Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Nokāpšana "Pasaules zemzemē"

Autori: Irēna Gedroviča ("Gandrs") un Kristaps Liepiņš (p.p.a)
Rakstā izmantoti Lietuvas speleoloģijas kluba "Aenigma" piedāvātie materiāli
2009. gada oktobris, Rīga

Lielākā daļa pasaules sauszemes un okeānu 21. gadsimtā jau izpētīta un kartografēta. Tomēr apakšzemes pasaule vēl glabā daudzus noslēpumus, vēl neapzinātus dārgumus. Speleoloģija ir zinātne, kas pēta alas un ar tām saistītos fenomenus.

2009. gada vasarā Lietuvas speleoloģijas klubs "Aenigma" rīkoja starptautisku ekspedīciju uz pasaules dziļāko alu. Sasniedzot 2191 m dziļuma atzīmi pa vertikāli lejup pazemē, Krubera-Voronja ala (krievu val. "varonja" latviski tulkojama kā "vārnu", red.), dažkārt saukta arī par Pazemes Everestu vai Bottom of the World, ir vienīgā zināmā ala, kas sniedzas pazemē dziļāk par diviem kilometriem (alas eju labirintu kopējais garums pēc pēdējiem mērījumiem jau pārsniedz 10 kilometrus). Vienlaicīgi ar lietuviešu ekspedīciju alā darbojās arī Ukrainas starptautiskā ekspedīcija, kurā piedalījās arī Krievijas, Moldovas un Izraēlas pārstāvji – kopumā 52 speleologi.Lietuviešu organizētā ekspedīcija "Uz Zemes centru" apvienoja 20 pieredzējušus speleologus no piecām valstīm (Lietuva, Ungārija, Spānija, Īrija, Lielbritānija), tās mērķis bija nokļūt alas lejasgalā un paplašināt (padziļināt) līdzšinējās izpētes robežas. Šo ekspedīciju atbalstīja daudzi, to skaitā arī "Gandrs" un "Beal", sponsorējot virves. Ekspedīcijas laikā komanda sadalījās vairākās grupās, kas pakāpeniski nogādāja aprīkojumu un rezerves krājumus dziļāk alas dzīlēs. Sākotnēji, ekspedīciju uzsākot bija paredzēts nolaisties alā apmēram 2150 m dziļumā, kur grupas nomainīs nolietoto drošināšanas aprīkojumu (virves, virvju stiprinājumus), uzstādīs digitālus ūdens līmeņa mērītājus (tie ir ļoti būtiski nākošajām ekspedīcijām, jo reģistrē plūdmaiņas ūdens līmeni dažādās alas vietās, kas indicē atrašanās bīstamības līmeni alā dažādos laika periodos!), paņems insektu paraugus, paplašinās pētījumu robežas un kartografēs jaunos atklājumus, kā arī dokumentēs (fotografēs un filmēs) ekspedīcijas norisi.

Komandai tika uzstādīta augsta prasība ievērot stingras ekoloģiskās prasības. Lai radītu pēc iespējas mazāku kaitējumu alas ekosistēmai, tika izmatotas tikai elektriskas apgaismes sistēmas, kā arī iznesti šīs un iepriekšējo ekspedīciju atstātie atkritumi.

Īsi par reģionu un alu

Rietumkaukāzs ir īsta speleologu "paradīze". Šajā reģionā ir četras alas, kas ir garākas par 1,5 km – Krubera-Voronja ala (-2191 m), Iļjužija-Mežonovo-Snežnaja alu sistēma (-1753 m), Sarma ala (-1543 m) un V.Patjuškina ala (-1508 m). Tās visas ierakstītas pasaules 10 dziļāko alu sarakstā (neliels raksts par tām visām lasāms www.environmentalgraffiti.com lapā).Krūbera-Voronja ala šobrīd ir pasaulē dziļākā ala, tā sniedzas līdz pat 2191 m dziļumam, savukārt ieeja tajā atrodas 2256 metrus virs jūras līmeņa. Līdz 1983. gadam Voronja bija pazīstama ar Sibirskajas vārdu. 80-to gadu sākumā tā tika izpētīta līdz 340 m dziļumam, taču tad gandrīz uz trīsdesmit gadiem tika aizmirsta, līdz 1999. gadā ukraiņu pētnieki uzsāka alas atkārtotu intensīvu izpēti, atklājot jaunu eju un sasniedzot 700 m dziļumu. Turpmākajos gados ala tika intensīvi pētīta, un 2007. gada septembrī Ukrainas speleologu asociācijas biedrs Genādijs Samokins, ienirstot "Dva Kapitana" (krievu val.: "Divi Kapteiņi", red.) sifonā, un izpētot alas ejas aiz tā, sasniedz līdz šim nepārspētu dziļuma rekordu – 2191 m.

Speleoloģijas klubs "Aenigma" (latīņu val. aenigma – noslēpums, mistērija) oficiāli dibināts 2006. gadā, tas turpina pirms 30 gadiem aizsāktās Lietuvas speleoloģijas tradīcijas. Viens no kluba galvenajiem mērķiem ir izpētīt jaunas, neatklātas alas, tādēļ katru gadu tiek rīkotas aptuveni 10 ekspedīcijas uz dažādām Eiropas un Āzijas valstīm. Šobrīd intensīvākie darbi notiek Karabi-Jajla reģionā Krimā (Ukrainā), Pireneju kalnos (Spānijā) un Taurus kalnos Turcijā.

No ekspedīcijas Ungārijas dalībnieku rakstītā

"Sveicināti visi! Esam atgriezušies no Abhāzijas, atpakaļceļā viss bija kārtībā. Mēs nokāpām "Game Over" (angl. "spēles beigas", red.) telpā (chamber) 2080 m dziļumā, atbalstījām nirējus, kas šķērsoja "Kvitočka" sifonu (1980 m dziļumā) un sasniedza "Dva Kapitana" sifona virsmu (-2150 m).

Mūsu komanda bija ļoti internacionāla: lietuviešu vadītāji, Īrijas un Lielbritānijas speleologi, dalībnieki no Spānijas un Ungārijas, kopā 20 cilvēki, 12 no tiem spējīgi nokāpt dziļāk par 1440 m. Lietuvieši rūpējās par organizatoriskām lietām – Abhāzijas vīzām un iebraukšanas atļaujām, pārtikas un aprīkojuma piegādi (kopumā 1.5 t aprīkojuma, ieskaitot virves, pārtiku, niršanas un kāpšanas aprīkojumu u.t.t.).Komanda veica vairākus aklimatizācijas gājienus 600 m dziļi alā, nesot lejā somas ar aprīkojumu. Tam sekoja deviņas dienas ilgs darbs, lai sasniegtu "virsotni".

Mūsu uzdevums bija vienkāršs: aiznest visu tik dziļi, cik iespējams. Mums bija trīs apakšzemes nometnes: 700, 1410 un 1640 m dziļumā. Lai gan ukraiņu grupa teica, ka ala ir diezgan sausa, mums nekad nebija nācies redzēt tik daudz ūdens! Pirmie 500m no alas bija vienkārši - tikai 3 kritumi un īsi līkumi. Pie -500 m sākas līkums - Sinusoida, kas ir mazliet neērts, nesot divas somas, turklāt šeit arī parādījās ūdens. Posmā starp 700 un 1100 m ir garš un spēcīgs ūdenskritums - ar pāris ļoti šauriem līkumiem – labi, ka mēs neesam pārāk gari! Pēc 1215 m sākās šaura alas daļa – daudz neērtu kritumu, daudz ūdens, smagas somas, bet mēs to paveicām! Nometne 1410 m dziļumā bija visērtākā, liela un skaļa... un tuvumā nekādu ūdenskritumu!

S1 sifons pie 1440 metriem ir tikai 3 m garš, pusmetru dziļš. Aiz kārtējā sifona, 1550 metru dziļumā, klinšu sienu iežu materiāls alā mainās no kaļķakmens uz melnu akmeni – tas patiešām ir skaisti! Posmā no 1640 līdz 1700 m bija visšaurākā alas daļa: pāris kritumi un "Yellow Tube", kas nozīmē 60 m līšanu bez gaisa ventilācijas, turklāt vēl pārvietojot somas, tas bija briesmīgi... "Game Over" patiesībā ir liela pazemes telpa - kad mēs tur bijām, tobrīd tas bija ezers. Starp citu, mums bija telefona sakari ar virszemi, mēs zinājām tā brīža laika apstākļus un gaidāmās prognozes! Niršanas operācijas laikā mums nācās ilgi gaidīt nirējus, un tikai pēcāk, tad, kad niršanas piederumi bija sapakoti, mēs varējām uzsākt savu ceļu augšup: no 1800 m dziļuma līdz izejai mazāk kā divās dienās, ar divām somām katram. Kopumā mēs nokāpām un uzkāpām 3800 metrus!"Krubera-Voronja ala šķērsgriezumāAlas šķērsgriezuma shēmu lielākā izmērā var skatīties šeit! Shēma no www.speleogenesis.info

Lietuvieši nokāpj pasaules dziļākajā alā

Šī gada 23. septembrī lietuviešu speleologi Aidas Gudaitis, Gediminas Sakalauskas un Egidijus Purlis veiksmīgi sasnieguši pasaules dziļākās alas Voronjas (Gruzijā) lejasgalu. Pēc sarežģītas nokāpšanas speleologiem nācies nirt ar ūdeni applūdušajā alas daļā, lai nolaistos 2158 m dziļumā. Par godu Lietuvas vārda tūkstošgadei šeit piestiprināta īpaša piemiņas zīme.Pēc ekspedīcijas dalībnieku teiktā, līdz pat pēdējam brīdim nebija zināms, vai speleologiem izdosies sasniegt izvirzīto mērķi. Dažas dienas pirms nokāpšanas lejā visās nometnēs pazuda sakari, un nebija iespējams sazināties ar virszemi, lai iegūtu informāciju par laika apstākļiem vai paziņotu par ekspedīcijas dalībnieku stāvokli alā.Nedaudz vēlāk sakari tika atjaunoti, taču pusotra kilometra dziļumā ar kuņģa zarnu infekciju saslima vairāki grupas locekļi. Viens no Spānijas speleologiem smagā stāvoklī ar augstu temperatūru pavadīja divas dienas 1400 m dziļajā pazemes nometnē. Neveiksmes piemeklēja arī ūdenslīdējus: pirms noslēguma posma – ieniršanas applūdušajā alas daļā, vienam no Lietuvas nirējiem saplīsa hidrotērps. Tomēr, neskatoties uz visiem kavējumiem, lietuvieši veiksmīgi sasniedza Krubera-Voronja alas lejasgala zemākās atzīmes vietu, īstenojot ekspedīcijas galveno uzdevumu.Šajā laikā dziļuma rekordus uzlabojušas arī sievietes. Jurgita Pekoriene un Gintare Šaulīte nokāpa 1400 metrus zem zemes. Līdz tam šis rekords piederēja speleoloģei Irenai Gudaitienei, kura 2003. gadā veica nokāpšanu 980 metru dziļumā. Arī ekspedīcijas locekļi no Ungārijas, Īrijas un Lielbritānijas uzstādījuši savus dziļuma rekordus.Ieeju šajā alā1960. gadā atklāja Gruzijas alu pētnieki. Sekojošās ekspedīcijas spēja nokļūt līdz 340 metru dziļumam, kur tālākie meklējumi tika pārtraukti. Intensīva alas izpēte atsākās tikai 1999. gadā, kad Ukrainas speleologi 230 metru dziļumā atklāja jaunu eju, kas veda nezināmā virzienā. Sasniedzot 700 metru dziļumu, Ukrainas speleologi atvēra jaunu lapaspusi Krubera-Voronja alas izpētes vēsturē. Alas eju meklējumi turpinās.Pati ala atrodas Rietumkaukāza kalnos, Gagras kalnājā, Arabikas kalnu masīvā, Orto-Balagan ielejā. Ala pieder pie Arabikas alu sistēmas. Pašlaik alas dziļums ir 2191 m (± 9 m). Tā ir vienīgā ala pasaulē, kas ir dziļāka par 2 kilometriem! Ieeja alā atrodas 2256 m virs jūras līmeņa – tātad līdz jūras līmenim atlikuši vien aptuveni 65 metri...Fotoattēli no Lietuvas speleoloģijas kluba "Aenigma" ekspedīcijas:
galerija.speleo.lt/v/keliones/2009/Voronja-2009
Ungāru speleologu piezīmes par ekspedīciju:
www.scurion.ch
Ukrainas ekspedīcijas piezīmes:
cml.happy.kiev.ua/

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv