Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Negadījums ar smagām sekām Aldartornī!

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš
2008. gada 14. decembris (plkst. 20.00), Rīga

Šodien (svētdiena, 14.12.2008.) pēcpusdienā, Aldartornī notika nopietns negadījums, kurā iesaistīti divi kāpēji (viens no viņiem, pēc aptaujāto kāpēju teiktā, iespējams ir Latvijas Alpīnistu un Ceļotāju asociācijas (LACA) instruktors, otrs - LACA "Kalnu skolas" audzēknis). Abi kāpēji, ignorējot Aldartorņa akmeņu slikto kvalitāti un veco, vismaz 20 gadus veco klinšu āķu (šlamburu) apšaubāmo izturību, aptuveni 14 metru augstumā no zemes ierīkoja drošināšanas staciju (bez atsaites nodrošinājuma no torņa iekšpuses) un organizējot nolaišanos no tās, abi vienlaicīgi noslogojot staciju to izrāva... Tam sekoja abu kāpēju kritiens no aptuveni 14 m augstuma...

Abiem cietušajiem pavaicās tajā ziņā, ka turpat vēl bija citi kāpēji, kas steidzami varēja izsaukt ātro medicīnisko palīdzību, kura nekavējoties ieradās un nogādāja abus cietušos slimnīcā. Vienam no kāpējiem ir paveicies vēl arī tādā ziņā, ka krītot tas ir atsities pret sienas izvirzījumu (kontroforsu), tādā veidā samazinot kritiena ātrumu. Diemžēl otram kāpējam veicies mazāk un viņa stāvoklis bija krietni smagāks, viņš ievietots slimnīcas reanimācijas nodaļā, kur pašreiz notiek operācija... Par to, vai būs nepieciešama kāda palīdzība cietušajiem (asinis, u.c.) - gaidām ziņas.

(Jau pēc šī raksta tapšanas, saņemta ziņa, ka neilgi pēc slimnīcā veiktās operācijas viens no kāpējiem, Sergejs Kleščinskis ir miris... Izsakām līdzjūtību viņa draugiem un tuviniekiem.)


...

Aldartorņa mūru stāvoklis, pateicoties laika "zobiem", vietējiem vandāļiem un pašvaldības bezdarbībai ar katru gadu kļūst aizvien sliktāks un sliktāks. Savulaik, laiku pa laikam, alpīnisti organizēja mūru nostiprināšanu, veica atsevišķu izbrucinātu robu aizmūrēšanu, bet vietējie pusaudži ar caurules laužņu palīdzību ātri vien pieveica mūrus, krietni ātrāk nekā alpīnisti spēja tos atjaunot... Diemžēl Aldartornis ir viena no retajām vietām, kur Latvijas alpīnisti var trenēties ne tikai kāpšanā, bet arī tehnisko iemaņu (drošināšanas punktu izveide u.c.) pilnveidē, un šādas vietas Latvijā ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas.

Atgriežoties pie nelaimes gadījumiem - šis nav ne tuvu vienīgais nelaimes gadījums Aldartornī, tiesa gan, lielākoties tajos cieš vietējie jaunieši (bieži vien arī "kunga prātā" būdami), kuri pārgalvīgi "rotaļājas" pa Aldartorņa mūriem, kāpjot un ložņājot kritienam bīstamā augstumā (iepriekšējais šāds mums zināmais gadījums notika šī gada pavasarī, kādai pusaugu meitenei nokrītot no aptuveni 12 m augstuma). Protams, arī kāpējiem savu reizi nepaveicas. Viens no nopietnākajiem nelaimes gadījumiem notika pirms vairāk kā pieciem gadiem (tā norisi aprakstījis pats cietušais, un šis raksta lasāms šeit).

Kas attiecas uz šodien notikušo negadījumu - apskatot pēc notikušā nelaimes gadījuma vietu, kurā tas risinājās un ekipējumu, kas bijis iesaistīts, skaidri saskatāmas vairākas kāpēju pieļautas kļūdas, kas šajā reizē kļuvušas liktenīgas. Iespējams par tām sīkāk varēsim spriest jau tuvākajā nākotnē, kad būs iespēja uzdot jautājumus un saņemt atbildes no pašiem negadījumā iesaistītajiem kāpējiem. Tomēr jau tagad skaidras četras rupjākās kļūdas no sasaites pieļautajām:
drošināšanas stacija ierīkota izmantojot vecu (pirms vairāk kā 20 gadiem!) iesistu klinšu āķi;
drošināšanas stacija papildināta tikai ar diviem (pēc aculiecinieku teiktā) nepārliecinoša tehniskā stāvokļa frendiem, kas ievietoti nekorekti;
stacija nav piedrošināta ar virves cilpu no torņa iekšpuses, kas šādos gadījumos tiek aizvien rekomendēts;
stacijas cilpa nav sabloķēta atbilstoši drošības prasībām, līdz ar to (iespējams) nav spējusi amortizēt rāvienu viena atbalsta punkta izraušanās gadījumā...


Kreisajā pusē redzamajam āķim redzama vieta, kur bija vēl viens...


Iespējams, tieši šī āķa izraušana bija sākums šim negadījumam!


Stacijas cilpa ar izrauto āķi un nekorekti pievienotiem frendiem


Stacijas sabloķēšana veikta ne tuvu ne atbilstoši drošības prasībām...

Arī citas pazīmes (ekipējuma pielietojums) liecina par to, ka abi kāpēji bijuši sagatavoti zemā tehniskā līmenī, kas varētu radīt nopietnas drošības problēmas ne tikai šajā kāpšanas epizodē, bet tik pat labi arī jau nākošajā, sekojošajā (nolaišanās pa virvi). Un par to vislielākais satraukums... Ceram, ka cietušie atveseļosies un šis nopietnais negadījums gan viņiem, gan mums visiem, liks aizvien nopietnāk aizdomāties par to, kāda ir mūsu attieksme pret kāpšanas drošību, iegūtajām zināšanām un to pielietošanu, izmantojamo ekipējumu, mūsu pieredzes apjomu un atbilstību tam, ko esam iedomājušies par savām spējām atbilstošu.

P.S. Kā jau minēts, jau pēc šī raksta tapšanas, saņemta ziņa, ka neilgi pēc slimnīcā veiktās operācijas viens no kāpējiem, Sergejs Kleščinskis ir miris... Izsaku līdzjūtību viņa draugiem un tuviniekiem. Atvainojos, ja kādu esmu sāpinājis vai aizvainojis ar saviem izteikumiem! Tomēr neuzzskatu, ka esmu pateicis ko tādu, ko patiešām nevajadzētu. Jā, šur tur, iespējams, arī esmu nedaudz pārspīlējis, sabiezinājis krāsas... Diemžēl emocijas uzbango krietni, it sevišķi tad, kad kārtējā dzīvība tiek zaudēta un tu saproti, ka laikam jau iepriekš vajadzēja darīt vēl vairāk, vērsties vēl asāk, aicināt uz domāšanu vēl skaļāk. Tā lai sadzird. Aizdomājas. Diemžēl nav paspēts. :( Tomēr gribētos, lai vismaz tie, kam joprojām ir iespēja domāt un izsvērt, to darītu.
Kristaps Liepiņš, 2008. gada 21. decembris, Rīga

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv