Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
Astotnieks: drošināšanas vai nolaišanās ierīce?

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš un no PETZL ekipējuma kataloga
2009. gada aprīlis, Rīga

Par "astotniekiem" (nolaišanās palīgierīce, kuru savulaik lietoja arī drošināšanai alpīnismā un kāpšanā) jau daudz runāts. Un diskusijas joprojām turpinās...

[FORUMA TĒMA] "Astotnieks!!!"

Lūk, nedaudz "esence" no tā, kas rakstīts un par ko spriests, no mana redzes punkta un pieredzes:

"...savus astotniekus nomainījām pret dažādu veidu "groziņiem" vai "vabolēm" jau 1994./1995. gadā, gan kāpjot ar dubultajām virvēm, gan ar pamatvirvi. Un pilnīgi piekrītu tiem, kas jau šeit apšaubīja astotnieku lietošanu drošinot - te varētu rakstīt daudz un daudz par tiem mīnusiem, kas ir astotniekam. Man tas ir palicis vienīgi kā labs nolaišanās ekipējums, un arī ne visām, bet gan šauri specifiskām situācijām, bet tās noteikti nav kalnos, un uz turieni astotnieki netiek ņemti līdzi. Domāju, ka "seno" paņēmienu cienītāji tūdaļ iebildīs, bet ne velti daudzviet pasaulē drošināšana ar astotnieku netiek rekomendēta (maigi sakot). Kāpēc "Petzl" (viens no pasaulē pazīstamākajiem alpīnisma ekipējuma ražotājiem, kura piedāvājumā ir arī divu modeļu astotnieki, ) zīmē "miroņgalvas" pie drošināšanas veida ar astotnieku (liekot virvi cauri astotnieka lielākajam caurumam un iekabinot to tajā pašā karabīnē, kur iekabināts astotnieks), kādu piekopj ne viens vien Latvijas kāpējs? Tiem, kas lieto astotniekus drošināšanai treniņos un kalnos, ļoti iesaku palasīt diskusijas un rakstus (piemēram, no UIAA: "Karabiner Breakings when using a Figure-of-eight") par to, ko runā/domā kāpēji visā pasaulē! Internetā atrodamas diskusijas un raksti, kuros pausta pieredze, kura balstās daudzos nelaimes gadījumos, kas tiešā veidā saistīti ar astotnieku lietošanu drošinot! Galvenās tēzes šajā topikā ir šādas: "A figure-of-eight device is designed as a rappel device, and has serious limitations as a belay device."; "Plenty of incidents (including fatalities) involving fig 8's crossloading have happened..."; "...the reason you can't use them in indoor walls is that it's not an accepted method of belaying because of the inherent danger!"... Ignorēt to? Lūgtum! Katra paša izvēle.


Attēls 1 un 2

Attēls 1: "The most dangerous configuration of the figure of eight. The figure of eight has simply twisted, and so this situation is very easy to get into. If the gate is screwed up then the device will usually flip round. Although, it could break the gate, and if this happens not even a safety prussik can save you..."

Attēls 2: "Figure of Eight with the rope passed through the hole and then clipped directly into the carabiner (fast position): when used in the fast position the rope can be paid out quickly, far less friction is produced making it much harder to hold a fall. In addition, the Figure of Eight can often sit wrongly on the carabiner, making it very difficult to handle. Gloves should be used to avoid friction burns. In any case, this particular use is potentially dangerous and not recommended!"

Vēl jāpiemin, ka nolaižoties lejup pa virvi ar astotnieku, tas visai spēcīgi savērpj virvi, kas kalnos ir ļoti nepatīkami, jo tādā veidā sagādā papildus slodzi (virvi atpīt laižoties lejup pa sarežģīta reljefa nogāzi nemaz nav tik vienkārši!). Pie tam, ja papildus astotniekam vēl tiek lietots nekorekti uzsiets aptverošais mezgls... Bet tas jau ir cits stāsts. Arī par to tiek diskutēts...

[FORUMA TĒMA] "Aptverošā mezgla lietošana nolaižoties lejā pa virvi"

Kādu drošināšanas un nolaišanās ierīci tādā gadījumā izvēlēties?

Petzl Grigri (papildus info Petzl lapā skat. šeit) radīts un ir ideāls sporta maršrutiem, garajiem aprīkotajiem klinšu maršrutiem, klinšu maršrutiem, kuros tiek kāpts ar pamatvirvi (9.8 - 10.5 mm) un nav daudz jālaižas lejup pa virvēm, arī lielo sienu maršrutiem, kur tiek kāpts ar pamatvirvi un transporta virvi, it īpaši ja tas ir "aid climbing", tātad arī drošināšanai ļoti nopietnos kalnu maršrutos! Jā, jā. Tieši ļoti (!) nopietnos kalnu maršrutos! Tiesa gan atgādinu: tādos, kuros lieto drošināšanai vienkārtīgu pamatvirvi (piemēram, uz lielajām sienām)!

Grigri, atšķirībā no Reverso, ir pašbloķējošā drošināšanas un nolaišanās ierīce, kas veidota tā, lai pie vienmērīgas slodzes virve cauri tai slīdētu abos virzienos, bet pie rāviena (tāpat kā automašīnu drošības jostas) virve tiek bloķēta. Protams, ļoti svarīgs ir virves ievēršanas virziens Grigri, tāpēc tas pat shematiski attēlots uz Grigri metāla korpusa.


Petzl Grigri pašbloķējošā drošināšanas un nolaišanās ierīce

Petzl Reverso3 (papildus info Petzl lapā skat. šeit) ir lielisks kalnu maršrutiem, kuros tiek kāpts ar dubultajām (8.1 - 8.6 mm) virvēm, ir jāpieņem divi sekojošie kāpēji vienlaicīgi, jālaižas lejā pa dubultajām virvēm. Tieši šādai trijnieka sasaitei un šādam kāpšanas stilam ar dubultajām virvēm Reverso3 ir ideāls (ir arī analogas drošināšanas ierīces citiem ražotājiem, galvenā to pazīme ir divas nodalītas atveres virvēm + trešā atvere, aiz kuras drošināšanas ierīci var piekabināt pie drošināšanas stacijas!), ar kuru ideāli var pirmais kāpējs vienlaicīgi drošināt uz augšu kāpjošos otro un trešo! Pie tam, Reverso3 pieļauj izņemt vienu lieko virvi laikā, kad otra ir nospriegota/nostiprināta. Un tā ir milzīga atšķirība starp šāda veida drošināšanas ierīcēm, un teiksim, astotnieku, ar kuru šādi drošināt nav iespējams, jo astotnieks savērpj abas virves, neļaujot lietot katru no tām atsevišķi.


Petzl Reverso3 drošināšanas un nolaišanās ierīce

Alternatīvas? Citi ekipējuma ražotāji? Kā alternatīva Petzl Grigri varētu būt Trango Cinch, bet drošināšanas un nolaišanās palīgierīce, kas principiāli atbilst Petzl Reverso3 ir Black Diamond ATC Guide.

Tomēr izvēlēties tikai vienu starp šīm divām, zināmā mērā principiāli atšķirīgajām drošināšanas ierīcēm nav īsti pareizi, it sevišķi ja laiku pa laikam nodarbojamies ar pilnīgi atšķirīgām lietām kāpšanā (piemēram, sagatavotu klinšu maršrutu kāpšanu, kā tas ir Sicīlijā, vai ledus kāpšanas un kalnu ledus/kombinēto maršrutu veikšana, kā tas ir Alpos). Vardu sakot, atkarībā no tā, kāda virve un kāds drošināšanas veids kāpienā dominē, tādu drošināšanas/nolaišanās ekipējumu arī labāk izvēlēties! Tā kā labi ir, ja ir abi! Vai arī papildus astotnieks? Nu to jāizlemj katram pašam.

Nobeigumā vēlos piebilst, ka arī pats joprojām atsevišķās situācijās lietoju astotnieku, bet tās vairāk saistītas tieši ar nolaišanos pa virvi, teiksim, veidojot virvju trases, jo astotnieka vienkāršā lietošana ar dažāda resnuma pamatvirvēm, iespēja to ērti nobloķēt lai karātos virvē un ātri atbrīvot patiešām ir noderīga. Bet ne kalnos. Un nekādā gadījumā – drošinot!

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv