Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Aukstums. Bīstams aukstums!

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto no autora, Kalnu Grupas un p.p.a arhīva
2010. gada janvāris, Rīga

Šī ziema Latvijā esot viena no aukstākajām pēdējos piecpadsmit gados. Savukārt tieši janvāra mēnesis ar tik zemu vidējo gaisa temperatūru neesot piedzīvots vēl krietni senāk. -30°C... Brrr! Lai arī kalnos kāpējiem ar šādu aukstumu saskarties nākas daudz biežāk (nemaz tik nesen, vēl pāris gadus atpakaļ kopā ar "Kalnu Grupas" kursantiem kāpām Alpos, kur gaisa temperatūra tikai nepilnu četru kilometru augstumā bija nokritusies līdz -32°C atzīmei), arī alpīnistiem, tāpat kā pārējiem piedzīvojumus un aktīvo atpūtu mīlošajiem cilvēkiem savos "piemājas" treniņos un ikdienā nākas piedomāt pie ģērbšanās, lai negūtu apsaldējumus...

Jāsaka, ka Latvijā, tāpat kā visā Baltijas reģionā, iestājoties lielam aukstumam, kurš ne reti atnāk kopā ar stindzinošu ziemas vēju, gaisa mitrums šo aukstumu padara vēl jūtamāku. Un tādos brīžos, ja vēlme un nepieciešamība spiež pavadīt ilgstošu laiku brīvā dabā, ārpus siltām telpām, apsaldēties var pat nemanot.


Aukstumu redzēt īsti nevar, bet uzmanīties no tā vajag, tāpat kā no augstuma...

Viennozīmīgi - ilgstoša atrašanās aukstumā var ne tikai izraisīt dažāda veida saaukstēšanās saslimšanas, bet arī nopietni apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību! Tomēr jāatzīmē arī tas, ka nopietnās problēmās var iedzīvoties arī visai īsā laika periodā, pat dažos minūšu desmitos, kas neapdomīgi pavadīti pakļaujot savu ķermeni zemai gaisa temperatūrai (piemēram, apsaldēt pirkstus runājot pa telefonu uz ielas turot to plikā rokā...). Lūk, daži skaidrojumi un ieteikumi, kurus varat ņemt vērā, ja vēlaties izvairīties no apsaldējumiem.

Plānošana

Nepieciešams nopietni pārdomāt un izsvērt, vai patiešām plānotā un kārotā āra aktivitāte ir nepieciešama un atnesīs jums vairāk prieka nekā iespējamo problēmu. Šādā aukstumā nevajadzētu doties uz cilvēku mazapmeklētām vietām vienatnē. Būtu lietderīgi ieplānot iespējamos rezerves ceļa variantus, lai iespējamo problēmu gadījumā pēc iespējas ātrāk nonāktu drošā patvērumā. Pat dodoties treniņu slēpojumā pa apkārtnes mežiem un laukiem, mobilajam telefonam ar uzlādētu bateriju vajadzētu būt līdz, savukārt, ja plānojat atgriezties sava auto "siltajos apskāvienos" pēc pamatīgas nosalšanas, vajadzētu rēķināties ar to, ka arī ar auto aukstumā dažreiz mēdz būt problēmas, un tad kārotais siltums var izrādīties "neieslēdzams"...

Laika ziņas

Cik šobrīd ir auksts? Ja gaisa temperatūra ir nokritusi zem nulles – tātad ir! Ne tikai gaisa temperatūrai, bet arī vēja ātrumam šajās dienās ir liela nozīme. Vējš (tāpat arī mūs pašu radīts ātrums, kuru uzņemam ātri kustoties, it īpaši ja kustamies bez ļoti intensīvām papildus ķermeņa kustībām, piemēram, slīdot lejup no kalna) aiznes mūsu siltumu, neļaujot organismam ap sevi uzturēt nelielu siltā gaisa slāni. Gan alpīnistiem, gan slēpotājiem, gan arktisko rajonu cienītājiem pazīstams ir tā saucamais Wind Chill faktors, kas tabulas veidā ataino gaisa temperatūras un vēja mijiedarbību uz cilvēku. Šī faktora būtiskākais skaitlis ir tas, ko izjūtam uz savas ādas (jo īpaši uz atklātajām ķermeņa daļām, no kurām siltuma zudumi ir izteikti lielāki) – temperatūru, kura rodas aukstumam un vēja ātrumam kopā ietekmējot cilvēka ķermeni. Ne velti pat pie neliela vēja aukstumu izjūtam daudz skarbāk...


Wind Chill faktora aprēķināšana (tabula no "wikipedia.org")

Cimdi, zeķes, zābaciņi...

Piemērots apģērbs - silts, nosedzošs, salīdzinoši viegls, brīvs / kustības neierobežojošs, sastāvošs no vairākiem slāņiem, no kuriem ārējais ir vēju aizturošs, bet iekšējie biezi un silti, pie tam apakšējā slānī izvairoties vilkt kokvilnas apģērbu, bet labāk izvēloties smalkas vilnas, zīda vai īpašu sintētikas materiālu "silto veļu". Atbilstoši apavi - ar biezu zoli, nekādā gadījumā ne cieši, pirkstiem tajos jābūt brīviem, lai tos varētu kustinot sasildīt.


Nepiemēroti apavi? Reizēm nepieciešamība, reizēm muļķība...

Īpaši vērīgi izvēlēti "aksesuāri" - cimdi (parasti dūraiņi ir siltāki par līdzvērtīga materiāla pirkstaiņiem!) un cepure (lielā aukstumā iespējams to papildināt ar sejas masku vai aizvietot ar "balaklavas" veida cepuri-sejas masku, kas nosedz galvu un kaklu līdz pat pleciem).Līdzi ņemamās lietas

Jo vairāk stundas plānojat pavadīt ārā, jo lielāka nozīme ir līdzi paņemtajam ēdamajam – tā ir jūsu organisma enerģijas rezerve! Ieteicams ņemt līdzi tādu ēdamo, kas aukstumā nesasalst pārvēršoties par nebaudāmu ledus gabalu: cepumi, žāvēti augļi, rieksti būs daudz baudāmāki par šokolādi vai ābolu... Protams, termoss ar karstu un saldinātu (papildus enerģijai!) dzeramo lieliski papildinās jūsu "arktisko pikniku". Tomēr, jāņem vērā tas, ka ir daži dzērienu veidi, no kuriem ļoti ieteicams izvairīties aukstā laikā! Nekādā gadījumā nevajadzētu lietot alkoholu, jo tas, lai arī sākotnēji rada siltuma sajūtu (paplašina asinsvadus organismā), pēcāk rada gluži pretēju efektu (ne velti lielākā daļa cilvēku, kas gūst nopietnus apsaldējumus, pēc statistikas, pirms tam lietojuši alkoholu)! Arī kofeīnu saturošie dzērieni (ne tikai kafija, bet arī t.s. "enerģijas dzērieni", kuri satur kofeīnu un tam līdzīgas vielas, t.sk. arī guaranu un taurīnu) var padarīt jūsu organismu uzņēmīgāku pret aukstumu! Pat ne visas tējas šajā gadījumā būs labas. Kāpēc? Piemēram, liepziedu tēja izraisa organisma svīšanu, un aukstumā tas nu ne pavisam nav labi, jo mitrs apģērbs atdzesē organismu daudz ātrāk, nekā sauss.

Siltums kustībā

Kustēties pie dažādām aktivitātēm mūsu ķermenis var dažādi. Vai ir iespējams skrienot vai slēpojot apsaldēt pirkstus? Protams. Līdz ar to nepieciešams nemitīgi kontrolēt visu ķermeni un savlaicīgi, pirms atsevišķas ķermeņa daļas kļuvušas nekustīgas vai pat nejūtīgas, tās izkustināt, sasildīt. Nākas sēdēt vai stāvēt? Kustinām rokas un kājas, roku un kāju pirkstus (uzlabojam asins cirkulāciju tajos), neļaujam tiem sastingt! Ja nepieciešams ilgstoši uzturēties aukstumā kopā ar vēl kādu cilvēku - sadarbojieties, saspiežaties kopā, palīdziet viens otram sasildīties.

Ņemot vērā to, ka mitrums aukstumā ir slikts un bīstams ceļabiedrs, svīšana papildus apdraud organismu zemas gaisa temperatūras apstākļos. Ja jūti, ka esi saģērbies pārlieku un kustībā iesilis līdz svīšanai, labāk kādu no apģērba slāņiem laicīgi novilkt un palikt neiesvīdušam! Savukārt, jūtot organisma atdzišanas izteiktāko vēstnesi - drebēšanu, nekavējoties sāc rīkoties, lai atgūtu siltumu (papildus apģērbs, intensīvāka kustēšanās, ēšanas pauze, karsts dzeramais, silta patvēruma meklēšana). Nekontrolējama un spēcīga ķermeņa drebēšana – organisma signāls par nopietnu apdraudējumu!

Papildus apdraudējumi

Aukstums rada lielu slodzi organismam, tā asins apgādes sistēmai, īpaši sirdij (sevišķi, ja jūsu vecums pārsniedz 60 gadus, jums ir kāda sirds slimība vai augsts asinsspiediens!), tāpēc lielas fiziskas pārslodzes aukstumā var radīt papildus apdraudējumu! Ģērbieties silti, strādājiet ar nepilnu atdevi, saudzējiet sevi...

Aukstuma bīstamās sekas

Tās varētu iedalīt divās klasēs: hipotermija (organisma vispārēja atdzišana) un apsaldējumi.

Organisma vispārēju atdzišanu izraisa apstākļi, kuros organisms vairs nespēj piesaistīt vai saražot siltumu tam pietiekošā daudzumā, pie tam visas organisma enerģijas rezerves jau tikušas izsmeltas. Hipotermijas rezultātā ķermenis atdziest līdz netipiski zemai temperatūrai, kas būtiski ietekmē cilvēka smadzeņu darbību – gan domāšana, gan saziņa, gan kustēšanās tiek ierobežota. Tieši šis faktors hipotermiju pārvērš par ļoti bīstamu situāciju, jo cilvēks, kura organismam iestājusies vispārēja atdzišana, vairs nav rīcības spējīgs... Hipotermijas pazīmes: drebuļi, bezspēks, apjukums, stīvas rokas, mazkustīgums, neskaidra izteikšanās, atmiņas zudumi, apātija, miegainība.

Ja cilvēkam ir hipotermija, viņu nekavējoties jātransportē uz siltu patvērumu. Ja viņam ir kādas mitras drēbes – tās jānovelk un cietušais jāsasedz ar siltu (bet ne pārāk biezu!) segu, drēbēm. Sevišķi svarīgi ir sasildīt ķermeņa augšdaļu: krūtis, plecus, kaklu, galvu. Silts dzēriens (ne karsts, un nekādā gadījumā alkohols!) palīdzēs paaugstināt ķermeņa temperatūru. Pat neskatoties uz situācijas pozitīvu uzlabojumu, profesionāla mediķu palīdzība šādos gadījumos nepieciešama pēc iespējas drīz.

Apsaldējumi pēc būtības ir nopietni ievainojumi, kuru rezultātā cilvēks var būt spiests ilgstoši ārstēties vai pat būt spiests samierināties ar kādu ķermeņa daļu amputāciju. Pirmās apsaldējuma pazīmes ir smeldzošas sāpes un apsarkums, kam seko nejūtīgums un ādas bālums apsaldējuma skartajās zonās. Nākošā pakāpe – nejūtīgs stingums un vaskaini bāli iepelēks ādas tonis. Visbiežāk cilvēki apsaldē degunu, ausis, zodu, vaigus, roku un kāju pirkstus.

Apsaldējumu, tāpat kā hipotermijas, gadījumā nekavējoties jāmeklē silts patvērums. Ja apsaldēti rokas pirksti – nevajadzētu tos berzēt (nekādā gadījumā ne ar sniegu!), jo tas var radīt vēl nopietnākus audu bojājumus (pēdu apsaldēšanas gadījumā rekomendē pat izvairīties no staigāšanas), labāk rokas aizbāzt aiz apkakles vai padusēs un tur mēģināt atsildīt tās ar ķermeņa siltumu. Nopietni apsaldētu ķermeņa daļu atsildīšanu drīkst uzsākt tikai tad, ja pēc tam vairs nav iespējamība gūt atkārtotus apsaldējumus!Nonākot siltumā, apsaldētās ķermeņa daļas vēlams atsildīt mērcējot mēreni siltā (nekādā gadījumā ne karstā!) ūdenī, kura siltums laiku pa laikam jāatjauno cenšoties uzturēt konstantu temperatūru. Tas var paņemt vairākas stundas un steiga šādos gadījumos nav vēlama! Pārāk strauja temperatūras maiņa var izraisīt ļoti lielas sāpes. Tieši tāpēc apsaldēto ķermeņu daļu karsēšana pie atklātas liesmas arī ir bīstama, jo nejūtīguma dēļ apsaldējumus var papildināt ar apdegumiem... Tāpat kā hipotermijas gadījumā, pēc iespējas drīzāka profesionāla mediķu palīdzība apsaldējumu gadījumā ir ļoti būtiska un var palīdzēt izvairīties no turpmākiem nopietniem sarežģījumiem ar apsaldēto ķermeņa daļu ārstēšanu. Pietiek vienreiz dzīvē redzēt ļoti nopietni apsaldētus zili melnus pirkstus, lai attieksme pret aukstumu un iespēju gūt apsaldējumus kardināli mainītos...

Preventīvā aizsardzība

Zemas gaisa temperatūras ir normāla parādība gan ziemā, gan augstos kalnos. Laicīga plānošana, apstākļu novērtēšana un saprātīga rīcība var mūs pasargāt ne tikai no šī aukstuma, bet arī no liekām sāpēm, ciešanām un ilgstošām veselības problēmām.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv