Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Sacensības
Piedzīvojumu sacīkstes Latvijā un pasaulē

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]

Studijas, darbs, ģimene, teātris, kino, klubs, brīvdienu pastaigas Siguldā... Bet kādam jau aizvien nav miera, kāds vēlas vēl ko. Varbūt nedaudz neikdienišķāku, grūtāku, bīstamāku. Varbūt nedaudz vientulības? Varbūt tieši otrādi – vairāk draugu, uz kuriem var paļauties? Vai vairāk noguruma un sāpju? Vairāk piedzīvojumu... Uz kalniem? Pa kādu upi ar laivu? Ar velosipēdu pa pakalniem, stāviem nobraucieniem? Bet varbūt ar karti rokā paklaiņot pa mežiem tepat Latvijā? Vai var to visu kādā veidā apvienot? Var! Jau vairāk kā desmit gadus cilvēki visā pasaulē piedalās piedzīvojumu sacīkstēs, kas apvieno līdz šim atsevišķi attīstījušās aktivitātes – orientēšanos, skriešanu, alpīnismu, velo braukšanu, laivošanu, kanjoningu un citus brīvdabas sporta veidus. Piedzīvojumu sacīkstes kļūt aizvien "sportiskākas", pēdējos gados tās mēdz dēvēt pat par visātrāk augošo sporta veidu pasaulē.

Dažādu organizāciju un klubu rīkoto piedzīvojumu sacīkšu lielais daudzums un daudzveidība, visās pasaules malās, patiesi pārsteidz! Sākot no vienkāršiem dažu stundu piedzīvojumiem ar pāris vienkāršām disciplīnām (velobraukšana, skriešana, laivošana, orientēšanās), beidzot ar ekspedīcijas veida daudzdienu (līdz pat pāris nedēļām!) piedzīvojumu sacīkstēm, kurās no objektīvo briesmu klātbūtnes (plēsīgi zvēri, rāpuļi, haizivis, kalnu lavīnas, neparedzami laika apstākļi u.c.) izvairīties grūti. Un ne jau naudas balvas vai slava ir tas, kas visvairāk vilina šo "neolimpisko" sacīkšu dalībniekus! Komandas darbs dažādu problēmu risinājuma meklējumos, domāšanas, plānošanas, savstarpējas sazināšanās un uzticēšanās izkopšana, jaunu robežu atklāšana sevī, ceļošana uz vēl neredzētām zemēm un jaunu dabas daudzveidības brīnumu sastapšana... Jā, caur nogurumu, caur sāpēm, caur nezināmo un risku!

Piedzīvojumu sacīkšu disciplīnas

Raksturīgākās aktivitātes piedzīvojumu sacīkstēs ir visa veida nemotorizētie pārvietošanās veidi, kuru izvēle atkarīga no sacīkšu organizētāju ieskatiem un reljefa veida izraudzītajā sacīkšu norises apvidū, kā arī no tā, kādas tradīcijas ir šajā zemē (piemēram, vietās, kur pārvietošanās kamieļa mugurā ir tradicionāla, jāšana ar zirgu netiek praktizēta...). Piedzīvojumi ir iespējami gan uz zemes, gan zem zemes, gan ūdeņos, gan gaisā! Skriešana, braukšana ar velosipēdiem, orientēšanās (tā var papildināt jebkuru pārvietošanās veidu!), jāšana (ar zirgiem, kamieļiem), nobraucieni pa kalnu upēm ar raftiem, plostiem, laivošana ar dažāda veida laivām (kanoe, kajaki, jūras kajaki, airu un buru laivas), peldēšana, kanjonings (nolaišanās pa virvēm kanjonos, ūdenskritumos), niršana ar akvalangiem, speleoloģija, virvju lietas (sarežģīta reljefa pārvarēšana izmantojot virves – nolaišanās, kāpšana uz augšu, pārceltuves pāri aizām, upēm u.c.), klinšu kāpšana, trekkings (pārgājieni šķēršļotā apvidū), alpīnisms, lidošana ar paraplāniem (spārna veida izpletnis)...

Vairākās ziemas piedzīvojumu sacīkstēs izmanto arī slēpošanu, pārvietošanos ar sniega raketēm (līdzīgi īsām, platām slēpēm, domātas brišanai pa dziļu sniegu) un suņu pajūgiem. Protams, augšminēto piedzīvojumu grūtības pakāpes arī var būt dažādas, jo skriešana pa skaistu pļavu un mežu varētu būt krietni patīkamāka par skriešanu pa akmeņainu tuksnesi vai ērkšķainiem, dažādu briesmu pilniem džungļiem, kuros cilvēks ik uz soļa var sastapties ar Lielo Nezināmo.

Maršrutu garumi

Lielā daudzveidība, gan disciplīnās, gan maršruta garumā, kas sastopama dažādās sacīkstēs, šķiet, ir tas, kas spēj piesaistīt tik daudz dažāda vecuma interesentu šim jaunajam sporta veidam. Tā saucamās "sprinta" sacīkstes ilgst mazāk kā vienu diennakti un sastāv no nedaudzām disciplīnām, kas šīs sacīkstes padara dinamiskas, saistošas un interesantas. Vienas orientētas uz ātrumu un izturību, citas uz tehniskajām iemaņām. No šāda veida sacīkstēm var pieminēt Salomon X-Adventure, Blue Eskimo Challenge, UK 4 Peaks Challenge, EcoPrimalQuest, Four Winds. Zināmā mērā šāda veida sacīkstes var tikt uzskatītas par alternatīvu profesionālā sporta triatlonam un citiem oficiāli "atzītiem" sporta veidiem, tomēr tās ir un paliek tikai piedzīvojumu sacīkstes... Kaut kur pa vidu starp "sprintu" un "garajām distancēm" – Endurance Quest Somijā un Terra Incognita Horvātijā, kurās pagājušos gados piedalījās arī komanda "Team VX". Horvātijas sacīkstes labi raksturo "Team VX" izcīnītās astotās vietas formula: 400 kilometri kājām, peldus, ar velosipēdiem un jūras kajakos nepilnās 102 stundās, no tām gulētas tikai septiņas...

"Gargabalnieki" izvēlas Southern Traverse, Hi-Tec Adventure Quest Africa, Endorphin Fix, Adrenalin Rush un citas sacensības, kurās veicamā maršruta garums variē no 200 – 600 kilometriem un disciplīnu daudzums pārsniedz piecas...

Ekspedīciju garuma (ekspedicionālās) piedzīvojumu sacīkstes var ilgt līdz pat divām nedēļām! Lai piedalītos šādās sacīkstēs nepieciešama ne tikai nauda un laiks. Ļoti būtiska ir komandas psiholoģiskā saderība, fiziskā un tehniskā sagatavotība, un, lai cik arī dīvaini neliktos – tieši grūtākais darbs ir sagatavoties šādiem piedzīvojumiem pirms sacensībām. Pieredze un motivācija – šīs ir divas lietas, kas tik ļoti nepieciešamas jebkuram piedzīvojumu sacīkšu dalībniekam. Bez tām līdz finišam nonākt ir praktiski neiespējami. Un trešā – veiksme...

Adrenalīna dzinulis

Četrus gadus pēc kārtas maija beigās risinājās vienas no Eiropas nopietnākajām ekspedīcijas veida (~500 km, piecas līdz septiņas dienas) piedzīvojumu sacīkstēm. "Adrenalin Rush" bija vienas no retajām šāda veida sacīkstēm Eiropā, kurās piedalās pasaules slavenākās un spēcīgākās piedzīvojumu sporta komandas. Sacensību vietas tiek izraudzītas ļoti nomaļos Lielbritānijas nostūros, ļaujot sacīkšu dalībniekiem izjust nošķirtību no civilizācijas un cilvēka maz skartas dabas skarbo elpu. Lai arī sacīkstes notiek vēlā pavasarī, arī maija beigās un jūnija sākumā gaisa temperatūra naktī Skotijas kalnainajos rajonos mēdz noslīdēt līdz nullei, kas kombinācijā ar lielo gaisa mitrumu var sagādāt ļoti nepatīkamus mirkļus. Piedzīvojumu sacīkšu "Adrenalin Rush" disciplīnas: orientēšanās apvidū ar 1:50 000 un 1:25 000 mēroga kartēm, trekinga pārgājieni pa kalnainu apvidu, nolaišanās un kāpšana pa virvēm, klinšu kāpšana un "tiroliešu" pārceltuves, laivošana ar kajakiem, peldēšana (sacensību Nolikumā minēts, ka komandas dalībniekiem jābūt spējīgiem brīvi nopeldēt vismaz 1000m!), brišana pa ezeriem un upēm, tajā skaitā arī strauju kalnu strautu straumju (arī bīstamu!) šķērsošana, kalnu velosipēdu posmi.

"Adrenalin Rush" komandām pašām jāplāno sava pārvietošanās un atpūtas taktika, līdzņemtā ekipējuma un pārtikas daudzums (obligāto minimumu nosaka sacīkšu organizatori). Iepriekšējā gada uzvarētāju distances statistika liecina par "neizprotamu" ātrumu un izturību – nepilnu piecu diennakšu laikā ko komanda pavadīja distancē, gulēšanai tika atvēlētas... nepilnas piecdesmit minūtes diennaktī!

Piedzīvojumu sacīkstes arī Baltijā

Lai arī Baltijas valstu teritorijas ir visai nelielas, lai tajās atrastu un izveidotu loģisku maršrutu neskartā dabā, arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā jau vairākus gadus notiek dažādas piedzīvojumu sacīkstes. Lielākās no tām piecus gadus pēc kārtas bija Latvijas Alpīnistu savienības un Piedzīvojumu portāla www.vx.lv kopīgi rīkotās VX sērijas sacīkstes. 2003. gadā "VX Kurzeme 2003" un "VX Zemgale 2003" sacīkstes katru reizi pulcēja ap simts četru cilvēku komandu, tajā skaitā arī no Krievijas, Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas un Polijas. Šīs sacīkstes droši var uzskatīt par lielākajām sacīkstēm Eiropā. Vēl Latvijā jau pāris gadus notiek "Campo" laivu Ultramaratons, kas ilgst trīs dienas, "Ežu" veloralliji. Vairāki orientēšanās un piedzīvojumu sporta klubi ("Mona", "Brīvnieki", "Tinis", "Vivere") arī nodarbojas ar piedzīvojumu sacīkšu organizēšanu.

Tas, ka latvieši mīl piedzīvojumus vairs nav jāpierāda! Ārzemju komandas, uzzinot par šādu piedzīvojumu sacīkšu komandu daudzumu Latvijā ir pārsteigti, jo daudzas sacīkstes dažādās Eiropas valstīs spēj pulcēt lielākais 30-40 komandas. Jāatzīst, ka savulaik organizētie tūristu salidojumi ar kombinētajiem pārgājieniem un tūristu tehnikas sacensībām ir bijusi laba tradīcija, kuru būtu nepieciešams uzturēt, lai nākotnē Latvijas vārdu varētu nest pasaulē arī Latvijas ceļotāji un piedzīvojumu meklētāji. Un kas zina, varbūt arī kāda Latvijas komanda nonāk līdz prestižākajām pasaules piedzīvojumu sacīkstēm!Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar piedzīvojumu sportu, kā arī atsevišķām tā disciplīnām, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
  pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv