Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ceļojumi
Omāna - otrais piegājiens

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš
2010. gada aprīlis, Rīga

Tu, saules un uzziedoša tuksneša zeme, kuras kalni sevī slēpj dziļus un neizzinātus noslēpumus, esi mums žēlīga un sniedz mums dzidro strautu veldzi! Ļauj vējam spēlēties mūsu matos, ļaujies mūsu roku glāstiem, kuros pieskarties alkstam raupjajām klinšu radzēm, un skatienam atklājies – izzinošam, pārsteiguma pilnam un mīlošam...

Jau pagājušā gada Omānas ceļojuma laikā bija viennozīmīga pārliecība – šī ir tā vieta, kurā atgriezīsimies, un jau pavisam drīz, pēc iespējas ātrāk. Ar nepilna gada intervālu, šī gada februāra beigās, pateicoties ceļa biedru (Mārīte, Zanda un Tils) un "vietējo" (Arta, Jurģis un Hamza) savstarpējai sadarbībai e-pastu sarakstē un gan klātienes, gan Skype sarunās, man atkal bija iespēja doties ceļojumā pa Omānu. Šoreiz ar mazliet piezemētākiem plāniem, jo tikai nepilni trīs mēneši pagājuši pēc muguras operācijas, un šādā stāvoklī uz Lielajo Varoņdarbu izpildīšanu tā kā nevajadzētu lūkoties... Lai nu kā, lūk, neliels ieskats šajā ceļojumā: 40 mirkļu piefiksējumi no tiem neskaitāmajiem brīžiem, kad dzīves krāsainība un faktūra ne tikai prātā piefiksējās, bet atlika arī spēka un uzņēmības izvilkt no kabatas fotoaparātu un nospiest slēdzi...

P.S. Lai nebūtu gluži tāds kā "pliks" fotostāsts, bildes parakstītas ar tiem sīktekstiem, kas ceļojuma laikā dažādu impulsējumu iespaidā radušies un daļēji publicēti arī Twitter.com/vx_lv "čivinātavā".

* * *

Šodien bijām nedaudz pakāpt pa klintīm. Silti. Pat tagad naktī kādi +24 grādi... :) Aiz loga mazliet līst. Tā tas nav bieži šeit. Labu nakti!


Nelielas mirguļojošas ūdens urdziņas tek cauri ūdens izpulēta sarkana granīta klintīm un ietek zaļganā baseinā, virs tā liliīgi rozā smilgas. Pilnīga vasara. Gaisā jūtama tuksneša kalnu smarža. Klinšu kanjonā tāds dziļš klusums, dzirdamas pat putnu spārnu vēdas debesu dūmakā...


Izgājām nelielu trekinga gājienu cauri divu pakalnu ielejās ieslēptiem sīkkanjoniem, starp tiem uzkāpām klinšainā kalnu korē. Skaistas puķes vējā.


Katra koka lapām ir savādākas, bet izteiktas smaržas. Noplūc, saberz starp pirkstiem, aizver acis un kopā ar tveicīgo gaisu dziļi ieelpo. Bauda.


Iezīmējām vienu skaistu vietu geokeša punktam, uzkrāvām akmeņu tūru, lai draugi var atnākt un ielikt. Lieliska pieejas ceļa izvēle. 3*?


Pie jūras lielajos akmeņos bija ieķēries pūķis. Atbrīvojām to, abi ar Mārīti uzkāpām kādā sargtornī klintīs virs jūras un laidām to vienmērīga spēka vējā!


Pēc tveicīgi karstās dienas saulriets caur mākoņiem pasteļkrāsās, mullas lūgšanu dziedājums, tirgus iela vīraka smaržās. Patīkams sagurums. Jums jāatbrauc šurp! Te ir arābu veikaliņos tādas smaržas! Pilnīgi atšķirīgas no Eiropā pierastajām. Ieelpo... Spēks, līdz reibumam. :) Ieskatījos pulkstenī - Uh, cik vēls! Nakts vidus! :) Steidzami gulēt, rīt gaidāmi darbi un nedarbi uz klinšu sienām! ;)


Šodien trekingojām (nūjojām :) pa kanjoniem un kalnu takām), peldējāmies, diena izdevās laba, bija reti mākoņi debesīs, vējelis, un pāri +30 nevilka.


Divās iepriekšējās dienās izkāpti ~650m siltu un lielisku vertikālu klinšu, gulēts pie jūras teltī, skatīts saullēkts, redzēti lielie grifi...


Viļņu nemiers ieaijā nakti. Vēl tumsā ceļos sagaidīt sauli iznirstam no Indijas okeāna. Krāšņi un krāsaini.


Šorīt saullēktā bildēju kamieli. Nācās mukt... :)


Vai zini kā smaržo citronu ziedi? Vai zini, kā nogatavojas banāns? Vai zini, kādās palmās nogatavojas dateles? Tik daudz vēl nezināmā.


Šodien ar Jurģi kāpām ~350m augstu (Fr.5/5+) klinšu maršrutu. Labi, ka ēnas pusē kanjonam, citādi būtu jāatstiepjas no karstuma. Tā jau sviedri aumaļām. Lejā upe...


Klintis. Visapkārt stāvas sienas sargā vienīgo ielejas ceļu. Virs tā slejas nepieejamās vietās būvēti ielejas sargtorņi.


Dziļajos "wadi" ieslēptas palmu oāzes, cauri kurām līkumo ceļu līkloči. Dažviet tie šķērso upi, dažviet uzvijas stāvos pakalnos.


Uguns – tā ir gan pasargājoša, gan iznīcinoša. Vai ugunskura dūmu smarža atgādina mums mūsu pirmssākumu?


Nonākot uz saules svelmes izdedzināta plato augstākajiem klinšu krāvumiem pārņem Nekurienes Vidus sajūta. Paldies Tilam par izcilajiem džipa stūres pārvaldīšanas paraugdemonstrējumiem! Starp salonā sēdošajiem vienaldzīgo nebija...


Tomēr vietas, kur patverties no saules, ja pameklē, arī šeit var atrast tādas, tādas...


Dienas otrajā pusē atgriežamies piekrastē, kurā neskatoties uz sākotnējo neapdzīvotību, rosās tūkstošiem dzīvību.


Dabas brīnumi? Jā, tikai ja kaut daļu no tiem izdotos skatīt savām acīm brīvā dabā, ne tikai Ekrānā Lielajā...


Naktī skatījāmies bruņurupučus mēnesgaismā. Tādas ir viņu smiltīs atstātās pēdas.


Vakar redzēju dīvainu, spilgti zilzaļu ķirzaku ar izvērstu "apkakli". Tur jau tas dīvainais - citas ķirzakas, un tādu esmu redzējis "uh,cik...", tā nav redzēts, ka darītu: paskrien un tad saslejas sēdus, Citā vietā, pie okeāna, bija cita maza, ar asti kā krokodiliem. :)


Labs rītiņš! Ap 9iem no rīta jau kādi +27°C ēnā. Saule bliež tiešā tēmējumā. Jādodas meklēt kāds ēnains kanjons. Līdz vakaram. Inšallah...


Upes oļi, simtiem soļu, vēja zvani, smiekli mani, paiet diena, atkal viena, raitiem soļiem upes oļos...


Saulaini sveicieni no siltajām zemēm. :) Šodien +32°C vidēji. To gan īpaši nejuta kad biju Wadi Khali Bani kanjonā, vairākas stundas lecot, peldot, kāpjot. Par putniem - redzēju ļoti skaistu putnu, līdzīgu zaļajai vārnai/zivju dzenītim. Spilgts, skaists.


Dabas krāsu palete ar zelta toņiem...


Pa ceļam uz tuksnesi ceļmalās salasījām malku vakara ugunskuram. Lieki. Tuksneša nomales smiltīs daudz sīku nokaltušu koku "sausiņu" dedzināšanai. Tikai jāuzmanās – tie ir cieti un asi. Džipa riepas pārdur viens divi... ;)


Šorīt kāpjam tuksneša austākajā smilšu kāpā gaidīt saullēktu...


Saules ierašanās, tāpat, kā arī aiziešana vakarā, saceļ vēju, kurš nu ņemas smiltis dzenāt. Veselām kāpām. Gadu tūkstošos.


Tuksnesis. "Es taču teicu, - te nekā nav! Braucam?"


Atkal lejup pa līkumotu klinšu kanjonu. Čūsku aiza. Divas čūskas arī redzējām.


Gaisma un ēnas šeit spēlē dīvainas spēles. Ar tavu prātu.


Snake Gorge kanjona īsā versija, ~2 stundas, ar peldēšanu, kopā ar brāli Tilu...


Mūsu pēdas aizskalos nākošā lietus ūdeņu mutuļojoši krāčainā straume.


Varde? Princese? Čūsku "draudzenīte"...


Hamza. Kāpj pārliecinoši un droši. Bail pat skatīties brīžiem. Iespējams, ka viņam uz mani arī...


Otrajā kāpienā vissvarīgākais – atrast vietu drošināšanas stacijai... Ēnā!


Dīvains paradokss – jo augstāk virs zemes tu atrodies, jo sirds mierīgāka...


...izgājām labu kanjonu, pakāpām pa klintīm, šodien izkāpām divus garos klinšu maršrutus (Snake Gorge kanjona izejā, Fr.5+/6a, 250 m katrs, kopā ar Hamzu), bija karsti! :)


Šonakt atpakaļ uz Latviju. Brrr... Temperatūras atšķirība vien kādi 30-40 grādi. Rīgā, izkāpjot no lidmašīnas nez kāpēc lidostā sagaidošais sniegs nespēj pārsteigt. No+34 uz -2... Lēciens laikā un telpā. Un gadalaikos. Arī noskaņā...

Paldies par kompāniju visiem, kas piedalījās šajā ceļojumā! It īpaši Tilam, jo šur tur ceļu neceļos mēs bez viņa nenokļūtu, nu vismaz ne tik tālu un augstu, un arī Jurģim ar Artu, kas mūs arī šajā reizē laipni izmitināja Muskatā un palīdzēja ar noderīgiem padomiem virzienu izvēlē! :)

* * *
Šī gada rudenī ir iecere atkal doties uz Omānu! Vēlies pievienoties? Info par to šeit: "Pasaule ir pie Tavām kājām!".

Vēlaties uzzināt vairāk par Omānu? Iespēja izlasīt sīkāku pagājušā gada ceļojuma aprakstu – Vitas Začestas raksts: "3 "K" Omānā jeb Kā darīt laimīgu sievieti, kam vēl nav 40", savukārt vairāk par mūsu pagājušā gada kāpienu Jebel Misht kalna klinšu sienā vari uzzināt rakstā "Jebel Misht: tā kā derētu viens uz trijiem...".

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv