Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Industriālais alpīnisms

Autori: Rūdolfs Puķītis, Jānis Brūveris
Foto: Jānis Cunskis
2008. gada aprīlis, Rīga

Industriālais alpīnisms. Mēs to saucam tā, jo mūsu kāpšanas treniņi Jelgavā notiek pa industriālajiem objektiem.

Sen jau visiem skaidrs, ka iekš Latvijas kalnu nav un nebūs. Tas, protams, pa lielam kremt galvenokārt uz klinšu kāpšanu kārajiem. Rokas un kājas nemitīgi raujas pieskarties vertikālei, tāpēc, lai remdētu bēdas ir iemesls meklēt risinājumu - doties kādas nepabeigtas, pamestas ēkas meklējumos, izmēģinot visus tur atrodamos maršrutus, kā arī visas pārējās iespējas ko piedāvā šis nepabeigtais nams.

Tad, lūk, jau pāris gadu garumā esam iecienījuši kādu paprāva izmēra Jelgavas objektu, kura piedāvājuma klāstā gan 25 m kāpiens pa virvi ar žumāriem (kā arī ar visām iespējamajām kombinācijām ar citiem verķiem) pa lifta šahtām, gan dažādas sarežģītības kāpšanas un bolderinga maršruti, arī lieliskas draitūlinga iespējas! Oriģinālā ēka bijusi iecerēta kā dzemdību nams, tomēr tās apmēri krietni pārsniedz latviešu kūtro tieksmi uz vairošanos...

Ik pa laikam gaiteņu labirintos nākas sastapties arī ar kādu krāsainā metāla tīkotāju, kas visiem iespējamajiem līdzekļiem cenšas ievākt kārtējo "ražu". Interesanti, ka visi šie džigiti kā viens uz jautājumu – "Logu rāmjus zāģējam?" - atbild ar Zaļo un Zemnieku partijas sirdis plosošu teicienu - "Mēs tikai sakopjam, lai nav netīrs un apkārt nemētājas..."

Klinšu kāpšana šeit iespējama galvenokārt pa plaisām sienās. Pateicoties tam, ka ēku Padomju laikā mūrējusi cietumnieku brigāde, tādu ir daudz un dažāda izmēra, sākot no milzīgām, kurām pat dūre par mazu, un beidzot ar pavisam niecīgām, kur labi ja rokas pirkstu galiem atradīsies vieta. Vietās, kur strādājuši paši akurātākie brigādes pārstāvji, vai arī pats brigadieris stāvējis klāt, respektīvi - plaisu nav, laika gaitā izveidojušās papildus aizķeres, lai šos ēkai kopumā netipiskos posmus varētu pievārēt.Kad laiks paliek aukstāks, treniņš pārceļas uz ēkas iekšieni. Lifta šahta ir ideāla vieta, lai attīstītu visas kalnos nepieciešamās iemaņas kāpšanai pa virvēm. Kā jau slimnīcai - šahtas gana plašas un klaustrofobiju pievilināt vēl nav izdevies. Sienas aizsniegt izdodas tikai pēc kārtīgas svārsta kustības. Virves stiprināšana šeit ir apskaužami laba, jo, ja ir lifta šahta, tad ir arī lifta motortelpa, kur virves iespējams stiprināt pie milzu izmēra metāla sijām (galvenais tikai, uzsiet pareizos mezglus...).Sakarā ar saspringtajām studijām Valmierā un Rīgā sen nebija iznācis laika kārtīgam treniņam, tāpēc izmantojām Lieldienu brīvdienu sniegtās iespējas, lai izmēģinātu ko jaunu - starp ēkas korpusiem (tādi ir divi) izveidot gaisa pārceltuvi. Tās augstums virs zemes un arīdzan garums ap 15 m. Tad nu arī tika izmēģinātas visas tās sniegtās opcijas - gan klasiska tās pārvarēšana, gan kāpšana pa vertikāli uz gaisa pārceltuves nostiprinātas virves, gan nobeigumā - lieldienu šūpošanās, uz gaisa pārceltuves bāzes izveidojot pamatīgu svārstu. Svārsts bija pietiekams, lai bez īpašām pūlēm sasniegtu otru ēkas korpusu. Atpakaļ uz sākuma pozīciju gan neizdodas aizžūpoties (jūtamais izsalkums - vainojams olu trūkums organismā), tāpēc atliek vai nu nolaisties līdz ēkas pirmajam stāvam un uz atkārtotām šūpolēm kāpt augšā pa trepēm, vai arī ņemt talkā žumāra un Grigri kombināciju un rausties augšā pa virvi. Un kurš tad kāps pa trepēm, ja pastāv tik vilinoša otrā iespēja!?Jāsaka, ka ik pa brīdim uzrodas arī kāds skatītājs, tomēr lielākā daļa gar ēku maršējošie ir kaimiņi un vietējā rajona iedzīvotāji, kas pie mūsu izdarībām jau pieraduši un sen jau nepievērš uzmanību.Jelgavā daudz industriālu, kāpēju interesi saistošu objektu - ap 40 m augsti futbola stadiona prožektoru torņi, 30 m augsti ķieģeļa mūra torņi, vairākas deviņu stāvu un divpadsmit stāvu ēkas. Īsāk sakot - vieta pirkstu ādas un inventāra deldēšanai pavisam noteikti ir atrodama!

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]


Kalni Alpīnisms Klinšu kāpšana Ledus kāpšana Kāpšana kalnos Ekipējums kalniem Piedzīvojumi

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv