Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Mačombo! Latvijas alpīnisti kāpj Krimā

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Jānis Ķigurs un Kristaps Liepiņš
Arhīvs: 2002. gads, Rīga

Divi Latvijas alpīnisti – Jānis Ķigurs un Kristaps Liepiņš 2002. gada maija vidū uzkāpa pa vienu no tajā brīdī jaunākajiem un tehniski sarežģītākajiem klinšu alpīnisma maršrutiem Krimas kalnu Galvenajā grēdā (Ukraina, Krimas Autonomā Republika). Maršrutu "Mačombo" (6A, VI, A3, 335m), kas atrodas uz vienas no slavenākajām Krimas kalnu klinšu sienām Marčeka (981 m).

Šo maršrutu 2002. gada janvārī pirmo reizi izgāja Ukrainas alpīnisti V. Mogila un A. Lavriņenko (maršruts tika iecerēts un iesākts jau 2001. gada novembrī), savukārt tā pirmo atkārtojumu veica Baltkrievijas alpīnists Aleksandrs Maksimeja no Minskas, kas 2002. gada februārī, vienatnē, trijās dienās pieveica šo trešdaļu kilometra augsto klinšu sienu. Latviešu sasaitei – maršruta trešais atkārtojums.


Maršruta kopskats un pirmā virve – no takas mežā pa vertikāli uz augšu…

Maršrutā "Mačombo" klinšu vidējais stāvums ir 80°, bet vietām tas sasniedz vairāk kā 95° slīpumu (klinšu pārkares, t.s. "negatīvs"). Šī maršruta iziešana saistīta ar plaša alpīnisma tehniskā arsenāla, drošināšanas un kāpšanas paņēmienu izmantošanu, kā arī skaitās visai bīstama – nelieli maršruta posmi kāpējiem jāveic izmantojot drošināšanas ekipējumu, kas var noturēt tikai kāpēja svaru, bet nevar garantēt alpīnista drošību krītot.Mūsu versijā maršruta veikšanai tika patērētas aptuveni 24 kāpšanā pavadītas stundas. Taktika: pirmajā dienā, uzsākot kāpšanu dienas otrajā pusē tika izieti aptuveni 90 augstuma metri, tad atgriezāmies "uz zemes", lai nakšņotu klints pakājē. Nākošajā rītā, izmantojot atstāto virvi, devāmies augšup uz jau sasniegto augstumu un, nu jau ar visu ekipējumu, turpinājām ceļu augšup. Līdz vakaram sasniedzām ~220 m augstumu, kur abi, karājoties drošināšanā, nakšņojām (izmantojot vienvietīgu portledžu – saliekamu platformu uz kuras var gulēt). Nākošajā rītā turpinājām kāpienu un pēc nedaudzām stundām sasniedzām Marčekas klints augšējo daļu.


Nakšņošana uz Marčekas klinšu sienas, "Mačombo" vidusdaļa

Marčeka ir viena no skaistākajām un kāpēju aprindās zināmākajām klinšu sienām. Tās patreizējais veidols izveidojies relatīvi nesen, pēc 1786. gada klinšu nobrukuma, kurš iznīcināja divus ciematus (Kučuk-Koi un Kikeneiz), kas atradās zem šī kalna. Šajā klinšu nobrukumā nobrukušie milzu akmens bloki joprojām ir aplūkojami klints pakājes mežā. Aizvēsturiskos laikos pāri sienas kreisajai daļai gāzusies pazemes upes straume, kura izveidojusi milzīgu grotu sienas augšējā kreisajā daļā – tā ir ieeja alā "Medovaja" – grūti piekļūstama, bet skaista un dziļa ala, kas bagāta ar stalaktītiem un medus krāsas… dubļiem.


Kristaps drošina Jāni, priekšpēdējā stacija

Ukrainas un Krievijas alpīnistu vidū Marčekas klinšu siena ir ļoti iecienīta, jo uz tās ir gandrīz divi desmiti augstākās grūtību kategorijas maršruti (tikai RUS 6a un 6b kategorijas maršruti vien 17!), kuru iziešana aizņem no vienas līdz pat trijām dienām. Ne velti par Marčeku mēdz teikt, ka tās, pret Melno jūru pavērstā siena ir "vertikāli pacelts lidmašīnu skrejceļš"… 2002. gada maija sākumā, Ukrainas Mazo kalnu alpīnisma čempionātā augšminētais maršruts "Mačombo", kas atrodas šīs sienas centrā, bija viens no tiem, par ko sacensību dalībnieki saņēma augstāko novērtējumu – šis bija viens no maršrutiem, kuru izgāja pirmās un otrās vietas ieguvēji! Krievijas alpīnistu informatīvais interneta portāls Mountain.ru arī novērtējis Latvijas alpīnistu veikumu, publicējot informāciju par šo kāpienu.


Jānis maršruta pēdējā stacijā, tieši zem izejas uz "jailu"

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv