Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
"Sauciet mani vienkārši par Edu!"

Autors: Juris Ulmanis (Rigas Biznesa Skolas, MBA profesors)
Foto no autora, Royal Geographical Society un National Geographic arhīviem
2008. gada februāris, Rīga

Pirms kāda laika izlasīju ziņu, ka miris sers Edmunds Hilarijs, pirmais Everesta iekarotājs. Vai tad viņš vispār bija vēl dzīvs?! Šis izteiksmīgais alpīnista tēls tik ļoti jau bija iesakņojies manā prātā un līdz ar to kļuvis neatkarīgs no tāda fizioloģiska procesa kā nāve, ka tādi vārdu salikumi kā "aizgājis aizsaulē", "miris" utt. izklausījās neloģiski, runājot par Sir Edmundu...

Seram Edmundam Hillarijam patika labāk, ka viņu sauca vienkārši par Ed un pirmo reizi ar Edu "iepazinos" ceturtajā klasē, kad bija jāraksta darbs par pasaules piedzīvojumu meklētājiem. Atceros to fotogrāfiju, kurā Eds Everesta virsotnē nofotografējis savu līdzgājēju Tenzingu Norgaju (Tenzing Norgay) ar Lielbritānijas karogu rokās. Šī fotogrāfija bija ar košām spēka un mērķtiecības krāsām piesātināta, ka tādam ceturtās klases skolniekam tā deva spēcīgu satricinājumu un aizraušanos ar kalniem.


Tenzing Norgay on the summit of Mount Everest at 11.30 am. Tenzing waves his ice-axe on which are strung the flags of the United Nations, Britain, India and Nepal (photo: Edmund Hillary). Issue of National Geographic (2003) celebrated the 50th anniversary of Edmund Hillary's conquest of Everest.
© Royal Geographical Society / © National Geographic


Dienā, kad pie manis uz "Motorola" pirms vairākiem gadiem ieradās Teodors Ķirsis (viens no ievērojamākajiem latviešu alpīnistiem, un kurš pirmais kopā ar Imantu Zaulu uzkāpa Everestā) un jautāja par finansējumu ekspedīcijai, es kā joku "izmetu" – tikai tad, ja ņemsi mani līdzi! Teodors piekrita. Tā bija mana pirmā reize, kad kāpu kalnā. Tikai tad, kad biju iepazinies ar Teodoru un Imantu, ekipējumu un procesa niansēm, sapratu, ko vispār tas nozīmē – alpīnisms. Apzinājos risku, konstatēju fizisko spēku nepietiekamību utt. Mūsdienās kalnos kāpšanas process ir atvieglots (vieglākas teltis, dūnu guļammaisi, tāpat plānāks, bet daudz siltāks apģērbs utt.), ja jāsalīdzina ar to laika posmu, kad Eds iekaroja Everestu. Mazliet tāda sajūta, ka mēs šmaucamies, kāpjot augstos kalnos, bet tajā pašā laikā vēl vairāk paaugstina Edmunda vērtību.

Ļoti daudz cilvēku Edam jautāja, kurš tad pirmais sasniedza Everesta virsotni – viņš vai līdzgājējs Tenzings Norgajs? Viņš vienmēr ir atbildējis, ka abi kopā. Lai gan, kas tad bija Tenzings Norgajs – nabadzīgs šerpietis no Nepālas, kas knapi mācēja angļu valodu? Un tomēr – Edmunds neatkāpās no teiktā, ka virsotni viņi ir sasnieguši kopā. Tieši tādēļ viņš tik ļoti kritizēja mūsdienu alpīnistu tendenci veikt šo ceļu vieniem. Kā indivīdiem. It kā esat viena ekspedīcija, bet katrs pats par sevi. Ja tev paliek slikti un spēki un veselība neļauj doties tālāk, tad tā ir tikai un vienīgi tava vaina, "ekipāža" tevi atstāj, lai turpinātu ceļu. Neizturēji – pats vainīgs! Taču Eds par visu augstāk vērtēja dzīvību. Kalns jau nekur nepazudīs – viņš mēdza teikt!

Simpātiska liekas Eda personības vienkāršība. Viņš sevi uzskatīja par biškopi. Tā bija viņa profesija. Viņš nebija sajūsmā, kad karaliene Elizabete II viņam piešķīra goda bruņinieka titulu, tāpat maksimāli izvairījās no dažādām prezentācijām un greznām ballēm. Tā vietā viņš devās pie Nepālas nabadzīgajiem iedzīvotājiem, no pašnodibinātā fonda līdzekļiem cēla viņiem skolas un slimnīcas, veidoja lidlaukus, bet tajā pašā laikā pats ar milzīgu azartu pa sauszemi jau devās ekspedīcijā uz Antarktīdu...

Diemžēl ar Edmundu man tā arī nebija lemts satikties. Esmu neglābjami aizrāvies ar viņa personības iepazīšanu ar literatūras palīdzību, taču es zinu vienu - es noteikti nebūtu sasapņojies par kalniem un velējies tajos kāpt, ja ceturtajā klasē skolotāja nebūtu man likusi rakstīt darbu par Sir Edmundu Hilariju jeb vienkārši Edu.


Raksta autors Alpu kalnos (2007. gads)

Vairāk par seru Edmundu Hilariju var lasīt:
http://news.nationalgeographic.com/news/2008/01/080110-AP-hillary.html
http://www.unlockingthearchives.rgs.org/themes/everest/
http://en.wikipedia.org/wiki/Edmund_Hillary

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv