Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ceļojumi
Uz Šamonī ar dzelkšņiem un klinšu kurpēm

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]

Aizverot acis, nāk prātā saules apspīdētas kalnu virsotnes, acis žilbinoši sniega lauki un ledāji ar izrobotiem fantastisku formu leduskritumiem, sarkanīgi brūno klinšu sienas un asās, mākoņos iedūrušās smailes, tumši zilās ēnas un pāri visam dzidras un dziļas debesis, debesis... Tās šķiet tik tuvu, varbūt pat aizsniedzamas, ja vien pakāptos tur, augšā!

Atver acis un saproti - laiks doties uz kalniem! Lai kurā debesu pusē arī tie neatrastos - rietumos, ziemeļos, austrumos vai dienvidos, tie vilina ar savu pirmatnējo skarbumu, varenību un vēl ko prātam tik neaptveramu un neizprotamu.No "lielajiem" kalniem Latvijai tuvākie ir Alpi - dabas radīta robeža, kuras ziemeļu un ziemeļrietumu pusē atrodas Šveice, Austrija un Francija, bet dienvidu pusē Itālija. Alpos atrodas arī Rietumeiropas augstākā virsotne Monblāns (Mont-Blanc, franču valodā - "baltais kalns") - augstums 4808 metri virs jūras līmeņa. Šis žilbinoši baltais kalns ar kupolveidīgo virsotni atrodas Francijas dienvidaustrumos, gandrīz uz pašas Francijas un Itālijas robežas. Tā pakājē atrodas Šamonī (Chamonix) pilsētiņa, kas ir viena no slavenākajām Alpu atpūtas un tūrisma vietām.

Neapšaubāmi, Šamonī ir alpīnisma - Alpos kāpšanas - "svētvieta", un to var manīt ik uz soļa - gan pašā pilsētā, gan tās apkārtnē: pieminekļi slaveniem Alpos kāpējiem, alpīnisma muzeji, kalnos kāpšanai nepieciešamā ekipējuma un apģērbu veikali, inventāra nomas vietas, gidu un karšu pārpilnība, pacēlāji, maršrutu un meteoroloģiskās konsultācijas, glābšanas dienests...

Ziemā Monblāna rajonā strādā neskaitāmas kalnu slēpošanas trases, kurās var redzēt simtiem cilvēku ar slēpēm (pat trīs gadus veci bērni šeit apgūst kalnu slēpošanas pamatus) un sniega dēļiem (ne tikai jauniešus - kāds aptuveni septiņdesmit gadus vecs vīrs ar neaprakstāmu sparu "graizīja" ledaino nogāzi).Savukārt vasarā šeit var sastapt alpīnistus un klinšu kāpējus no visas pasaules. Viņu ierašanos šeit sekmē klinšu un kalnu maršrutu pieejamība, kvalitāte, skaits un daudzveidība. Tas vien, ka vasarā iespējams veikt tīrus ledus/sniega maršrutus un ziemas vidū ir iespēja iziet vairākus simtus metru augstus klinšu maršrutus (pie tam - klinšu kurpēs!), norāda uz šī kalnu rajona vienreizīgumu.

Monblāna masīvs ir ideāla vieta tiem, kas vēlas apgūt kalnos kāpšanas iemaņas, kā arī tiem, kuri grib sevi pārbaudīt ekstremālos apstākļos un veikt augstākās grūtību pakāpes maršrutus, jo tam raksturīgs tik daudzveidīgs kalnu reljefs kā ne vieniem citiem Eiropas kalniem. Šeit atrodami maršruti monolītu granīta klinšu, zilganzaļa "pudeļu" ledus un sniega/firna nogāžu cienītājiem - maršruti, kas iespējams ir labākie visā pasaulē - un tikai tāpēc, ka tajos būsiet kāpuši Jūs!Šajā relatīvi nelielajā, bet ļoti kompaktajā kalnu rajonā daudzu virsotņu augstums pārsniedz 4 000 m v.j.l., maršrutu garumi svārstās no nepilniem simts metriem līdz pat pusotram, diviem kilometriem, to grūtību kategorijas, savukārt - no vieglas pastaigas līdz pat tehniski ārkārtīgi sarežģītiem "superekstremāliem" (un dzīvībai bīstamiem!) vairākdienu maršrutiem (piem. Petit Dru Rietumu siena, maršruts "Ļena", kura pirmgājienu astoņās dienās veica divi krievu alpīnisti 1998. gada februārī - ED 3/4 (ar ED 4/5, VIII+ A4/5 posmiem). (Redaktora piezīme: šis maršruts, kā arī vēl vairāki ļoti slaveni maršruti uz Pti Drju Rietumu sienas, pēc vairākkārtējiem klinšu nobrukumiem pēdējos gados, vairs nepastāv!)

Tiem, kas kalnos vēlas rast spēcīga pārdzīvojuma izjūtas, var ieteikt iziet kādu "klasikas" ceļu, kura pirmgājēji ir bijuši tādi kalnos kāpšanas pionieri kā Bonatti, Čarlets, Piola, Rebifā vai Gabarru. Iespējams, Jūs varat atrast vēl kādu neietu kalnu maršrutu un pievienoties šai izcilo alpīnistu - pirmgājēju saimei.Nokļūšana

Braucot uz Šamonī ar automašīnu, jārēķinās, ka ceļā pavadīsiet vismaz divas dienas, jo jāšķērso Lietuva, Polija un Vācija. Iebraucot Francijā, sākas maksas ceļi.

Ar lidmašīnu visizdevīgāk lidot uz Ženēvu (Šveice). No Ženēvas lidostas ar autobusu vai transfēra busiņu līdz Šamonī ceļā jāpavada aptuveni viena stunda. Iespējams braukt arī ar vilcienu, bet tas ir nedaudz ilgāk - aptuveni divas trīs stundas, pie tam viena vai divas reizes jāpārsēžas citā vilcienā...

Sezona

Vislabākais laiks vasarā ir no jūnija beigām līdz septembra sākumam, savukārt kāpšanai ziemā piemērotākais laiks ir no janvāra vidus līdz marta sākumam.

Informācija

Kvalitatīvi maršrutu apraksti atrodami Londonas alpīnā kluba 1990. gadā izdotajā grāmatā "Selected climbs, Mont Blanc Massif" (autors L. Griffins, lielākoties maršruti vasaras sezonas kāpšanai) un grāmatā "Neige, Glace et Mixte" (izdota 1996. gadā, autori F. Domilano un G. Perroux, sniega, ledus un kombinētie (mix) maršruti, ziemas alpīnisms). Šīs grāmatas pieejamas Šamonī grāmatu un alpīnisma ekipējuma veikalos.

Naktsmītnes

Apmešanās Šamonī viesnīcās maksā sākot no 25 Euro par diennakti (bez brokastīm). Dzīvošana iespējama arī apartamentos un vairākos kempingos ārpus pilsētas. Kalnos iespējams celt teltis un nakšņot, bet pa dienu tām jābūt nojauktām. Naktsmītnes cenas t.s. "kalnu mājās" svārstās atkarībā no dzīvošanas apstākļiem un apkalpošanas. Visdārgākā kalnu māja – "Cosmic Hut" Midī sedlienē.

Ieteicamie maršruti

Kāpt vai nekāpt Monblānā? Uz tā virsotni ved tik daudzi interesanti maršruti, tāpēc vispopulārākos neiesaku, jo tas līdzināsies pastaigai pa pilsētas parku ziemā...

Kalnu maršrutu izvēle patiešām ļoti plaša, tāpēc atliek izvēlēties pēc Jūsu spēkiem, pieredzes un vēlmēm, vienīgi jārēķinās ar to, ka klasiskie, vidēji sarežģītie un viegli pieejamie maršruti ir ļoti populāri, un Jūs, maigi sakot, nebūsiet tajos vienīgie. Kas pirmais brauc, tas pirmais kāpj!

Piesakies "Monblāna klubā" !

Esi uzkāpis Monblāna virsotnē? Atsūti mums informāciju par sevi (vārds, uzvārds, kāpšanas gads un mēnesis, maršruts, pa kuru uzkāpi Monblānā) un fotoattēlu (max. izmērs 600x400 pix, min. izmērs 360x240), kurā esi redzams Monblāna virsotnē vai maršrutā uz to, kā arī īsu komentāru par šo kāpienu. Pievienojies "Monblāna klubam". Zini vēl kādu, kas arī uzkāpis Monblānā? Aizsūti arī viņam/viņai šo ziņu – kopā būs interesantāk: ik pa laikam notiks kāds pasākums (tiks izsūtīta informācija pa e-pastu!), kas tiks veltīts tikai "Monblāna kluba" kāpējiem. :)

Jau iesūtītie pieteikumi "Monblāna klubam" skatāmi šeit.Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv