Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Kā ģērbties lielā aukstumā un vējā?

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto no autora privātā arhīva
2014. gada oktobris, Rīga

Būtiskākais – ģērbies tā, lai spētu labi kustēties! Ieteicams, lai tevi pasargā vairāki, vismaz trīs vai čerti apģērbu slāņi, un katram no šiem slāņiem būs savs pamatuzdevums!

Apakšējais (iekšējais) slānis

Tautā saukts par silto veļu – šis slānis ir plāns, elastīgs, labi piegulošs, ātri žūstošs (pie tam, - no ķermeņa siltuma žūstošs) un tā galvenā funkcija ir saglabāt ķermeni sausu. Sviedri un mitrums aukstumā ir ļoti bīstami, jo tie tikai pastiprinās aukstuma sajūtu. Ja esi ieplānojis aktīvu kustību aukstumā – nekad nevelc kokvilnas apakšveļu. Jā, tā labi uzsūc mitrumu, tomēr ar ķermeņa siltumu to izžāvēt pat visai intensīvā kustībā vairs neizdosies.

Sajūtai, uzvelkot pirmā slāņa apģērbu jābūt “sildošai”, jo dzesējoši audumi, kuri tiek lietoti sporta apģērbu izgatavošanā siltam laikam un intensību kustību aktivitātēm, aukstumā nav laba izvēle. Ziemas “veļas” funkcijās ietilpst mitruma uzsūkšana un novadīšana uz auduma materiāla ārējo slāni, kur tam ir lielāka iespēja izžūt vai tikt izvēdinātam cauri nākošo, virsējo slāņu apģērbiem. Šajā jomā lieliski sevi pieteikušas dažādas dabīgu vilnas materiālu kombinācijas, kā arī sintētiskie materiāli – mūsdienās no tiem jau nu vairs nevajadzētu baidīties. Tikai - uzmanīgi izpētiet ražotāja norādījumus par auduma sastāvu un ieteikto pielietojumu. Labiem ražotājiem var ticēt.


Foto: Kristaps Liepiņš, Grenlandes ekspedīcija / Kristīne Liepiņa

Vidējais slānis

Biezs un silts. Bet ne smags un stīvs! Vidējā apģērba slāņa funkcija ir uzturēt ķermeņa siltumu, bet tajā pašā laikā ļaut tam “elpot”, ļaujot mitrumam, kopā ar nelielu siltā gaisa daudzumu, tikt izvadītam ārējā slāņa virzienā. Vidējais slānis nedrīkst pārlieku ierobežot jūsu kustību brīvību. Neapšaubāmi, aukstums var būt dažāds, arī sportiskās aktivitātes ir ar atšķirīgu intensitāti, līdz ar to vidējā slāņa biezums jāizvēlas atkarībā no vēlmēm un apstākļiem.

Materiāli? Sākot no dažāda veida flīsa, beidzot ar starp vairākiem papildus auduma slāņiem iestrādātiem sintētiskajiem vai dabīgajiem siltinātājiem (viens no pazīstamākajiem – dūnas!). Daudzi lieliski modelēti un mūsdienīgi sporta apģērbi šajā klasē, sevī satur dažādus materiālu salikumus, kuros vidējā slāņa biezums variē atkarībā no ķermeņa attiecīgās zonas “salīguma” (piemēram, biezāks siltinājums uz krūtīm un rokām, nedaudz mazāks uz muguras un padusēs). Protams, nopietni jāņem vērā arī tas, kādos apstākļos tiks valkāts šis apģērbs, jo ne visi siltinātāji spēs pildīt savu funkciju, ja tiks izmantoti vidē, kas tos var padarīt “nesildošus” (piemēram, dūnas pamatīgi saslapinot, tās salīp un vairs nespēj izplesties, nespēj nodrošināt siltumu).

Sildošo vidējo slāni arī var izveidot apvienojot divus plānāku materiālu apģērbus, teiksim, uzvelkot divas dažāda biezuma flīsa materiāla jakas (vai jaku un vesti, jo bieži vien rokas salst mazāk par krūtīm un muguru), kuras lieliski viena otru papildina.

Virsējais (ārējais) slānis

Šīs ir jūsu “bruņas” – slānis, kura uzdevums ir pasargāt apakšējos apģērba slāņus un ķermeni no vēja un nokrišņiem (lietus, sniegs), tajā pašā laikā šim slānim jāspēj “elpot” un darboties kopējā daudzslāņu “ventilācijas sistēmā”. Virsējā slāņa membrānaudumu “čaulas” pēc saviem izturības rādītājiem arī mēdz būt ļoti atšķirīgas – kas derēs ļoti “elpojoši” aktīvajiem, tas nebūs īsti piemēroti tiem, kuriem ilgstošu laiku jāatrodas ļoti nelabvēlīgos klimatiskos apstākļos ar lielu vēju un intensīviem nokrišņiem. Liela vērība pievēršama arī jakas modelim, cik labi tas aprīkots ar dažādām papildus “ekstrām” – aproces savilcēji piedurkņu galos, papildus ventilācijas rāvējslēdzēji padusēs, paaugstināta apkakle un kapuce, kuru var pārvilkt pāri biezākai cepurei vai pat ķiverei, ja aktivitātē ar kiru nodarbojaties, tāda ir nepieciešama. Tomēr vispārējais ārējā aizsargslāņa princips ir viens – no ārpuses uz iekšu vējš un mitrums netiek, no iekšpuses uz āru ķermeņa mitrums tiek izvadīts ar nelielu siltā gaisa plūsmu. Kas ir tas, kas visvairāk piemērots tev? Jāmeklē atbilstošākais.

Ir vairāki pasaulē ļoti pazīstami membrānaudumu ražotāji, kuri veikuši patiešām revolucionārus (sākot jau ar audumiem kosmonautu skafandru ražošanai) atklājumus un inovācijas membrānaudumu ražošanā. Iesaku tiem arī uzticēties. Pērkot kaut ko no “šis nebūt it kā neesot sliktāks...” var sanākt lieki vilties un nokļūt nepatīkamā situācijā tad, kad to vismazāk gribētos.

Daudzslāņu apģērbu “plusi”

Šāda veida “kārtu-kārtām” apģērbiem ir lieliska priekšrocība. Salīdzinot ar robustākiem apģērbiem, kuros apvienoti vairāki slāņi, mums ir iespēja variēt apģērbu slāņu izvēli un uzvilkt to kārtu kombināciju, kāda mums šķiet atbilstoša apstākļiem un gaidāmajai aktivitātei. Iespējams pat – pamainīt apģērbu daudzumu gaitā (piemēram, novilkt vienu no siltinošajiem vidusslāņiem, ja mums paliek par karstu).


Foto: Kristaps Liepiņš, Gruzija, Kazbeka (5033m) virsotne / Kristīne Liepiņa

Rezumējot – divi bikšu slāņi, trīs “augšējie” slāņi, laba (aukstumam atbilstoša!) apakšveļa, labi apavi un siltas zeķes, silti cimdi (dūraiņi noteikti būs labāka izvēle par “pirkstaiņiem”) un galvai labi pieguloša cepure (iespējams, arī ar iestrādātu vēju aizturošu membrānaudumu), kurai var pāri pārvilkt ārējās jakas kapuci – ja esam to visu ar prātu piemeklējuši, tad varam doties droši pat visai lielā aukstumā. VeiXmi!

www.adventurerace.lv sadaļā "Arhīvs" lasāms vēl viens raksts par aukstumu:
"Aukstums. Bīstams aukstums!"

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]



Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv