Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
Sargā savas acis!

Autors: Evija Barkāne (www.acim.lv)
Foto: no briļļu ražotāju katalogiem un Kristapa Liepiņa privātā arhīva
2010. gada decembris, Rīga

Saulesbrilles nepieciešamas praktiski jebkuram sporta veidam vai sportiskām aktivitātēm, kas notiek laukā (brīvā dabā) - pārgājienā, burāšanā, laivošanā, braucot ar riteni, kāpjot kalnos, slēpojot vai snovojot. Tās ne tikai uzlabo jūsu atpūtas kvalitāti, bet arī aizsargā no UV starojuma, pasargā no mazām mikrotraumām (putekļu, smilšu, sniega vai citu sīku gružu iekļūšana acīs), kā arī no lielākām iespējamām acu traumām, kas var gadīties sportošanas un atpūtas laikā.

Saules radiācija

Saules efekts augstāk kalnos kļūst arvien spēcīgāks. Pētot saules efektu augstu kalnos, to var salīdzināt ar skatīšanos uz saules efektu uz zemes caur spēcīgu lupu. Alpīnisma vidē iespējams ir visekstrēmākais un nepastāvīgākais radiācijas klimats uz zemes. Retinātais tīrais gaiss pieļauj ļoti augstas saules intensitātes, un topogrāfiski sarežģītās zemes virsma atspoguļo platības ar dažādu intensitātes amplitūdu no dažādām kalnu virsmām. Lai arī gaiss sasilst ļoti ātri, tiklīdz saules stari tiek bloķēti, gaiss kļūst auksts.

Galvenie faktori, kam jāpievērš uzmanība ir saņemtais saules gaismas daudzums un radiācijas kvalitāte, kā arī kalnu slīpuma efekta ietekme uz šo radiāciju. Atmosfēra darbojas kā filtrs, samazinot intensitāti. Rezultātā enerģijas daudzums, kas sasniedz zemi, ir krietni zemāks nekā atmosfēras augstākajos līmeņos. Augstie kalni sniedzas caur atmosfēras zemākajiem līmeņiem, sasniedzot augstākos, līdz ar to saules radiācijas līmenis tajos ir lielāks. Jo stāvāk saule spīd virs mūsu galvām, jo intensīvāka tā ir.

Alpīnistu apmeklētajā kalnu vidē ir visintensīvākais UV radiācijas līmenis. Relatīvi lielākais UV starojums, kas saņemts kalnos, būtiski ietekmē cilvēka komfortu un bioloģiskos procesus. Ir tāda paruna Dienvidamerikas kalnos: "Solo los gringos y los burros caminan en el sol." (to varētu tulkot tā: "Tikai baltie svešzemnieki un ēzeļi dodas ceļā kad saule visaugstāk."). Spēcīgs UV starojums rada ļoti nopietnus draudus gan augiem, gan cilvēkiem. UV starojums ir risks ne tikai nopietniem ādas apdegumiem, bet arī vēža attīstībai. [8]

Saules intensitāti nosakošie faktori

Jo tuvāk zemes ekvatoram atrodamies, jo intensīvāki ir saules stari. Bet jāatceras arī tas, - jo tuvāk saulei esam, jo spēcīgāka saules intensitāte. Ik pēc ~3280 pēdām UV starojuma intensitāte pieaug par 10%. Tas nozīmē, ka 6000-8000 pēdu augstumā mēs esam pakļauti par ~25% lielākai UV radiācijai nekā nelielā augstumā virs jūras līmeņa.

Arī sniegs ir saules reflektors. Kad slēpojam vai kāpjam sniegotos kalnos, ~80-90% UV gaismas atstarojas, kas pakļauj mūs vēl lielākai saules iedarbībai. Salīdzinājumam pieminēšu, ka parasta pļavu zāle atstaro tikai ~3% no saules gaismas.

Saules gaismu atstaro arī rāms, mierīgs ūdens. Piemēram, rāms ezers atstaro praktiski teju vai visus 100% UV gaismas, līdz ar to divkārši pakļaujot jūs UV ietekmei. Tādēļ ne velti ir radies termins mirrored lake - spoguļezers.


Foto no laivojuma pāri Rīgas jūras līcim – saule "bliež" nopietni!

Lai arī ir cilvēki, kas guļot pludmalē var izturēt lielu saules svelmes karstumu, ejot pārgājienā kalnos (it īpaši sniegotos kalnos) arī viņiem ir ļoti viegli gūt saules apdegumus. Līdz ar to, jo īpaši ir jāaizsargā arī acis! Vēl pirms dažiem gadiem Latvijā, kad ieraudzījām uz ielas kādu cilvēku saulesbrillēs, droši vien daudzi domāja (iespējams arī domā), - "Kas tās par šausmām, ziemā un saulesbrillēs!? Tas nu gan jocīgs!" Bet, kā jau iepriekš minēju, saules atstarojumi no sniega ir vēl intensīvāki - līdz ar to tie var radīt acu apžilbšanu. Tādēļ saulesbrilles ir obligātas gan kalnos kāpējiem, gan ziemas prieku cienītājiem, jo neaizsargājot acis no UV starojuma, var rasties dažādas nopietnas acu problēmas - kataraktas, makulas deģenerācijas, pingvēkulas, pterygium un fotokeratīta rašanās, kas pat var radīt īslaicīgu redzes zudumu. [1, 2]

Jaunākie pētījumi liecina, ka saules augstākā redzamā enerģija (HEV), kas tiek saukta par "zilo gaismu", var radīt pakāpenisku makulas deģenerācijas attīstību. [1]

Saules gaismai piemīt ultravioletās radiācijas spektrs. Tie ir trīs veidu stari. Svarīgākie ir UVA un UVB stari.


UV starojums virs redzamās gaismas [17]

UV starojumam nav nepieciešams mūs "sadedzināt", lai radītu jūtamus bojājumus. Viss norit pakāpeniski - saule iedarbojas uz ādas šūnu struktūru un funkcijām.

● UVA stari ir diezgan intensīvi un penetrē (nokļūst) dziļākos ādas slāņos, izraisot strukturālu ādas novecošanos, ieiet acs struktūrās un rada bojājumus. Arī šie stari veicina ādas vēža attīstību, piemēram, melanomu. UVA radiācija visu gadu ir konstanta un spēcīgāka ir tieši agri no rīta un vēlu pēcpusdienā.

● UVB stariem ir visspēcīgākā iedarbība. Tas stimulē melanīna (ādas pigmenta) producēšanu, kas rada iedeguma efektu. Visspēcīgākie šo staru iedarbība ir no vēlām rīta stundām līdz agrai pēcpusdienai, jo tad saules stari krīt tieši uz zemi. Tas ir laiks, kad vasarās cilvēki visbiežāk ir pieraduši atpūsties pludmalēs. Pārlieku liels UVB daudzums rada pigmentācijas plankumus, grumbas un ādas novecošanos. Melanomas attīstība, kas ir visbīstamākais ādas vēzis, tiek saistīta ar ādas apdegumiem, kas bijuši vecumā līdz 20 gadu vecumam. Neliels UVB staru daudzums absorbējas arī ozona slānī, bet diezgan liels daudzums iziet tam cauri un rada šīs veselības problēmas. Jāatceras, ka tas var radīt saules apdegumus, kā arī veicina ādas vēža attīstību un kataraktu, kā arī ietekmē imūno sistēmu.

● UVC stari ir visspēcīgākie, bet tie nenonāk līdz zemei, jo nešķērso atmosfēras slāņus. [3, 4]

UV intensitāte

Saules intensitāte visspēcīgākā ir no ~10:00 līdz ~14:00!
Slēpotājiem, kalnos kāpējiem, trekingotājiem, tūristiem (hikers) ir jāzina, ka kāpjot kalnup, ik pēc ~1000 augstuma metriem saules intensitāte pieaug par 10%.
Tikko uzsnidzis sniegs atstaro vairāk kā 85% UV staru.
Mākoņi samazina, bet nenovērš UV starojumu. Gaišs vai nepastāvīgs mākonis samazina radiāciju par ~10-20%., savukārt, ļoti tumši mākoņi- par ~50-80%.
Ozona slāņa samazināšanās palielina UV starojuma nokļūšanu atmosfērā.
Ceļojumos jāatceras, ka zāles pret malāriju (Doxycycline) var palielināt jutību pret UV. Tetraciklīna antibiotikas, ko parasti lieto infekciju ārstēšanai, kalnos var radīt īpašu jutību pret gaismu (photosensitivity). [4]

Daudzi mūsdienu pētnieki sāk uzmanību pievērt ne tikai UV stariem, bet arī stariem, kas atrodas blakus UV, jo arī šie stari var radīt acu bojājumus. Tos sauc par HEV (hight - enery visible), jo tie iekļauj redzamo gaismas spektru - zilo/violeto gaismu. HEV saulesbrilles filtrē šī spektra plašāko daļu. [12]

HEV bojājums rodas pakāpeniski un rodas makulas deģenerācijas veidā. Makulas deģenerācija ir tīklenes bojājums, kas rada neatgriezenisku redzes zudumu kādā lauka daļā. Aizsargājot acis no UV starojumam blakus esošā starojuma ar HEV brillēm, iespējams izvairīties no šīm acu problēmām. [12]

UV spektrs tiek sadalīts subkategorijās, pamatojoties uz viļņa garumu, ko mēra nanometros (nm). Nanometrs ir viena metra biliondaļiņa (3.3 pēdas). HEV atrodas starp 400-515nm. [12]

HEV saulesbrilles ar dzeltenām lēcām bloķē HEV spektru, izkropļojot krāsu uztveri, - novēršot zilās gaismas uztveri. Tas varētu būt nepatīkams fakts cilvēkiem, kam nav krāsu redzes uztveres, jo tad ir grūtāk, piemēram, noteikt luksofora krāsas. Daudziem šī dzeltenā briļļu stiklu krāsa nepatīk, jo ir ļoti koša. Tādos gadījumos, lai pēc iespējas saglabātu reālāku krāsu uztveri, ir jāizvēlas HEV saulesbrilles ar dzintara vai melanina lēcām, kas ļoti minimāli maina krāsas uztveri.[12] Sīkāk par to var uzzināt rakstā "Your Guide to Sport Sunglass: Lens Tints" www.allaboutvision.com lapā. [13]

Šāda veida kvalitatīvās saulesbrilles ražo Oakley, Maui Jim, Uvex un Revo kompānijas. Ļoti daudzi alpīnisti, riteņbraucēji un citi sportisti priekšroku dod šiem zīmoliem. [12, 21]

Tas, cik lielā mērā cilvēks tiek pakļauts UV iedarbībai ir atkarīgs no daudziem faktoriem:
● Ģeogrāfiskais stāvoklis - tropiskās zonās ir augstāks UV līmenis, jo tās ir tuvāk ekvatoram.
● Augstums - jo augstāk atrodamies virs jūras līmeņa, jo UV līmenis ir augstāks.
● Dienas laiks - UV un HEV līmenis ir augstāks, intensīvāks, kad saule atrodas augstu debesīs, tas ir dienas laiks no ~10:00 - 14:00.
● Apkārtējā vide - UV un HEV līmenis ir lielāks atvērtā gaisā (plašā teritorijā), it īpaši, kad tās vidienē ir atstarojošas virsmas, piemēram, sniegs, ūdens, smiltis. Jāatceras, ka tas var pat dubultot UV iedarbību. Pilsētās un meža UV līmenis, protams, ir krietni zemāks.
● Medicīnas līdzekļu, zāļu iedarbība - Tetraciklīns, sulfa drugs, diurētiķi, kontracepcijas līdzekļi, tranquilizers - sedatīvi var paaugstināt ķermeņa jutību pret UV un HEV.
● Klimatiskie apstākļi - pārsteidzoši ir tas, ka mākoņi neaizsedz UV starojumu, līdz ar to UV starojuma ietekme saglabājas arī mākoņainā laikā. Tas ir tādēļ, ka UV ir neredzamā gaisma, līdz ar to tā penetrē cauri mākoņiem.

Ja jūs dodaties, piemēram, uz ASV, jūs varat uzzināt, kāds UV līmenis ir uz doto mirkli, jo pastāv metodes, ar ko nosaka UV līmeni (var skatīties UV index map for the United States). [17] Ikvienam prātā būtu jāpatur UV līmeņi: jo augstāks ir UV indekss, jo lielāks iespējamais risks!


Šo indeksu tabulu iesaka pētnieki no "Environmental Protection Agency and National Weather Service", lai brīdinātu cilvēkus, kad UV līmenis ir bīstamāks. [17]

Arī ikdienā nepārtraukti ir jāpievērš uzmanība acu aizsardzībai. Acis nepieciešams aizsargāt gan darba vidē, gan atpūtā, gan sportā!

Cilvēkiem, kas darbojas bīstamā vidē, lai pasargātu acis no svešķermeņu iekļūšanas acīs un acu traumām ir jālieto aizsargbrilles (googles). Tas attiecas arī uz tiem, kas nodarbojas ar dažādiem sporta veidiem, kuros tiek sasniegts liels ātrums un ir iespējami bīstami kritieni. Nedrīkst nepieminēt arī ziemas prieku baudītājus! Aktīvo ziemas aktivitāšu piekritējiem jāatceras, ka aizsargbrilles nedrīkst aizmirst mājās, it īpaši, kad dodas uz kalniem. Slēpotājiem un snovotājiem būtu jālieto aizsargbrilles pat tad, kad nav spoža saule, kas vēl papildus tiek atstarota no sniega virsmas, bet arī lai aizsargātu acis no traumām. Arī riteņbraucējiem un motobraucējiem jālieto speciālas aizsargbrilles, kas ļauj komfortablāk pielāgoties braukšanas videi.


Pirms došanās piedzīvojumu sacīkšu veloposmā, ACS ’2008

Daudziem cilvēkiem saulesbrilles arī ikdienā kalpo kā aizsargbrilles, un, nopērkot kvalitatīvas saulesbrilles, nav jāuztraucas par UV aizsardzību, jo, kā tika minēs, tad visas saulesbrilles, kas pirktas optikas veikalos, ir ar UV aizsardzību. [14]

Kā izvairīties no pārlieku lielas UV iedarbības?

Aizsargapģērbs – daudzu kvalitatīvu aktīvā atpūtas ekipējuma ražotāju apģērbiem ir speciāla UPF (Ultraviolet Protection Factor) faktora atzīme. Jo augstāks šis aizsardzības radītājs, jo lielāka ir aizsardzība pret UVA un UVB starojumu. Tie ir American Society for Testing and Materials (ASTM) izstrādāti standarti. Apģērbu ar UV aizsardzību ražošanas procesā piesūcina ar speciālam maisījumiem, fluorescīnu vai speciāli apstrādātiem sveķiem, kas absorbē UV starus. Pamatojoties uz ASTM datiem, šāda veida apģērbam ir jāiztur 40 stimulētas mazgāšanas reizes, nepārtraukta atrašanās saulē divus gadus un peldētājiem domātajam apģērbam - atrašanās hlorētā ūdenī.

Aizsargkrēmi – jāatceras, ka aizsargkrēmi nemazina UV staru intensitāti, tie tikai atbild par aizsargslāņa veidošanos. [4]


Saule + tuksnesis = saulesbrilles + aizsargkrēms (Wahiba smiltājs, Omāna)

Sporta brilles – pasaulē sportā katru gadu tiek gūti vairāk kā 100 000 acu ievainojumi. Bieži vien ievainojumi rada ilgstošas acu problēmas, bet ~90% no šāda veida ievainojumiem varētu nebūt, ja vien būtu lietotas atbilstošas aizsargbrilles. Sporta brilles aizsargā jūsu acis ne tikai no ievainojuma, bet arī no UV radiācijas. [5]

Sporta briļļu lēcas – izvēloties brilles sporta aktivitātēm ir jāatceras divas lietas - aizsardzība un precizitāte! Sporta briļļu lēcas aizsargā acis, jo daudzas traumas tiek gūtas spēcīgu sitienu rezultātā, kas rada ne tikai acīm apkārt esošo kaulu lūzumus, bet arī radzenes nobrāzumus, tīklenes atslāņošanos, reizēm pat aklumu. Polikarbonāta lēcas ir daudz izturīgākas nekā stikla vai plastikāta lēcas, tās nodrošina par ~90% labāku aizsardzību.

Aizsargbriļļu standarts:
– jābūt pareizi pielaikotām – "jāsēž’" pareizi uz deguna;
– tās ir polsterētas;
– ja nepieciešama redzes korekcija – tām ir redzi koriģējošas lēcas;
– briļļu lēcas ir ar dziļāku faseti (reizēm pat iemontētu stiepli) – lai tās neizkristu laukā.

Speciālās lēcas optimizē redzi. Briļļu lēcas ir jāizvēlas atkarībā no sporta veida. Katram sporta veidam būs piemērotākās lēcas. Tumšas lēcas ar UV aizsardzību paredzētas āra sporta veidiem, piemēram, beisbolam. Golfa spēlētājiem labāk izvēlēties pelēcīgi brūnas lēcas, kas palīdz labāk izšķirt kontūru. Ir jāpiemin fakts par cilvēkiem, kuriem sporta laikā nepatīk lietot brilles. Arī speciālās sporta brilles viņi uzskatīs par uztveres šķērsli. Patiešām daudz tādu cilvēku, kas domā, ka sporta brilles aizkavē reakcijas ātrumu, bet ir jāatceras, ka mūsdienās ir ļoti daudz dažādi briļļu lēcu klājumi - anti-fog (miglas apstākļiem), glare reduction (apžilbšanas novēršanai, pretatspīduma klājumi) un klājumi pret skrāpēšanos. Ir lēcas, kas tiek speciāli veidotas, lai paplašinātu perifēro (sānu) redzes lauku. [5]

Polarizētās lēcas

Spilgtā gaisma var būt horizontāli polarizēta, bet tas atkarīgs no saules augstuma. Visi atspīdumi no ūdens ir polarizēti. Tomēr, skatoties caur polarizētām saulesbrillēm ūdens būs caurspīdīgs. [10]


Attēlā pa kreisi redzam atspīdumus uz ūdens, savukārt pa labi - vertikālā polarizācija bloķē atspīdumus. [19]

Gaismai ir ļoti daudz interesantas īpašības, it īpaši, kad tā tiek atstarota no kādas virsmas. Gaismai piemīt dažādi viļņa garumi, kas izstarojas dažādos virzienos. Kad gaisma tiek atstarota no tādām virsmām kā stikls, ūdens, sniegs, gaismas viļņi polarizējas horizontālā virzienā. Šādu atstarojumu spēj noņemt tikai vertikāli orientēts polarizētais filtrs. Tā kā polarizētām saulesbrillēm ir šis vertikālais polarizācijas filtrs, tās palīdz cīnīties ar spožo gaismu, atkarībā no leņķa, kādā krīt gaisma. Polarizēto lēcu efektu vislabāk var redzēt, kad saule atstarojas no horizontālām virsmām kāda noteiktā leņķī, bet ne 90 grādu leņķī, kad saule ir virs galvas, un ļoti tuvu horizontam.

Polarizētās saulesbrilles lieto situācijās, kad ir nepieciešama netraucēta, skaidra redze, jo spožā gaisma parasti ir nepatīkama (reizēm pat "sāpīga") un neļauj saskatīt skaidri detaļas. Lēcu tonējumu variācijas ir ļoti dažādas - sākot no viegli tonētām polarizētām līdz pat tumšām polarizētām lēcām. Dažu saulesbriļļu ražotāji pat izdala speciālas tonējumu klases, piemēram, sniega apstākļiem. [11]

Brilles ar polarizētām lēcām ir perfektas jebkuram cilvēkam, kam brīvo laiku patīk pavadīt laukā - vai ekstrēmi kalnos vai vienkārši pastaigājoties pa pludmali. Laivotāji, sērfotāji, kalnos kāpēji un slēpotāji, lietojot šīs polarizētās lēcas, var izvairīties no spilgtiem, spožiem atspīdumiem no ūdens vai sniega, ledus virsmas, jo polarizācija noņem atspīdumus no visām horizontālām virsmām un padara apskatāmo attēlu skaidrāku. Piemēram, makšķernieki pat izmanto šāda veida brilles, lai saskatītu to, kas notiek zem ūdens virsmas, jo saules atspīdumi uz ūdens virsmas vairs netraucē. Golfa spēlētāji labāk saskata zaļo zāli. Skrējēji, riteņbraucēji un baikeri lieto polarizētās brilles, lai izvairītos no atspīdumiem, kas rodas uz asfalta. Protams, īpaši jāatzīmē autovadītājus, jo ar šāda veida brillēm auto vadīšana būs patiešām vieglāka, komfortablāka. Bet te ir jāpiemin sekojošs fakts: ir automašīnas, kurām jau ir polarizētie logu stikli. Tādā gadījumā šīs brilles radīs diskomfortu, jo tā kā gaisma atstarojas dažādos leņķos no polarizētām virsmām, tas var radīt varavīksne efektu. Šķidro kristālu displeji (LCDs) fotoaparātiem un videokamerām, GPS paneļi un citas polarizētas virsmas samazina kontrastu vai rada neskaidru aplūkojamo attēlu personai, kura lieto polarizētas brilles!

Briļļu lēcu ražotāji lieto modernizētas tehnoloģijas, lai uzlabotu lēcu kvalitāti, aizsardzību, uzlabotu kontrastu un dzidrumu, kā arī bloķētu nevajadzīgo gaismu. Polarizācija nav vienīgā optisko saulesbriļļu ekstra. Vadošie saulesbriļļu ražotāji papildina lēcu kvalitāti arī ar pretatspīduma (antirelfeksa) pārklājumu (ikdienā sauc arī par dzidrināto klājumu), hidrofobo, cieto (Scratch Resistant Coating) pārklājumu (pret saskrāpēšanos). [5]

Antirefleksa jeb pretatspīdumu pārklājums ir dzidrinātais pārklājums, kas noņem atspīdumus no lēcu virsmas, kas rodas, kad saule spīd no aizmugures. Svarīgs it īpaši brillēm, kurām ir taisnāka, plakanāka frontālā daļa, jo saules stari rada atspīdumus uz briļļu lēcām, kuri var apžilbināt, traucēt skatīties. Labāk izvēlēties saulesbrilles, kurām ir izliekta frontālā daļa, tādejādi samazinot diskomfortu. [20]

Spoguļpārklājums sniedz papildus komfortu vietās, kur saule intensīvāka. Pateicoties šim pārklājumam, saules gaisma tiek bloķēta par ~10-60% vairāk nekā ar parastām saulesbrillēm. [20]

Fotohromās briļļu lēcas - ikdienā biežāk nākas dzirdēt, ka tās sauc par "hameleona" lēcām. Jāpiemin, ka šīs lēcas tonējas UV staru ietekmē, nevis, kā daudzi domā, saules gaismā (saules gaismā tonējums ir koncentrētāks). Tas nozīmē, ka ikdienā, lai arī brīžos, kad saules nav, tās būs nedaudz tonētas, jo, kā iepriekš tika minēts, mākoņi nebloķē UV starojumu. Līdz ar to arī kalnos, arī tad, kad diena ir apmākusies, fotohromās lēcas tonēsies un aizsargās jūsu acis. [5]


"Hameleona" lēcas tonējas atbilstoši UV starojumam

Klipi

Kad ir nepieciešamība, uz parastām optiskām brillēm var uzlikt īpašus saulesbriļļu lēcu klipus. Mūsdienās daudzi dizaineru briļļu ietvari pieejami komplektos ar perfektiem klipiem, ko piestiprina, piemēram, ar magnētu vai āķīšu palīdzību. Piemēram, šāda veida clip-on ietvarus plašā klāstā ražo Luxoticca grupa Ray-Ban ietvariem, savukārt NeoVision grupa pat piemeklē klipus dažādu veidu ietvariem.

Protams, ir jāsaprot tas, ka, pieaugot lēcu kvalitātei, pieaug arī lēcu cenas. Tas ir tāpat kā ar kurpēm - jo labāka būs kurpju kvalitāte, jo dārgāk tās maksās! Tomēr jāatceras, ka acis ir jāsaudzē īpaši, un tas, cik skaidri mēs redzam, atkarīgs no mums pašiem. [5]

Acu aizsardzība kāpjot kalnos

Kalnos kāpšana ir ekstrēms sporta veids / hobijs. Tas iekļauj gan aktīvu pārvietošanos, gan kāpšanu kalnos pa dažāda veida reljefu, kā arī dažādos laika apstākļos. Tā ir patiešām interesanta, bet vienlaicīgi – arī bīstama aktivitāte. Alpīnisti saskaras gan ar sniegotām, ledainām virsotnēm, gan klintīm, kā arī ilgstošiem pārgājieniem. Visu laiku piedzīvojums mijas ar briesmām, ar kurām var sastapties (lavīnas, nogruvumi, kritieni). Un kamēr uzmanība tiek pievērsta vairāk šādai tehniskai drošībai, bieži tiek aizmirsts par spožumu, spilgto gaismu, kas ir visapkārt kalnos. Bet par to nedrīkst aizmirst! [7]

Viens no galvenajiem traucējumiem kalnos ir apžilbums - glare. Reizēm ir situācijas, kad skaidrs attēls, bez traucējošiem atspulgiem, ir noteicošais faktors izvēlei, kā rīkoties, tādēļ vienmēr jāpiedomā par savu redzi, acu aizsardzību kalnos. Katrs solis, ko sper kalnos kāpējs ir atbildīgs un nozīmīgs, un tādā brīdī nedrīkst kļūdīties, - tikai tad viņš sekmīgi spēs sasniegt virsotni. Neļaujiet apžilbumam būt par šķērsli mērķa sasniegšanā! [7]

Izvairīties no potenciālajiem negadījumiem var izvēloties pareizo acu aizsardzību, izvēloties speciālās kalnu saulesbrilles, kas pasargās acis no UV starojuma, kā arī brīdī, kad visapkārt spīd spoža saule, kas apžilbina kāpēju un rada disbanlansa sajūtu, ļaus koncentrēties uz drošu soli. Pareiza speciālo saulesbriļļu izvēle palīdzēs izvairīties no priekšlaicīgām acu problēmām un bojājumiem, jo jūsu acis ir ļoti būtiska uztveres daļa jūsu ikdienas aktivitātēs arī pēc kalnu ceļojumiem. [7]


No agra rīta līdz vēlam vakaram – ar saulesbrillēm...
Himalaji, Annapurnas rajons, Tharpu Chuli (5663 m) virsotnē


Kādas saulesbrilles izvēlēties? Tām jābūt tumšām, bet jāatceras, ka svarīgākais ir tas, ka tām jābūt ar UV aizsardzību. Ja cilvēks nēsā tumšas (bet nekvalitatīvas, kalnu apstākļiem neatbilstošas) saulesbrilles, bet tām nav UV aizsardzības, tad tas pat atvieglo UV staru nokļūšanu acs struktūrās, jo tumsā zīlīte paplašinās, līdz ar to kaitīgie stari nokļūst acī! Jāatceras, ka saulesbrilles nedrīkst būt pārāk tumšas, jo tad krāsu uztvere mainās. Tonējuma izvēle atkarīga arī no subjektīvās uztveres. Labākai krāsu redzei, brīvprātīgo un drošības organizācija, kas cīnās ar aklumu Amerikā, rekomendē dabīgi pelēkas, dzintarkrāsas (amber), brūnas vai zaļas nokrāsas lēcas. Arī kontaktlēcu nēsātājiem, kuri lieto kontaktlēcas ar UV aizsardzību, nepieciešams lietot saulesbrilles! [16] Jau daudzus gadus polarizētās brilles ir sporta entuziastu tradicionālā izvēle. Tas, kurš šādas brilles pamēģinājis, turpmāk dos priekšroku tikai šādām brillēm. Profesionālās sporta brilles arī tiek veidotas no speciāliem neplīstošiem materiāliem, lai tās būtu mazāk traumatiskas iespējamajos negadījumos. Labas brilles ir apdomāts ieguldījums jūsu acu drošībai un ļauj izvairīties no acu traumām, redzes pasliktināšanās, kā arī kavē kataraktas, makulas deģenerācijas, pterigyum attīstību. [7]

Kalnu brillēm bieži vien ir pievienotas (komplektā) speciālas gumijas, gumijota auduma lentas, ar kurām stiprina brilles ap galvu. Tas pasargā no briļļu pazaudēšanas, nokrišanas, jo, kā jau iepriekš tika minēts, kāpēja rokas bieži ir aizņemtas ar līdzsvara noturēšanu. Arī kalnu virsotnēs, kur ir spēcīgs vējš, brilles būs drošībā, ja tām būs gumijas stiprinājums. Briļļu pazaudēšana šādā vidē var radīt nopietnas sekas! Saules starojuma un sniega radītais "aklums" un sīkas traumas (svešķermeņi konjunktīvā un radzenē) imobilizē cilvēku un rada risku gūt lielākas traumas.


Bez saulesbrillēm kāpt Monblānā būtu neprāts!

"Commission for Mountain Emergency Medicine" (ICAS-MEDCOM) ir veikuši pētījumu respondentiem, paramediķiem, fiziķiem un kalnos kāpējiem. [6] Pētījumi liecina, ka trula vai penterējoša (caurdurta) trauma var radīt pilnīgu redzes zudumu, tādēļ kalnos ir jāprot attiecīgi rīkoties šādās situācijās, jo, tikai pareizi rīkojoties, situāciju var glābt. Gandrīz visos gadījumos ir nepieciešama acu aizsardzība un tūlītēja cietušā evakuācija. Tomēr visbūtiskākā problēma acīm kalnos ir ultravioletais starojums un augstums (tajā atmosfēras spiediens maina gaisa stāvokli). Cilvēki, kuri lieto kontaktlēcas un tiem iepriekš bijušas acu slimības, ir daudz jutīgāki, vārīgāki pret šiem stāvokļiem. Jebkurš acu iekaisums, redzes problēma vai neizskaidrojams redzes zudums liek nekavējoties doties lejup no kalna. Kontaktlēcu lietotājiem parasti visgrūtākais ir piemeklēt pareizās kontaktlēcas, jo kā jau iepriekš tika minēts - atmosfēras spiediena ietekmi acis izjūt teju vai nekavējoties. Vislabāk būtu lietot silikona kontaktlēcas, kas paredzētas 24 stundu lietošanai vai arī silikona vienas dienas kontaktlēcas, kas pārdošanā parādījušās salīdzinoši nesen. Tām nav nepieciešama kopšana, tās ir ērtas un praktiskas un pēc lietošanas vienkārši jāizmet.


Brilles, briļļu maska vai vizieris leduskāpšanai? Kāda ir Tava izvēle?

Lietojot aktivitātei piemērotas saulesbrilles, briļļu maskas (goggles) ar polarizētām vai fotohromām lēcām, vai īpašus aizsargvizierus ir iespējams izvairīties no būtiskām acu problēmām kalnos. [6]

Bieži vien cilvēkiem, kas uzturas spožā saulē kaut vai neilgu laiku, var rasties fotokeratīts vai radzenes abpusējs apdegums. Šis stāvoklis izsauc sāpes un var radīt pārejošu redzes zudumu. Kad saule atstarojas no sniega, smiltīm, ūdens virsmas, tā veicina UV starojuma intensitātes pieaugumu. [7]


Sniega un saules izraisītais acs apdegums [18]

SNOWBLINDNESS - sniega radītais aklums

Lai izvairītos no "sniega akluma", obligāti ir jālieto saulesbrilles vai briļļu maskas (googles). Sniega aklums rodas, kad UV starojums izraisa radzenes apdegumu. Galvenās pazīmes ir: galvassāpes, "smilšu" sajūta (graušana) acīs, oreoli ap gaismas objektiem, acu jutība pret gaismu, asarošana un laicīgs redzes zudums. Kā būtu jārīkojas šādā situācijā? Abas acis jāpārsien ar pārsēju, jākontrolē sāpes ar pretsāpju līdzekļiem un aukstām kompresēm. Visbiežāk redze atjaunojas 18 stundu laikā bez medicīniskas iejaukšanās. Tipiski radzenes virsma reģenerējas (atjaunojas) 24 - 28 stundu laikā. Ja tomēr "sniega akluma" simptomi saglabājas, ir jāgriežas pēc medicīniskās palīdzības pie ārsta. [18]

Ietvari un saulesbrilles kalnos kāpējiem

Alpīnistiem un kalnos kāpējiem visā pasaulē ir labi zināms Julbo zīmols, kuram ir bagāta vēsture 120 gadu garumā. Julbo ir viens no vadošajiem zīmoliem optikas un sporta, aktīvās atpūtas ekipējuma ražošanā. Šī ražotāja saulesbrilles ir paredzētas arī tieši kalniem un ekstrēmiem sporta veidiem. Alpīnistu saulesbrilles lēcām ir arī fotohromi klājumi, kas nodrošina skaidru redzi miglas apstākļos. Jaunie Julbo Bivouak sānu aizsargi nodrošina papildus acu aizsardzību. Tie ar magnētu palīdzību tiek piestiprināti pie brillēm, kad ir nepieciešama papildus aizsardzība. Šī funkcija ir ļoti noderīga kalnu vidē, kā arī lieliski pasargā acis no sniega un vēja! [15]

Kas liecina, ka šāda veida saulesbrilles ir piemērotas kalniem?
– Miglas apstākļiem piemērots lēcu tonējums, klājums;
– Brilles ir papildinātas ar speciāliem acu sānu aizsargiem;
– Lēcām ir zema redzamās gaismas caurlaišanas spēja;
– Brilles nodrošina plašu redzes lauku;
– Fotohromās lēcas maina tonējuma piesātinājumu atkarībā no saules intensitātes. [15]Dažas no Julbo alpīnismam un kalnu aktivitātēm radītajām saulesbrillēm: "Bivouak", "Revolution", "Nomad" un "Explorer XL" – katras no tām ir ar kaut ko atšķirīgas un īpašas!

American Alpine Institute par Julbo Bivouak brillēm saka sekojoši: "Profesionālie institūta padomdevēji rekomendē "Bivouak" kā labāko produktu šajā kategorijā, to tās ir ar izcilu dizainu, funkcionalitāti un izturību. Tās mums patīk, jo tās ir ne tikai komfortablas, bet arī daudzpusējas." Julbo Bivouak bija viens no 2010. gada vasaras pirktākajiem kalnu saulesbriļļu modeļiem, tas labi aizsargā sānu redzi, ir brūnām fotohromām lēcām, kas tonējas no brūna līdz tumši intensīvi brūnam tonim, ideāli piemērotas ļoti spilgtām zonām – īpaši alpīnismā, bet arī tuksnesī, uz ūdeņiem. Tā kā tās ir arī polarizētas, tās labi kalpo vidē, kur ir ūdens. [15]

Ietvari un saulesbrilles klintīs kāpējiem

Saulesbrilles ir nepieciešamas klintīs kāpējiem, lai spētu fokusēt, saredzēt klinti savā priekšā vissīkākajās detaļās, arī tajos brīžos, kad saules spožā gaisma rada apžilbumu. Redzes kvalitāte ir ļoti svarīga, jo klintis mēdz būt brūkošas, aizķeres – nepiemērotas līdzsvara noturēšanai, līdz ar to, redzes traucējumu rezultātā var notikt negadījums. Brilles ir jāizvēlas izliektas, lai tās nodrošinātu plašu redzes lauku, tikai jāatceras, ja tās būs optiskās saulesbrilles, tad virs -3.00 cilvēks vairāk izjutīs kropļojumus, skatoties uz sāniem. Deguna balstiem jābūt izturīgiem pret triecienu (tāpēc bieži vien tie ir no silikona materiāla), briļļu kājiņām stingri jāturas aiz ausīm un pie deniņiem, lai nebūtu jāuztraucas, ka brilles noslīdēs. Šādām brillēm visbiežāk ir speciāli paredzētas gumijota auduma lentas, ar kurām brilles piestiprina ap galvu. [15]


Arī Latvijas kāpējiem Julbo brilles nu jau vairākus gadus labi pazīstamas...

Kāpēc iesaka šādas īpašas brilles?
– Optiskā kvalitāte - pasargā acis no spožās gaismas, īpaši nedrošos kāpienos;
– Fotohromas saulesbrilles - atkarībā no saules intensitātes tonējas briļļu lēcas;
– Polarizētās briļļu lēcas ir no polikarbonāta - vieglas, izturīgas un dzidras;
– Miglas apstākļiem piemērots klājums - atvieglo skatu miglas apstākļos;
Panoramic – panorāmas veida brilles ļauj iegūt plašāku redzes lauku;
– Ir iespējams (atsevišķiem modeļiem) ievietot iekšējos optiskos klipus, kas koriģē redzes nepilnības. [16]

Saulesbrilles un maskas (goggles) slēpošanai, snovbordam un sniega aktivitātēm

Kalnu augstienēs saules spožā gaisma un neskartā baltā sniega spīguļošana ir neatkārtojamas dabas parādības, ko var redzēt tie, kas slēpo vai brauc ar sniegadēli, bet tikai tad, ja uz acīm ir labas saulesbrilles, kas aizsargā jūsu acis! Tām jābūt ļoti kvalitatīvām, lai spētu aizsargāt no saules intensīvajiem stariem un spožuma. Maskas jeb googles spēj aizsargāt arī no vēja un sniega. Briļļu lēcas kļūst arvien kvalitatīvākas un izstrādātākas, līdz ar to samazina kaitīgās gaismas nokļūšanu acīs. Tāpat kā kalnos kāpējiem, tā arī ziemas prieku cienītājiem tiek piedāvātas saulesbrilles ar miglas apstākļiem paredzētiem klājumiem un fotohromām lēcām. [15] Atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko modeli.Izmatoto informācijas avotu satura rādītājs:
1. http://thedermblog.com/2010/06/24/where-are-you-more-likely-to-sunburn-beach-or-mountains/
2. http://www.allaboutvision.com/sunglasses/spf.htm "Ultraviolet (UV) Radiation and Your Eyes" By Gary Heiting, OD
3. http://www.mec.ca/ "Sun Safety", Mountain Equipment Co-operative
4. http://kidshealth.org/parent/firstaid_safe/outdoor/sun_safety.html
5. http://www.neovisioneyecenter.com/eyeglasses.html
6. Wilderness Environ Med. 2009 Summer;20(2):169-75. Eye problems in mountain and remote areas: prevention and onsite treatment--official recommendations of the International Commission for Mountain Emergency Medicine ICAR MEDCOM.
Ellerton JA, Zuljan I, Agazzi G, Boyd JJ.
Mountain Rescue (England and Wales), Cumbria, England. (ellerton@enterprise.net)
7. "Sunglasses for Mountain Climbing" http://www.extremeglaresunglasses.com/
8. Chap.4 Mt. Climate by A.Bach for Mountains and People
9. http://www.bigskyfishing.com/hiking-gear/sunglasses.shtm
10. http://www.polarization.com/water/water.html
11. http://www.wisegeek.com/what-are-polarized-sunglasses.htm
12. http://www.wisegeek.com/what-are-polarized-sunglasses.htm
13. http://www.allaboutvision.com/sportsvision/lens-tints-chart.htm
14. http://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-eye-protection.htm
15. http://www.julbousa.com/mountaineering-sunglasses/
16. http://seniorhealth.about.com/od/visionchanges/qt/eye_sun_damage.html
"What to Look For in a Pair of Sunglasses" From FDA Consumer (www.fda.gov)
Updated February 28, 2005
About.com Health's Disease and Condition content is reviewed by our Medical Review Board
17. "Outdoor Risk Factors" http://www.allaboutvision.com
18. "A Climber’s Guide to Prevention of Sun Damage" http://www.summitpost.org
19. http://www.antig99.com/sunglasses/inenglish.htm
20. http://www.allaboutvision.com/sportsvision/sport-sunglasses.htm
21. http://www.oakley.com/store

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv