Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Dēku stāsti
Saulstariņu nometne Rjukan ēnā

Autors: Kārlis Bardelis (Kaža)
Foto: Gulbis, Matīss, Ojārs (Ožāāhr), Kaža
2009. gada februāris, Jūrmala

Khemmm. Pīīī... Jau kādu laiciņu brienam pa taku - netaku! Visi smalkjūtīgi klusē, bet saspringums jūtams - KAD BEIDZOT varēsim iecirsties Rjukanas ledū???!!!Protams, mēs (naivie :)) paļaujoties uz internetā pieejamo neprecīzo aprakstu un shēmām esam izniekojuši pusi dienas un tā arī pie ledus netiekam. Pēc nelielas diskusijas, kurā tika lietoti termini krievu un angļu valodā, visi draudzīgi notenterējam lejā uz ciematu un pēc sakarīgas maršruta grāmatas iegādes esam gatavi zvetēt ar cirtņiem. Pirmā diena tā arī noslēdzās "ņe riba, ņe mjaso" vismaz pamēģinājām Lower George sektorā tikko uzasinātos dzelžus un vakars jau klāt.

Otrā diena jau iesākās krietni cerīgāk - Krokan sektora apmeklējums, kur maršruti ir tikai līdz 20-25 metru garumam, bet ledus ir labas kvalitātes un varam izpildīties pēc sirds patikas. Laime un prieks! :)

Gaustaspōkelse WI 4 grūtību kategorija, Mārča seko man pa ceļam "redzot Rīgu". Ārā gaisa t -12°C, šis sadomāja pagaršot karabīni... :)

Oicis ar Matīsu pa to laiku izklaidējās uz Unknown WI 5 (par kategorijas neatbilstību nevarējām tikt skaidrībā, jo pēc novērtēšanas vairāk kā WI 3 šis Unknown nevilka).Dienai ejot uz otru pusi censoņi jau saguruši un ledusskrūvju skrūvēšana vairs nav tā iecienītākā uz stāvākiem posmiem, bet Matīss pārliecinoši (bez "lieku" ledusāķu skrūvēšanas...) paņem priekšā Jomfrua WI 4 (Veltījums Ērikam! :)).Mārča laižās lejā no Kjōkkentrappa WI4, sparīgi vicinot cirtņus un rūpīgi skrūvējot skrūves izbaudījām šo maršrutu. Ērti ir izmantot daudzviet jau sagatavotās nolaišanās cilpas ar karabīnēm, kas apmestas ap nogāzes malā augošām priedēm.Krokan un arī lielākoties pārējie kāpšanas sektori ziemas sezonā vispār ir saules neapspīdēti, tas nodrošina teicamu ledus kvalitāti un kāpējiem sirdsmieru, jo skrūves "neuzkarst" (un nekausē ledu)!

Naktī, pa miegam leduscirtņi ielīda pie manis gultā un pieprasīja, lai nākamajā dienā dodu šiem izaicinājumu - solīju nepievilt, kā nekā rītdien Kārļiem nosaukumdiena.

Vemork bridge ir kāpšanas sektors, uz kuru nākamā rītā minām taku. Ejot garām Vemorkbrufoss Vest WI 5 maršrutam atcerējos par solījumu cirtņiem un uzsaucu Mārčam: "Eu, vecīt! Moš mēģinām šo? Nu tā lai "s utra po ranše" varam atrauties! :)" uz ko Mārča: "Nu varētu jau, bet kurš ies pirmais?" Hehe, abi nosmejam un es piesakos uz pirmo virvi ar norunu, ka Mārča ņems otru. Ok! Atkal tādi tauriņi vēderā... kārtojamies, zīmīgais klusums. :)

Oicis un Matīss novēl veiksmi un dodas tilta otrā pusē kāpt Vemorkbrufoss Ost WI 4.

Mūsu maršruts ir tāds pastāvs un daudz laika vārnu skaitīšanai nav, tieši uz stāvajiem posmiem kāpjot, atdauzot rokas, uz mirkli kājās sākoties "šujmašīnai" un virvēm maisoties pa kājām izjūtu tādu dīvainu "visi idioti, kropļi, stulbeņi, es vienīgais gudrais" par ko pašam sanāk smiekli. :) Stacija! Nokliedzu un Mārča labi pastrādājot pēc brīža pievienojās man drošināšanas stacijā. Maršruta turpinājums izskatās iedvesmojoši un sariktējot dzelžus, Gulbis gatavs-aiziet! Gulbis bija ļoti priecīgs par turpmākajiem leduskrituma metriem un no sajūsmas "sita plaukstas"! :) Esam krietnu laiku jau maršrutā, no tilta Matīss un Oicis, kuri jau savu maršrutu pabeiguši, uzņem pāris bildes, kā mēs izejam finiša taisnē.Izeja no stacijas sevišķi patīkama... Šajā posmā atkal "visi idioti, stulbeņi..."! :)

Matīsa un Ojāra sasaite arī nerātnā noskaņojumā, jo veiksmīgi uzkāpuši Vemorkbrufoss Ost WI 4 ar pikantiem priekšnesumiem.Stāsta Ojārs: "Biju jau uztaisījis staciju uz uzticamiem krūmiem (augšējā attēlā, kreisajā pusē), tik uzticamiem, ka tomēr pārdomāju un lūdzu Matīsam, lai pakāpjas līdz pirmajai skrūvei - citādi virvi līdz eglei neaizvilkt...!!"Džeki maršrutā jutušies ekselenti, tāpat kā mēs un visi svilpodami dodamies Krokan virzienā, lai pirms vakariņu pankūkām eleganti neiespringtu.

Nākamajā rītā pateicoties vakara nenopietnajai ceremonijai ar lietošanu, izkasījāmies vēlu. Labāk neteikšu cikos. :) Ar nodomu bijām izvēlējušies garāku maršrutu (pēc apraksta 7 virves). Fabrikkfossen WI 3.Vēlējāmies labāk atstrādāt drošināšanas staciju veidošanu un to arī dabūjām. Pateicoties 60 m virvēm es ar Mārču vienu staciju nožulījām, pretēji Matīsam ar Oici, kuri ar 50 metrīgajām dabūja paurbties vairāk. Maršruta pirmās četras virves bija tiešām tehniski vienkāršas un tas nespēlēja mums par labu, kļuvām tādi kā miegaini. Šī iemesla dēļ man tas viss sāka nepatikt. Leduskritums bija plats un varējām izvērsties. Apdzinām kādu britu pāri un priekšpēdējā virvē izpildījām Ojāra un Matīsa vakardienas priekšnesumu ar "nojauc staciju un panāc tuvāk, man pietrūkst 8 metru līdz normālai stacijas vietai"... :) O, atkal pamodāmies!

Maršruta galā vienojāmies kopējā dziesmā - nolaišanos organizēsim kopīgi, tā būs ātrāk, tas gan mūs neglāba no tumsas iestāšanās un pieres lampiņām rādot ceļu, virvēm pinoties, pinoties un piii... piii... piii... bļ... pinoties laidām lejā. Vienas virves galā es redzēju, ka nu nedavilkšu līdz nākamajai priedei, atkabinājos no virves, devu ziņu Ojāram, ka virve brīva un lēnām drošinoties ar cirtni kāpu lejā, tiešām pāris metru... nu labi, varbūt kādi 9-10 m man bija līdz tai priedei, bet jutu, ka dzelkšņi tā negribīgi cērtas zem sniega apledojušajā klintī. Vēl metru zemāk sapratu – ņifiga, jāgaida Oicis un noenkurojos. Ojārs virvju galā nostiprināja otras sasaites virvi un nolaidās līdz manīm, huuuuu - virve!! Droši novilkām līdz nākamajai priedei un guvu apstiprinājumu manām šaubām, - labi, ka nekāpu zemāk - tieši aiz priedes nogāze neturpinājās, klints aprāvās un 20 m lidojums būtu jāuztver ar atplestām rokām.

Skaisti tomēr izskatās pilsētas naktī no augšas! :)Piektā diena. Naksnīgā nolaišanās un tāds maķenīts nogurums, kas piektajai dienai jau tīri pieklājīgs, lika noprast, ka nevajag uzprasīties un izvēlējāmies ko tiešām kāpjamu.

Krokans, mūsu draugs, dosimies pie viņa! Vēl bija neizkāpti maršruti šeit un apņēmības pilni sākām ar Jomfrua WI 4 (Kaža, Mārča).Mārča: "Kaža, parādi, ka Tev patika maršruts!! (pirmā bilde...) Ok, un tagad, ka Tev nenormāli bail no nolaišanās..." (otrā bilde).Ojārs, Matīss un Gaustaspōkelse WI 4 (otrajā bildē Matīs jau nolaižoties no maršruta).Ojārs: "Vakarā gribu kokčikus, tāpēc jāpaņem ledus, būs Moxito! :)"Vispār Kaža no turpmākās kāpšanas un izpildīšanās atteicās (salaga... :)), jo veca kreisās lāpstiņas plīsuma trauma uzdeva TĀ, ka varēju tikai pafočēt un stāstīt anekdotes.Mhm, iepozējam! :)

Kopumā labs climbings, labs atmosfērs un labi kāpšanas biedri – Saulstariņi!!Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]

Informācija par Rjukanas ledu internetā: Rjukan Ice Climbing Page

www.adventurerace.lv sadaļā "Arhīvs" lasāms vēl viens apraksts par leduskāpšanu Rjukanā (Norvēģija):

● Leduskāpšana Rjukanā, Norvēģijā
"Februāris ir populārākais leduskāpšanas mēnesis Norvēģijā. Sals, kā likums, vairs nav tik spēcīgs, leduskritumi izveidojušies,... laiks uz brīdi aizbēgt no darba!" >>>Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv