Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Ledus, sniegs un citas "procedūras" (2)

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš, Didzis Gasiņš un Ojārs Daugavietis
2008. gada marts, Rīga

Marta pirmā nedēļa. Joprojām Francijas Alpi, Šamonī. Pirmās leduskāpšanas un draitūlinga grupas (par to aprakstu var lasīt šeit) dalībnieki dodas mājup un viņu vietas ieņem otrā grupa. Laika apstākļi joprojām pavasarīgi, bet tuvākajās dienās meteoroloģiskā prognoze sola ziemas atgriešanos Alpu kalnos. Veselības kūres procedūras turpinās. Vai ar saules vannām?

Jau pirmajā kāpšanas dienā nākas secināt, ka ledus siltā laika dēļ kūst pārlieku strauji – vairākas iepriekšējā nedēļā kāpjamās "lāstekas" nobrukušas, nākas meklēt citus, atbilstošajam mirklim piemērotus variantus.Lai izvairītos no pārlieku siltajām pēcpusdienām uz Kremeri leduskritumiem, kuru augšējā daļa kļūst pārlieku bīstama siltā laika dēļ, sākot no trešās kāpšanas dienas uz ledu dodamies jau agrā rīta stundā, vēl pirms gaismas. Nelielais piegājiens (20-30 minūtes) ir reizē arī kā neliela iesildīšanās turpmākajiem kāpieniem. Kļuvis aukstāks, bet snieg visai intensīvi...Dienas vidū pārtraucam kāpt ledus maršrutus, dodamies uz apartamentiem Aržentjērā, un pēc nelielas pusdienu pauzes – uz draitūlinga nodarbībām Gajandu klintīs. Divi treniņi dienā – īsta sporta nometne! :) Pie tam, ja esot piegājienos jāiet instruktora ātrumā...Atkal rīts, atkal leduskritumi. Piesardzīgus dara netālu brūkošās nelielās sniega lavīnas. Ledus stāvoklis vidēji labs, tomēr vietām tas zaudējis sasaisti ar zem ledus esošo klints un augsnes pamatni – kūstošie ledus ūdeņi... Atvēzējies, iecērt leduscirtni, skaņa tāda, kā pa tukša skapja durvīm! Bailes, ka tas "skapis" neatlūzt un neuzgāžas virsū tev un tiem, kas tevi drošina, jo lidot kopā ar skapi no piektā stāva arī negribās... Pārceļamies uz drošāku vietu, un piestrādājam pie Abalākova tuneļu un ledus bolardu izveides mācību nolūkos (par to izveidi, domājams, varētu tapt kāds atsevišķs rakstiņš nākotnē).

Piektajā dienā laika prognoze beidzot sola spēcīgu (80 km/h) ziemeļu vēju un -20°C aukstumu virs 3000 m augstma atzīmes (ziema atgriežas!), tāpēc plānotā "augšējā" kāpiena diena tiek nobīdīta uz nākošo dienu, kas tiek solīta jau krietni mierīgāka un siltāka. Ko darīt šodien? Ejam nelielā izgājienā uz vēl nekad neredzētiem leduskritumiem Montrokas pārejā, bet diemžēl tā arī tos neizdodas ieraudzīt – pavasarīgi siltā saule tos padarījusi krietni šaurus, un no tiem palikušas vien šauras ledus strēmeles dziļos klinšu kuluāros. Kāpjami, bet ne tagad... Tomēr skaisti izstaigājamies saules pielietajos Montrokas pārejas klajumos, atrodam lielus bolderinga akmeņus, kas krietni atgādina neseno kāpšanu piesnigušajā Anapurnas bāzes nometnē Nepālas Himalajos (par to aprakstu var lasīt šeit).

Lai arī iepriekš bija dzirdētas runas par to, ka vajadzētu atpūsties pirms rītdienas gājiena augšup, lielākā grupas daļa noskaņota uz papildus aktivitātēm un... atkal dodamies uz mācību klintīm, kurās tiek izkāpti (ar plikām rokām un kalnu zābakiem kājās) daži maršruti, par kuriem gan jau kāds no kāpējiem arī paši izteiksies... :)

Piektdienas rītā agri dodamies uz Gran Monte pacēlāju, šoreiz ar mērķi doties uz Mazo Vertes smaili (3512 m). Pa ziemeļu nogāzes centra maršrutu, kas nav garš (~divas virves), tomēr visai stāvs (50-55°) alpīnais ledus (vietām tik nopulēts, un pēc pagājušās diennakts aukstuma tik ciets, ka grūti ieskrūvēt ledusāķus!) pēc ledāja un piesnigušas kalnmales plaisas (bergšrunda) šķērsošanas, kam seko klinšaini robota klinšu kore nākošo divu virvju garumā...

Klinšu kore ir ar pāris "pārsteigumiem" viltīgu lejupkāpienu veidā – tiem, kas ko līdzīgu izpilda pirmoreiz, emocijas garantētas! :) It sevišķi virsotnei tuvākajā nokāpienā, kurā zemu jānolaižas ar labo kāju aizsniedzot akmens pakāpienu, kuru noslogojot (lieki piebilst, ka tajā brīdī ar rokām praktiski nekur neturies), tas pamatīgi nokustas... Bet krist uz abām pusēm var tā skaisti, skaisti. :) Tiem, kas drošina un vēro šo kārtējā jaunā kāpēja kāpšanas procesu - jautri!


Kristīne un Valērija pie virsotnes, fonā var redzēt Guntu, kas pārvar viltīgo lejupkāpienu uz kores

Virsotne sasniegta. Griežamies atpakaļ un mērojam to pašu klinšu kori pretējā virzienā. No tās pa virvēm laižamies lejup gar ledus nogāzes sānu līdz pat ledājam.

Līdz ar saulrieta fantastiskajām debesu un apkārtējo kalnu krāsām esam uz Gran Monte pārejas. Pēc nelielas pauzes, noslēpuši somās lielko ekipējumu, dodamies lejup naksnīgajā ielejā... Runā, ka vietējais krodziņš ar garšīgajām picām un daudzveidīgu dzērienu piedāvājumu esot vaļā līdz diviem naktī? Nezināt? Iesaku pārliecināties pašiem... :)


Otrā grupa (no 12iem, pa pulkstenim): Gunta, Didzis, Sandis, Valērija, Matīss, Andris, Kristīne un Ojārs

Ziemas aktivitātes beigušās. Laiks kam pavasarīgākam – jādodas pasildīties uz siltām klintīm... Paldies par kompāniju, gan jau atkal uzsals leduss, būs kļuvis karsts, un vēlme atvēsināties, un tajos ledusskritumos kāpt, nepāries... :)

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]


Kalni Alpīnisms Klinšu kāpšana Ledus kāpšana Kāpšana kalnos Ekipējums kalniem Piedzīvojumi

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv