
zīda lakats
bahilas (getras)
trekinga un/vai kalnu zābaki
krosa kurpes un/vai ceļojumu sandales

Ekipējums:
karte (ūdensdrošā iepakojumā)
kompass
trekinga nūjas
transporta mugursoma (55-75 l) un/vai
tehniskā mugursoma (15-50 l)
lukturītis (rezerves baterijas!)
saulesbrilles
nazis
pirmās palīdzības aptieciņa
metāla termoss
ūdensdrošs iepakojums mantām

Ekipējums nakšņošanai un nometnes ierīkošanai:
telts (atsaišu un mietiņu komplekts!)
guļammaiss
paklājiņš
gāzes deglis, gāzes baloniņi
šķiltavas un/vai sērkociņi
katliņš ar vāku
folijas vēja aizsegs deglim
bļodiņa un/vai krūzīte, karote
ūdens pudele (atsevišķos rajonos – ūdens filtrs!)
tualetes piederumi un dvielis
ekipējuma un apģērba remonta piederumi (līmlenta, adatas un diegi, aukla, līme)


Un, kā dzied kādā dziesmā: "...Always take the weather with you!" :)

Vēlies ko piebilst un ieteikt par ekipējumu? Raksti! [FORUMA TĒMA]


Kalni Alpīnisms Klinšu kāpšana Ledus kāpšana Kāpšana kalnos Ekipējums kalniem Piedzīvojumi

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv