Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
Atsaites alpīnismam un klinšu kāpšanai

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš un no ekipējuma ražotāju katalogiem
2009. gada septembris, Rīga

Lai arī savulaik, vēl pirms gadiem divdesmit pieciem, alpīnismā atsaites vispār nelietoja, mūsdienās bez tām došanās nopietnā kalnu maršrutā (tādā, kurā tiek kāpts pa stāvu kalnu reljefu un tiek lietotas drošināšanas virves), tāpat kā klinšu kāpšanas un leduskāpšanas maršrutos, nav iedomājama – un tam ir vairāki būtiski iemesli.

Atsaite (angļu valodā: quickdraw vai cituviet tiek saukta arī par extending runner, extender, express vai pat salīdzinošā izskata dēļ par dogbone) ir savienojums starp drošināšanas ekipējumu, kuru nostiprina kalnu reljefā (klintī vai ledū), un kāpēja drošināšanas virvi. Atsaišu divas galvenās funkcijas ir, pirmkārt, ļaut kāpējam ātri, ērti un droši piekabināt virvi pie drošināšanas ekipējuma (klinšu āķiem, ieliktņiem, frendiem, ledusāķiem u.c.), un otrkārt – nodrošināt drošināšanas virves brīvu slīdējumu iztaisnojot lauzumus, kurus rada reljefa izliekumi (padziļinājumi, nišas, izvirzījumi, pārkares u.c.) un kāpēja pārvietošanās virziena maiņas.

Atsaites sastāv no divām, visbiežāk – pretēji vērstām karabīnēm un auduma cilpas, kura tās savieno. Karabīnes atsaitēs praktiski vienmēr ir bez slēdzamas aizdares (aizdari slēdzošās automātiskās, pusautomātiskās vai skrūvējamās "muftas"), viena no tām bieži vien ir ar ieliektu aizdares stienīti vai stiepli, kas ļauj šajā karabīnē ērtāk iekabināt drošināšanas virvi. Šī karabīne tiek arī bloķēta ar dažādu veidu gumijas uzmavu, kas neļauj karabīnei lieki kustēties virves iekabināšanas brīdī.


DMM Phantom atsaite ar 12 cm cilpu (šīs atsaites svars ir tikai 61 grams!) un Wild Country Helium (72 grami, toties karabīnes ir ar īpašu stieples aizdari, kuras gals ir "ieslēgts" karabīnes korpusā).

Atsaišu cilpas mēdz būt izgatavotas no dažādiem materiāliem, savulaik vairāk no neilona lentas, šobrīd aizvien biežāk ražotāji neilonu aizstāj ar salīdzinoši izturīgāko, kompaktāko un vieglāko šķiedru materiāliem (Dyneema vai Spectra). Kāpšanas sportā (kāpšanas zālēs, uz mākslīgajām kāpšanas sienām) bieži vien joprojām lieto neilona atsaites, jo tās ir lētākas un nedaudz mazāk izdilst, bet klinšu maršrutu kāpēji personīgā drošināšanas ekipējuma komplektiem tomēr aizvien biežāk izvēlas vieglākās un kompaktākās atsaites.

Atsaites mēdz būt atšķirīgos garumos. Garumu nosaka gan karabīņu izmērs, gan, lielākoties, atsaites cilpas garums (standarta garumi tām ir ~10 cm (8-12 cm), ~20 cm (17-21 cm) un ~30 cm (25-30 cm), atkarībā no ražotāja). Daudzi ekipējuma ražotāji atšķirīga garuma atsaites piedāvā atšķirīgās krāsās, lai sakabinot tās pie sistēmas vai uz ekipējuma uzkares cilpas, kāpējiem tās būtu vienkāršāk atšķirt un īstajā brīdī pēc iespējas ātrāk izvēlēties nepieciešamā garuma atsaiti.


Atsaites ar dažādu garumu cilpām – lai vieglāk atšķirt, katrs garums ir savā krāsā.

Neapšaubāmi, sporta kāpšanā, klinšu kāpšanā (aprīkotos un neparīkotos klinšu maršrutos) un alpīnismā kāpēju prasības un ieradumi atsaišu lietošanā ir niansēs atšķirīgi, jo apstākļi, kuros tās tiek lietotas, arī bieži vien ir nesalīdzināmi. Tāpēc atsaišu cilpas pēc savas uzbūves var iedalīt trijos atšķirīgos veidos: nošūtās (slēgtā tipa) atsaites cilpas, daļēji nošūtās atsaites cilpas un cilpveida (vaļējā tipa) atsaites cilpas. Pirmās divas lielākoties lieto kāpšanas sportā un kāpjot apstrādātus klinšu maršrutus, savukārt trešās pārsvarā lieto kāpēji, kas biežāk izvēlās tradicionālās drošināšanas (neaprīkotos) klinšu maršrutus un alpīnismu, jo cilpveida atsaites cilpas vieglāk savērt kopā pagarinot atsaites ar garajām (visbiežāk 60 un 120 cm) cilpām, kā arī vieglāk tās pie vajadzības izmantot kā mākslīgos atbalsta punktus (MAP) ieķeroties atsaitē ar roku vai ieliekot tajā kāju.

Garās (60 un 120 cm) cilpveida atsaišu cilpas alpīno un tradicionālo maršrutu kāpēji parasti nēsā vai nu pāri plecam (60 cm cilpas vienā kārtā un 120 cm cilpas salokot tās divās daļās), vai arī savērpjot "dubultās vītnes" veidā un piekabinot pie sistēmas.


Tā tas izskatās praksē: ar cilpām un atsaitēm "iztaisnotas" drošināšanas virves, un dažāda garuma atsaites – pie kāpēja sistēmas, cilpas – pāri plecam (foto: Kristaps Liepiņš, Dolomītu kalni)

Vai ir atsaites, kuras varētu lietot, pēc nepieciešamības, dažādos garuma variantos? Jā. Šāda veida atsaišu izveidei tiek lietotas garās (60 vai retāk arī 80 cm) cilpveida atsaišu cilpas (kāpēji visbiežāk tās sauc vienkārši par cilpām) un "brīvās" karabīnes. (Starp citu, līdz šim šādi nokomplektētas atsaites ekipējuma ražotāji nepiedāvāja, tomēr tieši šovasar, esot kopā ar Kalnu Grupu Šamonī, veikalā ieraudzīju pirmo "rūpniecisko" analogu.) Šāds atsaites veids varētu būt daudzviet pielietojams ērtāk, salīdzinot ar īsajām atsaitēm un īso atsaišu un garo cilpu apvienojumu. Lūk, variējamā garuma atsaites izveides piemērs, "soli pa solim":(1) Vaļējā cilpveida atsaišu cilpā iekabina vienu karabīni, kas nostiprināta ar karabīni fiksējošo gumiju.
(2) Cilpā tiek iekabināta otra karabīne un pirmā, ar gumiju nostiprinātā, tai tiek izvērta cauri.
(3) Izvērtajā, ar gumiju nostiprinātajā karabīnē tiek iekabināta iepriekšējā darbībā izveidotā dubultās lentas cilpa. Atsaite gatava!(5) Šādas atsaites īsajā versijā atsaites brīvā (uz cilpas nenostiprinātā) karabīne kabināma drošināšanas ekipējumā, bet ar gumiju nostiprinātajā karabīnē tiek kabināta virve. Nepieciešama garā atsaites versija? (6) Iekabinām drošināšanas ekipējumā brīvo karabīni, no nostiprinātās karabīnes izkabinām nenostiprinātās lentas cilpas, iekabinām virvi ar gumiju nostiprinātajā karabīnē...

Variējama garuma atsaites izgatavošanai nepieciešama 60 cm gara cilpveida (vaļējā tipa) atsaites cilpa (attēlā redzamās cilpas un karabīņu izgatavotājs ir Black Diamond, foto: Kristaps Liepiņš, no Kalnu Grupas mācību materiāla), kura izgatavota no 8 vai 10 mm Dyneema vai Spectra materiāla (cilpas, kuru platums ir vairāk par 10 mm, līdz ar to arī neilona cilpas, labāk šādām atsaitēm izmantot nevajadzētu, jo to platums un biezums var būt traucējošs pagarinot atsaiti!), divas labas, atsaitēm piemērotas karabīnes un atsaites cilpu aizsargājošā, karabīni fiksējošā gumija.

Uzmanību! Lietojot šādas fiksējošās gumijas uz cilpveida atsaitēm, jābūt maksimāli piesardzīgiem, lai izvairītos no nepareizi sakabinātas cilpas noslogošanas! Lūk, viena no šādu fiksējošo gumiju ražotāja, Petzl, brīdinājums, kā arī DMM kāpšanas ekipējuma ekspertu brīdinošs video.

Šādas atsaites lietošana ir ērta ar to, ka neilgā laika posmā, darbojoties ar vienu roku to ir iespējams no aptuveni 20 cm garas (20 cm + divu karabīņu garums) atsaites pārvērst 60+ cm garā atsaitē, kas pēc būtības ir nozīmīgs pagarinājums situācijās, kādās nākas organizēt drošināšanu tradicionālo maršrutu kāpējiem. Neapšaubāmi, to, kā tikt galā ar šīs atsaites garuma mainīšanu abos virzienos, būtu ieteicams krietni papraktizēties vēl "uz zemes"! :)

Protams, normālā ekipējuma komplektā būtu iekļaujamas gan tradicionālo garumu, gan variējamā garuma atsaites, gan arī cilpas, jo tikai katram kāpējam pašam ir izvērtējams, kāda veida ekipējums tam nepieciešams, ar kādu ekipējumu tas var nodrošināt savu un savas sasaites drošību konkrētajā maršrutā, konkrētajā situācijā, "šeit un tagad".

Kur Latvijā nopirkt atsaites, karabīnes un cilpas?

Veikals "Adventure Spirit" (internetā: www.adventurespirit.lv)
- Veikals Rīgā: Stabu iela 52
BLACK DIAMOND "klasiskās" un visvieglākās klinšu kāpšanas atsaites, cilpveida atsaites cilpas, karabīnes...
Sīkāka informācija BLACK DIAMOND mājas lapā >>>

Veikals "GANDRS – Viss atpūtai dabā" (internetā: www.gandrs.lv)
- Veikali Rīgā: Kalnciema iela 28, TP "Alfa" Brīvības gatve 372; veikals Siguldā: Ventas iela 1


PETZL cilpveida atsaites cilpas, atsaites, karabīnes, karabīni fiksējošās gumijas...
Sīkāka informācija PETZL mājas lapā >>>

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]

www.adventurerace.lv Arhīva sadaļā "Ekipējums" lasāmi vēl vairāki raksti par alpīnisma un kāpšanas ekipējumu.Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv