Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Kaprunas memuāri

Autors: Agris Purvišķis
Foto: Valērija Škabarina (Adventure Spirit) un no autora arhīva

2009. gada oktobris, Rīga

Kā lietderīgi atklāt ziemas sezonu? Latvijā dižķibele. Latvijā rudens un visi gaida ziemu, pie tam - ar raizēm par nākotni. Bet ir cilvēki arī šeit, kas nepārtraukti domā, kā pārvarēt šo grūto, depresīvo laiku. Un izrādās, ir varianti. Latvijā dzīvo slēpotāji. Un jau oktobra pirmajās dienās daži no tiem bruņojušies ar slēpēm, nūjām, somām, kurās salikts ne tikai apģērbs slēpošanai, bet arī makaroni, rīsi, kartupeļi un konservi ilgākam laikam, dodas uz Stabu ielu 52...

Līst lietus, drēgns svētdienas 3. oktobra rīts, vējš nes krāsainas lapas, un mēs, saspiedušies busiņā, sākam savu ceļu uz Austriju, lai jau pēc divām nedēļām atgrieztos kā sertificēti slēpošanas instruktori. Šis nebūs stāsts par to kā labāk izbraukt cauri Polijai vai ātrāk pārvarēt Vācijas automaģistrāļu bezgala garos un ilgos sastrēgumus. Šis būs neliels ieskats atmiņās par to, kā Alpos rudens pārtop ziemā un par cilvēkiem, kas divu nedēļu laikā kļūst par draugiem un domubiedriem.

4. oktobra pēcpusdiena Alpi mūs sagaida ar īstu atvasaru. Termometra stabiņš rāda +24 grādi pēc Celsija. Vai tiešām slēposim? Kaut kur augstu kalnos redzams pelēks plankums, kas esot Kaprunas ledājs. Nākošajā rītā tad arī uz turieni dodamies. Daudz jautājumu... Kā ģērbties, cik silts vai auksts tur augšā? Pirmā diena mums tāda iesildīšanās, pieslīpēšanās. Pārējie mācīt un mācīties gribošie atbrauks no Krievijas tikai naktī. Un tad mēs braucam augšā. Ledājs mūs sagaida pelēks, akmeņains, kūstošā ledus upes gāžas straumēm, toties priecē bezgalīgie skati ar Alpu virsotnēm un saule. Tā silda tik ļoti, ka par slēpošanu pat negribas īsti domāt. Pēcpusdienā sajūta, ka nu jau vajadzētu ūdensslēpes...Naktī iestājas īsts trādirīdi. Ar lielo autobusu atbrauc mūsu topošie amata brāļi un māsas no Krievijas. Vēl nedaudz miega un tad jau pirmā kopīgā sapulce, un īstās mācības sākas. Kopā esam diezgan daudz cilvēku, kas tiek sadalīti četrās grupās: divas slēpotāju grupas uz 1. līmeni, viena - jau pieredzējušākie, kas iziet apmācību uz 2.līmeni un viena – snovbordisti (arī uz 2. līmeni).

Trijos pēcpusdienā jau krietni noguruši dodamies lejā uz ciematu, lai ātri sagatavotu sev pusdienas, iestiprinātos un sešos vakarā atkal sapulcētos, šoreiz - lai apgūtu teorētiskās mācības. Tiek izsniegti mācību materiāli metodikas apgūšanai. Pirmajā mirklī liekas, - kam tas viss vajadzīgs? Mēs taču slēpojam! Kādēļ gan mums būtu jāzina, kā jābrauc arkliņā, kā uzvesties uz pacēlāja un pat kā jāpieliek slēpes pie kājām? Bet mēs esam atbraukuši mācīties mācīt kā pareizi slēpot...!

Un tā katru dienu: astoņos busā, deviņos jau esam kalnā, pusdienas pārtraukums pusstundiņu tējai un līdzpaņemtām sviestmaizēm, trijos sākas pacēlāju lejupceļš, lai uz pāris stundām pirms lekcijām atpūstos. Pēc astoņiem vakarā lekcijas beidzas, taču tad darbs turpinās (kopā ar instruktoru) grupās. Videoanalīze, apmācības metodikas jautājumi un atbildes, līdz ir jau gandrīz pusnakts, kad bez spēka vari iekrist gultā un sapņojot mācīties angļu valodā metodiku...

Un tad sāk līt lietus. Vasara beidzās. Kalnu virsotnes mākoņos. Migla. Ledājā sniegs! Viss balts! Temperatūra krītas, vējš dzenā pa kalnu nogāzēm sniegu. Apsaldēti vaigi. Pāris dienās - no +10°C līdz -14°C. Un snieg, un snieg.... Redzēt nevar tālāk par pārdesmit metriem. Bet mums jāapgūst slēpošanas tehnikas pamati. Instruktors reizēm dusmīgs, reizēm ne tik ļoti, bet stingrs - nepārtraukti. Un tad arī vakars, kad mums ir Apre-Ski Kaprunas populārākajā krodziņā. Kāds jau laicīgi dodas uz apartamentiem, kādam ballīte ievelkas līdz rītam. Bet nākamajā rītā uz kalna atlaides nav nevienam. Tehnika jāapgūst!Un tad pienāk pirmā eksāmena vakars. Teorija. Desmit tēmas, katrā no tām - trīs jautājumi. Atvēlētais laiks apmēram 40 minūtes. Roka sāk sāpēt no rakstīšanas sasprindzinājuma. Labāk vai sliktāk, eksāmenu, protams, nokārto visi. Bet nākamajā rītā metodikas eksāmens uz kalna. To jau var uzskatīt par pirmo profesionālā darba stundu, kad savai grupai jānovada apmācība kādā no slēpošanas pamatelementiem. Migla, sniegs, eksāmenu drudzis, bet atceroties to, ka Latvijā tiešām nav darba un nav ko darīt, esi spiests sasprindzināties un arī šo nokārtot sekmīgi, lai jau vairāk varētu domāt par darbu ziemā Alpos.Un tad pienāk pēdējā kursu diena. Tā mūs sagaida ar sauli un visapkārt mirdzoši baltām, sniegainām kalnu grēdām. Svarīgākais eksāmens - slēpošanas tehnika. Uzbraucot augšup ledājā, mūs nelaiž ārā no pacēlāja stacijas, jo notiek potenciālo lavīnbīstamo nogāžu spridzināšana. Trīs dienās Alpos sasnidzis vairāk kā pusotrs metrs sniega. Pasakaina ziema. Skaistums neaptverams. Tikai sirdis un kājas, un rokas dreb. Eksāmens. Jābrauc izlozes kārtībā. Pēc tam brīvs. Rezultāti būs zināmi tikai dziļā pēcpusdienā. Beidzot atkal varam baudīt slēpošanas patiesos priekus, ko arī visi uz nebēdu izmanto. Retraki gatavo trases, kas ved zemāk no ledāja lejup. Tās vēl slēgtas, taču mēs, vēl nebūdami sertificēti instruktori, pārkāpjam noteikumus un braucam līdz lejai. Pasakains brauciens, ko katrs brauc ar savām domām, ar saviem sapņiem. Slēpošanas sezona 2009/2010 ir atklāta!Un tad jau pēdējā kopīgā sanākšana pie viesnīcas pagalmā. Rezultātu paziņošana. Diemžēl instruktori ir ļoti stingri. Ir arī mūsu vidū daži, kam savas slēpošanas iemaņas vēl jāpilnveido... Taču jau tagad ir zināmas vietas un laiki, kad var pieteikties un uz kurieni jābrauc, lai nokārtotu parādus vai paaugstinātu savu kvalifikāciju.

Vakars turpinās, citam bēdīgāk, citam priecīgāk, bet nāk rīts, un jāatvadās no jauniegūtajiem Krievijas draugiem, lai kādreiz kalnos atkal satiktos jau kā profesionāli slēpošanas instruktori. Tiekamies kalnos!

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv