Forums
Geokešings - nopietna "rotaļa", ar piedzīvojumiem
Komentāri: 28; Autors: p.p.a
Tēma izveidota: 01.10.2007 15:47:20; Pēdējās izmaiņas: 04.10.2007 15:21:16

Geokešinga ideja radusies ASV, bet nu jau ar to aizrāvušies neskaitāmi entuziasti visā pasaulē. Geokešinga "slēpņi" izvietoti ļoti dažādās vietās, gan mazskartā dabas vidē, gan pilsētās. Latvijā tādi ir jau ~100 GPS koordināšu punktos. Ideja: "slēpņa" izvietotājs noslēpj nelielu slēgtu trauku ar apmeklējuma reģistrācijas "grāmatu" (logbook), rakstāmo, pievienojot vēl kādu papildus "balvu" nākošajiem "slēpņa" atradējiem, publicē internetā slēptuves GPS koordinātas un papildus info, kas var palīdzēt tā atrašanā, kā arī atrašanas sarežģītības novērtējumu pēc 5 baļļu sistēmas. Citi interesenti izvēlas sev piemērotākos, iet un meklē. Ieguvums – var apskatīt ļoti skaistas un interesantas vietas, bieži vien tādas, kuras nav pakļautas plašam tūristu masu apmeklējumam! Vai nešķiet interesanti?

[1] 2

Geokešinga popularizēšanai
te vēl viens raksts http://www.klubs.lv/lv/dzivesstils/detail.html?news_id=178

Autors: Raimis, 04.10.2007 15:21:16


langas slēpnis
Aizmirsu pateikt, ka viens no geokešeriem neatradis šo slēpni ar parastu meklēšanas metodi, ņēma palīgā metāla detektoru (konteineris ir stikla burka ar metāla vāciņu)

Autors: Raimis, 03.10.2007 16:08:03


Sūnās bez hinta
Papildināšu nedaudz Ilzi. Pie Langas vecupes ir viens tāds slēpnis ielikts sūnās bez hinta. Slēpņa licējs droši vien bija domājis sarežgīt meklējumus, galīgi nepadomājot par sekām, jo tagad tur izskatās, kā pēc mežacūku rakumiem. Pēdējā laikā LV cenšās kešus sūnās vairs nelikt, tie skaitās oldschool keši, ja nu galīgi nav kur likt, tad pievieno pie apraksta sakarīgu hintu.

Autors: , 03.10.2007 14:52:45


marimr
Kad cilvēks iegājis azartā, tad jau visu ko var sagaidīt ;) Mans teksts bija vairāk nevis par meklētājiem, kas tikai pārrok, bet gan par tiem, kas konteineri noliek. Ja autors uzrakstīs tekstu:"Uzmanīgi, aizsargājama orhideju audzīte, tikai neizbradājiet, konteiners putnu būrītī klajumiņa Z stūrī", tad arī neviens neko neraks, paskatīsies uz orhidejām, pasmaržos, uzmanīgi palavīsies tām garām līdz konteinerim. Bet ja autors uzrakstīs :"Zem sūnām", tad iespējams, ka lielākā daļa pat nepamanīs, ka tieši šis zaļais lakstiņš ir ierakstīts Sarkanajā grāmatā. Un tad arī nevajag brīnīties par rezultātu.

Autors: IlzeL, 03.10.2007 14:32:03


IlzeiL
No teivs teiktā sanāk, ka geokešeri ir ar mieru parrakt orhideju audzīti, lai tikt paņemtu savu konteineru:(

Autors: marisr, 03.10.2007 14:13:55


Tūristu pūļi
Nu tā jau nav, ka keša nolikšana nozīmē nokontrolējamu cilvēku masu pārvietošanos attiecīgajā teritorijā. Ļoti daudz ir atkarīgs arī no apraksta, grūtības pakāpes utt. Piemēram, slēpnis Top of Europe, kas rakstā minēts kā pirmais mūsu Itālijā atrastais, ir izlikts 2002. gadā un šajā laikā to ir atraduši 7 cilvēki, vēl divi ir meklējuši, bet nav atraduši. Ja runājam par dabas aizsardzību, galvenais jau lai keša izlicējs iepriekš padomā, kā citi konteineri varēs atrast dabu nebojājot. Sūnu pārrakšana, kas Latvijā esot visai populāra, un citas tamlīdzīgas aktivitātes rodas tajos gadījumos, kad autors nav norādījis konkrētus orientierus, kur meklēt. Piemēram, ja kāds ieliks konteineri aizsargājamā orhideju audzītē, pie tam norādīs neprecīzas koordinātas un kā speciālu pazīmi norādīs: zem sūnām, tad gan kādu laiku tur nekas vairs neaugs :(

Autors: IlzeL, 03.10.2007 13:50:20


Arhimetinātājam
Pirms bārties par cūcībām un noziegumiem pret dabu, ieteiktu tomēr kaut virspusēji iepazīties ar geokešinga ideju un nostāju - šī spēle popularizē interesantas un vēsturiskas vietas, nevis dabas liegumus un aizsargājamus objektus!

Autors: LS, 03.10.2007 12:34:22


Re: Pārdomas par tēmu (domājot nedaudz pozitīvāk...)
Daudzas skaistas un interesantas vietas Latvijā par laimi nav tikai liegumos, privātīpašumos vai ar bīstamu piekļuvi. Ir liels daudzums objektu, par kuru esamību zina tikai nedaudzi, bet tajā pašā laikā to apmeklēšana nav saistīta ar sodāmu pārkāpumu, kaitējumu dabai vai lielu risku veselībai un dzīvībai. Kas attiecas uz šo risku - tieši tāpēc pastāv geokešinga slēpņu atrašānas sarežģītības novērtējums, pat divas dažādas reitingu klases. Un apraksts, kurā var minēt nepieciešamo ekipējumu, prasmes, nosacījumus. Katrs pats ir tiesīgs izvēlēties, vai viņam šāds punkts ir ņemams vai nē. Tas, ka ne visur var ielikt geokešu, manuprāt, ir tikai loģiski (ienāca prātā, piemēram, Sardīnijas ziemeļu piekraste, salu arhipelāgs ar... NATO kuģu bāzi, kur maijā laivojām garām) un tas nebūt nenojauc visa šī pasākuma jēgu! Ir taču neskaitāmas citas skaistas vietas, kas atbilst normālām ceļotāja ētikas normām? Lai dzīvotu interesantu dzīvi, obligāti nav jābūt "geohuligānam"... :) Kā rakstīja Ēriks: "...būtiskais ir cilvēku attieksme". Gan attiecībā pret punktu izvietošanu, gan to apmeklēšanu, gan pret apkārtējo vidi.

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 03.10.2007 10:07:06


Pārdomas par tēmu
Daudzas skaistas un interesantas vietas Latvijā diemžēl ir ar dažāda veida piekļuves ierobežojumiem (privātīpašums, pašvaldības aizliegums, dažādi cita veida liegumi + vēl bīstama piekļūšana). Tas attiecas gan uz alām, gan militāriem objektiem, gan torņiem utt utjp. Ja es pats tur dodos, tad pats riskēju ar savu veselību un + vēl atrauties pa seju no privātīpašnieka, pašvaldības policijas utt. Sorry, varbūt esmu egoists, bet nu negribas šādas vietas/objektus reklamēt un ieteikt citiem. Bez tam šādas vietas ir pretrunā ar geokeša pamatprincipiem. Tāpēc sanāk, ka pietiekami liels % interesanto objektu nevar tikt iekļauti geokešā. Un ja reiz tā sanāk, tad pasākumam zūd jēga. Kaut gan ielikt geokeša punktu kādam nejaukam Jūrmalas privātīpašniekam dārzā varētu būt interesanti ;)

Autors: g007, 02.10.2007 18:26:49


Raimim un par "Cache In Trash Out"
Tad tas ir bijai pārāk labi "kamuflēts", jo nav atšķīries no tām drazām, ko metām lielajā maisā... :) Ja nopietni, grūti pat iedomāties tādu vietu Aldartornī, kuru vietējie bērni regulāri neizložņātu ar domu, ka "šajā viduslaiku pilī noteikti jābūt apslēptiem dārgumiem"! :) Diemžēl, reizēm tie pat tiek meklēti ar laužņa palīdzību... :( Runājot par vietas sakopšanu, uz kuru tiek aicināti visi geokešu meklētāji, ļoti interesanta šķiet ideja "Cache In Trash Out", par kuru var lasīt www.cacheintrashout.org lapā. Varbūt arī Latvijas geokešeriem ir jāpievienojas šai idejai?!

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 02.10.2007 17:51:55


Arhimetinātājam
Nepiekrītu ka “Vienīgi ASV tie noklusējumi un aizliegumi ir krietni vairāk kā mums! Jo tur daba ir sačakarēta arī krietni vairāk ka mums!” Pirmkārt daba ASV nebūt nav sačakarēta. Otrkārt informācija par skaistākajām vietām ir plaši pieejama internetā – parasti tie ir Nacionālie vai Pavalsts Parki. Josemītos neesmu bijis. Esmu bijis vairākos ne mazāk polulāros un skaistos parkos kā Yellowstone, Teton, Grand Canyon, Mt. Rainier un daudzās citās mazāk slavenās, bet tāpēc ne mazāk skaistās brīvdabas vietās. Tās visas ir unikāli sakoptas par spīti tam ka to apmeklē vairāki miljoni (!!!) cilvēku gadā. ASV tas ir panākts 90% ar cilvēku attieksmi un brīvprātīgo darbu. Valsts līdzekļu dabas uzkopšanai ir maz un paliek arvien mazāk Buša valdīšanas gados. Diemžēl esmu redzējis arī pretstatu lēnām bet izteikti veidojamies Latvijā – Daugavas krasti pie Aizkraukles un Irbes laivošanas posms netālu no ietekas jūrā mani pārsteidza ar plasta pudelēm un citiem līdzīgiem cilvēku atstātiem mēsliem. Tādas lietas ASV brīvajā dabā ir jāpameklē… Jā, ASV noliegumu ir vairāk, bet beigu beigās būtiskais ir cilvēku attieksme. Pacel cita atstāto mēslu, gan jau kādriez tev pašam kas nokritīs pat negribot. Apzināta mēslu atstāšana ir vienkārši cūcība…

Autors: Ēriks, 02.10.2007 17:45:06


Raimis
Nu re tagad ir zināms, kurš aiznesa Aldara torņa geokeša konteineru :)

Autors: , 02.10.2007 12:27:54


"Kad un kur, cik ilgu laiku esi veltījis kādas vietas sakopšanai?"
Starpcitu, jā, lielisks jautājums: "Kad un kur (pēdējā laikā), cik ilgu laiku esi veltījis kādas vietas sakopšanai?" Katrs pajautājam pats sev... (Ja kāds vēlas šo jautājumu uzdot man, varu droši atbildēt - tas bija aizpagājušajā svētdienā, Aldartornī, divas stundas kopā ar sev tuviem cilvēciņiem vācām tur drazu, norakām "kultūrslāni" (ogles, sadauzīti stikli) un projām ejot aiznesām uz miskasti drazas, kas nav norokamas vismaz 40-50 l apjomā.)

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 02.10.2007 12:01:59


Atpakaļ pie geokešinga :o))
MārimR - Tavs aizrādījums man atgādināja iemīļotu literāro darbu - Džordža Orvela "Dzīvnieku ferma". Arī tur demokrātijas augstākās sentences skanēja: "Napaleonam vienmēr taisnība!", "Es strādāšu vēl centīgāk!", "Visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži dzīvnieki ir vienlīdzīgāki par citiem!" :o)) Atgiežoties pie spēles GEOCACHING - liekas, vispirms būtu vērts iedziļināties spēles noteikumos un etiķetes jautājumos, un tad ņemties par dabas izpostīšanu/saglabāšanu. Katrs keša izvietotājs un meklētājs rūpējas, lai slēpnis būtu kārtībā, lai vieta apkārt būtu daudzmaz droša, turklāt bieži vien ir tā, ka kešotāji savus slēpņus izvieto savos "mežos un purvos". Visādā ziņā, kešotāji ļoti centīgi raugās, lai visādi šādi tādi nemaz neuzzinātu un nepamanītu keša eksistenci. Man arī liekas, ka cilvēks, kas rūpējas par savu slēpni, neies un nepos'tīs dabu un citus slēpņus. Viņam tas vienkārši nav interesanti, jo viņš dzīvo pēc citiem principiem. Tā kā, mīlīši, iesim vien un sakopsim mūsu LV skaistās vietas, lai nav kauns visai pasaulei ar tām palepoties. Pēdēja laikā visvairāk piedrazotā apkārtne, šķiet, ir populāru upju maršrutu vietas. Piemēram, Abavas senleja... Pievienosimies Rolfam un Šulcam, kad tie organizē talkas! Vai arī organizējam savas talkas. Un vienkārši tāpat, izbraucot WE ar velo vai laivu, vai kājām - savāksim pa ceļam pamanīto miskasti. Neviens jau to neliek. Bet tieši tāpēc. Nu kaut kā tā.

Autors: Marie, 02.10.2007 11:43:00Slēptās vietas parasti ir speciālistu pārziņā! Bet attiecības ar mantiniekiem gan regulē likumdošana ar atbildību par šādu izrīcību. Diemžēl ne vienmēr arī tas palīdz! Bet tas apziņas līmenis ir tāds kā ir. Ja salīdzina ar tālajiem astoņdesmitajiem, kad sāku strādat aizsardzības sfērā, tad ar visu izglītošanu un mācīšanu ne pa kapeiku nav kļuvis labāk. Diemžēl...

Autors: Arhimetinātājs, 02.10.2007 11:10:35


Komentāra nosaukums *
Komentārs
Komentāru pievienoja *
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv