Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
eVent versus Gore-Tex?

Autors: Valērija Škabarina, Adventure Spirit
Rakstā izmantoti reklāmas materiāli no www.getoutdoors.com un www.vaude.ru
2008. gada oktobris, Rīga

Jau 2007. gadā eVent cerēja uz izrāvienu. EVENT, Jūs jautājat? Un tieši tā ir problēma. Lielākā daļa cilvēku nekad nav dzirdējuši par eVent. Droši vien tie paši cilvēki, kas brīnās, kāpēc paliek sasvīduši, kad trenējas Gore-Tex apģērbā. Un tieši tā ir lielā atšķirība starp šiem diviem materiāliem. eVent ļauj mitrumam aizplūst, Gore-Tex - nē. Vismaz ne tik labi, lai gan Gore apgalvo pretējo...

Gore-Tex pret eVent
Gadījumā, ja Jūs vēlaties patīkami pavadīt laiku kalnos, vidē, kas nav sevišķi draudzīga cilvēkam, tad Jums būs nepieciešams augstas kvalitātes ūdensnecaurlaidīgs apģērbs. Tai būtu jābūt vismaz virsjakai (un ideālā variantā arī virsbiksēm), kas ražota no kāda moderna sintētiska gaisu caurlaidīga ("elpojoša"), vēju aizturoša un ūdensnecaurlaidīga auduma.

Šiem audumiem ir būtiska priekšrocība komforta ziņā salīdzinājumā ar lētākiem gaisu necaurlaidīgiem un ūdensnecaurlaidīgiem audumiem. Gaisu necaurlaidīgi audumi mēdz iekšpusē kļūt mitri no gaisa kondensāta, neatkarīgi no tā, cik efektīvi tie aiztur lietus ūdeni. Parasti šie audumi tiek veidoti ar poliuretāna (PU) pārklājumu papildinot neilona audumus, un no tādiem audumiem šūtas bikses var kalpot kā lētāka alternatīva gaisu caurlaidīgām un ūdensnecaurlaidīgām biksēm gadījumos, kad aizsardzība pret gaisa kondensātu apģērba iekšpusē nav tik būtiska. Tāpat tādi būtu ideāli piemēroti bērniem divu apsvērumu dēļ: pirmkārt, bērni mazāk svīst, tāpēc auduma gaisa caurlaidība nav tik ļoti no svara, otrkārt, šādi apģērbi ir lētāki - bērni ātri izaug no sava apģērba...

Tomēr ķermeņa augšdaļai, it īpaši, ja Jūs plānojat būt aktīvs, ir vērts iegādāties apģērbu ar visaugstāko gaisa caurlaidību un ūdensnecaurlaidību vienlaicīgi. Vislabāko, kādu vien varat atļauties! Šobrīd ir pieejami daudzveidīgi gaisu caurlaidīgi un ūdensnecaurlaidīgi audumi - daži labākas kvalitātes, daži sliktākas. Protams, arī attiecībā uz ūdensnecaurlaidīgo apģērbu parasti darbojas likums – "Cik maksāsiet, to arī saņemsiet!"

Tirgus līderi
Divi pasaulē visplašāk pieejamie audumi ar visaugstāko gaisa caurlaidību ir labi zināmais Gore-Tex, kā arī eVent, kas ātri vien, jau pēc pirmās nopietnās lietošanas reizes iegūst lojālus piekritējus. Abu izgatavotāju ražoto audumu pamatā ir membrāna, kas aiztur lietus ūdeni un kas ražota no viena un tā paša materiāla – paplašinātā PTFE (politetrafluoroetilēna). Šim materiālam ir lieliskas hidrofobiskas (ūdeni aizturošas) īpašības, taču tas ļauj mitruma tvaikam izvēdināties caur miljoniem mikroskopisku caurumu.

Gore-Tex apģērbiem ir izstrādāta spēcīga mārketinga politika, kas liek ikvienam domāt, ka tiem ir visaugstākā gaisa caurlaidība. Gore-Tex izstrādātais jaunais Pro Shell jau tiek reklamēts kā gaisu caurlaidīgāks un vieglāks materiāls nekā iepriekšējais XCR. Taču patiesībā ProShell ir tikai jaunais XCR nosaukums... Pat gadījumā, ja patērētāji zinātu patiesību un būtu pietiekami informēti, lai pieņemtu apzinātu lēmumu, eVent vienalga saskaras ar milzīgām grūtībām cīņā ar Gore-Tex turpat vai monopolu šajā nozarē.

Te nu ir daži no lielajiem sāncenšiem 2007./2008. gadu cīņas laukā, kas izvēlējušies savu kolekciju apģērbos eVent vai Gore-Tex.

Pro Shell
Arc'Teryx; Marmot; Mountain Hardwear; MEC; Burton; Outdoor Research; Spyder; Eider; Vans; The North Face...

eVent
RAB; Westcomb; Loki; VauDe; Feathered Friends; Integral Designs; O'Neil; DC Snow; Descente Athletic; 66° North...Atšķirības
Netīrumi un eļļas, kas saistās ar āra aktivitātēm, var viegli aizsprostot šīs mikroskopiskās atveres. Lai uzturētu gaisa caurlaidību, PTFE jāaizsargā no piesārņojuma. Un šeit nu ir meklējama tā atšķirība starp Gore-Tex un eVent. Gore-Tex paļaujas uz mitrumu caurlaidīgo, oleofobisko jeb eļļas aizturošo PU pārklājumu, kas iestrādāts politetrafluoroetilēnā. Tas samazina gaisa caurlaidību, taču arī ievērojami paaugstina membrānas ūdensnecaurlaidības un gaisa caurlaidības īpašību noturīgumu. Tas ir iemesls, kāpēc aktīvi sportojot Gore-Tex apģērbā iespējams spēcīgi svīst no iekšpuses - nav pietiekami spēcīga gaisa caurlaidība.

eVENT®

Atvērtas poras

Parasta PU membrāna

Aizvērtas poras

Galvenā eVent atšķirība ir apstāklī, ka PU pārklājuma slāņa nav. Tā vietā eVent membrānā ir lietots molekulārs pārklājums, kurš aptver un aizsargā katru poru atsevišķi. Tas nozīmē, ka mitruma tvaiks tiek izvēdināts daudz efektīvāk un ātrāk, kas, savukārt, nozīmē to, ka Jūs saglabājat sausumu un jūtaties ērtāk. Vienkārši...?

Vācu apģērbu un ekipējuma ražotājs VauDe ierosināja papildināt eVENT® membrānu ar tehnoloģiju TransActive, kuras pamatdoma un uzdevums ir vēl efektīvāka mitruma izvēdināšana! Ņemot vērā RET rādītāju no 2,7 (divslāņu konstrukcijā) līdz 4,5 (trīsslāņu konstrukcijā), kombinēts materiāls eVENT®/TransActive pārliecinoši ieņem pirmās pozīcijas "elpojošo" membrānu audumu tirgū.Vēl viena eVent membrānas priekšrocība ir izturība laika gaitā. Arī veca eVent jaka būs tikpat gaisa caurlaižoša, kā jauna eVent jaka. eVent jaka nenoveco! Ražotāji tai dod mūža garantiju. Pie tam Jūs varat to tīrīt ar jebkuru mazgāšanas pulveri - membrāna saglabā gaisa caurlaidības iespējas pat pēc vairākkārtējām mazgāšanām!

Nav šaubu, ka eVent audumam ir augstāka gaisa caurlaidība. Tiesa, tas ka eVent ir tik efektīva vēdināšana, ļoti aukstos laika apstākļos var būt arī mazāk pozitīvs faktors - eVent var būt aukstumu uzturoša iedarbība, jo gaisam, ko sasilda ķermenis, netiek ļauts ilgstoši uzkrāties apģērba iekšpusē.

Slāņi
Gan eVent, gan Gore-Tex audumiem ir 3 slāņu uzbūve (kur PTFE membrāna ir ievietota starp stingra ārējā auduma slāņiem), kas ir visizturīgākā un ilgnoturīgākā uzbūves veidošanas metode. Otra metode ir 2 slāņu uzbūve, kur PTFE membrāna ir piestiprināta ārējam audumam, bet apģērba iekšpusē to aizsargā vaļīgs tīklojums jeb auduma starpslānis. Ja apģērbam ir vaļīgs starpslānis, tad, visticamāk, ka tas ir 2 slāņu apģērbs. Šie apģērbi nav tik noturīgi kā 3 slāņu apģērbi, un tie parasti ir smagāki un siltāki, kas padara tos piemērotākus zemākas slodzes intensitātes aktivitātēm.

Spriedums
Tātad – augstas slodzes intensitātes aktivitātēm, tādām kā kāpšana kalnos, skriešana, riteņbraukšana vai gadījumos, kad Jūs savu ķermeņa īpatnību dēļ kalnos vienkārši ļoti sasvīstat, eVent auduma apģērbi ir tieši tas, kas Jums būtu jāizvēlas. Tāpat, pateicoties eVent auduma apģērbu vieglumam, tā ir pareizā izvēle kalnu riteņbraukšanai un alpīnismam. Šāda veida apģērbi ir vispiemērotākie gan pastaigām kalnos, gan smagiem, ilgstošiem pārgājieniem, kuru laikā Jūs jutīsieties patiešām ērti un saglabāsiet sausuma un komforta sajūtu.

Jā, Gore-Tex apģērbi izceļas ar savu noturīgumu (varbūt izņemot Gore-Tex Paclite apģērbus, kas galvenokārt veidoti, rūpējoties par to vieglumu) un pārbaudītu pielietojumu visskarbākajos laika apstākļos pasaulē. Tomēr, tiek uzskatīts, ka Gore-Tex audumi nav ar tik augstu gaisa caurlaidību kā jaunākajam eVent izgudrojumam, un tie var kļūt mikli, kad Jūs sasvīstat. Sevišķi tas ir novērojams siltos, mitros laika apstākļos. Tomēr, kā jau tas tika minēts iepriekš, mazāka gaisa caurlaidība kļūst par priekšrocību ļoti aukstā laikā. Protams, Gore-Tex mēģina šos trūkumus novērst, radot jaunu "austa" veida rupja linaudekla slāni savā audumā. Tas ļaus ūdens tvaikiem izvēdināties lielākā mērā nekā līdz šim. Vai uzlabotā gaisa caurlaidība būs tik pat efektīva, kā eVent audumiem – to atliek pārbaudīt...

eVent: Nekas neelpo labāk, nekas netur labāk sausu!
Arī Latvijā ir pieejamas eVent membrānu apģērbs - bikses un jakas no vācu ražotāja VauDe, veikalā Adventure Spirit, Stabu ielā 52 (internetā: www.adventurespirit.lv)

VauDe kolekcijā atradīsiet eVent materiāla jakas gan ikdienas treniņiem gan kalnu pārgājieniem, gan skarbiem piedzīvojumiem, gan riteņbraukšanai, skriešanai un citām aktivitātēm brīvā dabā vai ūdenssporta nodarbībām.

P.S. Tieši pateicoties lielajai gaisa caurlaidībai ko nodrošina eVent membrāna, pagājušā gadā VauDe saņēma apbalvojumu par labāko membrānauduma jaku - Infinity Jacket II.

VauDe Infinity Jacket II

Starpcitu, runājot par VauDe ražotajiem eVent apģērbiem, grūti nepieminēt arī specializētu kolekciju kalnu profesionāļiem – ARGON. Viens no šīs kolekcijas piemēriem ir Alpinist Stretch Jacket, kas ir tehniski uzlabota 3-slāņu eVent kalnu jaka aktīvai lietošanai ekstremālos laika apstākļos.


VauDe Argon sērijas Alpinist Stretch Jacket


Labākā OUTDOOR jaka 2006, labākais OUTDOOR Ekipējums 2006, Amerikāņu Alpīnisma Institūta GIDU izvēle 2007

Vairāk par eVent membrānaudumu tehnoloģijām var lasīt eVent interneta mājas lapā www.eventfabrics.com!Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv