Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Dēku stāsti
Bodyraftings Latvijas "laukos"

Autors: Raivo Šulcs [ AUTORS?]
Foto no autora arhīva
2007. gada oktobris, Rīga

Rudens lietavas. Upēs ūdens un īstais laiks straujūdenim, cik nu ūdens mums no dabas vēlēts. Tāpēc nolēmu padalīties pieredzē. Par "bodyrafting'u".

Ar ūdeņiem un kalniem saistītos ceļojumu aprakstos rodamas bildes, video un sajūsmas pilni vārdi par kanjoningu; lekšanu ūdenskritumos, piekļuvei kritumam izmantojot arī alpīnisma drošināšanas un ekipējuma elementus. Bodyraftings, šķiet, pareizi būtu kas cits - peldēšana lejup pa krāčūdens straumi ar vai bez speciāla "dēļa" (bodyraftings kā disciplīna tiek iekļauts arī dažādās piedzīvojumu sacīkstēs, red.).

Atpakaļ laikā: gadus X atpakaļ Abava bija uzplūdusi pašā vasaras viducī. Rumba trakoja. Toreiz viss sākās - divas peldvestes mugurā un uz priekšu... Kādu citu reizi, ālējoties pa jūras piekrastes viļņiem, Rolfs uzvilka divas vestes (lai var peldēt pa virsu kā nieks) un paziņoja, ka tā esot lielāks kaifs, kā ar laivu un viņš tāpēc, redz', esot "bodyraftinga tēvs Latvijā". Pasmējāmies par šo titulu un pārstājām domāt pašpasludinātā bodyraftinga kategorijas.* * *
Kā gadījās, kā ne, "bodyraftings" mūsu apziņā piedzīvojis renesansi. Iespējams radusies/progresējusi atkarība no adrenalīna, ko nespēj sniegt "labi šļūcams" ūdens līmenis upē. Padalīšanās formāts - pagaidām visas iespējamās "peldamās" un lecamās vietas tepat Latvijā. Dažiem jau ir iepaticies. Varbūt iepatiksies arī jums?

Minimālais ekipējums
Pirmkārt, un neskatoties uz vairākiem bildēs redzamajiem nepareizajiem piemēriem, ir vēlama ķivere. Vēlams tāda, kas pasargā ausis un pakausi. Otrkārt - glābšanas veste (glābj un amortizē) un treškārt, hidrotērps, kura funkcija ir ne tikai nodrošināt ķermeni pret atdzišanu, bet arī pasargāt no mehāniskām traumām - nobrāzumiem. Vesti un apģērbu vajadzētu bez visādām ļerpām, kas var kaut kur aizķerties. Pie vestes piekarināts speciāls nazītis tikai stiprina pašapziņu. Iespējami arī daudz un dažādi citi aksesuāri: lekšanai ūdenskritumos tiek ražoti tieši šai nodarbei piemēroti apavi, hidrotērpi u.c. Tas, ka tādas lietas nav jādara vienatnē, pats par sevi saprotams. Drošība – pirmajā vietā!

Kurp tad doties?Jūra
Jūra šīm izklaidēm pieejama trīs sezonas. Nav četras, jo ceturtajai piemērots apģērbs ir visai sālīts prieks. Ūdens gan pietiek vienmēr. Jūras viļņos bodyraftings izdodas pilnīgi dabiski un nepiespiestā gaisotnē. Ja jāpeld tālu (piemēram, sērfojot pazaudēta laiva) vai ja viļņi ir īpaši lieli / straume spēcīga, var nākties pacīnīties ar tikšanu krastā līdz spēku izsīkumam. Lai nepapildinātu bēdīgo nelaimes gadījumu statistiku, jālieto atbilstoša veste un jāievēro citāda, jūrai specifiska piesardzība.Abavas Rumba
Laba vieta adrenalīna ķeršanai. Ieņemot pareizo trajektoriju, straume ir bez "zemūdens akmeņiem". Tik augsts ūdens parasti ir tikai pāris dienas pavasarī, bet novaktēt ir to vērts. No trūkumiem - augstam ūdenim pavasarī ir attiecīgi auksta temperatūra.17. marts. Abavas rumba. Ūdens augšā, ledus 100% izgājis. Ja upē ir kaut viens ledus gabals, par bodyraftingu aizmirstiet! Nocirtīs galvu, ka nebūs ko redzēt. Pēc Rumbas iemēģināšanas ar laivu, parādās kārdinājums pamēģināt arī bez laivas…...un vestes celtspēja pirmajam vilnim ir par mazu!Lielākais vilnis aprij...…tad laiž vaļā. Dēļ aukstā ūdens elpu aizturēt ir grūti un ātri zūd spēki!Pēc tam žiperīgi jāpeld krastā, jo upe turpina tecēt…Bīstamākā lieta rumbas peldēšanā ir aukstums! Rekomendējams būt pie labas veselības, biezā hidra (vai divas plānās) un t.s. ninzu cepurīte ļoti ieteicama. Aukstuma trieciens pa galvu ir ļoti sāpīgs!Aģe: Mandagas dzirnavu dambisIeeja "adrenalīna ķeršana caurumā".Tiek izpētīta "piezemēšanās vieta" - vai nav zemūdens akmeņi, armatūra un cita draza.Došanās caurumā ir visai slidena lieta.Tā gadās, ja paklūp. To nevajadzētu pieļaut!Pareizi braukt ir ar kājām pa priekšu. Ne gluži velkot paralēles ar kapu rituāliem, bet tāpēc, ka strauji kustoties ar kājām pa priekšu ir krietni mazāks risks izdauzīt zobus, pārsist pieri, lauzt sprandu u.c.

Lekt ieteicams "mīksti" (elastīgi), zinot, kas ir apakšā un ļaujot ūdenim amortizēt ķermeņa svara un paātrinājuma radīto slodzi uz kājām. Kājas nav jātur plati. Vēlams paturēt prātā, ka viena kāja var atdurties, piemēram, uz akmens, otra - blakus akmenim… Uz galvas piezemēties nevajadzētu. Pie nelabvēlīga scenārija ir atšķirība - lauzta kāja, vai spranda!Gadās arī tā. Adrenalīna ķeršana "visādos caurumos" tomēr ir saistīta ar zināmu risku jau pēc definīcijas.

Īvande
Īvandes augšējais ūdenskritums - gandrīz ideāla lēkāšanas vieta. Labi lecama arī ar kanoe (pie nosacījuma, ja laivā sēžat viens, laivas aizmugurē).Pirms uzsākt priekus akvatorijā, zemūdens teritorija tiek izpētīta. Izpētīšanu ieteicams izveikt pirms katras sesijas, jo mazums, kāds ledusskapja vraks zem ūdens līmeņa uzradies...Uz Īvandi (viss stāsts par situāciju, kad ir ūdens, bet slūžas nav vaļā!), augustā - septembrī varat ņemt līdzi arī bērnus, kuri prot peldēt. Uz katra paša atbildību, protams.Un izpildīt dažādas freestyle figūras pēc katra paša ieskatiem…Citas vietas
Droši vien tādas ir daudz, vēl neapzinātas un dažādas pēc ūdens situācijas un bīstamības pakāpes.Āķis lūpā. Ieraugot tādas bildītes, kā zemāk, iestājas interese "varbūt var nopeldēt", sirdī nemiers un naktī rādās sapņos…*
* Nu labi, nedaudz pārspīlēts. :)Rīva pa ceļam uz Jūrkalni. Mazūdens…Ēdoles dzirnavu dīķa dambis pie "Elvi". Šobrīd paknapi.

Varbūt zini vai esi noskatījis vēl kādu vietu? Iesaki! Un padalies pieredzē.

Uzmanību! Rakstā rodamā informācija atspoguļo autora personīgo pieredzi un pieņēmumus. Tā nav uzskatāma par autoritatīvu, pamudinošu vai rekomendējošu.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]Brīdinājums! Šī vortāla veidotāji Jūs brīdina par to, ka aktivitātes, kuras ir saistītas ar piedzīvojumu sportu, kā arī atsevišķām tā disciplīnām, ir potenciāli bīstamas Jūsu veselībai un dzīvībai! Šo bīstamību var novērtēt tikai balstoties uz pieredzi. Savukārt pieredzi var iegūt tikai apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas. Mēs rekomendējam šo pieredzi iegūt zinošu un kvalificētu instruktoru klātbūtnē! Vortāla veidotāji neuzņemas nekādu atbildību par sekām, kuras var rasties izmantojot publicēto informāciju.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv