Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Kritiens ar laimīgām beigām!

Autors: Ēriks Rozners [ AUTORS?]
Foto: Ēriks Rozners
2009. gada februāris, Binghamton, ASV

Janvāra pēdējās dienās man nejauši gadījās būt par aculiecinieku iespaidīgam skatam – apmēram 12 m garam līdera kritienam uz stāva ledus beigās atsitoties pret zemi (pareizāk – sniegu)!

Notikuma vieta nav būtiska. Cietušais un viņa biedri patiesībā man nav pazīstami, un ja arī būtu, tad minēt vārdus droši vien nebūtu pareizi. Svarīgi ir tas, ka šis potenciāli baisais negadījums beidzās laimīgi, bez traumām vai nopietnām sekām, un mums ir iespēja pārdomāt un mācīties no citu pieļautajām kļūdām.Kāpšana notika uz augšu pa gravu šķērsojot vairākus sasalušus ūdenskritumus. Todien uz ledus bija neparasti daudz cilvēku, un mums nācās gaidīt savu kārtu. Negadījums notika tieši tad, kad es nolēmu nofotografēt kārtējo leduskritumu un kāpējus uz tā. Uztaisījis bildi, es novērsu skatu no ledus lai noglabātu fotoaparātu. Pacēlis galvu atpakaļ es ieraudzīju kāpēju, kas pirms brīža bija gandrīz pašā augšā, tagad lidojam lejā ar galvu pa priekšu. Īsi pirms leduskrituma apakšas virve nostiepās, skrūve noturēja, šoka absorbētājs (Yates Screamer) tika aktivēts un pilnīgi izrauts, un kāpējs ar kaklu un plecu pa priekšu iekrita apakšā esošā sniegā. Lai arī lielākā daļa no kritiena enerģijas atsitiena brīdī bija jau absorbēta, cietušajam mežonīgi paveicās ar to, ka apakšā bija sniegs, nevis ledus, kā citās vietās. Tuvāk stāvošie tūlīt metās palīdzēt cietušajam, kurš gan uzreiz paziņoja, ka viss esot kārtībā. Tā kā es biju vistālāk, un pie cietušā bija jau gana palīdzētāju, es pilnīgi automātiski uztaisīju vairākas "pēcnotikuma" scēnas bildes.Pēc cietušā vārdiem, kritiens sākās brīdī kad izejot uz leduskrituma augšas, labais cirtnis izrāvās no ledus (bildē var redzēt, ka tas tajā vietā ir pārklāts ar sniegu). Līdzsvara zaudēšana izraisīja abu dzelkšņu izlūšanu, un nogurušā kreisā roka viena pati kāpēju vairs noturēt nevarēja. Sekoja kritiens apmēram 12 m uz leju līdz zemei, kas tikai laimīgas sagadīšanās dēļ beidzās ar relatīvi mīkstu piezemēšanos sniegā. Cietušais sūdzējās par viegli sasistu plecu, bet citādi nebija guvis nekādus ievainojumus un vēlāk turpināja kāpt pa sasalušo strautu uz augšu, gan vairs tikai ar augšējo drošināšanu.Kritiena galvenais iemesls varēja būt nogurums un tā izraisītā steiga nobeigt kāpienu pirms spēki izsīkst. Cietušais atdzinās, ka esot bijis pārāk noguris, lai ieliktu vēl vienu skrūvi pirms izejas uz ledus augšu. Tā bija galvenā kļūda, kuras dēļ pēdējā skrūve bija tik zemu, ka kritiens beidzās ar atsišanos pret zemi.

Augšējais ledus izliekums maršrutu pašās beigās ir pati bīstamākā kāpiena daļa, un viens no zelta likumiem ledus kāpšanā ir "always protect the exit" – pēdējā skrūve ideāli tiek ielikta tieši zem beidzamā izliekuma. Pēdējie soļi ir īpaši bīstami vairāku iemeslu dēļ: 1) kāpējs ir potenciāli noguris un var kļūt paviršs un steidzīgs (beigas ir tak’ tik tuvu!); 2) ledus uz izliekuma un virs tā ir tipiski vājš, bieži to maskē sniega kārta, kas neļauj novērtēt cirtņa uzticamību; 3) pārejot no stāva uz horizontālu ledu kāpējiem ir tendence liekties uz priekšu, kā rezultātā dzelkšņi mēdz zaudēt saķeri, izlūzt. Kura no šīm potenciālajām problēmām nospēlēja lomu šajā negadījumā, atliek tikai minēt. Secinājums ir, ka kāpšana uz stāva ledus ar apakšējo drošināšanu ir nopietns pasākums, ko veicot vajadzētu būt stingri pārliecinātiem par savu tehniku, piemēram, māku ielikt pēdējo skrūvi arī no neērtas pozīcijas, un savu fizisko izturību, tas ir, spēju pielietot šo māku arī grūta kāpiena beigās. Kāpsim droši un nepārvērtēsim savas spējas! Šādas laimīgas beigas tik nopietnam kritienam ir retums, kas bieži negadās.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv