Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ceļojumi
Ziķerīši: Bolderings un lielpilsēta

Autors: Arta un Jurģis Blumbergi [AUTORI?]
2007. gada oktobris, Rīga

Kā nu gadījās, kā nē, taču šā gada augusta beigās uz dažām dienām nonācām debesskrāpju un milzīgo iespēju daudzmiljonu pilsētā Ņujorkā. Jau iepriekš rūpīgi bijām izstudējuši visu internetā pieejamo informāciju par kāpšanas iespējām Ņujorkā un tās štata robežās. Uzreiz jāpiebilst, ka šis štats ir viens no nabadzīgākajiem ārpustelpu kāpšanas iespēju ziņā salīdzinot ar citiem ASV štatiem. Tomēr tika atrasta informācija par bolderinga iespējām Manhatanā, un konkrētāk, pašās Ņujorkas "zaļajās plaušās" - Centrālparkā.

Iepriekš aplūkojot fotoattēlus internetā, nācās secināt, ka kaut kas bolderingam tur ir, taču tas neizskatījās diez ko iespaidīgi, jo fotoattēli bija diezgan paskopi. Tomēr klinšu kurpes un magnēzija maisiņš tika dodoties ceļā paņemti līdzi.Pirmā diena Ņujorkā paskrēja kā vēja spārniem, mēģinot saprast, kas tas ir par monstru, jo šī miljonu pilsēta ir tiešām MILZĪGA, un cenšoties apjēgt, kur kas atrodas. Vakarā kādā vietējā "gandrā" pārdevējam uzjautājām par kāpšanas vietām Centrālparkā un kartē iezīmējās vairākas vietas.

Ilgi gaidītais rīts bija klāt, un varējām doties Centrālparka virzienā ar klinšu kurpēm somā. Jāpiebilst, ka iepriekšējā dienā Centrālparks tika ievērtēts caur braucoša autobusa logu, un sev par lielu pārsteigumu, pamanījām vairākus, bolderingam pat ļoti piemērotus, pelēkā granīta bluķus. Izrādās, ka visi Ņujorkas daudzstāvu "saules akmeņi" būvēti uz granīta pamatnes, kas arī ir debesskrāpju un citu augsto ēku stabilitātes garants.Meklējām kartē iezīmētās vietas, līdz beidzot tika atrasts viens, bolderingam piemērots granīta bluķis, kas no vienas puses ir lēzens, taču tā otra puse kā ar nazi nošķelta un tā vien mudina apaut kājas ar kāpšanai piemērotiem apaviem. Kāpējus gan šīs klints apkārtnē nemanījām, un pats sektors atradās nelielā krūmu pudura aizsegā, tādējādi norobežojot kāpējus no ziņkārīgo Centrālparka apmeklētāju skatieniem, vismaz, kamēr tu neatrodies kādus trīs metrus virs zemes. Kā vēlāk tika noskaidrots, šis granīta bluķis kāpēju vidū nodēvēts par Kaķakmeni (Cat Rock). Tiek izmēģināti vairāki skaisti maršrutiņi, taču, tā kā uz doto brīdi nebija pieejams precīzs maršrutu apraksts, tad kāpām nedaudz uz "aklo".Uz maršrutiem manāmas samērā svaigas magnēzija pēdas, un kāpto maršrutu grūtību kategorijas bija visai dažādas. Vietām šķita neiespējami vispār atraut dibenu no zemes virsmas, "gravitācijas spēks" šo maršrutu sākumā bija pārāk liels. Kādā vietā rēgojās mini aizķere, kura pirms kāda laika bijusi nolauzta, taču kāds ar juveliera precizitāti to atkal pielīmējis savā sākotnējā vietā. Pēc aptuveni divu stundu ilgas Cat Rock pulēšanas, apstākļi spieda doties Time Square virzienā, kur norunāta kāda tikšanās, taču pa ceļam pamanījām vēl kādu kāpjamu granīta bluķi (vēlāk uzzinām, ka tas ir tā dēvētais Žurkakmens - Rat Rock), uz kura pamanījām citus klimberus. Pēc īsas vārdu apmaiņas, steidzīgi uzvilkām klinšu kurpes un iemēģinājām granītu. Lai arī laika deficīts milzīgs, tomēr ziņkāre un kāpšanas azarts ņēma vienbalsīgu virsroku. Kas zina, vai tuvākajā laikā radīsies iespēja kaut reizi vēl tur atrasties?

Vietējie klimberi, protams, pārzināja maršrutus un varēja dot kādu vērtīgu padomu, kā labāk iziet dažas atslēgas vietas. Kaut arī tajā brīdī pakāpām labi ja 10 papildus minūtes, gandarījums bija milzīgs. :)

Pēc paredzētās tikšanās pilsētas centrā, radās iespēja atkal atgriezties Centrālparkā un turpināt baudīt bolderinga burvību līdz pat vēlam vakaram. Šoreiz laiku veltījām lielai daļai Žurkakmens (Rat Rock) maršrutu. Tā kā nekur vairs nebija jāsteidzas, tad sākām ar iesildīšanos uz vieglākiem maršrutiem, vēlāk pārejot uz grūtākiem. Vienlaicīgi ar kāpšanu tika iemūžināti arī daži iespaidīgi foto. Pie Rat Rock sastapām daudzus NYC klimberus, kuri ļoti labprāt dalījās Centrālparka bolderinga maršrutu iziešanas niansēs, kā arī iespaidos par kāpšanu Ņujorkas apkaimē kopumā. Kāpēji bija visdažādākie, kā jau šīs mega pilsētas iedzīvotāji - bija gan kāds kāpējs, kurš ik pēc piecu minūšu kāpšanas, kādas 10 – 15 minūtes lasīja kādu aizrautīgu grāmatu, gan kāds japāņu vai ķīniešu pāris, kurš par savu pastāvīgo mājvietu izvēlējies NYC, gan arī kāda maza aziātu meitenīte, kura tik graciozi kāpa, it kā būtu piedzimusi uz kāda no šiem klinšu maršrutiem. Vienā mierā tai blakus stāvēja vectēvs un visai apmierināti vēroja katru mazmeitas kustību, ne uz brīdi nešaubīdamies par mazmeitas drošību un kāpšanas veiklību.Te gan jāpiebilst, ka Centrālparka apmeklētāju sportisko aktivitāšu topā Nr. 1 bija skriešana - skrējējus manījām it visur. Tos varēja sastapt gan uz tiltiem, gan pilsētas lielākajā burzmā, kur, šķiet brīžiem pat neiespējami izspraukties cauri pūlim, taču šie cilvēki visai izveicīgi pamanījās tikt tam cauri. Šajā sakarā varam tikai ieteikt cilvēkiem, kuriem nav sveša skriešana – ja jums kādu dzīves apstākļu sakritības gadījumā sanāk braukt uz Ņujorku, droši ņemiet līdzi skriešanas apavus un sporta tērpu! Noteikti tur jutīsieties kā zivs ūdenī, jo tuklums Ņujorkā nav manāms, savu stilu tur diktē mode, dzīves ritms un mūžīgā steiga, kas neļauj palaisties un apstāties.

Turpinājām kāpt līdz pat vēlam vakaram uz debesskrāpju fona. Lielākā daļa maršrutu sākami klasiski - no sēdus pozīcijas, kā jau šajā kāpšanas veidā nākas. Bija vietas, kur grūti aptvert, kā vispār pie sienas varēja noturēties uz tāda aizķeru minimālisma, taču viss atkarīgs no kāpēju profesionāli fiziskās sagatavotības. Vēl kāda ļoti patīkama, mums neierasta nianse, proti - kāpšanas vietas ir tīras. Tur neatrast nekādas sadauzītas pudeles vai citus "cūkmeņa" atstātus aksesuārus. Pie tam, šīs vietas tiek rūpīgi koptas no parka apsaimniekotāju puses, šķiet, savu reizi arī akmeņiem tiek duša. Kā arī kāpšana parkā "draudzējas" ar policiju, līdz ar to nevajadzēja uztraukties, ka šajā džeza galvaspilsētā bolderinga centieni beigtos ar kādu ne visai patīkamu un lielu ciparu uz soda kvīts.Nobeigumā varam rekomendēt ļaudīm, kuriem nav svešs kāpšanas vilinājums, braucot uz NYC, ņemt līdzi klinšu kurpes, magnēziju un ērtu apģērbu. Tiesa, tur dažkārt mēdz atrasties arī tādi īpatņi, kuri bolderē basām kājām – it kā "ekstrēmi" un šķiet pat apbrīnojami, taču diez vai pēcāk citiem kāpējiem būs patīkami tvert slidenas, apsviedrētas (un nedaudz smakojošas) aizķeres, jo, kā smejies, cilvēks kustoties tomēr izdala lielāku vai mazāku sviedru daudzumu...

Bet visā visumā - TUR tik tiešām ir ko darīt. Arī mēs ceram kādreiz tur vēl atgriezties.

P.S. Sekss un lielpilsēta? Jo lielāka pilsēta, jo mazāk seksa. Ir jākāpj!Plaša papildus informācija par bolderinga iespējām Ņujorkā meklējama www. beta-boy.com/nycboulderingguide lapā.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoriem? Raksti! [FORUMA TĒMA]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar kāpšanu un nolaišanos pa virvēm, dabīgu un mākslīgi veidotu klinšu vai ledus reljefu, kā arī atrašanos kalnu zonā, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv