Arhīvs > Ekipējums
Guļammaiss – vieta kur justies labi

Autors: Atis Rektiņš [ AUTORS?]
Foto no ražotāju katalogiem un p.p.a arhīva
2007. gada oktobris, Rīga

Kad jau pāris stundas pirms saules lēkta ir aprasts ar nepatīkamo mitrumu un kājas ir tikai viegli nosalušas, diennakts aukstākais laiks liek manīt par sevi - vispirms piesalst kājas, tad paliek pavisam drebelīgi un aukstums efektīvi aizdzen visu miegu. Drīz vairs nav iespējams gulēt nemaz, daudz labāk ir neprātīgi agri no rīta līst ārā no telts un mēģināt kurināt ugunskuru vai savilkt visas iespējamās drēbes un mēģināt sasilt. Līdzīgas izjūtas noteikti ir pazīstamas daudziem ceļotājiem, bet… tās var samērā viegli novērst, pareizi izvēloties guļammaisu!

Guļammaisus, to modernajā formā, nepazīst pārāk ilgi, tas "izgudrots" 1865. gadā, kad ceļotāji zvērādas un segas aizstāja ar kaut ko vairāk ekspedīcijām piemērotu. Pirmais guļammaisu ražotājs ir norvēģu Ajungilak (to 2001. gadā iegādājās Šveices Mammut), kuri jau 19. gs. sešdesmitajos gados sāka izstrādāt guļammaisus, tomēr pirmie komerciālie guļammaisi parādījās tirgū tikai 1890. gadā. Pirmā ekspedīcija, kur dokumentēti pierādīta guļammaisu izmantošana ir Alfrēda Mamerija (Alfred Mummery) Materhorna ekspedīcija 1892. gadā.

Interesanti, ka visi sākotnējie modeļi bija izgatavoti no vilnas un kokvilnas; dūnas guļammaisos sāka izmantot krietni vēlāk, īsi pirms 20. gs. divdesmitajiem gadiem. Tipisks to laiku guļammaiss bija četrstūrains un sastāvēja no segām vairākos slāņos, atsevišķiem modeļiem bija arī piedurknes. Parasti guļammaisi nebija ūdensizturīgi un izcēlās ar vairākus kilogramus lielu svaru.

1930. gados parādījās pirmie guļammaisi ar sintētisko materiālu pildījumu, tomēr arī tie bija pārāk lieli un smagi. Ievērojami uzlabojumi radās tikai divdesmitā gadsimta sešdesmitajos gados, parādoties jauniem sintētiskajiem materiāliem. Tomēr arī šiem materiāliem bija pietiekoši daudz trūkumu (pat vēl tagad nav atrasts pietiekoši lēts sintētiskais pildījums, kas dažos parametros spētu konkurēt ar dabīgām dūnām).


Ja atceras, kādi toreiz bija guļammaisi… Kaukāzs, 1984. gads

Galvenās guļammaisu raksturojošās īpašības:
- guļammaisa forma;
- pildījuma un ārējais, apvalka materiāls;
- komforta temperatūra;
- svars, saspiešanas (kompresijas) iespējas;
- garums.

Izvēloties guļammaisu, nav īpaši jāpiedomā pie dažādiem izmēriem, kā tas ir apģērbam, jo guļammaisiem lielākoties atšķiras tikai to garums. Pietiekoši bieži ir pieejams trīs veidu garums: parastais vai mazais no aptuveni 160 – 185 cm, pagarinātais no 185 – 205 cm un īpaši garais virs 205 cm. Lielākā daļa ražotāju gan ražo tikai pirmo divu variantu guļammaisus un dažādu izmēru cenas atšķiras minimāli; turklāt – jo aukstākam laikam guļammaiss paredzēts, jo tas būs garāks.

Guļammaisam nav jābūt izcili cieši pieguļošam, jo izolāciju nodrošina ne tikai guļammaisa materiāls, bet arī pašā guļammaisā, starp gulētāju un guļammaisu esošais gaisa slānis. Tomēr guļammaisam nevajadzētu būt arī ļoti vaļīgam, lai ar ķermeni nebūtu jāsilda pārāk daudz "lieka" gaisa. Cieši pieguļošā guļammaisā arī būs grūtāk pagriezties, turklāt aukstā laikā guļammaisā var būt nepieciešamība atrast vietu arī ūdens pudelei, zābakiem un citām lietām, kurām sasalšana nav vēlama.

Tāpat pietiekoši vienkāršas ir lietas ar guļammaisa formu - parasti izšķir "mūmijas", taisnstūra un abu pirmo formu hibrīdus. Protams, ir pieejami arī dažādi citi darinājumi, piemēram, divguļamie guļammaisi, tomēr lielākā daļa ceļotāju uzskata, ka nekas ērtāks par vienvietīgu mūmijas veida guļammaisu, īpaši aukstā laikā un skarbākos apstākļos, vēl nav izdomāts un vismaz 80% pārgājienu guļammaisu ir tieši šādas formas.

Guļammaisu pildīt var divos principiāli atšķirīgos veidos – ar dūnām vai sintētisko pildījumu. Dūnu pildījuma kvalitāti (parasti gan izmanto dūnu un spalvu maisījumu, dažādās proporcijās) apzīmē ar skaitli, parasti robežās no 650 līdz 850. Šis skaitlis norāda cik lielu tilpumu kubikcollās aizpilda viena unce (ap 28 g) dūnu. Jo lielāks skaitlis – jo mazāk dūnu nepieciešams pildījumam. Šo skaitli nevajadzētu jaukt ar dūnu siltumizolācijas spējām – šīs atšķirības ir pietiekoši mazas un grūti izmērāmas. Augstāks skaitlis norāda tikai to, ka guļammaiss būs vieglāks un labāk saspiežams to iepakojot.


Ajungilak Goose Bay, viegls 3-sezonu guļammaiss ar 700 dūnu pildījumu

Tas nozīmē, ka arī ziemas guļammaisu var pildīt ar 650 dūnām, tikai dūnu nepieciešams vairāk un šāda guļammaisa cena būs arī attiecīgi zemāka. Vēl pirms dažiem gadiem tika uzskatīts, ka guļammaisus var pildīt tikai ar 700 – 800 dūnām, tagad aizvien biežāk sastopami arī ar 650 vai pat 500 dūnām pildīti ražojumi, jo pat šādas kvalitātes dūnu pildījums tiek uzskatīts kā labāks par sintētisko pildījumu.

Dūnu galvenās pozitīvās īpašībās ir tādas, ka dūnu izstrādājumi ir aptuveni 1,5 – 2 reizes vieglāki, labāk saspiežami par sintētikas ekvivalentiem un dūnas parasti kalpo ilgāk nekā sintētika. Tomēr dūnu pildījumam ir arī negatīvie aspekti – dūnu guļammaisi ir gandrīz divas reizes dārgāki, turklāt slapjumā dūnas zaudē gandrīz visas savas siltumizolācijas spējas! Nav gan pilnīgi precīzi izmērīts tieši cik lielā mērā šīs spējas tiek zaudētas, jo arī sintētiskie guļammaisi slapjumā nav īpaši silti, tomēr tiek uzskatīts, ka tās samazinās pat par 90% (sintētiskajiem materiāliem – tikai par 40-50%). Jāpiebilst, ka daži retie pētījumi, kur ir salīdzināta dūnu un sintētiskā pildījuma "uzvedība" saslapstot, atzīst, ka kaut arī slapjas dūnas zaudē gandrīz visas siltumizolācijas spēju, tās 80-90% apmērā izžūst tikpat ātri kā sintētiskais pildījums.

Iegādājoties dūnu guļammaisu, uzreiz jāiegādājas ļoti labu mitrumizturīgu guļammaisa pārnēsājamo maisu, jo ražotāja līdzi dotie ne vienmēr ir augstas kvalitātes. Dažu latu ietaupīšana šādam maisam var novest pie ļoti nepatīkamas un aukstas nakts…


Ajungilak Kompakt Shelter - sintētiskā pildījuma "mūmijas" formas guļammaiss, kura apvalks paredzēts lietošanai galēji mitrā vidē

Sintētisko materiālu dažādība ir milzīga; neesmu pārliecināts vai būtu jāiegaumē šie nosaukumi un jāpiepūlas domājot par to atšķirībām. Arī viena nosaukuma materiāliem ir dažādi iedalījumi un tāpat kā vīns vai konjaks, atšķiras atkarībā no ražošanas gada. Daudz vērtīgāk ir saprātīgi novērtēt guļammaisa komforta temperatūras un svara attiecību. Galvenā sintētiskā materiāla priekšrocība pār dūnām ir tā, ka slapjumā tā siltumizolācijas spējas samazinās mazāk un tas izžūst ātrāk! Visai bieži šīs pozitīvās īpašības aizēno sintētisko materiālu smagums un tas, ka šādus materiālus ir diezgan grūti saspiest.

Sintētiskais pildījums ir dažādu veidu – dārgākie un labākie ir īsas un plānas šķiedras, kas imitē dūnas. Galvenie lielāko ražotāju izmantotie pildījumi ir šādi:
Climashield – garas, kopā savītas šķiedras. Teorētiski piemīt aptuveni tādas pat siltumizolācijas un saspiešanas iespējas kā dūnām;
Hollofil, Hollofil II, Quallofil – lēts, bet apjomīgs sintētiskais pildījums;
Primaloft, Thermolite un vairāki šo materiālu atvasinājumi – īsas šķiedras, no kurām jaunāko izolācijas spējas ir līdzīgas dūnām, bet tās aizņem vairāk tilpuma;
Polarguard (HV, Delta, 3D) – īsas šķiedras, bet ne ar tik labām izolācijas spējām;
Citu nosaukumu sintētiskie materiāli – dažādas īpašības;
Flīss – tiek izmantots lētos, siltam laikam paredzētos guļammaisos, bieži arī kā papildus siltinājuma slānis citiem guļammaisiem.

Ārējo guļammaisa apvalku vienmēr gatavo no sintētikas un parasti ir divi galvenie materiālu veidi – ūdensdrošs un "ne tik ūdensdrošs". Kaut arī "ūdensdrošs" materiāls izklausās lieliski, tomēr šie materiāli "elpo" īpaši slikti, tādēļ pamatīgi sasvīst šādā guļammaisā nav nekāds retums. Pilnīgi ūdensdrošus guļammaisus rekomendē tikai gulēšanai bez telts ļoti mitrā vidē un slapjā sniegā. Ir šādi galvenie ārējo materiālu veidi:
DryLoft – vēja un ūdensdrošs, taču visai slikti "elpo" un žūst;
Mikrošķiedras – cieši austs poliesters vai neilons, nav īpaši ūdensizturīgs, taču viegls un lētāks;
Pertex (Endurance, Microlight, Quantum) – vēja un mitrumizturīgs materiāls, viegls un pietiekoši mīksts;
Taffeta – neilona un poliestera audumi, mīksti, bet ar ne visai izturīgi. Tieši šos audumus guļammaisu apvalku izgatavošanai izmanto visvairāk, to viegluma un lētuma dēļ.

Visai bieži kā audums kļūdaini tiek minēts Ripstop. Šis gan nav auduma veids, bet aušanas tehnika, kas padara materiālu īpaši izturīgu.

Tomēr ar materiāla veidu vien nepietiek, daudz svarīgāks ir guļammaisa šūšanas veids. Lētākie un vienkāršākie guļammaisi tiek šūti to pildījumu saspiežot un piešujot. Šuvuma vīļu vietās guļammaiss ir ļoti plāns, tādēļ pietiekoši aukstos apstākļos tas laiž cauri auksto gaisu. No šādiem guļammaisiem ir noteikti jāizvairās, ja tiek plānots kas "smagāks" par nakšņošanu +10 grādos. Nopietnāki guļammaisi tiek šūti tā, lai šuvju vietas pārklātos, turklāt jaunākie modeļi tiek pat nevis šūti, bet gan līmēti (2006. gadā pirmie šo tehnoloģiju "ieviesa" Ajungilak guļammaisu ražotāji, red.).

Skaitļi, ar kuriem visbiežāk raksturo guļammaisu ir komforta temperatūra, tomēr atšķirības dažādu ražotāju komforta temperatūras standartos un apstākļos kādos guļammaiss tiek lietots ir ļoti lielas. Tāpat jāņem vērā gan dzimumu atšķirības (sieviešu guļammaisiem jābūt par aptuveni 5 grādiem siltākiem kā vīriešu), gan tas, kā katrs izjūt aukstumu. Tādēļ ir visai grūti noteikt specifiskām aktivitātēm piemērotus guļammaisus – tas katram ir jāatklāj patstāvīgi.

High Peak Comfort Pak - taisnstūra formas sintētiskā pildījuma guļammaiss

Jau vismaz 65 gadus komforta temperatūras mērīšanai tiek pieiets ļoti nopietni – amerikāņi 1941. gadā izveidoja mērvienību, kas bija paredzēta tikai siltumizolācijas mērīšanai guļammaisos un apģērbos. Tās nosaukums ir Clo un tā atbilda siltumizolācijai, ar kuru apveltīts viens parasts uzvalks. Briti nekavējās un izveidoja savu mērvienību – Tog, kura tika balstīta uz SI sistēmas mērvienībām (1 Tog = 0,645 Clo). Pašlaik šīs mērvienības pietiekoši bieži izmanto tekstilrūpniecībā.

20. gs. sešdesmitajos gados parādījās pirmie "svīstošie" elektroniskie manekeni, uz kuriem izmēģināja guļammaisus. Tādējādi radās iespējas komforta temperatūras standartizēt, tomēr šie standarti lielākoties ir bijuši brīvprātīgi. Šīm patvaļībām punktu 2002. gadā pielika Eiropas Savienība un nu jau piecus gadus, novērtējot guļammaisu komforta temperatūru jāizmanto CEN standarts ar apzīmējumu EN 13573:2002, kurš nosaka kā jāpārbauda un jāmarķē guļammaisi. Teorētiski, jau sākot no 2005. gada, Eiropas Savienībā ir aizliegts guļammaisu marķējumā izmantot jebkādu citu sistēmu, kā vien EN 13573 piedāvāto. Praksē gan tas nav tik ātri ieviesies, turklāt veikaliem krājumos ir pietiekoši daudz vecāku ražojumu guļammaisu…

Salīdzinot atsevišķu valstu ražoto guļammaisu ar EN 13573 (izmanto vācu, franču un dažu citu Eiropas valstu ražotāji), ir ļoti ticams, ka reālā komforta temperatūra būs augstāka par uz guļammaisu norādīto aptuveni šādā apmērā:
Skandināvu – 4 līdz 5 grādi;
Vācu – 4 līdz 6 grādi;
Britu – 5 līdz 7 grādi;
Amerikāņu – 8 līdz 12 grādi.

Šveices guļammaisu ražotājs Mammut, līdzīgi kā pārējie Eiropas ražotāji, vadoties no EN 13573 noteiktajiem standartiem, guļammaisus, atkarībā no to komforta temperatūras klasificē trīs galvenajās grupās – vasaras, trīs sezonu un ziemas. ASV ražotāji, parasti ziemas guļammaisus dala divās kategorijās – guļammaisi virs -18 grādiem (0 grādiem pēc Fārenheita) ir auksta laika, bet zem šīs temperatūras - ziemas.

Komforta temperatūra sievietēm:
Vasaras: 13ºC / 3 sezonu: 5ºC / Ziemas: -8ºC
Komforta temperatūra vīriešiem:
Vasaras: 10ºC / 3 sezonu: 0ºC / Ziemas: -15ºC

Komforta temperatūru ievērojami (līdz pat 10 grādiem) var paaugstināt, guļammaisos ieklājot palagus. Vissiltākie un vieglākie ir zīda palagi, turklāt, tos izmantojot, guļammaiss tiek piesmērēts un piesviedrēts daudz mazāk. Kaut arī specializēto guļammaisu palagu piedāvājums ir pietiekoši plašs, daudz lētāk būs nopirkt attiecīgu palagu (zīda, kokvilnas) parastā veikalā un piegriezt to atbilstoši guļammaisa izmēram. Tāpat var divus plānus guļammaisus ielikt vienu otrā un gulēt pat ļoti aukstos apstākļos!
Guļammaisā ieklājams zīda palags (MEC Silk Bag Liner Rectangular), vēju un mitrumu aizturošs guļammaisa pārvalks (MEC Emperor Penguin Windstopper Overbag, lietojot kopā ar guļammaisu ļauj pazemināt komforta temperatūru par 5-10 grādiem), un t.s. Bivy Sack – mitrumizturīgs guļammaisa pārvalks (Integral Designs Microbivi Bivy Sack), kas ļauj gulēt vietās, kur gulēšana vienā guļammaisā nebūtu iespējama.

Manuprāt, vissvarīgākais gan ir zināt to, cik aukstumizturīgs ir katrs gulētājs. Piemēram, temperatūrai esot nulles rajonā, es pietiekami komfortabli jūtos arī savā plānajā +8 grādu guļammaisā, savukārt sieva arī vasarā izmanto savu -20 grādiem paredzēto maisu.

Katrs ražotājs arī cenšas savu produktu izcelt citu vidū, tādēļ bieži guļammaisiem piedāvā dažādu papildus aprīkojumu, no kuriem raksturīgākais ir:
- papildus rāvējslēdzējs pēdām (vasaras guļammaisiem), lai tās nesvīstu;
- izolācija rāvējslēdzējam;
- iekšējā kabata (aukstā laika guļammaisiem), kur lielā salā ievietot elektroniku un ūdeni;
- dažādi uzlabojumi galvas galam, piemēram, iestrādāti pašpiepūšamie spilveni;
- guļammaisa iepakojums ar kompresijas iespējām.


Guļammaisa iepakojums ar kompresijas stropām (Ferrino Compression Sack)

Guļammaisu kopšana ir visai vienkārša – kad sāk smirdēt, tad jāmazgā. :) Sintētiskos guļammaisus drīkst mazgāt veļas mašīnā, dūnu guļammaisi jāmazgā ar rokām, protams, ne pārāk karstā ūdenī. Aizvien vairāk gan pieejami speciāli guļammaisu tīrīšanas līdzekļi, kuri daudz labāk iztīri saķepušo pildījumu un padara to gaisīgāku.

Guļammaisus, īpaši dūnu, nedrīkst ilgstoši uzglabāt saspiestus. Pēc pārgājiena tos nepieciešams izvēdināt un uzglabāt pakārtus. Bieži guļammaisus pārdod lielos kokvilnas maisos, kuru tilpums ir pietiekošs, lai tajos ilgstoši uzglabātiem guļammaisiem nekas slikts nenotiktu.

* * *
Un vēl. p.p.a iesaka: - Sagatavojot guļvietu paklājiet zem guļammaisa liekās drēbes, mugursomu, virves u.c. mīkstu ekipējumu – palielinot siltuma izolācijas slāni zem sevis, pieaug gulētāja komforts;
- Pirms lieniet guļammaisā, nedaudz pavingrojiet, izkustieties, lai sasildītos – papildus ķermeņa siltums palīdzēs "uzsildīt" guļammaisa iekšējo telpu;
- Neaizmirstiet aiziet "sevis pēc" pirms iekārtošanās guļammaisā – tas pasargās ne tikai no liekas "staigāšanas" naktī, bet arī ietaupīs organismam enerģiju, kas nepieciešama ķermeņa liekā šķidruma uzturēšanai vajadzīgajā temperatūrā;
- Ejot gulēt uzvelciet sausu un tīru apģērba slāni – tas palīdzēs saglabāt ķermeņa siltumu. Un neaizmirstiet cepurīti, jo bez tās (ja nelietojat guļammaisa kapuci) ķermenis var zaudēt ~30% sava siltuma…


Guļammaiss – mūsu "mājas", patvērums, glābiņš. Vieta, kurā justies labi…

* * *
Izmantotie materiāli:
Bacpacker Gear Guide 2007
Informācija no Mountain Equipment Co-op (www.mec.ca)
Mammut informācija par guļammaisu temperatūras standartiem (interesants un viegli uztverams materiāls, atrodams šeit).

www.adventurerace.lv Arhīva sadaļā "Ekipējums" lasāmi vēl vairāki Ata Rektiņa raksti par ceļojumos noderīgu ekipējumu.

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [DISKUSIJU FORUMS]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv