Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Forums
Sniega tehnikas nodarbības kalnos kāpējiem
Komentāri: 28; Autors: p.p.a
Tēma izveidota: 26.03.2008 00:26:12; Pēdējās izmaiņas: 01.02.2010 12:34:20

"Pārvarot savu baiļu devu, mazliet iestumjoties, slidinamies lejā. Uzdevums - sasniedzot zināmu ātrumu, efektīvi apstāties..." Kā tiek organizētas sniega tehnikas nodarbības "Kalnu Grupā" un citur? Kā apgūt šo alpīnisma pamattehniku? Kā to labāk mācīt iesācējiem? (Sadalīta, kompilēta diskusija, Red.)

[1] 2

P.S. (par "Atkal Ozolkalnā...")
Nakts bija lieliska. Silti un labi. Pat to, ka kaut kur netālu virs mums braukā retraks, varēja dzirdēt tikai ļoti nedaudz, par vēju, kas visai stipri naktī pūta pat nemaz nerunājot... :)

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 01.02.2010 12:34:20


Atkal Ozolkalnā...
Šodien atkal visu dienu Ozolkalnā Kalnu Grupas sniega nodarbības. Finišējot, dienas noslēgumā, kopīgiem spēkiem vienā no milzu tramplīniem izrakām sniega alu, kādas rok kalnos patvērumam. Iekšējā telpa pēc tilpuma aptuveni četrvietīgās kalnu telts izmēros, satilpām gluži brīvi tur visi četrpadsmit... :) Tagad jau visi pa mājām, izņemot trīs nakšņot gribētājus. Pieredzei. Tik ekskluzīvā vietā jau bieži nesanāk gulēt. Salīdzinot ar to, kur savulaik daudzas reizes kalnos ir nācies gulēt, šāda ala ir patiešām lieliska (varētu pat sastādīt tādu kā "šausmīgāko nakšu Top 10"...). :) Labunakti!

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 30.01.2010 22:17:58Brīvdienās aizvadījām lieliskas sniega/ledus tehnikas nodarbības ar sesto "Kalnu Grupu". Paldies "Ozolkalnam" (īpaši Marekam!) par šo iespēju! Sniega nogāžu kondīcija bija vienkārši perfekta un uzpūstie stāvie pacēlumi - Āāaaa - fantstika! :)

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 18.01.2010 13:46:04


Re: stp., 21.04.2008
Iesaku ķerties pie 100% pareizas un labas alpīnisma literatūras radīšanas, kas visiem mums palīdzēs pareizi un labi kāpt! Kad būsi šo darbu pabeidzis, painformē, smelsimies pareizās un labās mācības, pārliecināsimies par to 100% pareizību. Cerams, ka būs kāda kļūdiņa palikusi, būs vismaz par ko padiskutēt un gudri parunāt! ;)

Autors: Nepareizais nelabais, 21.04.2008 19:44:36


Re ...
Alpīnismā nav "pareizi/nepareizi, labi/slikti". Kāds absurds! Laikam kāds saspiedis galviņu.

Autors: stp., 21.04.2008 16:11:18


Re: Brīva izvēle !
Jā, Atvar, situācijas mēdz būt atšķirīgas, ja labi grib, sakarības aizvien var atrast. Tāpēc arī cenšos visus, kas sāk nodarboties ar alpīnismu, brīdināt: šī ir augsta riska nodarbe, kurā par 100% nevari būt pārliecināts ne par ko un iznākums savām vai svešām kļūdām (vai arī dabas radītām nejaušībām) var būt letāls! Ja to nepieļauj, nevēlies vai nevari riskēt - nepiedalies! Aizvien ir izvēle! Nu nevar neviens atbildēt par citu pilnībā, nevar, lai kas tas arī nebūtu, ķirurgs, šoferis vai alpīnisma instruktors. Varam tikai censties.

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 20.04.2008 20:28:39


Brīva izvēle !
"Alpīnisms un kalni nav salīdzināmi ar pilsētas ielām un ceļu satiksmes noteikumiem. Tā ir brīvu cilvēku brīva izvēle piedalīties šajā "spēlē", kurā katrs ir atbildīgs par sevi (Kristaps 10.04.2008.). Jā, Liepiņa kungs, neliksim šeit = zīmi, bet kaut kāda sakritība tomēr ir. Laikam jau ne par velti ceļu satiksmes noteikumi radīti. Nedrīkstam braukt, kur patīk un kā patūk. Nedrīkstam skriet pār ielu kur patīk, un vienalga - sarkana vai zaļa guntiņa kvēlo. Tomēs mēs, kā brīvi cilvēki varam izvēlēties, kur pārskriet ielu. Un, ja laimējas, tad vēl varam parādīt pigu pī-pī-pī šoferim, palielīties un skaļi pasmieties par tiem, kas palika ielas pretējā pusē. Pareizi, šajā "spēlē" katrs atbildīgs par sevi: skriet-neskriet, vai iet tur, kur drīkst un pagaidīt zaļo gaismiņu. Bet vai šim skrējējam nav jāatbild par tiem, kas viņa dēļ varbūt gāja bojā?! Padomāsim, vai līdzīgi nav arī alpīnismā? Un vai vainīgs ir tikai cietušais? Pārējie, tātad ir nevainīgi, ieskaitot instruktoru!

Autors: Atvars, 20.04.2008 14:50:07


!
Pastāvēs, kas noturēsies !

Autors: Gandrīz R....., 14.04.2008 15:52:55


Re: Speed is safety in mountains
Pilnīga taisnība Ērikam! Kā piemēru varu pastāstīt par kāpienu Monblānā, ziemā, no Itālijas puses pa Brenvas sienu, maršruta grūtības pakāpe laikam D, garums 1200m + līdz virsotnei pa klasiku no Brenvas pārejas un atpakaļ uz Midi. Kāpām trijatā (kopā ar vienu kāpēju no Ukrainas un vienu ļoti spēcīgu alpīnistu no Krievijas - Bolotovu). Nakšņojām vecajā, pamestajā un sašķiebtajā Džiglione (ja nemaldos) būdā, sākām kāpienu trijos naktī pēc neliela piegājiena. Bez virvēm. Balstoties uz individuālo tehniku. Nogāzes slīpums 55-70 grādi. Virvi lietojām tikai divas vkirves pirms Brenvas pārejas, apejot milzīgos ledus serakus. Ja mēs ietu ar virvēm un pārmaiņus drošinoties, pasākums ilgtu vismaz divas, vai pat vairāk reizes ilgāk. Ejot vienlaicīgi, iesietiem virvē - papildus risks kādam noraujoties aizraut arī pārējos... Nu kaut kā tā. Ziemas dienas ir īsas. :) Paspējām uz pēdējo pacēlāju lejā no Midi. Tādu "izspiesta citona" sajūtu gan neatceros piedzīvojis, pat ne vienās daudzdienu piedzīvojumu sacīkstēs... :) Vēl jāpiebilst, ka mūsu ietais maršruts atrodas zem seraku barjeras, un neskaitās drošs. Līdz ar to - jo ilgāku laiku pavadi apdraudētā zonā, jo lielāks potenciālais apdraudējums! "Speed is safety in mountains."

Autors: Kristaps, 10.04.2008 16:14:50


Speed is safety in mountains
Nav taisnība, ka virve atrisina drošības jautājumu uz sniega un ledus. Virve palēnina grupas kustību un tādēļ palielina citas objektīvas briesmas – lavīnas, akmeņi, tumsas iestāšanās nepiemērotā vietā utt, utl. Iesieties vai nē vienmēr ir kompromisa lēmums, nevis aksioma.

Autors: Ēriks, 10.04.2008 15:53:50


Re: Re...Re(D+A)1
Nāks nākošā ziema, būs nākošās sniega nodarbības Latvijā (ja būs sniegs, protams). Alpos vasaras beigās būs sniega/ledus nodarbības "Kalnu Grupai". :) "Arī atbilstošu izglītību šajā jomā esmu saņēmis, arī pieredze personīgā ir." Aizsūtīt starptautiskā serifikāta nummuru? Izieto maršrutu sarakstu? Apmeklēto starptautisko semināru sarakstu? Pievienot sporta klases un ieņemtās vietas "senajos" čempionātos? :))) Pēteri, vai mēs runājam par sniega nodarbību saturu un kvalitāti, vai ko? Runājot par "alpīnisma AKSIOMĀM" - alpīnisms un kalni nav salīdzināmi ar ceļu satiksmes noteikumiem un pisētas ielām - tā ir brīvu cilvēku brīva izvēle piedalīties šajā "spēlē", kurā katrs pats ir atbildīgs par sevi ("tāds nedrīkstēja kalnā kāpt!"; "kas to atļāva?"; "kas par to atbid?"), un katrs pieņem gan izaicinājumu, gan lēmumus, un "bauda" savas rīcības sekas! Alpīnismā nav "pareizi/nepareizi, labi/slikti". Un ne instruktori, ne gidi, ne grupas biedri (kas nav tieši iesaistīti nelaimes gadījumos) nav pie kā vainojami! Mēs paši izvēlamies savus instruktorus, gidus, grupas biedrus un ja reiz esam izvēlē kļūdījušies, tad varam vainot tikai sevi... Atgriežoties pie sniega - šajā ziņā grēko lielākā daļa kalnu pasākumu organizētāju, kas rīko pasākumus iesācējiem. Sniegs ir viena no sarežģītāk izprotamajām un bīstamākajām kalnu reljefa formām, drošināšanas organizēšanas dēļ. Un tieši tāpēc individuālā sniega tehnika ir ļoti svarīga. Kā to izskaidrot un iemācīt iesācējiem, tas jau ir otršķirīgs jautājums, galvenais, lai tas vispār tiktu darīts, un darīts pamatīgi, nevis tikai radot ilūziju, ka viss ir pilnībā OK, un "kurš tad nemāk pa sniegu iet..."

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 10.04.2008 13:44:23


re: aksioma
Tā kā neviens un nekas nevarēs garantēt ka kāpējs vienmēr būs piestiprināts pie, savukārt, absolūti droši piestiprinātas pie reljefa virves, un ne vienmēr klāt būs cirtnis… tāds treniņš (aizturēties bez nieka) noderēs. Nav alpīnismā nekādu aksiomu, likumu utt. Ir uz citu alpīnistu pieredzes pamata izstrādātie ieteikumi, kuriem ir brīdinošs un rekomendējošs raksturs.

Autors: Anatolijs, 10.04.2008 13:42:02principā jau ir muļķīgi mācīties izlabot kļūdas - vienkārši ir jārīkojas nekļūdīgi, tad viss būs kārtībā. sevišķi tas attiecas uz tik determinētu vidi kā kalni, pa kuriem, lai nu kā, bet ar virvju palīdzību jau nu točna var droši pārvietoties! ========== vienīgi mazliet skumji, ka D+A diskusija nogremdēja pašā dibinā manus kompānijas meklējumus uz sausām un siltām klintīm :(

Autors: k33, 10.04.2008 11:44:09


peters
Pēter, man patīk tavs uzstājīgums:) Tāda sajūta, ka Tu esu Superinstruktors un/vai raksti grāmatu par Kristapu un vēlies iegūt pēc iespējas vairāk info par viņu:)

Autors: Normunds, 10.04.2008 11:34:46Vispār jau tās ir mācības, kur tiek "izspēlētas" dažādas situācijas, arī gadījumi, ja gadās izslīdēt. Nez, kas tur tik grēcīgs un nosodāms, ka būtu jātaisa šāda panika? Labāk to visu atstrādāt ir šeit drošā nogāzē, nevis kalnos.

Autors: Pingvinčix, 10.04.2008 11:11:54


Komentāra nosaukums *
Komentārs
Komentāru pievienoja *
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv