Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Kontakti
Kristaps Liepiņš: Kā pareizi dzīvot?

Uz šo jautājumu 2010. gada novembrī, ar labsirdīgu smīnu sejā, man lūdza atbildēt žurnāla "KLUBS" galvenais redaktors Juris Šleiers. Piesēdos pie datora un uzrakstīju. Lūk, ņemiet par labu. Tas viss arī lasāms žurnāla "KLUBS" Decembra numurā (Nr.12 (192))

Kristaps Liepiņš
alpīnisma instruktors, kalnos kāpējs, piedzīvojumu un dēku meklētājs, Piedzīvojumu vortāla www.VX.lv / www.AdventureRace.lv redaktors

Kā pareizi dzīvot? Pareizi? Te nu man ļoti gribās smieties! Dzīvē diez vai ir "pareizi" un "nepareizi", drīzāk ir tā, kā sanāk, kā nu paveicas... Cilvēkiem, kas nāk mācīties pie manis alpīnisma lietas, ļoti bieži uzsveru, ka arī kalnos kāpšanā nav "pareizas" un "nepareizas" rīcības, ir tikai visvairāk atbilstošā, pieņemamākā esošajai situācijai un, pretējā virzienā, - ir arī visaplamākā, visstulbākā, visvairāk situāciju vēl pasliktinošā. Un tieši tāpēc tik milzīga nozīme ir tam, ko mēs darām preventīvi, savlaicīgi, uz priekšu domājot, kādā veidā analizējam savu un citu cilvēku iepriekšējo rīcību, lai pilnveidotu savas zināšanas un prasmes, lai papildinātu savu pieredzi tiem nākotnes gadījumiem, kuros mēs vēl tikai nokļūsim, kuros mēs tapsim iesviesti savas gribas pēc vai pretēji tai. Un tajā brīdī, kad būs jārīkojas, tad mēs darīsim visu intuitīvi, instinktīvi "pareizi". Cerams. Tomēr, ir zināmas vadlīnijas, pēc kurām savu dzīvi veidot. Un ja tiek jautāts pēc piecām no tām, tad, lūk, iespējams, svarīgākās no manējām.

1. Neļauj savam slinkumam un vājuma "remdenumam" aizšķērsot ceļu uz tavām ilgām un sapņiem. Drosme un apņēmība kļūt spēcīgam ir pirmais solis ceļā uz tiem. Vājums ir tas, kas tevi nomāc un padara "stīvu", liek turēties pie ierastajiem "rāmjiem", lai, pasarg’ Dievs, nekas tajos netiktu mainīts, jo ārpus sevis paša izveidotajam un pašpārliecības izgaismotajam, pārskatāmajam "laukumam" ir tumša neziņa. Pamatīga apņēmība un tai sekojoša drosme ir nepieciešama, lai dotos nezināmajā, lai spertu tajā pirmo soli. Ārpus "komforta" zonas! Patiesās ilgas un sapņi visbiežāk nav ērti un vienkārši sasniedzami. Jāpiepūlas.

2. Jo vairāk vēlies paveikt, jo vairāk problēmu sastopi savā ceļā, bet katra no tām ir tikai pakāpiens tavā izaugsmē. Neapšaubāmi, padarītais, sasniegtais tiek novērtēts visaugstāk. Tomēr katra padarīta darba pamatā ir tieši vēlme. Tieši tāpēc, gribēt un vēlēties ir tik būtiski! Tie ir tavi sapņu spārni. Un ja arī kaut ko nespēj realizēt, ja sajūti – "nē, tas nebūs iespējams", ja aizsāktais darbs nesokas – nenoroc savas idejas nolemtības un bezspēcības kapsētā, bet gan "ieziemo" tās līdz nākošajam iedvesmas, apņēmības un iespējas pavasarim, ieliec mapītē ar uzrakstu "Vēl jāpiedomā un jāpiestrādā!".

3. Tava dzīve ir interesanta vai garlaicīga? Atskaties atpakaļ – kas ir atmiņā no iepriekšējiem 2-3 gadiem? Vai par to var uzrakstīt grāmatu? Vai šādu grāmatu kāds vēlēsies lasīt? Daudzreiz dzirdēts, kā cilvēki sūdzas par garlaicību. Bet tas, vai tu dzīvo garlaicīgi un laiski, vai interesanti un aktīvi – tas ir tikai no tevis paša atkarīgs! Sūkstīties par dzīvi "neko jau nevar", "man tāpat nesanāks", "tam galīgi nav jēgas", "šeit tas nav iespējams" – tas ir nožēlojami! Mums visiem ir dota iespēja. Visiem. Izvēle! Ir tikai atšķirīga izpratne par to. Un ja tava izvēle ir grimt garlaicībā – lūgtum, bet beidz reiz tad par to čīkstēt, jo tā ir tikai un vienīgi tava izvēle!

4. Vēlme izaicināt savas bailes, mācīties ar tām sadzīvot, iet roku rokā ar vēlmi dzīvot! Būt dzīvam. Ikreiz, nonākot pie Lielā Nezināmā mūs pārņem bailes. Tās ir mūsu zemapziņā. No Pirmsākumiem. Nebaidās tikai idioti. Balamutes tikai pļāpā, ka nebaidās. Bailes ir smalka aizsargbarjera, kas brīdina par jaunu, vēl nestaigātu teritoriju tavā priekšā. Tas, ka spējam pieņemt lēmumu doties šajā nezināmajā, darīt ko neprātīgu, ārpus ierastā, ārpus "normālā", ārpus loģiski drošā - tas ir tas, kas padara mūs brīvus!

5. Prieks un dvēseles "dziedāšana" lai ir tas, kas nosaka tavas dzīves pareizumu. Ir tikai nedaudz tādas situāciju sajūtas dzīvē, kas piešķir sevišķu dzīves apziņas un vispārēja prieka izjūtu. Viena no tām - stāvot bezdibeņa malā, pirms lēciena... Vienalga, - darbos, nedarbos, attiecībās, pašam sevī – prieks sirdī, sejā, un viscaur tavu ķermeni caurstrāvojošs, līdz pat pārņemtībai, līdz pārliecībai par tavas dzīves pareizumu nosaka tavu pašvērtību. Turi to pēc iespējas augstu!

* * *

Foto: Madara Liepiņa, Francijas Alpi, 2010. gada vasara

Katra sasniegtā virsotne ir kā balva par labi padarītu darbu, bet ja esi saņēmis šo balvu, uzmanies, - ar to vēl ir jānokļūst dzīvam lejā...
Kristaps Liepiņš :)

2010. un 2011. gada piedzīvojumi bildēs:
[ FOTO GALERIJA] Foto: Kristaps Liepiņš © 2010, 2011

Daži 2011. gada piedzīvojumu video:
Kā izskatās klinšu kāpšana no kāpēja skatu punkta? Viena kāpiena video: >>>
"Pavisam citādas dienas" - dažādas piedzīvojumu aktivitātes Sardīnijā: >>>

Gan par visu aktuālāko, gan par mazāk nozīmīgo, gan par sīkām ikdienas gaitām: www.twitter.com/vx_lv un Facebook profilā."Trīsrindu čivinājumi" Nedaudz dzejiskas trīsrindes. Viens gads Twitterī... "

2010. gada nogalē interneta portālā DELFI publicētā intervija: "Par darbiem, kalniem un sajūtām"

2010. gadā un 2011. gada sākumā VX / p.p.a piedzīvojumu portālā publicētie raksti:

"Ar Ikara spārniem"
"Omāna: Bruņurupuču dzimtais krasts"
"Maroka: Āfrikas zelta vārti"
"Kāpšanas Eirotūre '2010"
"Pašpārbaudes tests kalnos kāpējiem"
"Laivu "buksēšana" piedzīvojumu sacīkstēs"
"Omāna - otrais piegājiens"
"Aukstums. Bīstams aukstums!"

Iepriekšējos gados rakstītie raksti meklējami VX / p.p.a piedzīvojumu portāla Arhīva sadaļās.

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv