Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Kalnu Grupa 5: (fiz)kultūras bonusi

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš
2009. gada maijs, Rīga

Piektās Kalnu Grupas apmācību kurss tuvojas noslēgumam. Un kā jau ierasts, pavasarī, nu jau piekto gadu pēc kārtas aizvien ar katru grupu dodamies uz Sardīnijas salu, lai Cala Gonone klintīs apgūtu klinšu kāpšanu, pamatīgi iepazītos ar "sporta maršrutiem" un mācītos klinšu alpīnisma pamatus. Bet šogad...

Tā nu ir sanācis, ka šī gada "Kalnu Grupa" pati ar savu aktivitāti "izprovocējusi" dažus līdz šim vēl nebijušas aktivitātes paralēli grupas apmācību procesam. Tāds bija komandas veidošanas treniņš, kuru piedzīvojām pirms neilga laika, nu arī daudzpusīga piedzīvojumu aktivitāšu programma, ar kuru kopīgi papildinājām Sardīnijas klinšu kāpšanas izbraucienu.

Kāpšana, kāpšana un kāpšana. Bet dažādas...

Protams, viss sākās ar ļoti intensīvu klinšu kāpšanas pamatu un drošināšanas organizēšanas apgūšanu un t.s. "sporta maršrutu" kāpšanu dažādos Cala Gonone apkārtnes klinšu sektoros. Jāpiebilst, ka tie savā būtībā ir visai atšķirīgi, gan pēc izvietojuma, gan pēc klinšu reljefa, gan pēc savu maršrutu grūtības un veikšanas specifikas. No bolderinga līdz alpīnismam. Garlaikoties laika nav! Aprīkoti "sporta" maršruti? Lūdzu!


Valdis un pārējie no "Kalnu Grupas" kāpj Cala Fuili sektorā "Amelia"


Ilze drošinot "ķer" iedegumu – maija sākumā divas nedēļas pilnīga vasara!

Vēlaties pievērsties klinšu alpīnismam un organizēt drošināšanu tradicionālajā stilā, kā tas parasti notiek kalnos? Nekādu problēmu.


Signe sasaitē ar Daci un Aiju kāpj kuluārā starp otro un trešo Monte Chessaruia (462 m) dienvidu nogāzes kori (arī citi netālu, bet pa citiem maršrutiem)


Mareks: ja ar prātu šeit šķiet pārlieku sarežģīti, jāpieiet pēc "reglamenta"!

Gari (daudzvirvju) klinšu maršruti, bet tomēr jau ar drošības āķiem "apstrādāti", līdzīgi, kā "sporta kāpšanā"? Un kāpēc gan nepamēģināt kaut ko augstāk vedošu, tā, lai izjustu vertikālas klints augstumu pāri simts metru augstumā? La Poltrona klints sektors tam ir lieliska vieta!


Kristaps un Astrīda piekāpj uz 50 m augstumā esošo "pirmo staciju" vairākvirvju 6a maršrutā


Šajos maršrutos arī nolaišanās pa virvi tāda interesanta – lieliska augstuma sajūta!

Bet, principiāli, kāpēji nekad nav bijuši sevišķi nūģi, kas iecilkējas uz vienām un tām pašām aktivitātēm, nenoņemot "sānus nosedzošās klapes"! Dzīvi, piedzīvojumus alkstoši cilvēki, kas ir atvērti arī dažādām citādām, citos virzienos vērstās, citu stihiju virzītās nodarbēs! Un kāpēc gan neļauties šiem "kārdinājumiem", nepamēģināt ko jaunu? Pie tam, ja tas viss ir pieejams, tepat, vienuviet?

Ar jūras kajaku piekrastes viļņos?

Pirmo reizi Cala Gonone tuvumā piekrasti pamatīgi iepētījām pirms pāris gadiem, savukārt pagājušajā gadā lieliskāko piekrastes posmu (no Cala Gonone līdz pat Cala Sisine, piestājot vairākās lielajās, kā Cala Luna, un arī krietni miniatūrākās, klinšu ieskautās pludmalītēs) ar jūras klinšu grotām un alām iekļāvām piedzīvojumu nometnes/sacīkšu Adventure Camp Sardegna laivošanas distancē.


Laivu pieregulēšana un mantu iepakošana Cala Gonone pludmalē pirms laivojuma

Šoreiz ar divpadsmit airu vadīti ar jūras kajakiem veicam tieši šo pašu laivojuma posmu. Bet... Apstākļi krietni atšķirīgi, jo mērenais dienvidu/dienvidaustrumu vējš pacēlis labus viļņus, kuri no visai spēcīgi triecas piekrastes klinšu sienās. Efektīgas sajūtas gan no līgošanās zili zaļajos jūras viļņos, gan no skaņām, kuras rada viļņu bangas, gan no sērfošanas uz plīstošajām viļņu galotnēm.
Valdis ir ļoti pieredzējis kajakists, tikai šoreiz laivas "tips" un ūdens citāds...

Iziešana krastā, lai piestātu kādā no pludmalītēm, ne vienmēr padodas bez kūleņa piekrastes oļos. Jautrība sit augstu vilni. Kopā ar vilni "parasto"...

Daudziem šī ir pirmā reize ar airi rokā jūrā, bet neskatoties uz to, ka uz vakarpusi viļņu augstums jau dažbrīd ir tuvu pāris metriem, visi noguruši un sāpošām rokām no airēšanas, beigu beigās airējiens tiek atzīts par lielisku un izdevušos. Prieks! Un būtu dīvaini, ja tā nebūtu!


Viļņa augstumu var nedaudz nomanīt šajā bildē, kaut gan, efektīvāk – pašam sēžot laivā!Piekrastes viļņos bez kajaka? Un klintīs bez virvēm...

Vai zini, kas ir koastīrings? Nē? Nu tad šī ir īstā vieta, kur to var uzzināt! Šī ir ļoti bieža disciplīna laba līmeņa piedzīvojumu sacīkstēs. Tātad: koastīrings - krasta līnijas apsekošana. Krastošana. Pārvietošanās turoties pie krasta līnijas. Brīžiem uz krasta, brīžiem ūdenī. Šajā vietā tas nozīmē iešanu pa klinšainu krastu līdz vietai, kur tālāk vairs aiziet nevar, tad – lēkšanu ūdenī, vietām, no paliela (līdz pat 7-8 m!) augstuma, peldēšanu jūras piekrastes viļņos, mēģināšanu tikt atkal krastā... Un tā tālāk un tālāk. Kilometriem... Tomēr to nekad nevajadzētu darīt nepazīstamā (klinšainā, viļņiem pārņemtā!) piekrastē pirms tam neuzzinot šīs nodarbes nianses! Brīdinu! Tas var izrādīties krietni nopietnāk, nekā iedomājieties, bīstami! Un ne tikai zināšanas un prasmes, bet arī drošības ekipējums (hidrotērpi, "sausie" mantu maisi, aizsargķiveres, palīgvirve u.c.) šādos pasākumos arī var būt ļoti būtisks.


Biddiriscottai piekraste – lieliska vieta pastaigām, pakāpšanai un papeldēšanai...

Šī ir lieliska iespēja nokļūt fantastiskās vietās, kurās nemaz tik daudzi cilvēki nenokļūst. Katrā gadījumā tūristu ceļvežos šī "taka" atzīmēta netiek. :) Un nav jau brīnums arī, ja vietām ir jābolderingo pa klintīm kādu desmit metru augstumā virs viļņu bangām, bet vietās, kur kāpšana kļūst pārlieku sarežģīta, nekas cits neatliek, kā doties viļņu apskāvienos, lai peldus mēģinātu nokļūt tālāk.

Viļņi šoreiz ir spēcīgi! Līdz šim šādos viļņos neesam šeit gājuši. Un tieši tas piešķir šim gājienam īpašu piedzīvojuma sajūtu. Ar pamatīgu adrenalīna "piešprici". Par "piešprici" runājot – viļņi sagādā arī tādus audiovizuālos efektus, kādus 3D filmas skatoties neizbaudīsi. Ja atrauj no klints ar vilni – emociju gamma visplašākā! Viss notiek pa īstam.
Vietā, no kurienes varam tikt atpakaļceļā, projām no piekrastes, neesam skumji – vienai dienai pietiek!

Klinšu kanjonā ar virvēm. Bet bez papildus ūdens!

Vēl ko atšķirīgu? Varam doties uz upes izgrauztu kanjonu, kurš dziļi ieslēpies klinšainā piekrastes apvidū. Riu Codula Fuili – tā saucas šī vieta pilnā nosaukumā. Principā – došanās lejup pa sausu upes gultni (lietus laikā tur atrasties – tas būtu krietni bīstams izaicinājums!), kura sākotnēji šķiet visai draudzīga, bet kļūstot aizvien stāvākai, dažviet vairs tāda nešķiet: upe izgrauzusi klintīs šauras spraugas, kuros, domājams, lietus laikā veidojas pamatīgi ūdenskritumi. Un tādās vietās virves ir īstais un drošākais pārvietošanās veids. Protams, arī nolaišanās palīgierīcei un īstajiem mezgliem ir būtiska nozīme!
Stāvākas vietas minās ar krāšņām taciņām, kas atkal noved kāpjamos pakāpienos...

Nonākot kanjona efektīvākajā vietā, esam pilnībā pārliecināti, ka šai dienai izvēlētā aktivitāte ir lieliska! Vienaldzīgo nav. Divas nolaišanās pa virvēm, katra pie 20 m augsta, kanjona šaurums šeit sasniedz pāris metrus, tā sienas vietām ūdens straumju izpulētas, vietām – apaugušas ar akmens notecējumiem, no kanjona augšas nākošā zaļgani dzeltenīgā gaisma visu padara krietni atšķirīgu...


Ilze un Baiba: divi virzieni, kuros šeit būtiski lūkoties – uz augšu un uz leju...

Lai arī šis kanjons ļoti atšķiras no tā, kas nesen baudīts Omānas ceļojumā, domāju, ka tiem, kas mūsu nelielajā kompānijā kanjonā devās pirmo reizi, tas sagādāja reālu baudījumu!
Vietā, no kuras kanjons jau atkal ir "ejams". Ejam vēl nedaudz pakāpt vai ielīdīsim kādā alā...?

Tādas, lūk, bija mūsu garās "Maija brīvdienas". Neviena brīva diena! Neviena diena bez interesantiem piedzīvojumiem.

P.S. Krīze? Tā šajā ceļojumā tika pieminēta daudzkārt. Vairāk gan ar smaidu – uzticības krīze [drošinātājam], [pusmūža] vecuma krīze, enerģijas [spēku izsīkuma] krīze, zināšanu [un prasmju pielietošanas] krīze, [mērķu] trūkuma krīze... Vai arī Tevi tās ir skārušas? Nāc, pievienojies "Kalnu Grupai"! :)

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]

www.adventurerace.lv sadaļā "Arhīvs" meklējami vairāki raksti par iepriekšējo "Kalnu Grupu" piedzīvoto Sardīnijā, kā arī raksti par jūras laivojumiem Sardīnijas piekrastē un pagājušā gadā notikušo "Adventure Camp Sardegna":

● O' Bella Sardegna: pavasarīgi kāpieni Sardīnijas klintīs >>>

● Sardīnija: kāpiens uz "pazaudēto pasauli" >>>

● Brīvdienas uz Dieva pēdas malas >>>

● Sardegna – klintīs, jūrā, sapņos… >>>

● Saracēņu zemē, Tirēņu jūrās jeb Sardīnijas brauciena hronikas >>>

● Vilinājums? Piedzīvojums. Izaicinājums! Latvian Adventure Camp Sardegna 2008 >>>Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv