Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Sarunas, diskusijas
Jānis Ozols: Mērķis - izrauties no "normālā"!

2010. gada marts, Rīga
Foto no Jāņa Ozola privātā arhīva


"Kaut kur ir jādodas, lai dzīve neliktos pārāk vienmuļa un garlaicīga! Iespējams, tā pat ir fizioloģiska nepieciešamība. Pirmkārt jau pēc emocijām, adrenalīna. Izrauties no "normālā", prognozējamā dzīves ritma."

* * *

Piedzīvojums – kāds tas ir Tavā izpratnē, vai un kā šī piedzīvojuma sajūta ir mainījusies laika gaitā, no pirmajiem soļiem piedzīvojumu meklējumos līdz šim brīdim?

Piedzīvojums - tā ir narkotika. Pārāk ilgu laiku taču nav iespējams nosēdēt biroja krēslā. Kaut kur ir jādodas, lai dzīve neliktos pārāk vienmuļa un garlaicīga. Iespējams, tā pat ir fizioloģiska nepieciešamība. Pirmkārt jau pēc emocijām, adrenalīna. Izrauties no "normālā", prognozējamā dzīves ritma. Piedzīvojums man pirmkārt saistās ar nokļūšanu nestandarta situācijās, risinājuma meklēšanu un nokļūšanu atpakaļ drošībā. Otrkārt - neziņa, kas ir pirms katra piedzīvojuma. Kad tu nezini, kas tevi sagaida aiz nākamā līkuma. Sākumā liekas, ka gaidāmais piedzīvojums ir saplānots un visam būtu jānotiek, kā sākotnēji iecerēts. Taču liktenis šad tad mēdz izspēlēt kādu joku. Un tad nākas domāt, improvizēt, meklēt risinājumu. Tieši šis nezināmais mani visvairāk vilina. Piemēram, došanās pāri purvam, kur nezini, vai varēsi tikt pāri vai tomēr nē. Vai braukt ar riteni pa nomaļu meža ceļu, kurš ir tikai kartē, reāli dabā to var tikai nojaust. Tad nākas sakoncentrēt visas savas orientēšanās spējas un par spīti visam, tomēr tikt no turienes ārā. Un tad ir prieki. Bet tad, kad piedzīvojums ir cauri, var apsēsties un paskatīties uz dzīvi no cita skatu punkta. Izejot cauri piedzīvojumam, tu sāc arī savādāk raudzīties uz ikdienišķām problēmām, kas galu galā izrādās vairs nav nekādas problēmas. Galu galā katru piedzīvojumu var piedzīvot tikai vienu reizi. Un tas arī man liek doties arvien jaunos un jaunos piedzīvojumos.


Skaistajā Altajā

Iedvesma – kur Tu smelies iedvesmu plānojot savus ceļojumus, vai šie impulsi biežāk nāk no paša, vai no kaut kurienes ārpus Tevis?

Vispār jau būtu jāsāk ar atbildi uz jautājumu, kāpēc es vispār ceļoju. Vienkārši ceļojot es jūtos labāk, nekā neceļojot. Man dzīve ir atrodoties kustībā. Būtisks ceļojuma faktors ir mērķis. Vai tā būtu kalna virsotne, kāda pilsēta, upe, jūra, okeāns vai vienkārši ceļš, no punkta A uz punktu B. Un tas nekas, ka ceļš agri vai vēlu aizved atpakaļ uz mājām. Svarīgs ir pats process, ceļš, tiekšanās uz mērķi. To pašu varētu attiecināt uz dzīvi kopumā - kamēr ir kāds mērķis, ko sasniegt, tikmēr cilvēks ir laimīgs. Ja mērķa nav, cilvēks var nolaisties zemu jo zemu. Ne jau velti Dalailama ir teicis "Ceļš uz laimi arī ir pati laime".

Pirmā iedvesma ceļot man droši vien ir radusies kaut kad bērnībā lasot Džeka Londona, Žila Verna, Tūra Heijerdāla, kā arī sērijas "Piedzīvojumu, fantastika, ceļojumi" grāmatas par pasakainiem ceļojumiem un to saistītajām dēkām. Tad laikam sāku apjaust, kas ir kas. Kas ir patiesās dzīves vērtības...


Himalaji - kalni, kas iedvesmo

Principā jau visi ceļojumi sākas galvā - ar ideju. Un šīs idejas īstenošana ir tikai laika jautājums. Pēdējo gadu atvaļinājumi vairs nav iedomājami bez ceļošanas. Par cik mūsdienās informācija ir ļoti plaši pieejama, tad vislielākā iedvesma droši vien nāk no citu ceļotāju aprakstiem, foto, video. Kaspars Ulsts (www.adventures.lv) ir devis veselu virkni idejas ceļojumiem, kur kaut kad gribētos nokļūt. Tas gan vairāk attiecas uz ārzemju ceļojumiem. Latvijā un Baltijā jau visi parastie tūristu apskates objekti tā pa lielam jau ir redzēti. Tāpēc nākas meklēt "pelēkos" plankumus un uz turieni arī doties. Ja Latvijas kartē ir vieta, kur nav pabūts, tad tas jau ir pietiekošs iemesls, lai uz turieni dotos. Nav pat vairs īpaši svarīgi, vai tur būs kāds ievērības cienīgs kultūras piemineklis vai dabas objekts. Svarīgi ir sajust tās vietas īpašo gaisotni. Lai arī Latvija ir salīdzinoši maza valsts, bet sajūtas ir pilnīgi atšķirīgas atrodoties Liepājā vai Daugavpilī. Un tieši šīs sajūtas noķeršana man ir viens svarīgs ceļojuma faktors.

Pieredze – kā Tu vērtē to pieredzi, kas iegūta katrā no iepriekšējiem piedzīvojumiem, vai tai ir iespaids uz nākotni?

Atceros kādā intervijā žurnālists prasīja Reinholdam Mesneram, vai viņš ir bagāts. Viņš atbildēja, ka jā, viņš esot bagāts tieši ar savu pieredzi, ko ieguvis kalnos, Antarktīdā, Grenlandē un citur. Tad man nāca atklāsme, kurām lietām ir un kurām nav nozīmes cilvēka dzīvē. Principā jau pieredze ir tikai tas, kas cilvēkam tā īsti pieder tikai pašam sev. Materiālās lietas nāk un iet, bet iegūtā pieredze cilvēkam paliek. Bez tam katra jauna pieredze paver jaunas iespējas citiem tālākiem, drosmīgākiem piedzīvojumiem. Tā dod spēku un drosmi jauniem izaicinājumiem. Un tas, kas agrāk likās tāls un nesasniedzams, augot pieredzei, kļūst gluži pašsaprotams. Bet galvenais, jau ir tas, ka piedzīvojumos iegūtā pieredze ļauj ar vēsāku prātu paskatīties uz pasaulē notiekošajām lietām un nesatraukties par lietām, par kurām tev nemaz nav jāsatraucas.


Kaut kur Nepālā...

Jāņa Ozola rakstītie piedzīvojumu apraksti, kas publicēti www.adventurerace.lv vortālā:
● Nepāla: ceļojums "parastais"
Sapnis redzēt "Lielos" kalnus jau radās bērnībā, skatoties [PSRS] Centrālajā Televīzijā raidījumus par ceļotājiem. Jau toreiz likās, ka cilvēkam nav nekā cēlāka par kāpšanu augstās sniegotās virsotnēs... >>>
● Kāpiens Kazbekā
To, ka atvaļinājums jāpavada kalnos, bija skaidrs jau sen un pilnīgi noteikti. Tā es marta sākumā pieteicos kāpienam Kazbekā. Pirmkārt, tāpēc, ka tas ir Kaukāzā. Otrkārt, gribējās uzkāpt kaut kur augstāk par Alpiem, t.i., virs 5000 metriem, tā lai maz neliktos. >>>

Vēlies lasīt arī citu dēku un piedzīvojumu meklētāju domas "seriālā" "Trīs un trejas..."? Ievads un linki uz pašreiz publicētajiem rakstiem meklējami šeit!


Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv