Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Forums
Nepieradinātā zeme - starp vienpatību un leduslāčiem
Komentāri: 16; Autors: NormundsP
Tēma izveidota: 16.04.2009 23:47:56; Pēdējās izmaiņas: 10.05.2009 14:09:19

Paldies autoram-feins piedzīvojums ir bijis! Man jautājumi daži: kādas bija lielākās problēmas/neērtības ceļojumā, jo ceļoji viens? Par telti-vai tā bija vienvietīgā telts? Vai ir iespējama plašāka bilžu galerija? [Diskusija par Andra Jākobsona rakstu "Nepieradinātā zeme - starp vienpatību un leduslāčiem", red.]

[1] 2

par mitrumu
TELTĪ VIRS GUĻAMMAISA VAJAG PĀRKLĀT PLĀNU AUDUMA GABALU,JA GUĻ VAIRĀKI,TAD PĀRKLĀJ PĀRI VISIEM.KONDENSĀTS PAKIEK UZ PĀRKLĀJA,BET GUĻAMMAISI SAUSI.TELTĪ JĀIEKAR PLĀNA AUDUMA DUBULTIE GRIESTI,TAD UZ GRIESTIEM SASALSTOŠAIS KONDENSĀTS NEKRĪT PAŠIEM VIRSŪ. LABA IR DIVU APAKŠĒJO KREKLU SISTĒMA,TIKAI VAKARĀ VIENMĒR JĀIZMETAS LĪDZ PLIKAI MIESAI.SLAPJO ,PIESVIEDRĒTO KREKLU NOMAINA AR SAUSO,BET SLAPJO UZVELK PA VIRSU DŽEMPERIM,TĀ LĪDZ RĪTAM TAS LABI IZŽŪST.NO RĪTA TO NOVELK UN SAUSU NOGLABĀ NĀKAMAJAM VAKARAM.UN TĀ LĪDZ PĀRGĀJIENA BEIGĀM.

Autors: VETERĀNS, 10.05.2009 14:09:19


VBL-Ērikam
Ērik, man liekas, ka Tu spēsi izturēt!;) Viennozīmīgi spēsi!:)

Autors: NormundsP, 23.04.2009 18:47:03


VBL
Pec aprakstiem spriezot VBL gulammaisa ir mazohistisks pasakums, es neesmu dross, ka spesu to izturet. Man ir doma nakoso ziemu izmeginat VBL zabakos un uz muguras. Ja bus rezultati zinosu...

Autors: Ēriks, 23.04.2009 18:43:04


augstkalnos
Liekas ka jau Andris rakstija, zhavejot saulee. Gulammaisu es neesmu meginajis zavet, parasti mitrums ieksa neuzkrajas tik butiski, arejo dalju var vienkarshi nokasiit nost (ledu). Ar kalniem, man vel ar vien labaa atminjaa ir somas zavesana - pa nakti ta arpuse bija parvertusies par ledus gabalu. No rita izliekot saulee, ledus izgaroja "pa taisno", bez blakusproduktiem :)

Autors: gasha, 23.04.2009 17:10:06


mitrums
Nezināju, ka aukstā laikā ilgstošā pārgājienā guļammaisos uzkrājas tāds mitrums. Kā ar to "cīnās" augstkalnos? Par VBL-Ērik, Tu varētu izmēģināt šogad un mums dot rekomendācijas par šo produktu:) Man kaut kā liekas, ka tas varētu būt ļoti nekomfortabli.

Autors: NormundsP, 23.04.2009 16:56:30man kautkur labo darbu saraksta ir plans parslepot pari Baikala ezeram. tur distances garumu var izveleties cik gribas, 90km lidz 550km :)

Autors: gasha, 23.04.2009 15:53:08


Z.pols
Pirms diviem gadiem ar biju Spitsbergena. Kopa ar vel diviem dzekiem noslepojam apmeram 250 km. Lena gara, ik pa laicinam parazitejot majinas. 2006.gada pavasari kopa ar krievu grupu biju pargajiena pa P.Uraliem (17 dienas, 250 km). Briesmigi ta lietina patik. Lielaka problema vienmer sameklet cela biedrus. Varbut varam kaut ko kopigu sadomat. Ja ir interese atraksti puzis@inbox.lv

Autors: Aigars, 23.04.2009 11:18:26


VBL
Mazliet paGoogleju, nu koncepts jau interesants. Butu interesanti uzzinat vai LV kads tadas pleves ir izmantojis. Un cik tadas maksa :)

Autors: gasha, 21.04.2009 15:22:31Par apakšējām kārtām runājot - agrāk man likās, ka sintētika ir vislabākais. Tomēr izmēģinot labus vilnas, zīda un citus dabiskos izstrādājumus, kas gan ir dārgāki, domas uzreiz mainījās. Vispirms jau smaka, pagājušogad veicu pusotru nedēļu ilgu eksperimentu, lai noskaidrotu vai tiešām mans merino krekls nesāks smirdēt - par spīti pūliņiem, nesāka gan. Tāpat arī dabiskie materiāli ir daudz ērtāki un mīkstāki. Tagad labāk divu vai trīs sintētisko (pat ar antibakteriālām vielām apstrādāto) apģērbu vietā nopērku vienu dārgāku, dabisko un priecājos par patīkamo valkāšanu. Bet kā jau teicu, tas attiecas tik uz apakšējām kārtām.

Autors: Atis, 20.04.2009 23:12:13Iesaku pamēģināt pavadīt vienu nedēļu sintētiskajā apakškreklā to nenovelkot, tad otru nedēļu plānā "merino" vilnas apakškreklā. "Zem zeķēm ziemā VBL ir zelta standards, un principā varot lietot pat polietilēna iepirkšanās maisiņus" - cik nopratu iet runa par apakšējo apģērba kārtu. Kas attiecas uz nākošajām kārtām, tad tas jau ir cits jautājums. Veiksmi eksperimentos!

Autors: Andris, 20.04.2009 22:33:48Nu katrs var izveleties pats kas labak patik. Es gan minesu, ka lielakai dalai no mums nav pretreakcijas pret elpojoso sintetiku. VBL ga ir pavisam cits stasts. Tiem ir pavisam cita funkcija, un ari kermena reakcija pret tiem bus pavisam citadaka.

Autors: Ēriks, 20.04.2009 18:46:27


Esmu par dabiskiem materiāliem
VBL mēģinājis neesmu, bet jāatzīst, ka pat sintētiskās "liner" zeķes, kuras tiek ražotas no neilona sķiedrām, rada problēmas, tas pats ar jebkuru citu sintētisku apģērba gabalu, kas ir tiešā kontaktā ar ādu - gan no medicīnas viedokļa, gan personīgās pieredzes. Manuprāt, labāk ir regulēt ķermeņa temperatūru ar vairākām kārtām drēbju, kuras sasilstot pamazām velk nost un otrādi. Protams, ja ir vēlēšanās, var eksperimentēt. Ideālu materiālu nav, ir tikai labākas vai sliktākas to kombinācijas. Katrs pats atrod sev piemērotāko.

Autors: Andris, 20.04.2009 18:04:46


elpot vai neelpot?
"Neieteiktu lietot neilonu, nemaz nerunājot par polietilēna maisiņiem. Āda ir jāelpo un liekais mitrums jāaizvada projām no ķermeņa virsmas, ja negrib iedzīvoties noberzumos, izsutumos un augoņos." Andri, vai Tu esi meginajis lietot VBL? Vai tas par noberzumiem, izsutumiem un augoniem ir no pasa pieredzes?

Autors: Ēriks, 20.04.2009 17:02:34


Telts, bildes u.c.
Telts man bija divvietīgā North Face Mountain 25. Ziemas pārgājienos vienam cilvēkam vajag 2-vietīgu telti, diviem - 3-vietīgu, lai ir kur salikt mantas. Kā apakšējo drēbju kārtu izmantoju 100% vilnu, kas labi uzsūc mitrumu un tajā pat laikā arī silda. Sintētikai šāda īpašība nepiemīt, tā silda vien aktīvīvi kustoties, kas nozīmē, ka naktī varētu būt ļoti auksti. Neieteiktu lietot neilonu, nemaz nerunājot par polietilēna maisiņiem. Āda ir jāelpo un liekais mitrums jāaizvada projām no ķermeņa virsmas, ja negrib iedzīvoties noberzumos, izsutumos un augoņos. Zeķes - 2 kārtās. Apakšējā sintētika, virsējā 65-70% vilnas. Jā vilna būs pārāk daudz, tad, protams, būs siltāk, bet diemžēl vilna nav nodilumizturīga un tā var ātri iedzīvoties caurās zeķēs. Katru nakti zeķes vēl nost un žāvē zem drēbēm cieši pie ķermeņa. Ja dodās pārgājienā vairāk par 7-10 dienām, tad racionālāk ir izvēlēties ragavas. Protams, kad grupā ir vairāk par vienu cilvēku, tad pamatekipējumu, kas visiem kopējs var sadalīt pa visām mugursomām, bet jārēķinās arī ar dalībnieku fizisko sagatavotību, kas nepārprotami ir atšķirīga. Ragavas ierobežo iespējas pārvietoties izteiktākā reljefā. Tās piemērotas vairāk līdzenām vietām. Izvēle atkarīga no plānotā marsruta. Garos pārgājienos guļammaisu žāvē saulē uz ragavām, bet dotajā pasākumā būtu bijis labāk izvēlēties sintētisko guļammaisu, kas teorētiksi silda arī būdams mitrs, bet pavisam droši, ka tas nesaplok, kā tas notiek ar dūnām, kad tās kļūst mitras. Vienīgais sintētiksie guļammaisi tām pasām temperaturām ir aptuveni par 30% smagāki. Mans dūnu guļammaiss līdz -40oC sver 2kg, bet līdzvērtīgs sintētiskais jau 3kg. Viens lieks kg uz muguras ir daudz. Vairāk bildes ir pieejamas draugiem.lv lietotājiem http://www.draugiem.lv/friend/?857898&aid=19768361

Autors: Andris, 20.04.2009 11:32:10


Re: mitrums
Labākais veids kā cīnīties ar mitrumu ir VBL “vapor barrier liners” – ūdens necaurlaidīgs plāns neilona slānītis, kas neļauj ķermeņa mitrumam iesūkties drēbēs un guļammaisā. Pats neesmu šīs lietas izmēğinājis, tā kā šī ir tikai teorija. Labi produkti esot www.rbhdesigns.com/. Zem zeķēm ziemā VBL ir zelta standards, un principā varot lietot pat polietilēna iepirkšanās maisiņus. Guļammaisiem VBL esot lielisks, bet pasākums esot mazohistisks – daži to var izturēt, citi nē. Iedomājaties, jūs sevi iebāžat ūdens necaurlaidīgā maisā, un tā galu aizšņorējat ap kaklu ciet. Kad mitrums maisa iekšienē sasniedz kritisko robežu, kermenis beidzot svīst. Tādēl nav tā, ka no rīta ūdens spaiņiem jālej ārā, bet sajūta vienalga esot, maigi sakot, dīvaina. No otras puses, ja runa iet par izdzīvošanu, tad tad komforta trūkums jau nav nemaz tik nozīmīgs. Interesanta ideja, kā cīnīties pret slapjām mugurām, kas iesvīst zem mugursomas, ir aprakstīta Twight grāmatā. Vieglai neilona jaciņai nogriež rokas un muguru nopūš ar vairākiem slikona slāņiem, kas padara to gaisa un mitruma necaurlaidīgu, resp. tiek izveidots VBL bet tikai uz muguras. To velk virs plānas apaksveļas, un tad tai pa virsu velk silto apğērbu. Mugura, atskaitot plāno veļas slānīti paliek sausa.

Autors: Ēriks, 18.04.2009 21:09:02


Komentāra nosaukums *
Komentārs
Komentāru pievienoja *
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv