Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ceļojumi
Karakorums – vienatnē pretim nezināmajam

Autors: Andris Jākobsons [ AUTORS?]
Foto no autora privātā arhīva
2011. gada decembris, Rīga

"Izdzīvošana ir izaicinājums, nevis acumirklīga veiksme." (Roberts Peroni)

Ikvienam ir kāds nepiepildīts sapnis, nerealizēta iecere, aizraušanās. Man tas ir piedzīvojumu sports, aizvien jauni izaicinājumi. Par paveikto šajā sporta disciplīnā neviens medaļas nepiešķir, visi sasniegumi vai zaudējumi ir individuāli un ļoti personiski. Tomēr tas nenozīmē, ka iegūtā pieredze, zināšanas un pasaules vērtējums ir jāpatur sevī. Tas var kalpot kā iedvesma visiem tiem, kas savus sapņus un šķietami neprātīgās ieceres neuzdrošinās realizēt.


Mūsdienās, kad liekas, ka nav tādas vietas uz pasaules, kur cilvēks nebūtu pabijis, kad pat tādi klasiski sasniegumi kā ekspedīcijas uz Zemes poliem, vai arī kāpieni pasaules augstākajās virsotnēs, ir komercializēti un būtībā pieejami ikvienam, kas spēj par tiem maksāt, ir jāprot sevī atrast spēks, lai stātos pretim nezināmajam, bailēm un vientulībai.

Šķiet, es biju astoņus vai deviņus gadus vecs, kad apzināti sapņoju par polārajām ekspedīcijām. Vēlākos gados savus sapņus noformulēju tādā kā iecerē, plānā. Tomēr, apzinoties komerciālās pasaules skarbo realitāti un to, ka šāda veida ekspedīcijas man būtībā finansiāli ir nepieejamas, bija jāpaiet turpat vai diviem gadu desmitiem, līdz es uzdrošinājos spert pirmos soļus pretim savu sapņu piepildījumam. Es sapratu, ka ir iespējams sasniegt šķietami nesasniedzamo vien mērķtiecīgi darbojoties. Ja es nevaru atļauties maksāt par komerciāliem pakalpojumiem, tad man jāmācās visu darīt un organizēt pašam.Šoreiz esmu ieplānojis šķērsot Karakoruma lielākos ledājus vēl nebijušā solo ziemas ekspedīcijā. Visu ceļojumam nepieciešamo ekipējumu un proviantu velkot aiz sevis ragavās (man-hauling), esmu ieplānojis veikt vairāk kā 200 kilometru garu ziemas pārgājienu, šķērsojot 10 ledājus un 4 augstkalnu pārejas, kas augstākas par 5000 metriem, turklāt trīs no tām varētu būt tehniski sarežģīti šķērsojamas.

Nav gluži tā, ka dotajās vietās nebūtu pabijis neviens cilvēks, maršruta pamatā ir atsevišķi klasisku Karakoruma kalnu pārgājienu posmi, kas sasummēti vienā ultramaratonā. Tomēr informācija par atsevišķiem posmiem ir ļoti niecīga, vai vispār nav pieejama, tos veikuši vien daži vārdos nenosaukti alpīnisti-pionieri pagājušā gadsimta 80-tajos un 90-tajos gados.

Kāpēc izvēlos solo ekspedīciju? Solo ekspedīcijas izmaksas, salīdzinot ar lielu ekspedīciju, ir nelielas, kā arī ir vieglāk plānot savu laiku un organizēt nepieciešamo loģistiku. Tomēr jāņem vērā, ka no drošības viedokļa solo ekspedīcijai ir arī augstāka riska pakāpe. Ja kaut kas noiet greizi, tad vienīgais cilvēks, uz kuru varu paļauties un kas man var palīdzēt, esmu es pats.

Kādēļ nebijusi ekspedīcija? Pārgājieni Karakorumā klasiski tiek veikti vasaras mēnešos, kad gaisa temperatūra ir augstāka un nav nepieciešams nest līdzi daudz ekipējuma. Turklāt lielākoties šādos pārgājienos daļa mantu nešana tiek uzticēta vietējiem augstkalnu nesējiem, kuru algošana ziemā, kad gaisa temperatūra dramatiski samazinās, būtu turpat vai nerealizējama un arī ļoti dārga iecere, jo nesējiem nav nedz piemērotu ziemas drēbju, nedz ekipējuma. Savukārt, es visu ekipējumu vilkšu ragavās, kas būtu neiespējami vasarā, kad sniega sega ir nepietiekama. Dotajā gadījumā ziemas ekspedīcija ir ne vien izaicinājums, bet arī kompromiss.

Šī ceļojuma sagatavošana zināmā mērā ir notikusi ar man tuvākā cilvēka līdzdalību. Viņas atbalsts man palīdzēja brīžos, kad zaudēju pārliecību, ka spēšu iesākto turpināt. Vienlaicīgi viņa ir arī vienīgā, kas patiesi apzinās, cik grūti ir sadzīvot ar cilvēku, kurš stūrgalvīgi tiecas piepildīt savas pārgalvīgās ieceres. Mana došanās pretim šim tāltālajam sapnim ir liels izaicinājums, tādēļ, sperot pat visniecīgāko soli, es nedrīkstu zaudēt ticību, ka iespēšu arī atgriezties mājās.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
  pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv