Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Jaunumi
Par pārgājieniem ziemā

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto no autora privātā arhīva
2016. gada novembris, Rīga

Kalnos kāpējiem pārgājieni lielā aukstumā nav nekas svešs. Pirms kāda laika tiku uzrunāts, lai padalos savā pieredzē par ziemas pārgājieniem. Lūk, daži jautājumi un atbildes, iespējams vēl kādam var noderēt.

Kā vislabāk sagatavoties garākam pārgājienam aukstā laika?

Lai dotos kādā nopietnā, izaicinoši interesantā pārgājienā, nepieciešama pieredze. Un šo personīgo pieredzi vislabāk iegūt pakāpeniski, soli pa solim – dodoties nelielos, mazākas sarežģītības pārgājienos, kuros veiktais attālums mazāks, laika apstākļi labāki, lielāka iespēja variēt ar ceļa izvēli. Arī pie aukstuma cilvēks pierod, bet tam vajadzīgs adaptācijas laiks. Pamazām, norūdoties, mēs kļūstam aizvien noturīgāki pret aukstumu un tas vairs nav tik biedējošs, kā iesākumā.

Kāds apģērbs nepieciešams?

Viss atkarīgs no tā, kādi laikapstākļi gaidāmi un kam tad īsti mēs gatavojamies – piedzīvojumu sacīkšu, kalnu trekinga vai arktiskas ekspedīcijas veida pārgājienam? Iesim ātri, bet praktiski neko līdzi sev nenesīsim, vien vieglu mugursomiņu ar visvajadzīgākajām lietām? Iesim normālā tempā, nesīsim lielu mugursomu ar visu nepieciešamo vairākām dienām? Pārvietosimies ļoti lēni, līdzi velkot sev ragavas ar visu nepieciešamo pāris nedēļām? Izejot no šiem jautājumiem, tad varam arī piemeklēt sev atbilstošākos apģērbus. Viennozīmīgi, agri vai vēlu mēs nonāksim līdz daudzslāņu apģērbu principam (nodalāms iekšējais, pāris vidējie un ārējais slānis), bet būs ļoti būtiska atšķirība tajā, kādu materiālu apģērbu izvēlēsimies – siltinošu vai dzesējošu iekšējo slāni saskarē ar ādu, vairāk vai mazāk siltinošu, gaisa apmaiņu nodrošinošu vidējo slāni, vēja un mitrumu aizturošu, vairāk vai mazāk “elpojošu” ārējo slāni. Protams, apģērbam jābūt arī vieglam, ērtam, kustības neierobežojošam – gala beigās no tā arī atkarīga jūsu drošība! – ja šauru bikšu dēļ nespēsi pārlēkt pāri upes straumei, nāksies peldēt…


Foto no viena no iepriekšējo ziemu Kalnu Grupas ziemas pārgājieniem. Kaut kur Ieriķu pusē, netālu no Amatas...

Ko ņemt līdzi (pārtiku? extra drēbes?)?

Pirmās nepieciešamības lietas varētu būt šādas – mobilais telefons ar uzlādētu bateriju, pārgājiena rajona karte, nedaudz skaidras naudas un bankas karte, neliela aptieciņa ar visnepieciešamāko (dažas pretsāpju tabletes, marles saite, leikoplastu komplekts, mazās šķērītes, siltumu atstarojošais pārklājs “survival blanket”), sērkociņi vai krama šķiltava uguns iekurināšanai, saliekamais nazis, uz galvas nostiprināms lukturītis. To visu var ievietot atsevišķos, ar slīdslēdzi noslēdzamos polietilēna maisiņos un kopā – aizrullējamā un noslēdzamā ūdensdrošajā iepakojumā. Protams, vienmēr patīkami būs, ja līdzi būs nedaudz pārtikas un neliels termoss ar siltu dzērienu. Kas attiecas uz viskompaktāko pārtiku – kādam liekam sporta batoniņam somā vietu vienmēr var atrast, daudzi pat vienu nēsā līdzi savā aptieciņā.


Sniega brišana iebrienot pēdas kalnos ir ļoti smags darbs! Ala-Arča kalni, Kirgizstāna

Kā vispareizāk iet? Ātri? Lēnām?

Viss atkarīgs no tā, kādi ir mūsu mērķi. Tāpat arī no tā, kāda ir mūsu fiziskā sagatavotība. Domājams, ka ikviens, kas būs uzkrājis jau nelielu pieredzi pārgājienos, jutīs, vai uzņemtais temps ir par ātru, vai par lēnu. Viena no būtiskākajām niansēm šajā būs par mūsu tā brīža apģērba atbilstību pārvietošanās tempam – ja sākam pārāk daudz iekarst, sāksim svīst, un tas nebūs labi – organisms zaudē šķidrumu un sāļus, kurus nāksies pēcāk atjaunot. Tāpēc iešanas tempu jāmācās balansēt ar apģērba slāņiem tā, lai mēs pēc iespējas mazāk svīstu. Ne velti kalnos mēdz teikt, ka pirms kāpšanas uzsākšanas jānoģērbj kāds slānis, ir jābūt nedaudz vēsai sajūtai, jo citādi jau pēc pāris minūtēm kustībā sakarsīsim, nāksies apstāties, pārģērbties vai arī riskējam zaudēt daudz lieka organisma šķidruma, kura rezerves mums vajadzīgas un ir izmantojamas lietderīgāk. Un vēl – apstājoties atpūtas pauzei, pirmā lieta, kas izdarāma, - jāuzvelk papildus apģērba slānis, lai mēs strauji neatdzistu, neapaukstētos.


Pamatīgs aukstums un arī augstums – rītausma vulkāna Orizaba virsotnē, Meksikā...

Kā pārnakšņot, ja nepieciešams?

Arī šeit viss atkarīgs no sākotnējās pārgājiena ieceres. Telts? Guļamtīkls? Guļammaiss un paklājiņš? Egļu zaru kaudze vai sniega kupena? Vai vienkārši pārsēdēsim nakti ietinušies “survival blanket” čaukstošajā plēvē? Ir vai nav iespēja uzkurināt ugunskuru? Neskaitāmi jautājumi… Uz ko jūs esat gatavi? Lieliski noderēs iepriekš iegūtas zināšanas. Tieši šī iemesla dēļ ir vērts ieklausīties zinošu pārgājienos gājēju stāstos, apmeklēt kādu “izdzīvošanas” kursu vai iestāties Zemessardzē.


Romantiska nakšņošana Eiropas augstāko virsotņu augstumā – šeit ir vairāk kā četri ar pusi kilometri virs jūras. Fanu kalni, Tadžikistāna.

No kā visvairāk jāuzmanās, ejot garākos pārgājienos ziemā?

No bīstamiem domāšanas stereotipiem. Piemēram? Tas, ka pie lielas fiziskas slodzes ir labi ēst šokolādi. Ops! Pamēģiniet kādu tumšo šokolādi aukstumā ieēst... Bez uzdzeršanas tā lips pie augstlejām. Muskuļiem vajadzīga enerģija jau tūlīt, bet šokolādes tauku pārstrādei organismam ir jāpatērē papildus enerģija un šķidrums, - tam vajadzīgs laiks. Vēl? Alkohols – tam nav jābūt pārgājienos gājēju blašķēs! Tā lietošana “sasildoties” padara cilvēka organismu vēl ievainojamāku aukstumā, kā arī būtiski liek sašķobīties līdzsvara izjūtai un kustību koordinācijai. Vēl? Kokvilnas drēbes… Dodoties nopietnākos pārgājienos kokvilnas drēbes, lai paliek skapī. Arī kokvilnas zeķes un apakšveļa nav piemēroti šādām aktivitātēm, jo tie iesvīdīs, organisms ar savu siltumu tos nespēs izžāvēt, līdz ar to liela iespēja iegūt sāpīgus saberzumus un tulznas, neizžuvušais apģērbs radīs arī papildus iespēju saaukstēties. Sintētiskie materiāli (t.s. “sporta” veļa un apakšveļa, trekinga zeķes u.c.), ja vien būsiet iedziļinājušies to adekvātā izvēlē, būs daudz patīkamāki un noderīgāki šādā reizē.

Vēl viena lieta no kā jāuzmanās – ja dodamies pārgājienā un kurinam ugunskurus – šī ir “lieliska” iespēja iznīcināt visas tās labās īpašības, kuras piemīt jaunās paaudzes pārgājienu apģērbiem! Membrānmateriāli, flīsa materiāli, plānie sintētiskie “slāņi” – tas viss lielākā karstumā sakūst, maina savu struktūru, tiek bojāts. Šī iemesla dēļ jau vairākas ziemas, dodoties pārgājienos ar “Kalnu Grupas” alpīnisma apmācību kursa kursantiem, ievērojam principu – “pārgājiens bez ugunskura” (tāpat kā kalnos, naktsmītnēs, nakšņojot teltīs, ēdiena gatavošanai izmantojam gāzes degļus) – ja reiz laikapstākļu skarbums liek izmantot labus kalnu apģērbus, tad nav lietderīgi tos sabojāt! Esam gājuši pārgājienā arī tad, kad termometra stabiņš noslīd zemāk par -20°C – nekāda vaina, var iztikt arī bez ugunskuriem.


Kaut kur, pa vidu Himalaju kalnos. Nepāla, Annapurnas rajons.

Varbūt vēl kādi padomi no pieredzes?

Uzdrošināties un iesākt, neskatoties uz sastaptajām grūtībām turpināt, atrast aizvien vairāk un vairāk interesantā un aizraujošā, doties nezināmajā! Atceros savus pirmos pārgājienus – viegli nebija… Bet tajos iesāktie ceļi mani ir aizveduši gan uz Himalaju kalniem, Omānas tuksneša smilšu kāpām, Meksikas augstākā vulkāna krātera malu, gan uz Grenlandes ledājiem un citām brībumainām vietām. Bija vērts turpināt!

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv