Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Latvijas alpīnisti uzkāpj Čooiju virsotnē

Autors: p.p.a
Foto: Līga Hartmane
2007. gada 9. oktobris, Rīga
Ziņa sagatavota izmantojot preses ziņas (LETA, TVNET)


Šī gada 9. oktobrī trīs Latvijas alpīnisti - Atis Plakans, Līga Plakane un Kaspars Klapkalns - sasnieguši 8201 metru augsto Čooiju (Cho Oyu) virsotni Himalajos. Uzkāpjot Čooiju virsotnē Līga Plakane ir kļuvusi par pirmo Latvijas sievieti, kurai ir izdevies sasniegt kādu no Himalaju kalnu virsotnēm, kas augstāka par 8000 metriem.

Ekspedīcijas dalībnieki, ar mērķi uzkāpt pasaules sestajā augstākajā kalnu virsotnē Čooiju, kāpjot pa klasisko maršrutu no Tibetas puses (Ziemeļrietumu nogāze), no Latvijas uz Nepālu devās jau 9. septembrī. Atis Plakans, sazinoties pa telefonu pēc kāpšanas virsotnē atzina, ka pats kāpiens līdz virsotnei bijis garš un grūts: "Bija vairāki sliekšņi, aiz kuriem pavērās arvien jauni plašumi uz augšu." Pēc Ata teiktā, beidzamais sniega lauks esot bijis "vienkārši milzīgs" un tā šķērsošana prasījusi gandrīz divas stundas. Līdzīgi par kāpienu savulaik stāstīja arī citi Latvijas alpīnisti - Juris Osis, Rolands Laveiķis un Aivars Rutkis, kas Čooiju uzkāpa 1996. gada 2. maijā.

Čooiju atrodas uz Ķīnas un Nepālas robežas Himalaju galvenajā grēdā. Virsotne atrodas aptuveni 20 kilometrus uz rietumiem no Everesta. Pirmoreiz Čooiju virsotni sasniedza austriešu alpīnistu ekspedīcija 1954. gadā. Čooiju virsotni sasnieguši vairāki tūkstoši kalnos kāpēju, to vidū tagad arī kopā septiņi kāpēji no Latvijas (tādējādi Čooiju kļuvusi par to vairāk kā 8000 m augsto virsotni, kuru Latvijas alpīnisti sasnieguši visvairāk reizes). 1996. gada 1. oktobrī starptautiskas ekspedīcijas sastāvā virsotni sasniedza vēl viens Latvijas alpīnists - Ilgvars Pauls. 2006. gada pavasarī, starptautiskas ekspedīcijas sastāvā, Čooiju mēģināja uzkāpt arī Līga Hartmane, taču sasniedzot 7800 m augstumu, drošības apsvērumu dēļ viņa bija spiesta griezties atpakaļ un kāpt lejup virsotni tā arī nesasniedzot (par to lasāms šeit, red.).

Visiem šī rudens ekspedīcijas dalībniekiem – Atim Plakanam, Līgai Plakanei un Kasparam Klapkalnam - ir liela alpīnisma pieredze dažādos pasaules kalnos. 2006. gada pavasarī Latvijas Himalaju ekspedīcijas sastāvā viņi centās kāpt uz pasaules 14. augstāko virsotni Šišapangmu (8027 m). 18. maijā, uzsākot kāpienu no 7100 m augstumā esošās 3. nometnes, plkst. 10.45 pēc Nepālas laika Atis Plakans, viens no pieredzējušākiem Latvijas augstkalnu alpīnistiem, kopā ar Vācijas alpīnistiem sasniedza 8008 m augsto Šišapangmas centrālo virsotni (par to lasāms šeit, red.), pārējiem, nesasniedzot iepriekšējā kāpienā virsotni, nācās samierināties tikai ar sasniegtiem personīgiem augstuma rekordiem.

Rīgā Atis Plakans, Līga Plakane un Kaspars Klapkalns atgriezīsies 15. oktobrī.

Vēlies pievienoties apsveikumiem vai izteikt komentāru? Vēlies ko jautāt? Raksti! [FORUMA TĒMA]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv