Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Tā tas nepaliks...

Autors: Dainis Caune, nedēļas žurnāls SPORTS
Foto: No Līgas Hartmanes personīgā arhīva

Kāpjot Himalaju virsotnē Šišapangmā (8008 m), 13. maijā Latvijas sieviešu augstuma rekordu laboja Līga Plakane, kura sasniedza 7600 metrus virs jūras līmeņa. Vienpadsmit dienas vēlāk Čooiju (8201 m) par 200 vertikāles metriem augstāk tika Līga Hartmane. Lai arī cik atturīgi par saviem nākotnes nodomiem izsakās abas alpīnistes, intriga ir dzimusi. Kura būs pirmā latviete, kas stāvēs kāda astoņtūkstošnieka virsotnē?

Divas jau bijušas tām ļoti tuvu. Abas Līgas kategoriski noliedz, ka viņu starpā norisinātos šāds neklātienes mačs, bet apstiprina, ka turpinās kāpt kalnos. "Man patīk process," apgalvo Līga Hartmane. "Čooiju mans mērķis bija vienkārši pamēģināt kāpt tik lielā kalnā."

SummitClimb skola
Iepriekšējā sezonā 28 gadus jaunā Rīgas advokāte amerikāņa Dana Mazura vadītā starptautiskā ekspedīcijā sasniedza savu pirmo septiņtūkstošnieku - Everesta kaimiņu 7165 m augsto Pumori un savām acīm pieredzēja arī kalnu nepielūdzamību. Sākot nokāpšanu, bojā aizgāja divi alpīnisti, ar kuriem kopā bija sasniegta smaile.

Arī šopavasar Līga Hartmane iesaistījās Mazura kompānijas SummitClimb rīkotajā ekspedīcijā. Tiesa, pats līderis tajā laikā organizēja kāpienu Everestā. Čooiju ekspedīciju vadīja viņa tautietis Raiens Voters, bet Līgai un Markam Mervinam (ASV) bija uzticēti asistenta jeb vietnieka pienākumi. Tas atviegloja finansiālo situāciju, bet izvirzīja arī citus uzdevumus, vispirms liekot rūpēties, lai radītu iespēju virsotni sasniegt sešiem kompānijas klientiem. Tiesa, SummitClimb ekspedīcijās neviens saitē uz virsotni netiek vilkts, tajās piedalās tikai tādi kāpēji, kas iepriekš jau guvuši zināmu pieredzi.

Lai augstkalnu nesēju bizness nebūtu tikai šerpu monopols, Dans Mazurs Lhasā izveidojis kāpšanas skolu tibetiešiem, no kuriem vairāki piedalījās šajā ekspedīcijā, vienlaikus apgūstot prasmi strādāt ar klientiem, bet tādējādi radot arī dažas problēmas.


Cooiju – Tirkīza Dieviete - no Tibetas puses

Klints siena un tibetieši
Ja neskaita sniegavētru, kas kāpējus uz divām diennaktīm iesprostoja pirmajā nometnē (6400 m), kopumā ekspedīcija bija veiksmīga. Līga savu augstuma rekordu laboja, jau ierodoties trešajā nometnē (7450 m).

Pirmie virsotni 23. maijā sasniedza Voters un divi klienti. 24. maija otrajā rīta stundā vējainā, bet skaidrā laikā uz virsotni, līdz kurai bija nepilni 800 vertikāles metri, devās Līga Hartmane, divi klienti un divi tibetieši, ar kuriem, Līgas vārdiem runājot, "komunikācija bija diezgan sarežģīta".

Temps bija ļoti ātrs, jo klienti holandietis Remko un anglis Džeims kāpa, lietojot skābekļa balonus. Līga Hartmane tāpat kā Līga Plakane uzskata, ka virsotnes jāsasniedz bez šādiem papildlīdzekļiem, tikai saviem spēkiem.

"Jau pirms tam bija skaidrs, ka es nevarēšu kāpt ar viņiem kopā, jo pārāk atšķirīgi būs mūsu ātrumi," stāsta Hartmane. "Bija iecere, ka es varētu doties augšup kopā ar vienu no tibetiešiem. Bet viņš drīz sāka čīkstēt, ka salstot kājās, ka viņš nevarot tik lēni iet... Man nevajadzēja to virsotni tik ļoti, lai naktī vairāk nekā septiņarpus kilometru augstumā risinātu šī vīra problēmas. Turpināt kāpt vienatnē būtu bezatbildīgi. Vēl bija piķa melna nakts, lai arī Čooiju skaitās samērā vienkāršs astoņtūkstošnieks, ceļā uz virsotni jāpārvar divas klinšu sienas. Otro, pie kuras es pieņēmu lēmumu griezties atpakaļ, veido metrus septiņus astoņus augstas, gandrīz vertikālas klintis."Turklāt Līgai mazliet sala kājas. Šī sajūta brīdināja par vēl vienām briesmām. Kāpjot Pumori viņa apsaldējās šķietami nedaudz, tomēr kāju pēdas gandrīz pusgadu bija nejūtīgas. "Es neliku nevienam par sevi uztraukties," ar šiem vārdiem Līga attaisno savu atgriešanos.

Ledus kā tērauds
Abi klienti un tibetieši virsotni sasniedza. Vieni no pēdējiem šajā sezonā.

Vai arī Līgai Hartmanei reiz būs savs astoņtūkstošnieks? "Virsotnes diena jau ir salīdzinoši viegla," alpīniste no tiešas atbildes izvairās. "Grūts ir aklimatizācijas process, nometņu iekārtošana, piecu nedēļu ilgā dzīve noslēgtā sabiedrībā. Vēl pirms tam līdzekļu vākšana. Ja būs nauda, es kāpšu." Līga Hartmane atkal kļūst pavisam noteikta.

Gada sākumā viņa veica savdabīgu maršrutu, uzkāpjot piecos Ekvadoras vulkānos, jo vienkārši "man ļoti patīk Dienvidamerika." Augstākais Čimboraso 6310 m (puskilometru virs Elbrusa!) ir pavisam nopietns kalns, kurā kāpšanu vēl vairāk apgrūtina neprognozējamie un strauji mainīgie laika apstākļi. "Manas drēbes bija klātas ar centimetru biezu ledu. Galvu nevarēju pagrozīt, jo jakas kapuce bija kļuvusi kā no dzelzs izlieta."

Arī LU pasniedzēja Līga Plakane nebūt netaisās turpmāk kļūt par līdzenuma cilvēku. Pēc atgriešanās no Šišapangmas 7600 metriem uz viņas lūpām bija apņēmīgi vārdi: "Tā nu tas nepaliks!"

Uzziņai:
Līga Hartmane
Zvērināta advokāte
Absolvējusi Olaines 1. vidusskolu (1995.),
LU Juridiskās fakultātes maģistrantūru (2002.) Londonas Karaliskajā koledžā studējusi Eiropas Savienības konkurences tiesības
Kopš 2001. gada strādā advokātu birojā Kļaviņš & Slaidiņš
Specializējas konkurences tiesībās
Kalnos kāpj kopš 1996. gada
2005. gadā sasniegusi savu pirmo septiņtūkstošnieku - Pumori (7165 m) Himalajos, pirms tam Dienvidamerikas augstāko virsotni - Akonkagvu (6962 m)
Šāgada sākumā uzkāpusi piecos Ekvadoras vulkānos, visaugstāko Čimboraso (6310 m) ieskaitot
2006. gada 24. maijā, kāpjot Čooiju, sasniegusi 7800 m augstumu
Piedalās orientēšanās un piedzīvojumu sporta sacīkstēs
Precējusies

Latviešu augstuma rekordi (Virs 7500 m)
1. Andris Lapkašs - 8848 m, Everests (1990.)
2. Teodors Ķirsis, Imants Zauls - 8848 m, Everests (1995.)
4. Ilgvars Pauls - 8848 m, Everests (1997.)
5. Ilmārs Bernāns, Vilnis Bušs - 8300 m, kāpjot Everestā (1995.)
7. Juris Osis, Rolands Laveiķis, Aivars Rutkis - 8201 m, Čooiju (1996.)
10. Atis Plakans - 8008 m, Šišapangma Central (2006.)
11. Līga Hartmane - 7800 m, kāpjot Čooiju (2006.), Jānis Busenbergs - 7800 m, kāpjot Everestā (1995.)
13. Oļegs Siļins, Valdis Puriņš - 7719 m, Kongurs (2004.)
15. Līga Plakane, Kaspars Klapkalns, Andris Malaševskis - 7600 m, kāpjot Šišapangmā (2006.)
18. Ilgvars Gradovskis - 7500 m, kāpjot Everestā (1995.)

*Savu daļēji latvisko izcelsmi nenoliedz arī ASV alpīnists Eds Viesturs, kam šajā sarakstā būtu piešķirama pirmā vieta. Viņš pērn kļuva par divpadsmito kāpēju pasaulē, kurš sasniedzis visas 14 virsotnes, kas augstākas par 8000 m.


Līga pēc ekspedīcijas Katmandu, kopā ar izcilo Krievijas alpīnistu Valēriju Babānovu

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv