Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Vērtīga diena!

Autors: Kaspars Antonevičs (Kasis) [ AUTORS?]
2008. gada janvāris, Sigulda

Kalnu Grupas individuālās sniega tehnikas nodarbības, Kaķīškalns, sestdiena, 19.01.2008.

Laika ziņās šodien tiek solīta vētra un pulksten deviņos no rīta, nonākot Siguldā Kaķīškalnā, vējš pūš itin brangi un arī līst (deviņos, lai pēc iespējas ilgāk pagūtu izbaudīt brīvību no citiem sniega mīļiem. Tiesa, šādos apstākļos neviens "snovotājs" šodien tā arī mums nepiebiedrojās). Apkārt sniega vairs nav - tas, mākslīgi uzpūsts, sedz tikai kalnu. Šeit esmu pirmo reizi un, pieejot pie nogāzes, ieraugu diezgan stāvu, 25-40 grādu stāvu ledus kalnu, uz kura mani zābaki slīd jau uz horizontālas virsmas. Šodien te Kalnu Grupai 4 paredzētas sniega - ledus praktiskās nodarbības. "Vājprāts, ko gan šeit var darīt?" - pie sevis nodomāju.

Pēc brīža piebrauc vēl daži kursanti un instruktors Kristaps Liepiņš, kurš arī nav sajūsmā par lietu (tas norimst tikai vēlā pēcpusdienā). Pēc īsas instruktāžas un vārdu "šī būs laba rakstura un ekipējuma pārbaude" pavadīti, ar leduscirtņiem rokās dodamies uz kalnu.Pa nogāzes dubļu un irdenā sniega malu noskrējuši tās lejasgalā, uz mazāk slīpas, ūdens apskalotas, noledojušas takas praktizējam glisēšanu - mazliet ieskrienoties, slīdot un skrienot dodamies lejup pa šo izcili slideno ledus taku. Klumburējam kā nu kurš, te arī mans pirmais šīs ziemas kritiens. Tiesa, kritiens mani īpaši nesatrauc, tomēr daudz nepatīkamākas sajūtas raisa aiz zābakiem nogāzē saraustais kūstošais sniegs, kas sola slapjas kājas visas dienas garumā. Pēc glisēšanas sekoja slapja ledus, stāvu izmirkuša meža un sniega nogāžu pārvarēšanas tehnikas iepazīšana, kā arī glisēšana pa daudz stāvākām apledojuša sniega nogāzēm. Nu jau kursantu kritieni vairs nebija nekāds retums. Uz šo brīdi jau pārliecinoši bija pierādījusies manu Gore-Tex trekinga zābaku absolūtā nepiemērotība sniega-ledus nodarbībām. Tie ne tikai slīdēja, bet bahilu trūkuma dēļ bija pārvērtušies par nelielu izkusušā sniega ūdens krātuvīti. Principā slapjš biju viscaur, tamdēļ apzināti centos ilgi uz vietas nestāvēt, jo kustoties vēsums tomēr nebija jūtams.

Nākamā apgūstamā lieta - apstāšanās tehnika izslīdot. Pārvietojamies uz kalna stāvāko malu un katrs, pārvarot savu baiļu devu, mazliet iestumjoties, slidinamies lejā. Uzdevums - sasniedzot zināmu ātrumu, efektīvi apstāties sākumā tikai ar roku un kāju, vēlāk ar leduscirtņa palīdzību. Tiek izmēģināta arī izslīdēšana ar galvu uz priekšu kā arī kūleņošana, kur svarīga ir rīcība ar skaidru galvu, lai atgūtu situācijas kontroli. Lieki piebilst, ka šādi vingrinājumi vairoja ne tikai sniega krājumus zābakos un zem jakas, bet dažam labam deva arī neaizmirstamas nobrauciena sajūtas ar pliku vēderu pa sērsnu.Ap pulksten vieniem Kristaps nolemj, ka pienācis laiks nākamajam dienaskārtības punktam - sasaitei. Kāpjam augšā kalnā pie mašīnām, lai apvilktu sistēmas un iesietos virvēs. Joprojām līst un kalna galā izbaudām arī vēju visā tā šīs dienas spēkā. Zābakos žļerkst ūdens un slapjās drēbes līp pie miesas. Vien doma par ciešās sistēmas vilkšanu uz slapjā apģērba izsauc "iekšēju podagru", kur nu vēl sauso maiņas drēbju un siltās kafejnīcas līdz sāpīgumam spēcīgais vilinājums te pat rokas stiepiena attālumā. Šis arī ir mans rakstura pārbaudes kritiskais brīdis. Prātā jau joņo domas, par iespējamajiem attaisnojumiem, par to, ka manis apsolīto virvi gan jau kāds grupas biedrs varētu atvest uz nākamās trešdienas nodarbībām zālē. Tomēr cenšos sev atgādināt, cik svarīga ir sasaistes apgūšana manos nākotnes plānos, cik svarīgi ir nepadoties un vienas padošanās dēļ nesabojāt vairāku gadu plānus, ka šī galu galā ir mana RAKSTURA pārbaude. Nolemju nepadoties...

Sasaistes mācības izrādās kā "kronis visam". Esam trīs sasaistes, pa trīs cilvēkiem katrā virvē. Interesantākais šajā procesā ir izslīdēšanas imitācija. Tās princips ir sekojošs - visi trīs sasaistes dalībnieki kāpj kalnā, līdz pēdējie divi saskatījušies, pirmajam nezinot, ko kājas nes metas atpakaļ pa nogāzi lejup. Pirmais, protams, tiek apmests uz muguras un strauji vilkts lejup. Viņa uzdevums ir atgūt pareizu pozīciju un iecirsties, t.i., apstāties un noturēt divus velkošos. Ir ļoti interesanti un valdošo noskaņojumu vārdos pat grūti aprakstīt, kur jautrība tiek miksēta ar lielu nopietnību.

Tas arī ir mūsu šīs dienas plāna pēdējais punkts. Kāpjam kalnā augšā un tikai tagad locekļos izmanu jūtamu nogurumu, kājas vairs neliekas izmītajās pēdās tik precīzi un stabili kā gribētos. Kalna galā vēl reizi atskatos uz nogāzi un nu jau tajā vairs neatrodu vietu, kas baidītu. Ir sajūta, ka esmu to pieradinājis, zinu, ka izslīdot spētu apstāties jebkurā tās vietā.

Tālāk jau sausas drēbes, karsta tēja ar medu un kārtīgas "novēlotās" pusdienas pie kafejnīcas kopgalda, ko pavada stāsti, jautājumi un vienkārši sarunas. Tas ir kā nesteidzīgs saldais ēdiens pēc kopīgi padarīta smaga darba. Darba, kas devis ne tikai jaunas atziņas, bet mazliet arī satuvinājis apkārt sēdošos. Mājup braucot drīz sāk krēslot, bet mašīnā vēl ilgi smaidu raisa atmiņā austošās ainas par sasaistes pirmā dalībnieka atmuguriskajiem lidojumiem un daudzu metru garās leduscirtņu uzartās vagas tam cenšoties iecirsties, bet pāri visam ir milzīgais iekšējais gandarījums par iegūtajām jaunajām iemaņām un visvairāk par uzvaru pār sevi. Šī noteikti bija ļoti vērtīga diena!

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]


Kalni Alpīnisms Klinšu kāpšana Ledus kāpšana Kāpšana kalnos Ekipējums kalniem Piedzīvojumi

Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv