Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ceļojumi
Klinšu kāpšana un trekings Ēģiptē

Autore: Inese Kalniņa [ AUTORE?]
Foto no autores privātā arhīva
2010. gada janvāris, Rīga

Pagājušā gada nogales Ziemassvētku brīvdienās izmantoju iespēju aizmukt no ierastā dāvanu pirkšanas, pārēšanās un ciemošanās trakuma, dodoties uz kādu Latvijas aktīvajiem ceļotājiem pagaidām maz pazīstamu vietu – Dehabu Ēģiptē. Līdz šim vēl neesmu dzirdējusi, ka kāds no Latvijas būtu šajā zemē iemēģinājis arī klinšu kāpšanu. Tomēr, tā kā mani ceļojumi jau kādu laiku nav iedomājami bez šī aktivitātes elementa, arī šoreiz bez tā neiztiku. Piedāvāju nelielu ieskatu savos iespaidos.

Divas dienas no sava ceļojuma veltīju sporta kāpšanas maršrutu iemēģināšanai. Tie atrodas 15 minūšu brauciena attālumā no Dehabas centra. Pavisam šajā vietā pieejami aptuveni 10 sporta maršruti grūtības pakāpē no 3c līdz 7c (pēc franču grūtību kategorijas skalas) 15-30m gari.Viens sektors atrodas tādā kā klinšu ieskautā "kabatā", kur tā īsti neiespīd saule un ir aizvējš. Laika apstākļi tātad gandrīz vienmēr piemēroti kāpšanai (jāpiezīmē, ka Ēģiptē lietus līst vidēji trīs dienas gadā).Mana domubiedru sabiedrība bija viens kanādiešu puisis ap 25, kurš sevi pozicionēja kā labāko no mums četriem, kuru principā interesē tikai kāpt, kāpt un kāpt visu dienu, jo šis neesot kāpis jau mēnesi, viens anglis labākajos gados ar militārista pieredzi, kuram patīk izklaidēties mazliet ekstrēmāk, nekā vidusmēra anglim viņa vecumā, un kurš pirms pieciem gadiem sācis nodarboties ar klinšu kāpšanu, un viens jaunzēlandietis ap 30, kurš vēlas divu dienu garumā padziļināti apgūt īpašas kāpšanas tehnikas nedaudz sarežģītākos apstākļos, nekā mēs pārējie, kas atnākuši joka pēc. Nu un es...Izkāpu sešus maršrutus sākot ar vieglāko un gandrīz visus vispirms ar augšējo drošināšanu, pēc tam ar apakšējo. Ko tur slēpt, ieliku visiem saviem kompanjoniem ;) tiku līdz 6a ar augšējo bez karāšanās virvē. Neizkāpts palika otrs sektors, kurā ir vairāki grūtie maršruti kāpjami tikai ar augšējo drošināšanu – tie nav aprīkoti ar āķiem. Sporta klinšu kāpšana šajā reģionā vispār ir salīdzinoši jauna nodarbošanās un kāpšanas sektori ir attīstības stadijā. Diemžēl nav nekāda publicētā maršrutu materiāla, vienīgi pirms kāpšanas instruktores izdalītā karte, kura tomēr skaidra un reālajai situācijai atbilstoša. Maršrutus šeit sagatavojuši viens itālis un viens anglis, kuru vārdus gan nepierakstīju. Klintis sastāv no tāda kā granīta sajaukuma ar smilšakmeni. Vietām atlūzt kāda ļoti laba aizķere, bet bez tā jau laikam neiztikt. Pārsvarā aizķeres nav asas, uz klintīm nekas neaug. Dziļāk tuksnesī varot sastapt pa kādai čūskai vai skorpionam, bet pilsētas tuvumā tādu brīnumu vairs nemanot.

Tik pat daudz sporta maršrutu pieejami vēl pusceļā starp Dehabu un Šarm el Šeihu aptuveni 45km attālumā, tos gan pati neapskatīju. Šarm el Šeihā arī esot trīs pavisam jauni kāpšanas maršruti un tiekot plānots izveidot vēl.Nu un tad otra, interesantākā daļa – tradicionālā kāpšana. Šis reģions piedāvā neierobežotas iespējas, jo praktiski visa Sīnāja pussala ir vieni vienīgi klinšaini tuksneša kalni ar retām oāzēm. Īpatnība tāda, ka nav atļauts un arī nav ieteicams doties tuksnesī bez vietējā gida, taču gids, vai arī kāpšanas instruktors un gids vienā personā, var pavadīt kāpējus sākot ar vienas dienas izgājieniem, līdz pat, piemēram, divu nedēļu garam pārgājienam, kurā ietilpst neskaitāmi vairākvirvju maršruti, trekings Sīnāja kalnā pa ceļam apskatot Svētās Katrīnas klosteri un bibliotēku, kurā atrodamas pirmā Bībeles eksemplāra daļas, nolaišanās Krāsainajā vai Baltajā kanjonā (vai abos, ja ir tāda vēlēšanās), nakšņošana beduīnu apmetnēs vai vienkārši tuksnesī pašu izveidotā apmetnē. Iespējams arī uz vietas īrēt ekipējumu. Instruktori ļoti labi angliski runājoši. Tā kā mans laiks šajā ceļojumā bija visai ierobežots un es nevarēju atturēties arī no snorkelēšanas, ko arī nedrīkst palaist garām, ja esi pie Sarkanās jūras, tad šoreiz šīs iespējas neizmatoju, bet plānoju to noteikti darīt tuvākajā nākotnē.

Dehaba piedāvā arī dažādus citus aktīvas laika pavadīšanas veidus, tādus kā niršana, kaitsērfings, vindsērfings, izjādes ar kamieļiem, zirgiem, dažādu braucamrīku nomu. Naktsmītņu piedāvājums arī daudzveidīgs sākot no kempingiem un hosteļiem, līdz hiltonam.Nobeigumā gribēju pieminēt, ka šobrīd gatavoju publicēšanai vēl daudz apjomīgāku un precīzāku informāciju par kāpšanas un trekinga iespējām šajā reģionā, kā arī par niršanas, kaitsērfinga un pārējām iepriekš minētajām izklaides un sporta iespējām. Būs precīzāki apraksti, foto un cenas. Atliek tikai piebilst intrigai, ka Dehabā ir iespēja apmesties hotelī pie mūsu tautiešiem... Bet par to visu plašāka informācija sekos mazliet vēlāk.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv