Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Forums
Alpīnisma tehnikas čempionāts (Zelmas Kauss)
Komentāri: 33; Autors: p.p.a
Tēma izveidota: 14.06.2007 16:31:37; Pēdējās izmaiņas: 16.09.2008 13:48:42

Vēsturiski "Zelmas kausi" (pirmās sacīkstes jau vairāk kā 30 gadus atpakaļ!) aizvien ir bijuši kalnu tūristu sacensības, bet laika gaitā, tās kļuvušas par alpīnisma tehnikas čempionātu, kuru atbalsta Latvijas Alpīnistu savienība (LAS). Dalība šādās sacensības uzlabo kāpšanas un drošināšanas tehniku, paaugstina ātrumu darbā ar virvēm – tas ir svarīgi īstos kalnu maršrutos! Tomēr sacīkstēs piedalās tikai neliela daļa no Latvijas alpīnistiem. Kāpēc? Nepieciešamas izmaiņas? Motivācija? Kāds ir Tavs viedoklis?

[1] 2 3

pārdomas
Šādas sacensības ir vajadzīgas, pats piedalījos pirms 8, 9 gadiem gan Zelmā, gan Baiļos un kā jaunietim, kam grūti vēl tikt uz kalniem tas man daudz deva - darbošanos ar inventāru, mazgli, tehniskās iemaņas, glābšanas darbi (no Baiļu torņa), kontakts ar pieredzējušākiem kolēģiem. Šādi mači ir vajadzīgi un visu cieņu tiem, kas dara. Nepiedalījos dažādu iemeslu dēļ. Bet viens gan šogad man likās nepamatoti, kādēļ pēc nolikuma dalībniekiem jālieto sistēmas ar augšējo (krūšu) daļu. Tas varbūt ir tas pats stāsts par ķiverēm un cimdiem, bet liekas šie jautājumi ir jāatrisina.

Autors: Atis C, 11.06.2008 09:43:14


Re: pārdomas
Redzi, Mik, pirms 20 gadiem, kad mēs ar Jāni [Ķiguru] piedalījāmies dažādos čempionātos, t.sk. arī sasaišu sacīkstēs, mums visiem bija krietni atšķirīgi mērķi un [valsts noteikti] veidi, kā uz tiem tiekties, cita motivācija [un iespējas, resursi], citas zināšanas, pilnīgi atšķirīgs ekipējums un atšķirīga izpratne par tā lietošanu. :) 20 gadi ir gana liels laiks, lai notiktu lielas, būtiskas izmaiņas. Nevar noliegt, ka tās notikušas arī pašreizējā sacensību modelī. Tomēr, vai tas pilnībā atbilst tiem mērķiem, uzdevumiem, zināšanām, izpratnei par alpīnismu, kāds ir mūsdienās? Vai pielietotie paņēmieni, ekipējums un taktika ir atbilstoši tam, kas reāli notiek kalnos? Brīžiem tas viss nedaudz atgādina veco labo joku ar jauno alpīnistu gatavošanos kalniem - gatavojas doties uz Elbrusu pa sniegotu taku, bet treniņos, tā vietā, lai aizietu lieku reizi paskriet pa pakalniem un mežu, kāpj tikai Aldartornī... :) Jau labu laiku atpakaļ piedāvāju apsvērt iespējas, noteikt mūsdienām atbilstošāku formu un veikt izmaiņas LAS atbalstīto [sacensību] pasākumu norisē, tādā veidā mēģinot piesaistīt tiem lielāku auditoriju, motivēt uz trenēšanos citus kāpējus, pretējā gadījumā "Zelmas" ir un būs ļoti specifisks, lielai daļai Latvijas kāpēju svešs, nezināms un nepieņemams pasākums. Lai arī LAS (un arī līdz ar to, valsts!) atbalstīts pasākums... :( Šo līdzekļu mērķis ir (varētu būt) uzlabot Latvijas alpīnistu drošību kalnos, - caur pieredzi, zināšanām, pilnveidotām iemaņām. Bet vai tā ir pašreiz? Vai tā var būt, ja sacensībās tiek akceptētas apšaubāmas darbības, kas kalnos var beigties ar nopietniem starpgadījumiem? Grūti teikt...

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 10.06.2008 16:31:17


pārdomas
Bet vai Kristap 15, 20 un vairāk gadus atpakaļ nebija reāla atšķirība starp to, kas tiek darīts kalnos, un to, kas tiek darīts sacensībās??? Un tai pat laikā vai tad dažādāda veida sacensības (sasaišu, alpīnisma tehnikas, etc.) netika dažādi atbalstītas un kalnos kāpjošu reālu alpīnistu līdzdalība tajās nebija vēlama un netika pat visādi sekmēta??? Manuparāt, kaut kādā laikā pat bija nepieciešama dalība un noteiktas vietas dažādās sacensībās, lai iegūtu zināmas sporta klases. Kā tas viss iet kopā ar Tavu komentāru?

Autors: Miks, 10.06.2008 13:52:44


Re: par semināriem
Nav jau runa, Voldemār, par semināriem, bet gan par sasaišu tehniku, par to, ka ir reāla atšķirība starp to, kas tiek darīts kalnos, un to, kas tiek darīts sacensībās. Kamēr vien šīs atšķirības būs tik nozīmīgi lielas, diez vai ar "semināriem" tiks līdzēts. Ir jāmaina, jāuzlabo, jāpilnveido sistēma kopumā. Var jau teoretizēt par to, ka alpīnismu var apgūt daudzviet, tajā skaitā gan pašmācības ceļā, gan kursos Alpos vai citos "civilizētos" kalnu rajonos, bet daži pamatjautājumi aizvien jāizvērtē - cik šī informācija ir lietderīga un uztverama, cik tas maksā un kāda no tā ir reālā atdeve.

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 10.06.2008 11:58:35


par semināriem
Starp citu, pagājušajā gadā (XI.2007 un I.2008) LAS organizēja 2 seminārus, kuros zāle bija pilna. Ar šo semināru materiāliem var iepazīties mājas lapā, bet der tur ielūkoties arī nākotnē, jo sākot ar rudeni tādi būs vēl.

Autors: Voldemārs, 10.06.2008 09:19:08Nebija cilveku ar ko piedalities (6 cilveki komanda), nebija laika, nav prioritate! Nu kautka taa parasti sanak!:)))) (c) marisr. 1 gadu piedalījos, tad vēl mācījos lacas skolā, nebij diez ko spīdoši.

Autors: elinat, 04.06.2008 15:44:03


"Zelmas" šogad un sasaišu tehnika alpīnismā
Laikam nesen notika kārtējās "Zelmas" - ar skaļu nosaukumu "Starptautiskais čempionāts Zelmas Bej-Mamikonjanas kausa izcīņa alpīnisma tehnikā". Tajā piedalījās kādas desmit (vai nedaudz vairāk) komandas (no Skala, Traverss, LACA). Kāpēc citi Latvijas alpīnisti neiesaistās šajos pasākumos? It kā sasaišu tehnika alpīnismā ir ļoti nozīmīga, bet... Pietrūkst izpratnes, iemaņu, motivācijas? Vai vispār kāds būtu ieinteresēts sasaišu tehnikas uzlabošanā, kā līdzīga praktizēšanā? Meklēju domu biedrus... :)

Autors: Kristaps (www.vx.lv), 03.06.2008 18:31:53


Semināri/LAS
Ir patīkami, ka ar jaunu personu iesaistīšanos LAS parādās kaut kāda kustība:) Par semināriem-vajag mēģināt noorganizēt kaut ko un tad varēs secinājumus veikt. Manuprāt, gribētāju būtu pietiekoši daudz-viss atkarīgs no atbilstošu semināru tēmu nodefinēšanas/konkrētu speciālistu piesaistīšanas un šo semināru popularizēšanas. Bet tēmu, par kurām LAS varētu rīkot seminārus un kuras izraisītu interesi varētu būt daudz.

Autors: Normunds, 20.06.2007 09:34:07


Re: sacensības un drošība
Pilnīgi piekrītu ka alpīnismā galvenais ir drošība. Un otrs galvenais faktors – cilvēkam ir jāiemācās domāt loģiski un pēc apstākļiem. Ja kādam ir ienācis prātā ņemt uz kalniem celtnieku cimdus (kurus sacīkstēs izmanto tikai ātruma dēļ) – nezinu, varbūt, tas tiešām ir ērti =) Par bīstamību – ja cilvēks nemāk apieties ar inventāru, viņš var sapīties arī virvēs =))) Vai Gruzijā un Armēnijā neviens neizmantoja astotniekus? Grūti noticēt.. Jo, kā jau minēju, Krivijas sacensībās (kuras skaitās 5. pakāpes, t.i. augstākās pakāpes sacīkstes) tas ir pieļaujams.. Jebkurā gadījumā sacensības nekad pilnīgi neatspoguļos realitāti (bet tikai emitēs to) – ar to ir jārēķinās.. Bet esmu pilnīgi “par” uzlabojumiem. Tāpēc varam sākt runāt sīkāk un smalkāk =) labprāt uzklausītu visu, kas varētu sekmēt mūsu darbam! Tātad – 1. aizliegt izmantot astotniekus drošināšanai 2. noteit kaut kādus kritērijus cimdiem….?

Autors: Svetlana www.traverss.lv, 19.06.2007 14:41:22


Sacensības un drošība
Nevis "sacīkstes neatbilst kaut kādiem kritērijiem", bet konkrēti - sacensībās tiek pieļauti tādi tehnisku paņēmienu izpildes veidi, kādi būtu visai nepieņemami reālos apstākļos. Pats esmu savulai intensīvi startējis sasaišu sacīkstēs (gan Latvijā, gan Ukrainā, Armēnijā, Gruzijā...), gatavojies tām, zinu. :) Nu kaut vai pāris piemēri: drošināšana ar cimdiem (celtnieku, brezenta, dūraiņi) - neiedziļināšos niansēs, cik tas ir droši, bet esmu šos darba cimdus uz gumijām vienam otram redzējis arī kalnu bildēs - man šķiet tā ir baisa lieta, kurā sapīties! :) Astotnieka veida drošināšanas palīgierīces lietošana - kā viens otrs to lietoja pirms divdesmit gadiem (un iemācīja citiem), tā arī to turpina darīt, lai arī PETZL pie šāda veida drošināšanas pieliek miroņgalvu (http://en.petzl.com/ProduitsServices/D01D02%20HUITD01600-G.pdf)! :))) Šādus piemērus es varu uzskaitīt daidzus... :))) Nav jau runa par "gribu/negribu" (piedalīties sacīkstēs), būtu vēlams visiem kopīgi izvērtēt visu sīki un smalki, un tad, vadoties pēc galvenājām lietām (un alpīnismā viena no tām ir DROŠĪBA!), arī rīkoties, lai no šīs rīkošanās ir vairāk patiesas jēgas un labuma, nekā papildus apdraudējums...

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 19.06.2007 13:39:07


Re: Priekšlikumi un semināri
Normundam – nāktu, bet tie, kurus sauc par “pieredzējušiem” vai vēl kaut kā savādāk.. Priekš tam tur piedalīties jauniem cilvēkiem, ja viņu instruktors uzskata, ka sacīkstes neatbilst kaut kādiem kritērijiem vai tās vispār nav vajadzīgas? Kristapam – ne visai saprotu, par kādiem “no drošības viedokļa ne pārāk korektiem tehniskiem paņēmieniem” iet runa . Un dizgan grūti iedomāties, kādus nepareizus paņēmienus mēs tur varam atstrādāt? :) Tad droši vien visam Traversam sen jau sāktos nepatīkšanas kalnos dēļ nepareizās tehnikas :)))) Bet pagaidām es redzu drusku citus rezultātus. Gribētos nedaudz konkretikas – “jūs izpildiet to un to nepareizi, ja izmainīsiet nakamgad mēs arī piedalīsimies“ . Citādi sanāk tā: “īsti nav skaidrs kas tieši jāizdara lai mēs piedalītos, bet viss ir slikti, tāpēc rīkojiet sacīkstes, tā ir laba lieta, bet lūdzu bez mums” :)

Autors: Svetlana www.traverss.lv, 19.06.2007 13:11:33


Re: Priekšlikumi
Diemžēl pašreiz Zelmās notiekošais ir vēl patālu no tā, lai es kā instruktors varētu teikt saviem kursantiem: "Mācieties un dariet tā, tas jums palīdzēs rīkoties analoģiskās situācijās kalnos!" Un mācīties kaut ko atšķirīgu, tādu, kas tiek praktizēts tikai sacīkstēs, nevis reālās situācijās, manuprāt nav lietderīgi. Pie tam, bieži vien sacīkstēs redzētais ir pretrunā ar to, ko es cenšos cilvēkiem mācīt, un tā ir būtiska drošības problēma! Ja kāds, trenējoties izpilda kādu, no drošības viedokļa ne pārāk korektu, tehnisku paņēmienu, atstrādā to uz laiku, un pēc tam automātiski izpilda... KALNOS (!), sekas var būt nepatīkamas (izsakoties maigi). Šī, lūk, ir vislielākā pretruna visā šo problēmu kopumā. Ja to mums izdotos novērst, lietas varētu iet "augšup".

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 19.06.2007 11:49:41


Par semināriem un LAS
Sveta-es tomēr nepiekrītu viedoklim, ka cilvēki nenāktu uz LAS organizētiem semināriem! Kāds pamats ir tā domāt? It īpaši, ja pēdējos gados kalnos braukt gribētāju skaits ir būtiski pieaudzis. Cik seminārus LAS, piemēram, pēdējos 2 gados ir noorganizējusi? Protams, svarīgi, kā notiek semināru organizēšana/reklamēšana/pozicionēšana, kādi cilvēki tiek piesaistīti.

Autors: Normunds, 19.06.2007 11:44:10


Priekšlilumi
Ok, bet par 1-3 p. jau pieminēju iepriekšejā komentā (ka glābšanas darbi tagad ir tikai 1 distancē (vai tad tos vispār vajag izslēgt, vai noteikt 5 distances, no kuriem 1 būs glābšanas darbi?? Tad tīri fiziski nebūs iespējas 2 dienu laikā visu pabeigt..:) ), par ekipējuma sertificēšanu LAS noteiks standardus ~rudenī. Visās klasēs, izņemot PROFI dalībnieku skaits ir 4 cilvēki, pie tam, ja mēs runājam par sacensību pielīdzināšanu reāliem kalniem - tur var būt arī grupa, kas sastāv no 6 dalībniekiem – kāpēc nē? – un tad notiek tieši tāda pati sasaišu savstarpēja sadarbošanās). 4. punktam piekrītu, bet, manuprāt, nebūs cilvēku, kuri apmeklēs šos seminārus, ja klubu līderi tos nepropogandēs klubu dalībnieku starpā. Piem., cilvēki, nākot uz Traversu, redz, ka reizi nedēļa uz sienas trenējas komanda un pēc laika paši organizē savu k. Manuprāt ir diezgan būtisks treneru viedoklis, jo tieši viņš var pārliecināt savu mācību gruppu par sacensību derīgumu un aicināt piedalīties. Un uzlabot sacensību noteikumus u.c. ir mūsu pašu rokās. Domāju, organizātori būs tikai “par” gudriem priekšlikumiem :) Diemžēl, maksimāli pietuvināt maršrutus reāliem kalnu apstākļiem, var uz tikai uz klints, kuras Latvijā nav.. Bet paši tehnisku elementu principi deļ tā nemainās :) Par 5. Protams, ir ļoti labi, ja cilvēki brauks uz kalniem lai veiktu tehniskos maršrutus, bet no tā viņi diez vai sāks piedalīties sacensībās :) Te atkal ir ļoti svarīga treneru (instruktoru) pozīcija – ja piedalīsies – tas kalnos palīdzēs, nevis otrādāk :)

Autors: Svetlana www.traverss.lv, 19.06.2007 11:35:30


Priekšlikumi?
Mani priekšlikumi? Tie varētu būt šādi: 1) Ieviest sacīkstēs vaiāk tos tehniskos elementus, kas reāli pielietojami kalnos, mazāk likt akcentu uz glābšanas darbu organizēšanu (ne vairāk kā attiecībās 3:1, būtu pat labāk ja 4:1); 2) Noteikt (LAS Alpīnisma komisija to arī atbalstīja) ekipējuma standartus sacensībām, kā arī vienoties par vienotu tehnisko elementu izpildes kārtību sacīkstēs, lai tas nebūtu pretrunā ar reālos kalnu apstākļos pildāmajām darbībām (tas attiecas uz drošināšanas organizēšanu, pielietotajiem mezgliem u.c.); 3) Samazināt komandas dalībnieku skaitu, atstājot komandā ne vairāk kā 4 cilvēkus, tad tehniskos elementus var veikt divas sasaites atsevišķi, kā tas notiek normāli kalnos, bet sarežģītākus var veikt sasaitēm savstarpēji sadarbojoties; 4) Izstrādāt un piedāvāt Latvijas kāpēkjiem virkni ar treniņu uzdevumiem (pēc vienotiem standartiem), kuros praktizēties patstāvīgi, iepazīstināt ar tiem kāpējus organizējot seminārus, izskaidrojot šo uzdevumu būtību un pielietojumu reālos apstākļos; 5) Veicināt tehnisku maršrutu veikšanu kalnos (!), jo pretējā gadījumā cilvēki, kas treniņos un sacīkstēs "spīdoši izpildās" gan ar sarežģītiem taktiskiem, gan tehniskiem uzdevumiem, reāli kalnos šādus maršrutus neuzdrošinās veikt - šit nepieciešama sabalansētība, kas ir tuvāka realitātei...

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 19.06.2007 10:39:31


Komentāra nosaukums *
Komentārs
Komentāru pievienoja *
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv