Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Meklēšanas darbi pārtraukti. Uz laiku!?

Autors: Oļegs Mirošņikovs
Tulkojums no krievu valodas: Kristaps Liepiņš
2008. gada 17. augusts, Rīga

Redaktora priekšvārds
Trīs Latvijas alpīnisti - 29 gadus vecais Anatolijs Sukovs, 39 gadus vecais Antons Kaļdi un 25 gadus vecais Andrejs Ļeskovs – joprojām tiek uzskatīti par bez vēsts pazudušiem. Augusta sākumā viņi devās ceļā uz Ušbas 4710 metrus augsto kalna virsotni. Nekādas ziņas no viņiem kopš tā laika nav saņemtas. Grupas biedri vien atraduši dažas viņu personiskās mantas, kas liecina, ka kāpēji iekļuvuši lavīnā. Meklēšanas-glābšanas darbi, kuri noritēja iespējamās traģēdijas vietā, laika apstākļu, iespējamo atkārtoto lavīnu bīstamības un politiskās situācijas Gruzijā dēļ uz nezināmu laiku pārtraukti...


Īsi par meklēšanas-glābšanas darbiem uz Ušbas


1. augustā grupa, kura sastāvēja no Anatolija Sukova, Andeja Leskova un Antona Kaļdi, devās kāpienā uz Ušbas Ziemeļu virsotni pa Kokina maršrutu (pa Dienvidu kori no Austrumu puses). Šis maršruts ir kombinētais (sniegs, ledus, klintis, red.), grūtību kategorija 4A (pēc Krievijas alpīnisma grūtību kategorijas sistēmas, red.).

Uz 3. augustu bija nozīmēts grupas atgriešanās kontrollaiks, bet tajā grupa no maršruta neatgriezās. No 4. augusta tika uzsākti grupas meklēšanas un glābšanas darbi. 4. un 5. augustā Ušbas rajonā bija slikti laika apstākļi (lietus, migla [zemi mākoņi]), kas spēcīgi sarežģīja jebkādu meklēšanas darbu veikšanu. 6. augustā tika uziets Andreja Leskova fotoaparāts un saplēsta mugursoma. Šīs lietas tika atrastas lavīnas konusā (vieta lavīnas ceļa baigās, kur lavīnas sniegs, ledus, klinšu akmeņi apstājas, red.). Augstāk pa lavīnas ceļu tika uzietas spēcīgi salauztas visu trīs kāpiena dalībnieku aizsargķiveres, sapakota telts, samarķēta virve, kā arī izmētātas dažādas kāpiena dalībnieku personiskās lietas un pārtikas produkti. Acīmredzot, tās bija lietas, kas izkritušas no mugursomām.

Izejot no lavīnas ceļa un vietām, kurās tika atrastas mantas, tika noteiktas "A" zonas pazudušo meklēšanai. Tās bija lavīnas konuss un plaisa, kas atradās nedaudz zem vietas, kurā tika atrastas ķiveres.

Vislielākā vērība tika pievērsta meklējumiem plaisā, it īpaši tāpēc, ka nedaudz virs tās tika atrastas asiņu pēdas. Plaisas novietojums un tās lielais platums ar lielas iespējamības daļu liecināja, ka kāpiena dalībnieki nav to šķērsojuši "pārlecot" kopā ar lavīnu, un varētu būt iekrituši tajā un tur aprakti [zem lavīnas daļas]. Tomēr nolaišanās plaisā un tās zondēšana nekādus rezultātus nedeva. Šajā gadījumā var izteikt minējumu, ka vai nu tika pārāk daudz sniega (zondēšanai bija iespēja izmantot tikai 3 m garas lavīnzondes), vai arī puiši kaut kādā veidā kopā ar lavīnas masu tikuši pārnesti pāri plaisai un nonākuši līdz tās konusam.

Lavīnas konuss arī tika izzondēts. Pietiekoša cilvēku skaita un lavīnuzonžu trūkuma dēļ zondēšanu varēja veikt tikai pēc "plaša" izvēles plāna. Sākot jau no 8. augusta lavīnas konuss sāka apledot, un tā zondēšana tika apgrūtināta.

Vizuāli tika apskatītas visas plaisas lavīnas lejupceļā. Jebkādi papildus atradumi netika konstatēti.

9. augustā tika atklātas asiņu pēdas leduskrituma kreisajā apakšējā daļā. Šī vieta atrodas visai tālu pa kreisi no lavīnas ceļa līnijas (aptuveni 300 metrus) un krietni zemāk zem lavīnas konusa. Meklējumi "asiņaino" pēdu ceļā, un arī iespējamā kritiena vietā ne pie kā nenoveda. Tika atrasta tikai zemē guloša alpīnistu karabīne un vecs, VCSPS veida ledusāķis, kuri noteikti nav piederējuši kāpiena dalībniekiem.

Sekojoši jāatzīmē sarežģītie apstākļi, kuros noritēja meklēšanas-glābšanas darbi. Sākot no plkst. 11iem, kad saule sāk apspīdēt kalna nogāzes, viss meklējumu rajons intensīvi tika "apšaudīts" ar krītošiem akmeņiem no augšā esošajām klintīm. Tāpat arī visa šī nogāze ir spēcīgi lavīnbīstama, pastāv iespējamu atkārtotu lavīnu nobrukumu draudi. Nogāzes sniega seguma analīze norādīja uz to, ka no nelaimes gadījuma brīža bijusi ne tikai viena, bet pat vairākas lavīnas (pie tam, viena "neliela" lavīna nogruva arī meklēšanas darbu norises gaitā).

10. augustā, esošās situācijas analīzes rezultātā, tika pieņemts lēmums par meklēšanas-glābšanas darbu pārtraukšanu.


Nelaimes gadījuma vieta ar meklēšanas-glābšanas grupas piezīmēm uz tās (foto no www.traverss.lv)

Kas tad īsti notika?

Sākotnēja foto materiālu analīze ļauj domāt, ka kāpiena dalībnieku trijnieku skāra lavīna jau pirmajā kāpiena dienā, 2008. gada 1. augustā nedaudz pēc plkst. 15.05, jo ar šo laiku datēta pēdējā fotogrāfija Andreja fotoaparātā. Un tad sekoja... Protams, kamēr nav atrasti paši kāpēji, mēs turpinām cerēt.

Tuvākajā laikā tiks veikta detalizētāka notikušā nelaimes gadījuma analīze. Analīzes rezultāti tiks publicēti Latvijas alpīnistu savienības (LAS) oficiālajā interneta lapā. Dotajā brīdī tiek apspriests turpmākās pazudušo kāpiena dalībnieku meklēšanas organizēšanas plāns.


P.S. Ja Jums ir iespēja finansiāli atbalstīt nākošo meklēšanas pasākumu norisi, iespējams jau septembrī, šeit publicēts konts, kurā ieskaitāma nauda:

TRAVERSS BIEDRĪBA
Jur. adrese: Dravnieku 14-64, Riga, LV-1021, Latvija
Reģ. Nr. 40008040849
Hansabanka
SWIFT kods: HABALV22
konts: LV95HABA000140J045742
Maksājuma mērķis (skaidrojums): Glābšanas darbu veikšanai Svanetijā


Ziņas oriģināls (krievu valodā) meklējams šeit.

Iepriekšējās ziņas, preses ziņu fragmenti, saistīta informācija p.p.a vortālā meklējama šeit.

p.p.a vortāls turpinās sekot notikumu gaitai!

[FORUMA TĒMA]

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv