Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Pašpārbaudes tests kalnos kāpējiem

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš
2010. gada jūnijs, Rīga

Nedaudz statistikas, rezumējums un viena atbilžu versija...

Iesūtītās testa atbilžu versijas: 16
Uz tikšanos un testa versiju izskatīšanu ieradās: 24 interesenti
Pavadītais laiks izrunājot situācijas: 3,5 stundas
Atsauksmes? Cerams, ka būs...

Visiem, kas atsūtīja savas testa atbilžu versiju, e-pastos nosūtīti viņu versiju faili ar iezīmētām iespējamo problēmu vietām, kā arī manis rakstītā testa atbilžu versija (tās uzrakstīšana kopumā aizņēma nedaudz vairāk par stundu). Vēlreiz vēlos uzsvērt: nepretendēju uz "pareizās rīcības etalonu", jo situācijas, to nianses un izpratne par tām, lietotais ekipējums, pielietotie paņēmieni var būt ļoti atšķirīgi. Galvenais visā šajā ir aicinājums nepaļauties uz "laimīgu gadījumu", bet gan ļoti rūpīgi pārskatīt savu ekipējuma, zināšanu un prasmju klāstu, lai brīdī, kad tas būs nepieciešams, Jūsu prāts un ķermenis varētu maksimāli efektīvi un droši pielietot šo kopumu! Papildinot un pilnveidojot savas zināšanas, tajā skaitā veicot šādus pašpārbaudes testus, gan teorētiskus, gan praktiskus treniņu nodarbībās, darbojoties ar sevi un saviem kalnu kāpšanas biedriem - tas ir vieds, kā pilnveidot drošības procedūras kāpšanā, kas būtiski samazinās risku, ļaujot vairāk baudīt kalnu skaistumu un kāpšanas prieku! Nākošais seminārs, nu jau arī ar praktisko daļu, varētu notikt rudenī...
Kristaps VX

[FORUMA TĒMA]

* * *
Paldies visiem, kas atrada laiku un vēlmi aizpildīt un atsūtīt savu versiju. Tiekamies ceturtdien, 22. jūlijā, plkst. 19:00, Pārdaugavā (vietu precizēšu e-pastos)! Ja kāds vēl vēlas pievienoties - sūtiet savu versiju uz e-pastu man.
Kristaps VX


* * *
Beidzot sestās Kalnu Grupas teorētisko lekciju ciklu kopīgi analizējām dažādas situācijas. Zināmā mērā - pašpārbaudes tests ikvienam kalnos kāpējam.

Kā rīkoties? Ko darīt? 100% precīzu atbilžu, kas derētu ikvienā situācijā nav, viss jau, kā aizvien, atkarīgs no apstākļiem, to niansēm. Jo plašākas zināšanas, jo vairāk laika atvēlēts praktizēšanai, jo lielāka pieredze – jo lielāka arī iespēja nenonākt nepatikšanās, vai arī nonākot tajās – pēc iespējas labvēlīgāk no tām izkļūt. Tāpēc jau arī cilvēki mācās. Tajā skaitā Kalnu Grupā. Arī šis pašpārbaudes tests ir daļa no mācību programmas. Tomēr tā, domājams, ir noderīga ikvienam savu dzīvību mīlošam kalnos kāpējam. Atsūti e-pastā savus atbilžu variantus, un tiksi informēts par iespēju gūt atbildes uz šiem jautājumiem – visdrīzākā laikā tiks organizēta bezmaksas semināra veida tikšanās, kurā analizēsim šīs situācijas un mēģināsim kopīgi izrunāt labākos ekipējuma izvēles un adekvātas rīcības scenārijus.

* * *
Uzdevumi

1. daļa / Plānošana
Kalnu rajona, maršruta, grūtību kategorijas, grupas sastāva, pielietojamā ekipējuma izvēle


Fotoattēli, kas pievienoti pirms katra uzdevuma, precīzi neatspoguļo uzdevuma situāciju, bet palīdz apjaust tajā aprakstīto vidi!


Aprīkots klinšu t.s. "sporta" maršruts, Sardīnija

Uzdevums Nr.1
Klinšu maršruts, Fr.5+ 33m (skat. rakstu par grūtību kategoriju sistēmām kalnos, red.), aprīkots ar starpāķiem, redzami 10 āķi, stacijas aprīkojums nav saskatāms. Tu kāp pirmais. Adekvāta ekipējuma izvēle (pilns nepieciešamā ekipējuma uzskaitījums!) un tā izvietojums (norādot precīzi, kur uz kāpēja sistēmas vai citur, uz pleca cilpas, kabatā, mugursomā u.c.) kāpšanas laikā?


Daļēji aprīkots daudzposmu klinšu maršruts, Sicīlija

Uzdevums Nr.2
Klinšu maršruts, 3 posmi, Fr 5, 5+ un 6a, 110m, aprīkots ar starpāķiem un diviem āķiem katrā stacijā, nolaišanās pa kāpšanas ceļu. Tu kāp kā pirmais. Adekvāta ekipējuma izvēle un tā izvietojums kāpšanas laikā?


Trekings pa ledāju Alpu kalnos, Monblāna rajons

Uzdevums Nr.3
Trekinga izgājiens kalnos, kura laikā jāšķērso ledājs, kurā ir daudz vaļēju plaisu. Grupā pieci kāpēji. Adekvāta ekipējuma izvēle un tā izvietojums kāpšanas laikā?


Tehniski vienkārša Alpu virsotne, Francijas Alpi

Uzdevums Nr.4
Vienkārša (ne pārāk augstas sarežģītības grūtību pakāpe, piemēram, EA PD) Alpu virsotne, kāpjot uz to jāšķērso ledājs, kurā mēdz būt slēgtas plaisas. Grupā trīs kāpēji. Tu ej sasaitē kā pirmais. Adekvāta ekipējuma izvēle un tā izvietojums kāpšanas laikā?


Klinšu/ledus nogāze Alpu kalnos ziemā

Uzdevums Nr.5
Nolaišanās no virsotnes pa klinšu/ledus sienu, vismaz 90m līdz drošai vietai (sienas pakāje). Pirmās stacijas cilpas ir labas. Tu laidies lejā pirmais. Adekvāta ekipējuma izvēle un tā izvietojums nolaišanās laikā?

2. daļa / Rīcība situācijā
Darbība pēkšņu, neplānotu (avārijas) situāciju gadījumos kalnu maršrutosŠī sienas daļa ir ar izteiktu pārkari, daudz "negatīvu"...

Uzdevums Nr.6
Divatā kāpjat nelielu neaprīkotu klinšu maršrutu (Fr 5, 200m, salīdzinoši: UIAA V+), esat maršruta trešajā virvē. Tu kā otrais seko pirmajam ar augšējo drošināšanu, noraujies, paliec karājoties virvē, līdz klintij 2m attālums (karnīze). Kāda ir Tava rīcība?


Ekipējums neaprīkotiem klinšu maršrutiem...

Uzdevums Nr.7
Divatā kāpjat nelielu neaprīkotu klinšu maršrutu (Fr 5, 200m), esat maršruta trešajā virvē. Pirmais kāpējs gatavojas kāpt tālāk. Kāds ekipējums paliek pie Tavas sistēmas, kas vēl no ekipējuma ir Tavā mugursomā?


Neaprīkots kalnu/klinšu maršruts, Itālijas Dolomīti

Uzdevums Nr.8
Divatā kāpjat nelielu neaprīkotu klinšu maršrutu (Fr 5, 200m), esat maršruta trešajā virvē. Pirmais kāpējs kāpj ceturto, bet noraujas, krīt, atsitās, paliek karājoties virvē, uz saucieniem neatbild... Kāda ir Tava rīcība?


Neaprīkots daudzposmu klinšu maršruts, Omānas kalni

Uzdevums Nr.9
Divatā laižaties lejup pa neaprīkotu klinšu maršrutu, esat nolaišanās pirmajā virvē. Mēģinot izvilkt virves, tās nekustās, ne velkot aiz vienas, ne aiz otras virves. Kāda ir jūsu rīcība?


Neaprīkots daudzposmu klinšu maršruts, Maroka, Torda

Uzdevums Nr.10
Divatā kāpjat nelielu neaprīkotu klinšu maršrutu (Fr 5, 200m), esat maršruta trešajā virvē. Pirmais kāpējs gatavojas kāpt ceturto virvi, bet pārkabinot netīši izmet no rokas 60cm (pleca) cilpu, uz kuras sakabināts viss drošināšanas ekipējums (ieliktņi, frendi, daļa no atsaitēm). Tie krīt lejā vismaz 100m un paliek neredzami kaut kur uz klintīm. Kāda ir jūsu rīcība?


Neparīkots alpīns klinšu maršruts, Šamonī apkārtne

Uzdevums Nr.11
Divatā laižaties lejup pa neaprīkotu klinšu maršrutu, esat nolaišanās pirmajā virvē (no četrām). Mēģinot izvilkt virves (2x dubultās, 50m), tās izraujas kopā ar lielu klints bloku, kas krītot pārsit abas virves (vienu 15m, otru 19m no galiem). Kāda ir jūsu rīcība?


Ledāja plaisu šķērsošana, Francijas Alpi

Uzdevums Nr.12
Ejot divatā pa ledāju (sasaitē, virves garums starp kāpējiem 15m, uz virves uzsieti 4 tauriņa mezgli), pirmais iekrīt plaisā (tas esi Tu!), otrais notur rāvienu. Tu karājies ar galvu uz leju (mugursoma neļauj apgriezties otrādi!) plaisā, tā ir liela, ledus plaisas siena no Tevis 1m attālumā, līdz ledāja virsmai ~10m, vismaz 3 mezgli redzami. Kāda ir Tava rīcība?

* * *
Pašpārbaudes tests kalnos kāpējiem / Kalnu Grupas mācību materiāls, konspekts
kalnu_grupa_lekcija8_uzdevumi (Word dokuments)

Testa atbilžu versija (atbilžu varianta autors: Kristaps Liepiņš)

Par iespējamo avārijas situāciju problēmu risināšanu kalnu maršrutos jādomā pirms došanās uz kalniem! Kalni ir neaprakstāmi skaisti, bet tie nepiedod kāpēju lielākās kļūdas...

Atbildes?

Pirmās iesūtītās testa atbildes jau saņemtas. Ir ļoti interesanti to visu lasīt, diemžēl nojaušamas būtiskas problēmas ekipējuma un drošināšanas paņēmienu izvēlē, kas reālos apstākļos varētu izvērsties par lieliem, iespējams pat nopietniem sarežģījumiem, kuru sekas nav paredzamas...

Tāpēc iesaku - ziedojiet nedaudz laika, nedaudz iedziļinieties šajos uzdevumos un uzrakstiet jūsu atbilžu variantus - pēcāk tos analizējot varēsim kopīgi izrunāt visus viedokļus, plusus un mīnusus. Šie uzdevumi neprasa daudz laika, ja sevi uzskatāt par kalnos kāpēju - lēmumi šādos brīžos jāpieņem dažu minūšu laikā. Nevajadzētu baidīties kļūdīties "uz papīra", labāk baidīties no kļūdīšanās kalnos...

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv