Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
BASK dūnas apģērbiem un guļammaisiem

BASK dūnas

Autors: Vladimirs Bogdanovs, kompānijas BASK ģenerāldirektors
Tulkojums no krievu valodas: Irīna Odziņa, "Virsotne"
Foto no BASK reklāmas katalogiem

Cilvēka darbībās sfērās ir apstākļi, kuros bez ļoti silta apģērba neiztikt. Īpaši aktuāls šis jautājums ir augstkalnu alpīnismā, kurā alpīnisti bieži vien saskaras ar spēcīgām vētrām, kad apkārtējā temperatūra nokrītas pat līdz -40°C.

Firmas, kuras nodarbojas ar apģērba izgatavošanu šādiem ekstremāliem apstākļiem, izmanto dažāda veida siltinātājus: organiskos (baltās un pelēkās zosu dūnas, pīļu dūnas un īpašiem apstākļiem - gāgu dūnas) un neorganiskos (Thinsulate®, Polarguard®, Thermolite®, Quallofil®, Primaloft®). Taču neskatoties uz lielo mākslīgo siltinātāju skaitu, dūnu apģērbs šobrīd ir nepārspēts sekojošu prasību kompleksā: mazs svars, augstas termoizolējošas īpašības, mazs transportēšanas apjoms un ilgais kalpošanas laiks. Šie raksturlielumi ir izskaidrojami ar pašu dūnu struktūras uzbūvi, kuras sastāv no atsevišķām dūniņām, kuras no vienas puses atgrūžas, bet no otras, pie ārējā spiediena ļoti cieši sakļaujas cita ar citu. Pareizi lietojot dūnu izstrādājumus, zosu dūnu kalpošanas laiks ir ~20 gadi, pīļu dūnu - ~5 gadi.Krievijā dūnas tiek vērtētas saskaņā ar OCTa 10-02-01-06-87 standartu. Pēc analīzēm, kuras Krievijā oficiāli veic tikai putnu pārstrādes kompleksā "Komplekss" (Zeļenogradā), tiek izdalīti sekojoši dūnu/spalvu sajaukumi:
dūnas - spalvas, kuras sastāv no tieva un lokana kātiņa un vēdekļa ar gandrīz no kārtiņa neatšķiramu bārdiņveidīgu apmatojumu, kurš veido haotisku, elastīgu sakopojumu (Down clusters);
mazās spalvas - spalvas, kuru kātiņa garums nepārsniedz 35mm;
vidējās spalvas - spalvas ar kātiņa garumu no 35-90mm;
nenobriedušas spalvas - spalvas ar daļēji attīstītu vēdekli un kātiņu, kurš vēl nav ragveida;
piesārņotība - (t.s. "piegružotība") organiskas un neorganiskas izcelsmes piemaisījumi: ragveidīgas zvīņiņas, putekļi, smiltis u.c.

Saskaņā ar šo OCTa standartu atsevišķi plūksnu daudzums (Down Fiber) netiek izdalīts, bet elastīguma īpašības tiek novērtētas "ar tausti".

Dūnu analīze starptautiskā līmenī tiek veikta ASV - kompānijā "INTERNATIONAL DOWN AND FEATHER TESTING LABORATORY". Pasūtot šādas analīzes kompānija BASK apliecina savu ražoto dūnu augsto kvalitāti. Pēc starptautiskajiem standartiem Down clusters un Down Fiber raksturlielumi tiek izdalīti atsevišķās kategorijās, bet dūnu elastīgums tiek novērtēts ar īpašu parametru Fill Power.

Dūnu kvalitātes galvenais parametrs ir un paliek izejmateriāla kvalitāte. Par labākajām dūnu ieguves procesā tiek uzskatītas zosis ar baltu dūnu apspalvojumu. Tāpat lielā mērā dūnu kvalitāti ietekmē apkārtējie dabas apstākļi, kuros zosis tiek audzētas. Pasaulē augstu tiek vērtētas dūnu izejmateriāls, kurš iegūts Krievijas aukstajos reģionos (dūnas ir lielākas, to saturs izejmateriālā ievērojami augstāks). Šī paša iemesla dēļ ļoti sliktas atsauksmes ir par dūnām, kuras iegūtas Ķīnas teritorijā.

Gāgu dūnas tiek lasītas tieši no putnu ligzdām, uzreiz pēc ligzdošanas perioda beigām. No vienas ligzdas izdodas iegūt ne vairāk kā 30 gramu dūnu. Pie tam tās ir ļoti sarežģīti novest līdz rūpnieciskai ražošanai. Tāpēc gāgu dūnas tiek iegūtas ļoti nelielā apjomā (apmēram 20 kg gadā) un tās ir ļoti dārgas. Taču estēti kompānijā BASK var pasūtīt izstrādājumus no šī unikālā dabas materiāla - gāgu dūnas ir pašas vieglākās, pilnībā neuzsūc mitrumu un nesaveļas.

Pēc izejmateriāla iegūšanas, to ir rūpīgi jāizmazgā, atdalot dūnas no spalvām rezultātā iegūstot nepieciešamo maisījumu. Pilna dūnu apstrādes tehnoloģija sastāv no 18 operācijām un ir iespējama tikai lielās fabrikās, kurām ir pieejamas nepieciešamās tehnoloģijas. BASK dūnu izejmateriālu apstrādā ar Vācijā ražotu aparatūru un ražo trīs veida dūnu maisījumus ar attiecīgu dūnu saturu tajās: 75%, 83%, un 97%. Vēlāk dūnas tiek apstrādātas ar īpašiem līdzekļiem - šķidrajām ziepēm Down Proof un impregnētas ar Down Wash (ražo angļu firma Nikwax), kuri satur īpašas piedevas dūnu atsperīguma un ūdens atgrūšanas spēju palielināšanai.


Dažādi BASK apģērbi, kuru pildījums ir augsti kvalitatīvas dūnas

Galvenais raksturlielums, pēc kura tiek novērtēta dūnu kvalitāte ir to elastības īpašības. Elastības pakāpe tiek noteikta pēc sekojošas metodes: viena unce dūnu tiek maksimāli saspiesta un pēc tam, to atslogojot tiek mērīts tās apjoms kubikuncēs, līdz kuram dūnas ir atjaunojušās. Šis parametrs tiek dēvēts par Fill Power (F.P.). Labākie rādītāji šajā jomā sasniedz pat 800 vienības. Parasti tādas nopietnas kompānijas kā, piemēram, The North Face vai Columbia izmanto dūnas ar F.P. rādītājiem ne zemākiem par 550. Pēc ASV kompānijas Columbia Sportswear datiem šādi rādītāji tiek sasniegti izmantojot labas pelēko zosu dūnas ar sekojošu sastāvu: dūnas -70%, plūksnas - 10%, sīkas spalvas - 17%, piegružotība - 3%.

Kompānija BASK izmanto tikai un vienīgi balto un pelēko zosu dūnas, kuras iegūtas applūkājot dzīvus putnus nenodarot tiem ļaunumu un ļaujot dūnām dabiski atjaunoties. Šādi iegūtu dūnu F.P. rādītāji ir robežās no 670 - 800 vienībām. Katrai dūnu partijai tiek veikts sanitāri-epidemioloģiskais izmeklējums, lai grantētu baktēriju radialoģiskā fona neesamību.

Daži praktiski padomi, kuri var palīdzēt pie dūnu ekipējuma izvēles:
stipri saspiedziet dūnu jaku vai guļammaisu, atlaižot to sakratiet 2-3 reizes - dūnām vajadzētu atjaunot savu darba apjomu par 50-70%. Pilnā mērā apjoms atjaunosies aptuveni pēc 20 minūtēm. Ja atjaunošanās laiks ir ilgāks, tas nozīmē, ka dūnu elastības rādītājs nav ideāls;
ja dūnas izdala nepatīkamu smaku, tad šādu ekipējumu labāk neiegādāties, jeb iegādājoties uzreiz to izmazgāt ar speciālajām NIKWAX ziepēm. Slikti izmazgātas dūnas ātri bojājas;
ja aptaustot dūnu izstrādājumus sataustāt garus un asus spalvu akotus, tas nozīmē, ka šādas dūnas ir nepareizi sublimētas. Normālā maisījumā mazo spalviņu izmērs nedrīkst pārsniegt 35 mm. Visticamāk šāda maisījuma sastāvā ir izmantotas garas spalvas, kuras tikušas samaltas speciālās iekārtās un šāda maisījuma sastāvā pašu dūnu saturs ir niecīgs;
ja aptaustot dūnu izstrādājumus sajutīsiet dažus dūrienus, tas nozīmē, ka izstrādājumā vēl pilnīgi nenogatavojušās mazās spalviņas ir vairāk nekā vajadzētu būt. Vēl pilnīgi nenobriedušām zosu spalviņām ir ļoti ass gals, kurš caurdur praktiski jebkuru audumu. Saskaņā ar esošajiem normatīviem šādu spalviņu daudzums dūnās nedrīkst pārsniegt 2-3%.

Dūnu apģērbu un ekipējuma kopšana:
centieties tos glabāt iztaisnotā stāvoklī - tas paildzinās dūnu kalpošanas laiku;
nekādā gadījumā neglabājiet mitrus dūnu izstrādājums saspiestā stāvoklī pat pāris dienu, jo dūnas ir organiska viela, kura šādā gadījumā var vienkārši sapūt;
netīro izstrādājumu mazgāšanā izmantojiet speciālās Nikwax šķidrās ziepes dūnu izstrādājumu mazgāšanai, saskaņā ar instrukciju, izšķīdinot tās siltā ūdenī (ne vairāk kā 40°C) un rūpīgi izmazgājot izstrādājumu. Pēc mazgāšanas to izskalojiet vairākos ūdeņos un labi izspiediet veļas mašīnas centrifūgā, ātrajā režīmā. Dūnu izstrādājumi ir jāizžāvē pēc iespējas ātrāk. Varat izmantot arī siltuma ventilatoru. Dūnu izstrādājums var mazgāt arī veļas mašīnā, bet - saudzējošajā režīmā;
dūnu izstrādājumus būtu vēlams mazgāt pēc katras sezonas, jo dūnas uzsūc ķermeņa taukainos izdalījumus un kļūstot saķepušas zaudē elastīgumu (šāda parādība bieži novērojama uz dūnu jaku apkaklēm un guļammaisa kapucēm).

Dūnu apģērbs ir ļoti pieprasīts un kļūst arvien populārāks savu unikālo, dabisko īpatnību dēļ. Jaunie materiāli un tehnoloģijas nodrošina dūnu siltumu izolējošajam slānim ilgmūžību un vieglu kopšanu. Cerams, ka mūsu rekomendācijas palīdzēs Jums izvēlēties sev kvalitatīvus dūnu izstrādājumus, kuri kalpos ilgi.


BASK Ultimate UIAA dūnu kombinezons, Northwind bikses, Ertzog jaka un Climbervest dūnu pildījuma veste

* * *
Laba miega noslēpumi

Autors: Jevgēņijs Ustīnovs, BASK
Tulkojums no krievu valodas: Irīna Odziņa, "Virsotne"
Foto no BASK reklāmas katalogiem

Guļammaiss - katra ceļotāja ekipējuma pamatelements, kura nozīmību pārgājienā nedrīkst nenovērtēt.

Guļammaisa izvēle ir atbildīgs process, kura pamatā jābūt noteiktām priekšzināšanām. Izvēloties guļammaisu svarīga ir ne tikai ceļojuma reģiona un tur iespējamo dabas apstākļu īpatnību pārzināšana, bet svarīgi novērtēt arī lietotāja organisma individuālās īpašības.

Siltuma balanss – galvenais parametrs, no kura veidojas mūsu komforta sajūta miega laikā. Uzskatāmības pēc siltuma balansu var atspoguļot vienkāršas formulas veidā:

Izstrādatais siltums = siltuma zudumi elpošanas ceļā + siltuma zudumi
siltumvadības, iztvaikošanas un siltumizstarošanas procesos

Siltuma zudumu galvenais iemesls, ir gaisa cirkulācija. Guļammaisa pamatuzdevums ir saglabāt silto gaisu ap ķermeni, pie tā kontakta ar virsmu. Pat lietojot guļammaisu ar augstām siltumizolējošām īpašībām ir jāņem vērā zemes siltumvadība, tas nozīmē, ka bez papildus siltumizolācijas slāņa kontaktā ar zemi neiztikt.

Arī elpošana ir viens no siltuma zuduma iemesliem. Ķermeņa ādas izdalītais mitrums, nakšņojot pazeminātās temperatūrās var kļūt par iemeslu nekomfortablam miegam.


BASK dūnu pildījuma guļammaisi ar dažādām komforta temperatūras robežām

Lai palīdzētu pircējam veikt optimālu izvēli, vadošās guļammaisu ražošanas kompānijas veic savas produkcijas neatkarīgu testēšanu īpašos laboratorijas apstākļos. Cīņai ar negodprātīgiem ražotājiem, kuru izstrādājumi neatbilst pašu norādītajiem parametriem, ASV, Kanāda un vairums Eiropas valstu ir izstrādājušas vienotus guļammaisu standartus. Pieņemtie standarti reglamentē guļammaisu testēšanas kārtību, unificē testēšanas procesu laboratorijās, kā arī nosaka vienotus apzīmējumus tiem guļammaisiem, kuri jau izgājuši laboratoriskos izmēģinājumus.

Kā piemēru var minēt standartu EN13537:2002 "Prasības guļammaisiem". 2002. gada aprīlī standarts EN13537 tika pieņemts izskatīšanai Eiropas Savienības Padomē. 2002. gada novembrī šo standartu oficiāli ratificēja Vācija, 2003. gada janvārī Francija, bet līdz 2003. gada beigām minēto standartu pieņēma praktiski visas Eiropas Savienības valstis.

Neskatoties uz to, ka Krievijā dotais standarts pagaidām vēl nav akceptēts, lielākā Krievijas sporta un tūrisma preču ražotāja kompānija BASK virkni savu izstrādājumu testējusi standarta EN 13537 atbilstībai. Par šo testu veikšanu liecina apzīmējums uz BASK guļammaisiem - EN 13537 Tested.

Standarts EN 13537 ietver sevī testēšanu klimatiskajā kamerā, izmantojot manekenu, kura augums ir 175 cm un ķermeņa temperatūra +35°C. Manekens tiek ietērpts termoveļā un zeķēs no Polartec PowerStrech, ievietots guļammaisā un noguldīts uz termoizolējošā paklājiņa. Klimatiskie apstākļi kamerā tiek radīti mākslīgi (vēja ātrums 5 m/s, gaisa spiediens 750 mm dzīvsudraba stabiņa, gaisa mitrums 50 %, gaisa temperatūra tiek patstāvīgi samazināta). No manekena ķermeņa 20 segmentiem, katras 30 minūtes 12 stundu laikā tiek nolasīta informācija par jaudas patēriņu vienmērīgas ķermeņa temperatūras uzturēšanai. Lai aprēķinātu termoizolējošās īpašības, tiek ņemti vidējie lielumi, kuri vēlāk tiek aprēķināti pa modeļiem, kuri izklāstīti standartā EN 13537.


Gatavs nakšņošanai… BASK Karakoram 850 guļammaiss reālos apstākļos (foto: Viktors Kuļbačenko)

Tādā veidā tiek aprēķināti četri rādītāji:
Augšējā komforta robeža - maksimālā temperatūra, pie kuras pieaudzis cilvēks (vīrietis) var nogulēt visu nakti bez svīšanas;
Komforta temperatūra - temperatūra, pie kuras pieaudzis cilvēks (sieviete) var komfortabli nogulēt visu nakti;
Zemākā komforta robeža - viszemākā temperatūra, pie kuras pieaudzis cilvēks (vīrietis) var maksimāli komfortabli nogulēt visu nakti;
Ekstrēma temperatūra - minimālā guļammaisa izmantošanas temperatūra (zemākā temperatūrā par šo pastāv ķermeņa pārmērīgas atdzišanas risks).

Neskatoties uz tik rūpīgām guļammaisu testēšanas metodēm, netiek izslēgta iespēja nepareiza guļammaisa izvēlē. Neaizmirstiet ņemt vērā cilvēka dzimumu (sievietes vienmēr ir vairāk aukstuma uzņēmīgas nekā vīrieši!) un vecumu (jo cilvēks vecāks, jo viņš ir vairāk aukstuma uzņēmīgs). Tāpat svarīgi ņemt vērā cilvēka fizisko stāvokli un pieredzi. Atcerieties, ka uz Jūsu pašsajūtu ietekmi atstās daudzi faktori - mitrums, vēja ātrums, atmosfēras spiediens, no zemes izolējošais slānis. Jo labāk Jūs esat aizsargāti no apkārtējās vides nelabvēlīgo faktoru ietekmes, jo siltāk jutīsieties guļammaisā.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv