Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Ledus, sniegs un citas "procedūras" (1)

Autors: Kristaps Liepiņš [ AUTORS?]
Foto: Kristaps Liepiņš, Vizma Bungše un Atis Rektiņš
2008. gada marts, Šamonī

Februāra pēdējās dienas. Francijas Alpi, Šamonī. Dienas tik siltas, ka gaisā teju vai manāms pavasara tuvums. Spoža saule apspīd Monblāna un citu Šamonī smaiļu apsnigušās virsotnes. Visa ieleja mudž no slēpotājiem un snovbordistiem. Tomēr mēs esam šeit ieradušies lai kāptu pa ledu, apgūstot leduskāpšanas un draitūlinga iemaņas. Un nedaudz iepazītos arī ar ziemas alpīnismu, kāpjot augstākos kalnos, ne tikai pa sasalušajiem kusušā sniega ūdens leduskritumiem Aržentjēras kanjonā...

Pirmās trīs dienas pavadām uz Kremeri leduskritumiem, kanjonā zem Aržentjēras ledāja mēles. Kāpšana ar augšējo drošināšanu un individuālās kāpšanas tehnikas pilnveidošana ir laba "iesildīšanās" nākošo dienu nodarbībām, kurās atkārtojam un apgūstam ledus kāpšanas un drošināšanas organizēšanas nianses.

Adekvāta leduscirtņu un dzelkšņu lietošana dažādās kāpšanas situācijās, ledusāķu ieskrūvēšana, drošināšanas staciju organizēšana, nolaišanās no leduskritumiem izmantojot savstarpēji savienotus Abalākova "tuneļus" – tas viss priekš viena otra mūsu grupas jaunā kāpēja ir kas jauns, tāpēc laiks iet nemanot...

Ceturtā diena nāk ar mākoņainu laiku, kas līdzi sev nes retus lietus mākoņus, no kuriem dienas gaitā dažubrīd uzsmidzina lietus, bet tas nemaz netraucē mūsu šīs dienas ieceri – kāpt Gajandu klintīs, kas atrodas pāris desmitu minūšu gājiena attālumā no Šamonī centra. Dažāda veida kāpšana, gan ar augšējo, gan apakšējo drošināšanu, gan ar plikām rokām, gan ar cimdiem, gan ar leduscirtņiem (draitūlinga tehnika), gan jau ar drošības āķiem aprīkotos maršrutos, gan lietojot tradicionālo (frendi, ieliktņi) drošināšanu – atkārtojam visu attiecīgās kāpšanas tehnikas un taktikas klāstu, lai jau rīt varētu doties augstāk, īstā kalnu maršrutā.

Agrā ceturtdienas rītā dodamies augšup uz Gran Monte pacēlāja augšējo staciju un no tās uz Gran Monte pāreju (3233 m), uz kuras "aujam kājas" – nostiprinām pie zābakiem dzelkšņus un ar leduscirtņiem rokās dodamies lejup Aržentjēras ledāja virzienā un nogriežamies pa labi, gar klinšu kores pamatni. Mūsu mērķis – iepazīties ar alpīno ledu kuluārā, kas kā vareni diognāls (stāvums vidēji 50-55°) reaktīvo lidmašīnu skrejceļš tiecas uz šauru kores pazeminājuma robu starp Mazās Vertes smaili (3512 m) un 3531 metru augsto Gigor klinšu zobu.Pa lavīnas konusu, brienot vēl visai dziļo sniegu, pārvarējuši bergšrundu (kalnmales plaisu), ieejam kuluārā, un turoties pie tā malām kāpjam aizvien augstāk.Sniegu nomaina alpīnais ledus, iesākumā vēl lieliskajā neve kondīcijā, pēc tam jau kļūstot stiklaini tumšam – iecērtot tajā leduscirtni, no tā atšķeļas palieli ledus gabali, kas strauji uzņemot ātrumu pazūd kuluāra pamatnes sniegos. Drošināšanai izmantojam gan ledus āķus, gan arī kuluāra malās esošo klinšu plaisās nostiprinātos ieliktņus un frendus. Arī drošināšanas stacijas tiek veidotas gan uz ledus, gan klintīs, izcērtot tajās esošo ledu. No rietumu puses debesīs aizvien vairāk slīd reti sniega mākoņi, kuri dienas vidū sāk mums apkārt virpināt vieglas sniega pārslas. Atžentjēras smaile, kas kāpiena sākumā lūkojās mūsu mugurās, sedzas retos mākoņu klājos. Lai paspētu atgriezties ielejā vēl pa gaismu, nolemjam pārtraukt kāpienu un doties lejup.

Organizējam nolaišanās stacijas kuluāra labajā malā, kas ir ar mazāku izliekumu, un viens pēc otra laižamies pa virvēm lejup. Izdodas atrast dažas vecās nolaišanās cilpas, tomēr tās nākas pastiprināt ar savām palīgvirves cilpām. Katrā gadījumā, veidojot savas nolaišanās cilpas prāts mierīgāks... Kopumā esam uzkāpuši vairāk kā 300 metru augstumā no kuluāra pamatnes (bergšrunda) un šo augstumu arī nolaižamies, pēdējo virvi pagarinot līdz pat 100 m garumam, jo no klintīm līdz kalnmales plaisai ir lielāks attālums par vienas virves garumu. Kad visi esam uz sākumā iemītās takas, varam uz mirkli atpūsties un apspriest tikko kā gūtos iespaidus. Priekšstats par "ziemas priekiem" Alpos - alpīno ledu un viegli apledojušām klintīm ir gūts! :)


Esam lejā (no kreisās): Atis C., Sandis, Aija, Atis R., Intars, Inese, Jānis un Vizma

Pēc pēdējo virvju izvilkšanas un samarķēšanas dodamies Gran Monte pārejas virzienā, bet to nesasnieguši, pagriežamies lejup, lai pa kalnu slēpotāju noblietētajiem nobraucienu ceļiem nokļūtu atpakaļ ielejā, Aržentjērā. Nākas "nomest" divu kilometru augstuma starpību, un to veikt slīdot un glisējot pa kalnu slēpošanas trasēm ir tīrā bauda...

Vēl tikai dažas kāpšanas dienas un tad liela daļa no mums dodas atpakaļ uz Latviju (daži gan uz citām valstīm...), pie ikdienas darbiem. Paldies visiem, kas piedalījās šajā enerģijas smelšanās kūrē un veselības atgūšanas procedūrā! :)


Tradicionālais, relaksējoši dziedinošais alpīnistu "spa"...

Lai arī šajā nedēļā Alpus sasniedza negaidīti pavasarīgi laika apstākļi, jaukām, saules pilnām dienām mijoties ar lietainām, mazāk patīkamām, tomēr šajās septiņās dienās esam guvuši "ledus sajūtu". Un lielisku pieredzi nākošajiem kalnu maršrutiem...

Otrās grupas piedzīvotā apraksts un bildes skatāmas šeit!

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]


Kalni Alpīnisms Klinšu kāpšana Ledus kāpšana Kāpšana kalnos Ekipējums kalniem Piedzīvojumi

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv